Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Freni Patlayan Sadece O Kamyon mu?!

Freni Patlayan Sadece O Kamyon mu?!
 • 10.10.2016
 • ‘İLGİLİ’ye Olay Yeri Gözlemleri.. Eve giren kamyondan, terlikli görevliye.. Freni boşalmış işler!

Beydağı Mahallesindeki freni boşalan kum yüklü kamyonun 2 katlı bir evin içerisine tamamen dalması sonucu oluşan kazaya müdahalede yaşanan durum ve ortaya çıkan tablo, Malatya’da kriz yönetimini ve büyük olaylara müdahaledeki performansı/ dikkati / duyarlılığı, yine alt yapı konusundaki standartsızlığı tartışmaya açtı.

“Freni boşalan kamyon” olayı, “Freni boşalmış kriz yönetimi” olayını ortaya çıkarttı.

Bir dönem Malatya’da açılması tartışma konusu olan Beydağı’ndaki Karagöz Mahallesi’nde açılan kum ocağı her gün büyük damperli kamyonlarla şehir merkezine kum taşınıyor. Şehir merkezine yakınlığından dolayı işletmeciye ve müşterilerinin lehine olan, ancak trafik akışında şehir merkezinde yaşayanların aleyhine olan kum ocağı bir kez daha tartışma defterini açacak gibi duruyor.

8 Ekim Cumartesi günü saat 12.00 sularında Karagöz Mahallesi’ndeki taş ocağından yüklemiş olduğu kumu taşıyan büyük tonajlı damperli kamyon; Karagöz Caddesi üzerinden şehir merkezine doğru seyir halinde iken, kavşak standartlarına uymayan, ancak kavşak olarak kullanılan Mehmet Akif İlkokulu’nun önünde, frenin boşalarak kontrolden çıkması sonucunda, önce taş duvara çarpıyor, ardından ise 2 katlı eve çarpıyor. Çarpmanın etkisi ile kamyon hem yan, hem dik ana taşıyıcı kolonlarını da yerinden sökerek tamamen eve  giriyor. Görüntü “facia” olarak nitelendirilecek bir durum. Kamyon sürücüsünün evin bahçesini çevreleyen taş duvara çarpmayarak, sağ veya soldaki caddelere girmiş olması durumunda olayın çok daha vahim sonuçlanma ihtimali yüksekti. Yine olay sonrasında yan ve dik ana kolonları yıkılmış eve önce sivillerin girmiş olmaları ise onları yine olası bir facia ile karşı karşıya getirdi. Her olayda ortaya çıkan “meraklı kalabalık” ise faciaya davetiye çıkartma niteliğindeydi.

EL YORDAMI VE GÖZ KARARI İLE KAVŞAK
TOKİ Bölgesi’nde şuanda 10 bini aşkın insanın yaşıyor olmasına rağmen, bu bölgenin ulaşımının sağlandığı Karagöz Caddesi güvenli ulaşım standartlarının çok altında. Karagöz Caddesi’nden Mehmet Akif Caddesi’ne inen yol ile Paşaköşkü Camii istikametine açılan yol, bölgenin mevcut trafik akışını kaldıracak standartların çok gerisinde bulunuyor.

Büyükşehir Belediyesi ile aynı zamanda Yeşilyurt ve Battalgazi Belediyeleri halen TOKİ bölgesinde 10 bin kişiyi aşkın insanın yaşadığının ya farkında değil, yada umurunda değil. Karagöz Caddesi üzerindeki Mehmet Akif İlkokulu önünde bulunan ve kavşak olarak nitelendirilen nokta; hiçbir şekilde kavşak standartlarını taşımıyor ve el yordamı ve göz kararı ile yapıldığı açık ve net olarak görülüyor.

Gelelim, 7 aylık hamile kadının ölümü, biri hamile kadın 6 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan kaza (!) yerindeki gözlemlerimize..

1-Olay yerine giden ekipler, olay yerinde yaşanılanlar konusunda yönlendirme ve bilgilendirme konusunda gereğini yapamadılar, diğer kurumların ve takviye ekiplerin bölgeye geç intikaline neden oldular.

2-Bölgeye gönderilecek ilk ekiplerden birisi olması gereken  TEDAŞ ekiplerinin geç “teşrif” etmeleri, kurtarma çalışması yapan ekiplerin tehlike ile karşı karşıya kalmalarına neden oldu.

3-Her hastanede 24 saat dilimine göre Suriyeli tercüman bulunduruluyor olmasına rağmen, yaralı olarak kurtarılan bir Suriyeli için olay yerinde tercüman arandı. Normalinde acil müdahale gereken yaralının konulduğu ambulansın hemen olay yerinden ayrılarak hastaneye gitmesi gerekirdi.

