Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

‘Fahri Trafik Müfettişi’ Alınacak

‘Fahri Trafik Müfettişi’ Alınacak
  • 27.12.2015

Emniyet Müdürlüğü, trafiğin denetimi ve yönetiminden sorumlu birimlere yardımcı olmak amacıyla uygulanmaya başlanan “Fahri Trafik Müfettişliği” görevlendirmesi kapsamında, Malatya’da açık olan 109 kontenjan bulunduğunu bildirdi ve talipliler için başvuru koşullarını açıkladı.

Malatya Emniyet Müdürlüğü’nün konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“- Ülkemizde meydana gelen trafik kazalarının önlenmesi, trafiğin denetiminden ve yönetiminden sorumlu polislerimize yardımcı olmak, sürücülerin daha etkin denetiminin arttırılması amacıyla İçişleri Bakanlığınca hazırlanan 01.05.1997 tarih ve 22976 sayı ile Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliği yürürlüğe girmiştir.

-Yayımlanan Yönetmelik doğrultusunda ilimizde 66 adet Fahri Trafik Müfettişi görevlendirilmiştir.

-İllerimizdeki Fahri Trafik Müfettişlerinin sayısının yeterli olduğu ve ikinci bir emre kadar müracaatların alınmaması İçişleri Bakanlığının 23.01.2002 tarih ve 20 nolu genelgeleri ile bildirilmiştir.

-1997 yılında yayımlanan Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliğinin 12. maddesi değiştirilerek 22.12.2003 tarih 25324 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak, “Her İlin Müfettiş sayısı, o ildeki merkez ve ilçe trafik tescil kuruluşlarına kayıtlı motorlu araç sayısının binde ikisi oranında tespit edilir” şeklinde yeniden düzenlenmiştir.

-Yapılan değerlendirmeler neticesinde ilimizdeki Fahri Trafik Müfettişi sayısının 66 olduğu, Fahri Trafik Müfettişi sayısının 175 olması gerektiği, eksik olan 109 Fahri Trafik Müfettişi için 15.02.2008 tarihine kadar müracaatların Malatya Valiliğine yapılmasının gerektiği bildirilmiştir.

– 01.05.1997 tarih ve 22976 sayılı Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliğinin 5. maddesinde; Müfettiş Olacaklarda Aranacak Şartlar şu şekilde belirlenmiştir.
a) Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak,
b) En az kırk yaşında olmak,
c) En az yüksekokul mezunu olmak,
d) En az on yıllık sürücü belgesi sahibi olmak,
e)Asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralamalı trafik kazasına sebebiyet vermemiş olmak,
f) Müracaat tarihinden geriye doğru toplam beş yıl içerisinde hakkında yüz ceza puanı uygulaması sonucu sürücü belgesinin geri alınmamış olması,
g) Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak,
h)Taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlara, zimmet, ihtiras, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç, kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak.

-Bu yönetmelikte şartlara haiz kişilerden müfettişliğe istekli olanlar,

– Valilik Makamına hitaben yazılan dilekçe,

– İki adet vesikalık fotoğraf,

– İkametgah ve sabıka kaydı belgeleri,

-Sürücü belgesi ve öğrenim durumunu gösterir belgenin birer sureti ile birlikte 10.02.2008 tarihine kadar Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekmektedir.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."