Miram

Final

Fuat


Serdar doktor

Lab


Malatya Haber -

..Ve Film Festivali İptal Edildi

..Ve Film Festivali İptal Edildi
 • 15.11.2020

‘CİNSİYETSİZ’ ÖDÜL 10’UNCU FESTİVALİ BAŞLAMADAN BİTİRDİ.. 1-5 Aralık tarihleri arasında yapılması planlanan 10. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin, festival organizasyonunu üstlenen grubun, film festivalinde daha önce verilen ‘En İyi Kadın Oyuncu”, “En İyi Erkek Oyuncu” ödülleri yerine ‘cinsiyetsiz’ ödül olacağını açıklamasının ardından yaşanan krizden sonra iptal edildiği açıklandı. Bu arada, Büyükşehir Belediyesi’nin iptal açıklamasında, daha önce tüm uyarılara rağmen dikkate alınmayan ‘koronavirüs salgını’nın da iptal gerekçelerinden biri olarak gösterilmesi dikkat çekti.

İPTAL AÇIKLAMASI..

Festivalin iptali ile ilgili olarak Malatya Büyükşehir Belediyesi’nden Pazar akşamı saat 20.20’de basın kuruluşlarına iletilen açıklama şöyle:

“Malatya Uluslararası Film Festivali, Aziz milletimizin ve Malatyamızın manevi değerlerini esas alan hususiyetlerin beyaz perdeye yansımasını sağlamak, İlimizin ulusal ve uluslararası alanda tanıtımına katkı sunmak amacıyla 2010 yılında, Malatya Valiliği, Malatya Belediyesi ve ilgili tüm kurum ve kuruluşların destekleriyle başlatılmıştır.

Bugüne kadar düzenlenen festivallerde, Malatya’dan Ülkemize ve tüm dünyaya beyaz perde vasıtasıyla verilmek istenen mesajlara, ailemizin ve toplumumuzun temelini oluşturan manevi değerlerimiz ve bizi biz yapan geleneklerimiz temel oluşturmuştur.

Bu yıl 10’uncusunu tertip etmeyi planladığımız festivalin hazırlıklarının yürütüldüğü bu süreçte, bazı basın-yayın organları ve sosyal medyada toplumsal değerlerimizi rencide eden bazı ifadelere yer verilmesi, bizleri üzmüştür.

Diğer taraftan, Ülkemizde ve tüm dünyada etkisini artıran pandemi sürecinde tedbir maksatlı alınan kararların öneminin her geçen gün daha fazla hissedildiği, herkesin malumudur.

Bu gelişmeler müvacehesinde yapılan değerlendirme neticesinde, iyi niyetle çıkılan bu yolda bazı yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan haberler ve bundan kaynaklı olumsuz tartışmaların önüne geçmek, yeni spekülasyonlara yol açmamak, festivalin önümüzdeki yıllarda daha sağlıklı bir şekilde yapılabilmesini sağlamak amacıyla, pandemi sürecinin gereksinimleri de dikkate alınarak, bu yıl 10’uncusu düzenlenmesi planlanan Malatya Uluslararası Film Festivali, organizasyon paydaşlarının ortak kararı ile iptal edilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

‘CİNSİYETSİZ’ ÖDÜL AÇIKLAMASIYLA BAŞLAYAN İPTAL SÜRECİ..

Geçtiğimiz Cumartesi günü Malatya Uluslararası Film Festivali (MUFF) Yönetimi’nin, Berlin Film Festivali (BERLINALE)’ne öykünerek;  bu yıl, geleneksel “En İyi Kadın Oyuncu” ve “En İyi Erkek Oyuncu” ödülleri yerine, “cinsiyetsizlik” odaklı, “En İyi Oyuncu” ödülünün verileceğini açıklaması, sosyal medyada sert tartışmalara ve eleştirilere yol açtı. Tartışma ve eleştirilerin yoğunlaşması, Festivalin düzenleyicisi Malatya Büyükşehir Belediyesi ile MUFF’u yönettiğini duyuran Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) arasında krize dönüştü.

1-5 Aralık günleri arasında gerçekleştirilecek olan festivali düzenleyen Malatya Büyükşehir Belediyesi, sosyal medya üzerinden yürütülen tartışma ve tepkiler üzerine, sabaha karşı twitter hesabından bir açıklama yaparak, Belediyenin resmi mail adresinden medya kuruluşlarına gönderilen, “cinsiyetsiz ödül” eksenli bültenin kendilerine ait olmadığını savundu.

