Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Fahri Kayahan’daki Yanlışlar Burada Yapılmamalı”

“Fahri Kayahan’daki Yanlışlar Burada Yapılmamalı”
 • 14.06.2017

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Güney kuşak yoluna bağlantı yolu olarak planlanan 50 metrelik yol açma çalışmalarında önemli mesafeler alınırken, söz konusu yolun tamamlanmasıyla birlikte bölgede yapılaşmanın da hız kazanacağı ve Karakavak Bölgesi’ndeki son yeşil alanın da betonlaşacağı belirtiliyor.

MAŞTİ karşısından başlayıp Yeşilyurt-Tecde yolu ile birleşen bölgede 50 metrelik yol açma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Tecde, Karakavak, Çilesiz, Fahri Kayahan ile çevre yolu batı girişindeki trafik sirkülasyonunu da önemli ölçüde azaltacağı ifade edilen yolun, imara açık yaklaşık 120 hektarlık bölgenin yeşil dokusunu betonlaştıracağı kaydediliyor.

İkinci Fahri Kayahan mı olacak?

Malatya Belediyesince 1990’lı yılların başında kent içi (ulaşım)araç trafiğini rahatlatmak amacı ile projelendirilen Karakavak’tan başlayıp, Çilesiz, Aşağıbağlar, Beydağı, Hasan Varol, Yamaç, Fırat ve Çönük Mahallelerini kapsayan yaklaşık 10 Km’lik Güney Kuşak Yolu açma çalışmaları başlamıştı.

Güney Kuşak yolu başlangıcında yer alan Fahri Kayan Bulvarı ve çevresi (Karakavak-Çilesiz) 4 kat yapılaşma izni imara (yerleşime) açılarak uydu kent olarak planlanmıştı.

Başlangıcında 7-8 kat olarak planlanan yapılaşma, daha sonra da ek yoğunluk, revize imar plan tadilatları gibi yöntemlerle 10-15 kata çıkarılmış,  alt yapının kapasitesine aykırı yapılan plan tadilatları sonucu bölgede yapılaşmanın yoğunlaşmasıyla başta araç trafiği olmak üzere içme suyu, kanalizasyon, elektrik gibi alt yapı ve otopark sorununu da beraberinde getirmişti.

Fahri Kayahan Bulvarında yaşanan sorunları çözme amacı ile projelendirilen ve MAŞTİ Kavşağından başlayıp Yeşilyurt yolu ile birleşen ve Güney Kuşak Yolu taşıyıcı ana akslarından bir olarak tanıtımı yapılan 3.5 Km uzunluğunda ve 50 metre genişliğinde olan güzergah üzerinde bulunan doğal yeşil doku ile örtülü 1200 dönümlük alanla ilgili olarak konuşan çevre ve şehircilik uzmanları “Bu yol, Fahri Kayahan’ın sorunlarını çözmek için projelendirildi ve uygulandı.  Fahri Kayahan’da yapılan hatalar bu bölgede de sürdürülürse, sorunları çözmek bir yana kent merkezinde yaşanan sorunların aynısını bu bölgeye taşımış olacağız.  Fahri Kayahan’daki yanlışlar burada olmamalı. Ancak, bugüne kadar ki belediye yaklaşımlarına bakılırsa, değişen bir şey olmayacağı gibi Karakavak’ta kalan son alanlar da böylece tamamen betonlaşmış olacak” diyerek, bölgedeki yapılaşmada Fahri Kayahan’a yapılan yanlışların tekrar edilmemesi yönünde görüş belirttiler.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

FOTO: Yol güzergahındaki yeşil alan

ARŞİV FOTO: MAŞTİ- Tecde arasındaki 50 metrelik yol açma çalışmalarından

 

