Final

Final

Örnek Resim


Arion

Arion

Malatya Haber -

”Federasyonla Şike Pazarlığı!..”

”Federasyonla Şike Pazarlığı!..”
  • 26.12.2015

“Lütfen Temiz Futbol” başlığı altında, futbolumuzdaki şike iddialarını dizi yazıyla gündeme getiren Vatan Gazetesi’nde, şike pazarlığının içerisinde bizzat federasyonun üst düzey yöneticisinin de yeraldığı bir başka “şike” iddiası gündeme getirildi. Malatyaspor’la da çok yakından ilgili olan bu yazıda konuşan, bir eski kulüp başkanı.. Malatyaspor’a bir süre önce gönderilen mektuptaki iddiaları da doğrulayan bir şike görüşmesi iddiası.. Bu iddia çok daha fazla konuşulacak.. AYRINTILAR..

Malatyaspor Kulübü’ne, Mart ayının ortalarında, Rizespor’la kendi sahasında oynayacağı maçtan önce, Konya’dan bir mektup gönderilmişti. Mektupta, aslen Diyarbakırlı olan bir Süper Lig hakeminin, Malatyaspor’la ilgili sözlerinden bahsediliyor, eski hakem ve yönetici bir “peruklu”nun yakın adamı olan bu hakemin, “peruklu”nun Malatyaspor için hiç de iyi düşünmediği gibi iddialara yer veriliyor, Malatyaspor uyarılıyordu. O hafta Rize maçını oynayan ve kazanan Malatyaspor, bu mektubun üzerinde pek fazla durmamıştı. Ta ki, o meşhur Vestel Manisa maçına kadar.. O maçın hakemi Oktay Demiray’dı.. Demiray, aslen Diyarbakırlı ve Konya bölgesi hakemiydi. Vestel Manisa maçını, Malatyaspor’un aleyhine adeta “katledince”, Demiray’ı anlatan bu mektup gündeme getirilmiş, Malatyaspor Kulübü bu mektubu Federasyona göndermiş, bu arada malatyahaber.com’da da bu mektuptaki iddialar, haber ve yorumlarla ele alınmıştı..

Göz göre göre, Malatyaspor “kümeden düşürülürken” mektuptan haberdar olan federasyon, “kılını bile kıpırdatmadı” ve Malatyaspor’un o zamanki başkanı Hikmet Tanrıverdi’nin şike iddialarını ele almazken, şike iddialarına ilişkin bir televizyondaki sözleri nedeniyle, Tanrıverdi’ye “kulüp başkanlığını bıraktığının ertesi gün”, yani televizyondaki konuşmayı yaptıktan 1 ayı aşkın bir zaman sonra, 45 gün hak mahrumiyeti cezası vermişti. Son şike tartışmaları gündeme geldiğinde anlaşıldı ki, Malatyaspor’un şike iddialarıyla ilgili Tanrıverdi’yle konuşmak ihtiyacı dahi duyulmamış.. Malatyaspor’un yeni yönetimi, işte bu federasyona teşekkür ediyor ve destek bekliyor!..

Vatan’ın aşağıda detaylarıyla okuyacağınız haberdeki iddialara muhatap federasyon yöneticisi, maçların zamanını ve yerini, fikstürü belirleyen birisiymiş.. Yani, küme düşmeme hattında yeralan Malatyaspor’un Konya deplasman maçını diğer maçlardan önce Cuma akşamına koyan, itiraz üzerine değiştirmeyi akıl eden, Malatyaspor ve diğer kulüplerin itirazlarına rağmen Ankaragücü- Gaziantep, Rizespor- Denizlispor maçlarını, küme düşmeyi direkt ilgilendiren diğer maçlardan ayrı günde oynatan kararı veren mercii..

….

VATAN GAZETESİ’NDEN BİR BOMBA DAHA..
Bu hatırlatmalardan sonra gelelim, 22 Temmuz Cumartesi günü Vatan Gazetesi’nde, “Federasyonla Şike Pazarlığı” başlığıyla yayınlanan yazıya.. Yazan, Vatan Gazetesi’nin spor müdürü İbrahim Seten.. Yazıya konu, federasyonun üst düzey bir yöneticisi ile eski MHK Başkanı Bülent Yavuz ve Samsunspor’un o zamanki başkanı Adnan Ölmez’le yapılan “şike” görüşmesi.. Daha doğrusu, Ölmez’e yapılan “şike” teklifi ile ilgili iddialar..

İşte, Vatan Gazetesi’ndeki o yazı..

”..Samsunspor’un sezon sonu istifa eden başkanı Adnan Ölmez’den Türkiye’yi sarsacak müthiş itiraf..
FEDERASYONLA ŞİKE PAZARLIĞI

Tarih: 20 Nisan 2006.. Yer: Ankara’daki Akar Otel.. Artık maçların peynir ekmek gibi satıldığı Türkiye’de yaşanan pislikleri bütün çıplaklığıyla ortaya çıkaracak bir görüşme yaşanıyor.