“Türkiye’nin cinsiyetsiz ilk oyuncu ödülü 10. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde sahibini bulacak!” şeklinde ifadelerin yer aldığı bülten konusunda Belediye’nin ve Festivale destek veren diğer kurumların bir dahli olmadığı vurgulanan açıklamada, Elif Dağdeviren yönetimindeki TÜRSAK Vakfı suçlandı.

Açıklamada, söz konusu ifadelerin yer aldığı bültenin TÜRSAK tarafından basın kuruluşlarına gönderildiği belirtildi. Ayrıca, TÜRSAK’ın Festival’in hiçbir kurulunda üyeliği ve yerinin olmadığı kaydedildi.

Berlin’in izinde, ‘gender neutral’ (cinsiyetsiz – cinsiyet ayrımı gözetmeyen) ödül sistemi MUFF’a taşındı

Berlin Film Festivali Yönetimi, oyunculuk performansının kadın ve erkek bedenlerine sıkıştırılamayacağına ve kalıplaşmış toplumsal cinsiyet rolleri ile sınırlandırılamayacağına gönderme yaparak, kadın ve LGBTİQ+’ların sektörde özgürce var olabilmeleri amacıyla, 2021’de yapılacak 71. Festival’den itibaren, “En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Kadın Oyuncu” kategorilerini kaldırdığını, bu ödüller yerine cinsiyetsizlik temelli, “En İyi Oyuncu Performansı” ödülü verileceğini açıklamıştı.

Dün (14 Kasım Cumartesi) Büyükşehir Belediyesi mailinden, medya kuruluşlarına gönderilen bültenle, bu yıl 10.’su düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali’nin de, Berlin Film Festivali’nin açtığı yolda gideceği hatta bu yolun anlamlı kılınıp genişletilmesi için katkı sunulacağı belirtildi.

“Türkiye’nin Cinsiyetsiz İlk Oyuncu Ödülü 10. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde Sahibini Bulacak!”

Formalite gereği de geçtiğimiz hafta içinde ihalesi  yapılan 10. Malatya Uluslararası Film Festivali organizasyonunun yönetimi, TÜRSAK Yönetim Kurulu Başkanı Elif Dağdeviren’e verilmişti.

Ancak, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin medyaya ilettiği, 10. MUFF içeriği hakkındaki bültende “Cinsiyetsiz Ödül” kararının kamuoyuna duyurulması sonrasında sosyal medyada büyüyen tartışma ve eleştiriler nedeniyle, TÜRSAK Yönetim Kurulu Başkanı Elif Dağdeviren ile Malatya Büyükşehir Belediyesi’ni karşı karşıya geldi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ilettiği söz konusu bültende, Berlin Film Festivali’nin aldığı ‘cinsiyetsiz ödül’ kararını destekleyen bir yol izlenerek, Türkiye’de, cinsiyetsiz ilk oyuncu ödülünün Malatya Film Festivali’nde verileceği vurgulanıyordu. Bültende, “Türkiye’nin Cinsiyetsiz İlk Oyuncu Ödülü 10. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde Sahibini Bulacak!” deniliyordu.

Sosyal medyada gündem oldu

Malatya Uluslararası Film Festivali’nin Berlin Film Festivali’nin izinde, “En İyi Kadın Oyuncu” ve “En İyi Erkek Oyuncu” ödüllerini kaldırdığını, bu ödüller yerine cinsiyetsizliğe vurgu yapan “En İyi Oyuncu” ödülünü ikâme ettiğini açıklaması, sosyal medya mecralarında ve ulusal medyada yoğun tartışmaya yol açtı.

Sosyal medya kullanıcılarının bir bölümü değişikliğe sert biçimde karşı çıkarken, bazıları ise destek verdi.

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı’nın, Malatya halkını, AKP’li belediyeye tepki vermeye çağırması sonucunda, yoğunlaşan tartışmada, sosyal medya hesapları birbiri ile tartışmaya girdi.