Etiketler: / / /

Yorumlar
 1. burak inan dedi ki:

  uzun yıllardır dışarıdayım yaş 34. ne zaman malatyaya gitsem geçmişi kaybetmiş olduğunu görüyorum. ne malatya kalmış ne de anıları. yel değirmenleri karşılayan çakma şelale gelmiş kernek gölünün ördeklerinden. malatyayı malatyalılar yönetseydi böyle olmazdı…

 2. malatya rentacar dedi ki:

  umarıim bahçeli ev imarı şeklinde olur

 3. ahmet belge dedi ki:

  Yorumlarımıza ve söylediğimiz gerçeklere açık değilseniz ve yorumlarımızı yayınlamayacaksanız neden gazetecilik yapıyorsunuz çok merak ettim doğrusu. Komiksiniz sayın malatyaheber.com editörleri.

 4. Erhan dedi ki:

  Ülkede başka hiçbir ülkede olmayan Betona dayalı büyüme modeli uygulanırken belediyenin karakavağın yeşil alanlarını çok sallayacağını sanmıyorum. Bakalım son bahçedeki son ağaçta kesilip apartman dikildiğinde meyvenin sebzenin kilosunu kaçtan alacağız. O kadar ülke gezdim bu ülkedeki yeşil alan kıyımının 10 da birini görmedim.

 5. Levent Aksoy dedi ki:

  Şehiriçi yolların içleracısı durumuna bakarsanız Malatya’yı daha iyi anlarsınız.Böyle çalışma olmaz olsun.

 6. Malatyalı dedi ki:

  Fahri Kayahan da suç Ahmet Münir Erkalındır.ayrica Battalgazinin torununa katılıyorum ama vizyon sahibi kişiler başta olmayınca raylı sistem yerine trambüs denilen şey getirilir.

 7. Harun dedi ki:

  Selahattin Gürkan Büyükşehir i yönetecek bilgiye ve ufka sabip. Çılgın projeler hayata geçirebilir

 8. NS dedi ki:

  Kentsel anlamda 1980 lede merkez ne ise yine o…malatya merkez gelişmesi icin tüm yolların bir tarafındaki binalar yıkılması…yeni acılan yollar en az 3 şerit gidiş 3 şerit geliş olarak açılmalı.trambus aktif kullanılmalı.buhara bulvarındaki trambusler kaldırılarak raylı sistemler kurulmalı.

 9. Gökhay dedi ki:

  Şimdi son yeşillikte gidecek diyorlar ya hani, bir de orda tarımla uğraşanlara sorsunlar bakalım. Bir hava akımı vardı, binalar yapıldı kesildi. Bostanbaşı ve Fahri kayahan tarafından yaklaşan binalar tarımı olumsuz etkiledi. Su yolları iptal oldu. Ne sulama yapabiliyoruz ne budama. Ağaçlar çok yaşlı, toprak artık kaldırmıyor. Yeşil alan olarak kalması ordakilere zarar veriyor. Bilginiz olsun istedim. Dıştan bakınca çok güzel, bende isterim ki yemyeşil bil bölge olarak kalsın, ama dağlara ağaçlandırmayan belediyem burda ki yeşillik gider diye imara açmıyor. Çok ilgincime gidiyor açıkcası

 10. Ahmet Belge dedi ki:

  Arkadaş karakavak dediğiniz yer şehrin göbegi. Burada modern bir yapılaşma önceliğiniz olmalı yeşil alan değil. Ayrıca Yeşil alan yeşil alan diyorsunuz da zaten güneye kuzeye doğuya yada batıya en fazla 5 km gidin zaten her yer bağlık bahçelik. Utanıyoruz artık karakavağın mezbelelik halinden. Bu belediye şehrin göbeğini köy , köyleride zorla şehir yapmaya çalışıyor. Malatya haber olarak sizide vatandaşı korumaya davet ediyorum. Tecdedeki yada yeşiltepedeki toprak agalarının haklarını değil..

