Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

Film Festivali Ödül Töreni İle Son Buldu

Film Festivali Ödül Töreni İle Son Buldu
 • 19.11.2019

Bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen Malatya Film Festivali, düzenlenen ödül töreniyle sona erdi. Malatya 9. Film Festivali’nde en iyi film ödülü, ‘Küçük Şeyler’ filmine verildi.

Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyeleri’nin işbirliğiyle, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla gerçekleştirilen 9.Malatya Film Festivali, ödül töreniyle sona erdi. 

Ödül törenine; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Malatya Valisi Aydın Baruş, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, yönetmen ve yapımcı Derviş Zaim, film yönetmeni Nihan Belgin, görüntü yönetmeni Feza Çaldıran, film yazarı Gürhan Özçiftçi, oyuncular Oktay Kaynarca, Mehmet Aslantuğ, Olgun Şimşek, Arzu Yanardağ, Ekin Koç, Ozan Akbaba, Eşref Ziya Terzi, Can Yaman, Haluk Piyes, Müfit Can Saçıntı, Gizem Arıkan, Ahmet Yenilmez, Selahattin Taşdöğen’in yanı sıra birçok yapımcı, yönetmen ve oyuncu ile çok sayıda davetli katıldı. 

Kapanış ve ödül töreninde geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden usta sanatçı Yıldız Kenter anıldı. 

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, ödül töreninde yaptığı konuşmada, “9.Malatya Uluslararası Film Festivali’nin sinemamıza, sinema sanatçılarımıza ve Malatya’mıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Biz, dünya sinemasındayız. Oynadığımız hayat filmindeyiz. Önemli olan rollerimizin güzel olmasıdır” ifadelerini kullandı. 

Malatya Valisi Aydın Baruş ise Malatya olarak kültür ve sanat dünyasına önemli bir hareketlilik getirmenin gururunu yaşadıklarını kaydederek, şunları söyledi:

“Bu festivale çok değerli destek sunan Cumhurbaşkanlığımıza, Külttür ve Turizm Bakanlığı ile tüm kurumlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu festival, bu yıl dokuzuncusu düzenleniyor nice dokuzlu yıllara. Biz bu festivalden gurur duyuyoruz. Beş gün içerisinde çok önemli etkinlikler düzenlendi. Gençlerimizin sinema dünyasına dokunmaları sağlandı. Umarım bundan sonra bu şehirden sinema ve film dünyamıza katkı sunacak genç yetenekler yetişir.”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan da “Her bir film hatta sahne yeni bir dünyadır, yeni dünyalar kurulmasına ilham veriyor. Buradan bakınca sinemaya yaşam mimarisi, sinemacıya yaşam mimarı diyebiliriz. İyi ki sinema var. İyi ki festivaller var. İyi ki Malatya film festivali var” dedi.

Sinemanın kültürel, sanatsal, felsefik açıdan çok boyutlu derinlikleri olduğunu ifade eden Demircan, “Sinemanın önünü açmak için çok önemli düzenlemelere adım atıyoruz. Sektörle birlikte ilerliyoruz.

Sektörün yanında var gücümüzle durduk, duruyoruz ve duracağız. Yabancı yapımlara da destek vermeye başlayacağız. Ülkemizin beyazperdedeki varlığını artırmak istiyoruz. Yerli film gösterimi desteğine de başlıyoruz” şeklinde konuştu. 

Ulusal Kısa Metrajda 135,  film yarışmaya başvurdu, 10 film yarışmaya katıldı. Filmlerin gösterilmesinin ardından Jüri Özel Ödülü takdim edildi. Jüri Özel Ödülü ‘İyi Yemek Öldürür’ filmine verildi.

Ulusal metraj kısa film yarışmasında birincilik ödülünü ‘Taş’ alırken, ‘Yağmur Olup Şehre Düşüyorum’ filmi ikinciliği aldı. Ulusal metraj kısa film yarışmasında üçüncülük ödülüne ise ‘Fraktal’ layık görüldü. 