Görüşmeyi yapanlar, o sırada kümede kalma mücadelesi veren Samsunspor’un başkanı Adnan Ölmez, şu andaki Haluk Ulusoy başkanlığındaki Futbol Federasyonu’nun yönetim kurulu üyesi ve Profesyonel Kurul Başkanı Mehmet Kemal Ünsal ile Merkez Hakem Komitesi eski başkanı Bülent Yavuz..

Burada bir virgül koyup şunu hemen belirtelim.. VATAN, ‘Lütfen Temiz Futbol’ kampanyasıyla futboldaki pislikleri ortaya çıkaracağını açıkladığı zaman, belki bazı insanlar dudak bükmüştü.

Ama yayınımız başlayınca 1 hafta içinde işler öyle bir noktaya geldi ki, dün başka gazeteler de kampanyamıza katılıp yeni yeni dosyalar açmaya başladı. VATAN’ın yazdıklarının ciddiyetini gören, Samsunspor’un geçen sezon sonunda istifa eden başkanı Adnan Ölmez de temizlik harekatının gidişatını değiştirecek tarihi açıklamalar yaptı.

Lafı daha uzatmayalım, Samsunspor eski başkanı Adnan Ölmez’in anlattıklarını, birebir aktaralım:

İBRAHİM SETEN: Sayın başkan, iyi günler.
ADNAN ÖLMEZ: İyi günler kardeşim.
SETEN: Geçen sezon başınızdan çok ilginç olaylar geçti. Samsunspor küme düştü. Siz istifa ettiniz. Ama aldığım bir bilgiye göre, küme düşmenizde Turkcell Süper Lig’de dönen dolaplar çok etkili olmuş. Ve Ankara’da başınızdan unutulmayacak bir şike pazarlığı geçmiş.
ÖLMEZ: Doğru öğrenmişsiniz. O olayı unutmama imkan yok.
SETEN: 20 Nisan 2006 tarihinde Ankara’da ne oldu sayın başkan?
ÖLMEZ: Bakın, geçen sene kümede kalma savaşı veriyoruz. 31. haftada A.Gücü ile içeride karşılaşacağız. Mutlaka kazanmamız gerekiyor. Maçtan önce eski arkadaşım olan Mehmet Kemal Ünsal beni aradı ve ‘Başkan, mutlaka Ankara’ya gel. Çok önemli birşey konuşmamız gerekiyor’ dedi. Açıkçası Samsun’dan Ankara’ya gitmeye üşendim, savmaya çalıştım. Baktım adam çok ısrarlı, atladım gittim.
SETEN: Mehmet Kemal Ünsal kimdir?
ÖLMEZ: Geçen sezona başlarken A.Gücü kulübünün asbaşkanıydı. Daha sonra Cemal Aydın’ın yardımlarıyla, Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’na girdi. Ayrıca şu anda Profesyonel Kurul Başkanlığı’nı da yapıyor.
SETEN: O sırada A.Gücü’nde mi görevliydi, Futbol Federasyonunda mı?
ÖLMEZ: Ulusoy Federasyonu’ndaydı. Tarihlere bakın, anlarsınız. Neyse, Ankara’da buluştuk. Baktım yanında Bülent Yavuz da var. M.Kemal direkt konuya girdi:

‘Adnan, Samsun’un bu hafta kesin 3 puana ihtiyacı var. Aksine bizim de tuzumuz kuru..(O hafta A.Gücü 36 puanla 11. sırada, Samsun ise 27 puanla 16. sırada, yani düşme potasında). Cemal Aydın Başkan, bu maçı size vermek istiyor. Ama bunun için bazı şartlarımız var. Denizli’den gelen teklifler var ama seni ayrı seviyoruz’ dedi. ‘Allah Allah..Neymiş şartlarınız?’ karşılığını verdim. Mehmet Kemal saymaya başladı..

‘Bak kardeşim, bu işlerde herkesi görmek gerekiyor. Şunu kabul et: Biz zaten normalde sizi yeneriz. 3 puana Futbol Federasyonu 235 milyar lira ödül veriyor. Bu parayı bize vermen gerekiyor.

Sonra oyuncuları da düşünmek gerek. Ama her futbolcuya söylenmiyor maçın anlaşmalı olduğu. Bu işlerde takım kaptanı çok önemli. Biz kaptanı çağırdık, konuştuk. Kaptan dahil 4 futbolcuya 50’şer milyar lira vereceksin.

Sonra A.Gücü kulübünün normal galibiyet primi 250 milyar lira.. Galip gelmiş gibi bu parayı bize vereceksin ki, biz de futbolcuların hepsine gecikmiş primlerini filan dağıtalım.’