 11. Hasan dedi ki:

  Fahri Kayahan’daki imar planını ilkokul öğrencisine verseler bundan kat kat iyi çizerdi. Koca koca harita mühendisleri (dilim mühendis demeye varmıyor) yılan gibi yol çizmişler. hiç bişey bilmiyosanız alın harita metod defterini zemine uygulayın. Hakkını yediğiniz gariban insanların ahı sizi dünyadada ahirettede rahat bırakmayacak. Siz yandaşlarınızı kayırmaya devam edin.

 12. ÖMER dedi ki:

  Karakavak mahallesinde son kalan yeşillik alan diye bahsedilmiş yazıda doğrudur.Ancak Karakavak mahallesi şimdiye kadar gelen yabancılarca köymü kasabamı veya şehirin bir parcasımıdır diye sormaktadır.Elbetteki yeşil alanlar korunsun ancak bu yeşil alanlar dörtyol,sıtmapınarı,teyfik temmeli,kanalboyu,bostanbaşı vs yokmuydu???? Karakavak olunca farklımı oluyorKarakavaklılar yıllarca harık suyu içti çamurlu yollarda yürüdü,kanalizasyon 1995 yılında geldi,bunlarıda unutmamak lazım hakkaniyete dayalı doğayı ve özel mülkiyeti de koruyan planlar elbetteki yapılmalıdır.

 13. malatyam44 dedi ki:

  Orda Yeşil Alan Düşünüldü Zaten Karakavak Bölge Parkı Geçenlerde Projeside Onaylandı Lütfen ARAŞTIRIN Öyle Haber Yapın

 14. Malatyam için dedi ki:

  AYNEN KATILIYORUM. Sahil,çok katlı otopark vb. AMA NERDE ….

 15. Battalgazinin torunu dedi ki:

  Baraja sahil yolu yapılırsa Malatya’nın çehresi değişir ve Hükümet Konağının yıkılıp başka bir yere yapılması lazım, İnönü Kapalı Çarşı,yı yıksalar en az bin araçlık çok katlı yeraltı otoparkı yapsalar ve üzerine Sultanahmet Camii,nin önündeki gibi oturma grupları yapsalar Malatya marka şehir olur.İnönü Kapalı Çarşı çok demode.Merkezde neredeyse bütün iş merkezlerinin kentsel dönüşümle yenilenmesi lazım.Malatya,nın dışı içinden daha modern.Merkez çok eski ve çarpık özellikle Akpınar.Geniş ve uzun bulvarlarlara çok ihtiyaç var.O yüzden bu yol açma işinin Malatya,nın 4 bir tarafında olması lazım.Yeşil alanlar zaten özel şahısların, kamusal yeşil alan lazım özellikle dağlarımızın yeşil olması lazım ve mahalle aralarında,içinde herhangi bir yapının olmadığı, sadece toprak ve ağaç kokan devasa parklarımızın olması lazım; ayağımızın toprağa değeceği ,çimlerin üstünde oturabileceğimiz, arabesk müzik çalıp lahmacun yapan kafelerin olmadığı.Bunların çoğu biliyorum ki 30 sene içinde olmayacak.

  1. hevi dedi ki:

   her tarafı yıktın, yeniden yaptın abi.yapmadığın yerleri de park yaptın. hayaline sağlık ta para?
   .belediye anonim şirketi kuşu çift görmeyince taş atmıyor.

  2. Ahmet dedi ki:

   Helal olsun kardeş çok güzel yazmışsın. Bende seninle aynı fikirdeyim. Ben bunu 10 yıldır söylüyorum. Ama anlayan yok.

 16. Dilara keskin dedi ki:

  Belediye bu konu hakkında önlem almıştır elbette ama fahri kayahan da yapılaşma müteahhitlerin sucu bence

  1. Vatandas dedi ki:

   muteahhitlere bu kadar kat iznini ruhsatı kim veriyor Dilara keskin kardesim.Belediye yatay mimariye gececez yoksa ruhsatvermeyiz dese kim ne diyecek

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."