9.Malatya Film Festivali’nde ‘Vefa Ödülü’ geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz ünlü oyuncu Tarık Ünlüoğlu anısına eşi Gülenay Kalkan Ünlüoğlu’na verildi. 

Ulusal uzun metraj film yarışmasına 44 film katıldı ve 10 film finale kaldı.

Festivalde, ‘Küçük Şeyler’ filmi SİYAD ödülüne layık görüldü.

9.Malatya Film Festivali’nde, ‘YÖNBİR Ödülü’ ise ‘Kovan’ filminin yönetmeni Eylem Kaftan ile ‘Küçük Şeyler’ filminin yönetmeni Kıvanç Sezer’e takdim edildi.

Jüri tarafından ‘Türk Sinemasına Katkı Ödülü’ne ise ‘Aidiyet’ filmi layık görüldü. 

Festivalde, ‘Fahri Kayahan En İyi Müzik Ödülü’ne Kapan filminin müziğini yapan Ali Saran layık görülürken, ‘En İyi Görüntü Yönetmeni’ ödülü ise ‘Dilsiz’ filminden Andreas Sinanos’un oldu.

9.Malatya Film Festivali’nde ‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü’, ‘Küçük Şeyler’ filmindeki performansıyla Alican Yücesoy, ‘En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü ise yine ‘Küçük Şeyler’ filmindeki performansıyla Başak Özcan aldı. 

Festivalde, ‘En İyi Senaryo Ödülü’, ‘Omar ve Biz’ filminin senaristi Mehmet Bahadır Er, ‘ Ulusal Uzun Metraj Jüri Özel  Ödülü’nü ise ‘Dilsiz’ filmi aldı.

‘Kemal Sunal Halk Ödülü’ne, ‘Omar ve Biz’ layık görülürken, ‘Ulvi Saran Özel Ödülü’ ise ‘Kimsesizler Oteli’ filmine verildi. Ödülü, Malatya Valisi Aydın Baruş verdi. 

‘En İyi Yönetmen Ödülü’, ‘Kapan’ filminin yönetmeni Seyid Çolak’a takdim edildi. Çolak’a ödülü Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile oyuncu Mehmet Aslantuğ tarafından verildi.

9.Malatya Film Festivali’nde ‘En İyi Film Ödülü’, ‘Küçük Şeyler’ filmine gitti. Ödülü, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan verdi.

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi- Mehmet GÖRESİYE, malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. ahmet dedi ki:

  1-Festivalin adı Altın Kayısı Film Festivali olarak değiştirilmesi gerekir.
  2-Kışın değilde yazın yapılmalıdır. Kayısı hasadı zamanlarında.
  3-Halkla içi içe oluşacak platformlar ve etkinlikler düzenlenmelidir.
  4-Yerli ve yabancı basının ilgisini çekebilecek projeler üretilmelidir.
  5-Bu festival siyasilerin şov alanı olmamalıdır.
  6-İnsanları bu festivale çekebilmek için projeler üretilmelidir.
  7- Gitti 5 milyon ne geldi 0 tl.
  Daha birçok önerim var.
  Yoksa yanlışa yanlış yaparak devam etmemiz bance ahmaklık.

 2. srt dedi ki:

  yönetmen ahmetin elinde tesbihle ödül almaya cıkması ne kadar manidar yazıklar olsun

 3. Ahmet dedi ki:

  Saçma sapan bir festival.Boşu boşuna o kadar para harcanıyor. Modern kapitalist toplumlarda sahte ilah yaratma çabasıdır tüm bu yapılanlar… insanlar ancak din ile huzur bulur. Gerisi laf-ı güzaf….

 4. Ahmet dedi ki:

  Kendi ailelerini bile film festivaline götüremeyen bir il protokolü oturmuş memlekete sinema kültürünü getirmeye çalışıyor. Breh breh.