Tartışmaların gün boyu devam etmesi ve gece saatlerinde AKP’ye yakın kurumların da değişikliğe yönelik sert eleştirilerde bulunması üzerine, Malatya Büyükşehir Belediyesi, 15 Kasım Pazar sabaha karşı 02.40’da, bir açıklama yaparak, “durumu kurtarma” ve tepkileri yatıştırma çabasına girişti, son olarak da Pazar akşamı festivalin iptali açıklaması geldi.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

 

 

Etiketler: / / /

Yorumlar
 1. 44 malatya dedi ki:

  Madem film festival in iptal etiniz ayirdiginiz
  Parayi ihtiyaci olan insanlar gida yardim yapiniz
  Daha hayirli olur

 2. Ahmet dedi ki:

  Ne kadar geri kafalı varsa bizim Malatya da. Birisi diyor ki valinin kazığı, birisi diyor ki Malatya’ya getirisi yok, birisi diyor milli değerlerimizi kurtardık. Be kolay kurtuluyor sizin şu değerleriniz yav!!! Kafanızı değiştirin! Hem Kemal SUNAL ile İlyas SALMAN ile ve daha niyeleriyle övüneceksiniz hem de bu tür organizasyonlara sallayacaksınız. Yahu bir şey bilmiyorsanız bari susun! Bu memleketin bu geri kafalılar ile uğraşmak vazife olsun bize ne diyelim…

 3. mlx dedi ki:

  Dönemin valisi sayın ulvi saran’ın malatyaya bir kazığı da bu film festivali idi.

 4. Mihenk44 dedi ki:

  Tanzimat fermanı Gülhane Parkı’nda okunur ve ferman olması dolayısıyla rulo haline getirilip kutusuna konur. Bu olaya şahit olan ve fermanın bu milletten götürdüklerini ögörebilen devlet ricali fermanı kutuya koyan görevliye “Evladım güzelce koyun kutusuna, inşallah orada bir daha çıkmaz” derler. Belliki adamların duası kabul olmuş. Tanzimat fermanının aslı bu güne kadar bulunamamıştır. Demem o ki “İnşallah bu karar kalıcı olur da şehri yönetenler, Malatya’ya hiçbir getirisi olmayan ve de asla olmayacak böyle ipe sapa gelmez boş işlerle uğraşmazlar. Böyle bir şeyi bir daha gündeme almazlar”

 5. Bilal dedi ki:

  İletişim Mezunu bir Genel Sekreterin oldugu Büyükşehir Belediyesinde tam anlamıyla bir iletişim krizi yaşanıyor. Bu kriz önce personel yönetim arasında, sonra idarecilerin birbirleri ile, sonra kurumlar arasında, şimdi ise topyekûn millet ile yaşanılan bir iletişim krizi. Ben Malatya Büyükşehir Belediyesinin “cinsiyetsiz ödül” kavramını kullanmasında kesinlikle bir art niyet görmüyorum. Sorun “cinsiyetsiz ödül” kavramını Berlin Film Festivalinde ortaya atanların niyetlerinin, amaçlarının ne olduğundan bihaber bir ekibin; söylenen sözün, kurulan cümlenin nerede nasıl karşılık bulacağından habersiz bir kadronun iş başında olması. Basın şefi kendi şahsi sosyal medya hesabından olayı kişiselleştirerek cevap yazıyor, nerden bakarsan bak skandal bir metnin sündürülmek istendiği yazılıyor, yetmiyor topu taca atıp sorumluktan kaçıyorlar. Belediyenin resmi mail hesabından basına geçilen skandal metin icin haberdar değildik felan deniliyor. Yani çıkıp samimi, içten bir özür dilense; amasız, fakatsız, kimseyi suçlamadan hassasiyetinizi paylaşıyor, maksadını aşan bu ifadeden dolayı özür diliyoruz dense problem yok. Ellerine yüzlerine bulaştırıyorlar, krizi yönetemiyorlar ve dahası sosyal medyada infaal yaratan bu kriz sonrası Festivalin iptal gerekçesinde koronaya sığınılması en hafif deyimle iş bilmezliktir. Milleti aptal yerine koymanın bir anlamı yok. Hata yapmak ne kadar insani ise ozür dilemek de o kadar insanidir. Ama nerdeee

 6. malatyalı dedi ki:

  film festivali malatya ile ne alaka olmayacak bir festival ,bu iş dikiş tutmaz boşuna para ve emek harcanıyor.eski bir vali nin malatyaya dayatmasıdır.amaç olmayan bir işi yapmaktı.ulvi saran kerpiç ev ile beraber film festivalini malatyaya yapıştırdı ve gitti .malatya lılar sayın vali bu ne iş diyemediler.işin özeti bu aksini ispat etmeye çalışmayın.yiğit bir malatyalı çıkarda bu işten vaz geçirir milleti.