Tam bu anda baştan beri yanımızda olup, konuşmayı dinleyen ve onu tasdik eden Bülent Yavuz kalkıp tuvalete gitti. Yavuz gidince Mehmet Kemal Ünsal son hamlesini yapıp bana şöyle söyledi:

‘Adnancığım, Bülent’i de görmek gerekiyor. Bülent eski MHK başkanı ve bütün hakemlerin hocası olduğu için her işi bağlayabilir. Elinde onun sözünden çıkmayacak, onun dediği gibi maç yönetecek 5-6 hakem var. 30 milyar da Bülent Yavuz’a vereceksin ki, herhangi bir kaza olmasın. O bu parayla hem istediği hakemin atanmasını sağlayacak, hem de hakemin hakkını verecek.’

SETEN: Yani A.Gücü, size maçı satmak için kabarık bir fatura çıkarmış. Hesaplayalım. 250 milyar galibiyet primi diye, 200 milyar 4 futbolcuya, 235 milyar federasyondan gelecek para karşılığı ve 30 milyar hakemlerin bağlanması için.. Toplam 715 milyar lira ediyor. O dönemde kabaca 500 bin dolar yani..
ÖLMEZ: Aynen öyle. Kendilerine ‘Ya beyler, benim bu kadar param olsa, bu kulüp düşme potasında olmaz ki! Benim aklım bu işe pek yatmadı’ dedim.

M.Kemal geçmişten örnekler verdi. Hatta geçen sezon bir kulüpten 250 bin dolar teşvik primi almışlar ama maçı kazanamamışlar. Onu söyledi. Daha eski tecrübelerini anlattı ve kendinden çok emin bir şekilde, ‘Türkiye’de bütün maçlar böyle kazanılıyor. Şampiyonluklar, küme düşenler hep işin içinde. Ben seni düşündüğüm için Cemal Aydın adına geldim. Cemal Başkan da seni çok seviyor. Bir çukura düştünüz, çıkmanız için size el uzatıyoruz. Ama karşılığını ödemen gerekir.’dedi.

SETEN: Sonra ne oldu?
ÖLMEZ: Bir süre daha oturduk. ‘Ben mesajı aldım’ dedim. Hemen meraklandılar, bakalım doğru almış mıyım, diye.. ‘Benim her oyuncum 1 yerine 2 kişilik oynayacak. Çünkü sizin istediğiniz paranın yarısını kendi futbolcularıma dağıtırım ve sizi yeneriz. Olursa ikimize, olmazsa tikimize..’ deyip kalktım ve Samsun’a döndüm.
SETEN: Mehmet Kemal Ünsal, şu anda bu şike söylentilerini araştıracak federasyonun içinde.. Bu konuşmanın ortaya çıkacağından korkmadı mı?
ÖLMEZ: Ben de bunu kendisine sordum. ‘Bana birşey olmaz. Türk futbolunda herkes bunu yapıyor’dedi.
SETEN: Peki, Haluk Ulusoy veya başka bir yetkiliye bunları anlattınız mı?
ÖLMEZ: Bas bas bağırdım. Hatta babasının hastalığı nedeniyle kaldığı İstanbul Memorial Hastanesi’ne gittim. 3 saat herşeyi anlattım. Hiçbir sonuç alamadım. 3 saat yetmedi galiba. Takımı can çekişirken 4 hafta boyunca İstanbul’daki hastanede Ulusoy’un yanından ayrılmayan Ali İpek’in kulübü Denizli kümede kaldı, Samsun düştü.
SETEN: Bu açıklamalar kulübü küme düşmüş, istifa etmiş bir başkanın hezeyanları olabilir mi?
ÖLMEZ: Ben bu pisliğe ayak uyduramadığım için istifa ettim. Benim maksadım, yaptığınız iyi niyetli kampanyaya katkıda bulunmak. Bu konuyu hiçbir yerde açıklamadım. İlk kez konuşuyorum, çünkü bu pisliğin temizlenmesini ben de sizin kadar istiyorum.

* PÜF NOKTASI:
M.KEMAL ÜNSAL: Federasyonun 3 numaralı adamı. Maçların nerede ve ne zaman oynanacağını belirliyor. Fikstüre çok hakim. A.Gücü Başkanı Cemal Aydın’ın sağ koluydu. Onun sayesinde federasyon yönetimine girdi.

BÜLENT YAVUZ: Haluk Ulusoy döneminde 7 sene MHK Başkanlığı yaptı. Şu andaki faal tüm hakemlerin hocası. Spor yorumculuğu yapıyordu. 1 ay önce A.Gücü’ne menajer oldu.

ADNAN ÖLMEZ: Samsunspor’un küme düşmesi üzerine sezon sonu başkanlık görevinden istifa etti. İşadamı..

PEKİ MAÇ KAÇ KAÇ BİTTİ? Ligin 31. haftasında Samsun’da oynanan maçta, Samsunspor A.Gücü’nü 2-1 yendi. Karşılaşmanın hakemi Fırat Aydınus’tu..”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."