 5. serkan dedi ki:

  Festival bitti Malatya’ya ne faydası oldu. 5 trilyon paramız boşa gitti. Tasarruf geyikleri yapan Selahattin bey de Malatya’nın 5 trilyonunu heba etti. Ne yatırım istihdama gitti bu 5 trilyon nede yeşil bir alana. Şehirde çevre yolu altı garipler asgari ücretli iş arayadursun Selatin bey reklam yapsın. Artık Malatyalı mevcut siyasilerden kimseye güvenmiyorum

 6. malatya sever dedi ki:

  bu yılki organizasyonla bu işin ne kadar gereksiz olduğunu bir kez daha gördük

 7. eris dedi ki:

  harika bir organizasyon oldu. bence 9 yıllık organizasyonun en güzeliydi. ama dün akşamki selahattin gürkan konuşurken aklıma hacı uğur polat geldi. ya hacı uğur polat başkan olsaydı :):)

 8. Hacı Hakyemez dedi ki:

  Böyle bir organizasyon uzun vadede şehrimize çok şey kazandıracaktır. Ancak dokuzuncusu yapılmasına rağmen hala dikkat çeken bazı aksaklıklar var. Bunlar giderilip daha profesyonelce yapıldığı takdirde mükemmel olur. Siyasetten uzak icraatler istiyoruz.

  1. Haram geceler dedi ki:

   Aş iş ekmek.hangisini kazandıracak..

 9. HAKAN dedi ki:

  Anladım işi, sanat Allah’ı aramakmış;
  Marifet bu, gerisi yalnız çelik-çomakmış… Arif efendi haddini bil Din gibi yüce bir kavram hakkında konuşmak senin neyine. Ne olduğu belli olmayan Malatya ya ne maddi ne manevi nede kültürel anlamda ne kattığı belli olmayan bir programı bahane edip Din hakkında yorum yapıp saldırmaya kalkma.

 10. M.Sinan ÖZTAN dedi ki:

  Bu ve benzeri organizasyon için salon çok yetersiz.Ödül alan sanatçıların ayakta izleyenleri yararak sahneye çıkması gerçekten çok çirkindi.Sayın B. Şehir Belediye Başkanımız ya da diğer yetkililer derhal .Malatya’mızın büyüklüğüne yakışır anfi tiyatro biçiminde en az 600 kişi kapasiteli yeni bir salon yapılmalıdır.Yeni yapılacak salonda parti toplantıları başta olmak üzere her türlü organizasyon ayakta kimse almaksızın yapılır.

  1. Viral dedi ki:

   Sinan bey salon hakkinda yazdiklariniz dogru. Salon vok yetersiz. Fakat bu salon 1.000 kişilikti 3.000-4.000 kisi kapasitesi salona ihtiyaci var

 11. Arif yurtsever dedi ki:

  Film festivali olmuş doğunun çölleşen eski cumhuriyet şehrinde bir tane yorum yok,kültür,sanat ile ilgilenen toplumlar ayakta kalır,din ve tüketim ile yatıp kalkan toplumlar yok olur gider tarihde oldugu gibi emegi geçenlere teşekkürler.
  Önerim festivalin adı Altınkaysı film festivali olarak değişmeli.

  1. mustafa44 dedi ki:

   Dünya tarihi ve sanatları din eksenli bir gelişim neticesinde şekillenmiştir… Boş ve sığ yorumlarla ideolojik fantezilerinizi dışa vuran bu tavrınız mesnedi olmayan bir savın ötesine geçmiyor… Element uydurmaya benziyor bu yorumunuz…

  2. battalgazi44 dedi ki:

   arif bey, filmi festivali yerine dine nefretini kusmuş. inanç, insanın fıtratından yani yaradılışından gelen bir şeydir. o yüzden dünyanın büyük çoğunluğu bir yaratıcıya inanır. garip olan dünyaya gelişi ve dünyadan gidişi elinde olmayan aciz kulların din hakkında ahkam kesmesidir. neyse elbette arif olan anlar. ama sadece ismi arif olmak yetmez. yüreği ve aklı da arif olacak insanın.

   1. Hakan dedi ki:

    Daha fazla din tüccarlığı yapmayınız. Sizlerden de Sizin Avanelerinizdende 18 Yıldır Gına Geldi…👍👍👍

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."