 7. Murat dedi ki:

  Gerçekten “cinsiyetsizlik” ibaresi yüzünden iptal edildiyse yek kelimeyle rezillik..

 8. Mustafa dedi ki:

  Cinsiyet kavramının kaldırılması, eşcinselliğin ve pedofilinin yaygınlaştırılmaya çalışılması maalesef küreselcilerin en büyük oyunlarındandır.

 9. osman reis dedi ki:

  çok kötü yönetiliyor çok. skandalların sansasyonların ardı arkası kesilmiyor.yazık malatyama.

 10. Hayali dedi ki:

  XSmall giyen adama XXL verirsen olacağı bu içinde kaybolur gider.

 11. malatyam dedi ki:

  çok iyi olmuş iptal edilmesi otellerin para kazandığı malatyaya hiçbir getirisi olmayan aşırı maliyetli bir organizasyondu

 12. MUSTAFA dedi ki:

  Öncelikle yazıma Mustafa Kemal Atatürkün bir sözü ile başlamak istiyorum.
  “Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz. Böyle bir millet bir ayağı topal, bir kolu çolak, sakat ve alil bir kimse gibidir. Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur.”
  Sanat çok önemli ancak bunu icra ederken sipariş üzerine değil de içselleştirip, olsun da bitsin veya yapılmadı denmesin diye değil isteyerek halkla bütünleştirerek yapmak gerek.
  Hiç bir organizasyon halktan kopuk ve ruhsuz yapıldığı sürece hiç bir nalmaı yoktur.
  Bana göre film festivalinin yapılması önemlidir, yapılmalıdır da ancak layıkı ile yapılacaksa.

  1. DELİDİR dedi ki:

   Evet öyle demiş ama sanat değil zanaat demiştir, sinema dediğin sonradan insanların içine girmiş insanları eğlendirmek için kurulmuş bir müessesedir, diğer herşey zanaattır ama sinema zanaat değildir.

 13. Murat Yıldırım dedi ki:

  Görülen o ki bu yıl onuncusu yapılacak olan film festivali başlamadan bitti. Her yıl problemsiz ve sansasyonel olaylar olmadan yapılan festivalin yürütülmesi hangi birim tarafından yapılıyordu. Bu yıl yapılacak olan film festivalini her yıl yapan birim mi yoksa farklı bir birim mi organize ediyordu da başlamadan ülke gündemine değerlerimizle örtüşmeyen konularla girdi ve salgın gerekçesiyle iptal edildi. Fatura belediye ve başkana kesilmek istense de onca yıldır bu işi yapan ilgililer (daire başkanlığı, müdürlük, ekip) ne yapıyordu. Kurumsal hesaptan atılan maili başkan mı kontrol edecekti. Durumu kurtarma adına yapılan imla ve yazım hatalarıyla dolu metinleri başkan mı hazırladı. Faturası başkana kesilmek istenen bu olayın sorumlu veya sorumluları bu süreçte ne yapıyor.

 14. Kemal Keklik dedi ki:

  Kitap fuarlarına okuyucu bulamadığından yayıncı gelmez, tiyatro salonları bomboş, festivalleri iptal edilir… Sanata, bilime, fenne o kadar uzağız ki.. Ancak siyaset konuşuluyor güzelim memleketimde

 15. nedim sevim dedi ki:

  yazacak o kadar şey var ki… sadece şunu söylerek susmayı tercih ediyorum ; yazıklar olsun, rezil ettiniz cümle aleme malatyamızı…

 16. osman1453 dedi ki:

  Bir Fiyasko gündem daha Malatya belediyesi çalışıyor kimin için vatandaş içinmi acaba Bu kadar amatör bir kurum görmedim güya Destan yazıyoruz

 17. Tekedereli dedi ki:

  Festival İPTAL oldu ama federativa ödenecek para da iptal oldumu?
  Bana göre Selahattin Gürkan Muhatapları ile görüşüp “paranızı ödeyelim festivali İPTAL edelim” demiştir
  Bu konu çok çok önemli…!

 18. DELİLER dedi ki:

  Malatya halkı böyle şeyleri kendine yakıştırmaz, kendini bilmez bir kaç kişinin iş güzarlığı ile malatyamızı bu pisliğe sürüklemişler, peki kim bunun sorumlusu başkan mı yoksa takımı mı bunun sorumluları hesap vermeli ve bir daha muff mu puf mu malatyada esamesi dahi okunmaması lazım.

 19. Ahmet dedi ki:

  Bugün de milli-manevi değerlerimizi kurtardık çok şükür…

 20. Orhan dedi ki:

  Kültür ve sanat beyni çalıştırır çalışan beyin üretir. Üreten toplumlar daha zengin daha mutlu olurlar.çalışan beyin kurnaz tüccarın oyununa gelmez.tutucular hakim olursa o toplum üretemez, üreten toplum ların esiri olur. Rabbim kitabında açıkça belirtmiş “aklını kullanmayanlarin üzerine manevi pislik yağar “

 21. Efsane Malatyasporlu dedi ki:

  Sayın başkandan çok umitliydik günlük rutin işler dışında büyük projeler bekliyorduk iki yıl boşa gitti başkan geldiği gün bir borç polimigine girdi işte o gün başkan için sonun baslangici idi biz bilmiyoruz ya söylediğinin sonuna kadar arkasında durmalı eğer kendisine yanlış bilgi verildi ise bunu halkla paylaşmalı idi ama son üç yılda sayın başkandan mega projeler bekliyoruz .

 22. Tekedereli dedi ki:

  Festivalin İPTAL oldu ama…Festivale ödenecek para da iptal oldumu..?
  Fakat bana göre Selahattin Gürkan Muhatapları ile görüşüp “paranızı ödeyelim festivali İPTAL edelim” demiştir
  Bu konu çok çok önemli…!

 23. Malatya sevdalısı dedi ki:

  Yerinde bir karar film festivali düzenleyecek durumdamiyiz kesinlikle hayır halk ilgi göstermiyor bir hafta resmi törenler birilerini ağırla plaket ver oldu bitti sayın valimiz ulvi saranin güzel projeleri oldu ama film festivali ve kerpiç evler keşke yapılmasa idi diğer bir konuda kongre ve kültür merkezine 1500,2000 bin kisilik uluslararası ve ulusal bilimsel kongrelerin yapılabileceği bir kongre salonu yaptirsaydi şu andaki Kemal Sunal kongre salonu büyüklüğünde ilimizde bir kaç tane toplantı salonumuz vardı.bir diğer konu tiyatro,resim,müzik,vb sanat dallarında ülke olarak sanatçı yetistiremiyoruz 80,90 yıllardaki sanatçıları arıyoruz ilimizde bir malatyaspor birde AVM olmasa bu kış gecelerinde adeta hayat durmuş gibi kısacası bu festivalin ilimize bir katkisi olduğuna inanmıyorum.

  1. Emrah dedi ki:

   Çok isabetli olmuş. Memlekete hiçbir faydası olmayan. İstanbul’dan bazi organizatörlerin para kopardığı bir organizasyon. Fakir fukaranın parası israfa gidiyordu….

 24. Çınar dedi ki:

  Selehattin başkan danışmanlarını özenle seçmeli böyle durumlar iyice itibarsızlaştırıyor Başkanı Malatyanın gözünden ve genel merkez gözünden düştü başkan yazık oluyor

 25. Kerim Dayı dedi ki:

  Bu zor günlerde filim festival inin düzenlenecek olması zaten saçmalıktı.iptal doğru karar.

 26. Mehmet Ali dedi ki:

  Tebrikler

  Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin bey hep söylüyordu
  şimdi söyleyin efendiler o yalan bu yalan
  peki buda mı yalan
  Dünyada başlamadan biten ilk ve tek film festivali değil mi

 27. Malatyalı dedi ki:

  Manevi değerlerimize zıt bir proje olan ‘cinsiyetsizlik’ projesinin Malatya Film Festivali üzerinden duyurulması şehrimiz insanını derinden üzmüştür.Konuya duyarsız kalmayan ve yerinde bir karar alarak Film Festivalini iptal eden MBB
  @selahattingrkn
  teşekkür ederim

 28. Çınar dedi ki:

  Bu Büyükşehir Başkanı ne yapmaya çalışıyor vallahi anlamış değilim senin film festivaliyle ne işin var önce yolları yap köstebek yuvası heryer

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."