4-Sağlık Bakanlığının kılık ve kıyafet yönetmenliğine göre; 112 acil servis görevlilerinin görev yaparken ne giymesi gerektiği açık ve net olarak belirtiliyor. Ancak; olay yerine 112 acil servisten bazı görevlilerin terlikle gelmiş olması Sağlık Müdürlüğü ile 112 Acil Servis Başhekimliği’nin kurumsal kimlik ve kurumsal disiplinini de ortaya koyuyor. Aracın uçuruma yuvarlandığı bir kazada yaralılara böyle terlikle mi ulaşacaklar? Ancak; bu durum görevini hakkıyla yerine getiren diğer personelin samimi çalışmalarını elbette perdeleyemez. Ayrıca, yaralıya çok çok büyük önem taşıyan ilk müdaheleyi yapacak görevlilerin, daha tecrübeli elemanlar olması, sahada sıkça görülen deneyimsiz personelin, deneyim kazandıktan sonra sahaya çıkarılması uygun olan değil mi?

5-Arama ve kurtarma çalışmalarında yetkili kurumlar AFAD ve İtfaiyedir. İtfaiye ve AFAD ekipleri çalışırken, her an çökme ihtimali olduğu bilinen binaya sivillerin, her hangi bir önleyici tedbir alınmadan girmelerine müsaade edilmesi tehlikeye davetiye çıkartıldı.

6-Her zaman, her olayda yaşanılan “meraklı kalabalık” ya da “bilinçsiz kalabalık” bu olayda da yaşandı. Kalabalık çalışmaların yürütülmesinde olumsuz etki yaptılar.

7-Gizlenmiş / gizliliği için çaba gösterilmiş / kamuoyuna aksettirilmemiş her olay ve olayın detayları “Şehir efsanesine” döner.

Bu nedenle basın mensuplarının doğru bilgi alması, doğru bilgiye ulaştırılması ve dolayısıyla kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi sorumlu ve şeffaf yönetimin olmazsa olmazlarından birisidir. Ama Malatya’da böyle bir yönetim anlayışının bulunduğunu söylemek mümkün değil!.

Olay Yeri Gözlemi: Burhan KARADUMAN, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

kamyon

kamyon1

kamyon2

terlik1

terlik2

 

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Aslı dedi ki:

  Toki’de Allah’a emanet yaşıyoruz resmen. Ana caddede bile doğru düzgün aydınlatma yok. -Geçen yıllarda ölümlü bir kaza oldu bu sebepten- . Yollar evlerin ilk yapıldığı (2005) zamandan kalma ve asfaltı yamalanmış şekilde. Normal araçları geçtim minibüs ve belediye otobüsleri otobanda gider gibi hızlı kullanıyorlar. Rezil bir şekilde yönetiliyor Malatya.Aksini söyleyen varsa biraz başka illeri ziyaret etsin derim. Gün boyu belediyede bilgisayar karşısında okey oynayanlar da umarım bunları görürler.

 2. Yasemin dedi ki:

  Çok kafa yormaya gerek yok.yeni yapılan yollar bile özellikle kaza yapılsın diye yapılıyor sanki. (bilmeyene) iş verilirse böyle olur.

 3. 112 KKM DR dedi ki:

  112 personeli kılık kıyafet yönetmeliği ne göre bot giyer ….Bot: Yer tutma özelliği olan, dolgu topuk kauçuk, tabanlı, taban birleşim yeri dikişli, su geçirmez, yumuşak deriden imal, siyah renkte, burnu sert deri ile güçlendirilmiş, bağcıklı, içi ortopedik tabanlı, terleme engelleyici özelliktedir.

 4. cihat dedi ki:

  Haberde ambulansta görevli birinin yaptığı işin farkında olmadığının en önemli kanıtı terlik giymesi. Ama bu habere “büyük haber bravo vallahi” diye dalga geçip eleştiri getiren sağlıkçıların, oturup bunu tartışıyor olmaları ve eleştirideki inceliği hala anlayamamış olmaları, bu birimin acilen tepeden tırnağa gözden geçirilmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Evinde gezinecekmiş gibi “acil” diye adlandırılan görevine terlikle gidenin ne kadar görevinin bilincinde olduğu tartışılır ve bir dakika o birimde tutulmaması gerekir. Ben sağlık yöneticilerinin yerinde olsam, haberle kendi çapı gereği dalga geçeni yada geçenleri bulur, acilen terlikleriyle oturup gezinecekleri bir sağlık ocağına, hatta sağlık evine, getir-götür, süpür işine gönderirim.

 5. Terlikli vatandas dedi ki:

  Bütün yazdıklarınız neyse de sağlıkçılar in terlik giymemesi konusuna deginmeniz büyük haber bravo vallahi. tespite bak ya nasılsa kimsenin fark etmediğini farketmisler arkadaşlarla bunu tartisiyoruz kaç saattir büyük habercilik pes dogrusu 🙂 🙂

 6. Nail dedi ki:

  Güzel anlatmışsın.ancak terlik hikayesi olmamış.toki de 20000 kişi yaşiyor.belediye hizmeti zengin ve lüks semtlere yapıyor.

 7. Fahri yigit dedi ki:

  Malatya BŞB belediyesi yolasfalt dairesi calisiyor.zeki sarilar calisiyor.bu kavşağı çok güzel yapmislar.kaldırımları çok güzel yapmislar.helal olsun sayın cakir.etme bulma dünyası diyorum.ateş düştüğü yeri yakıyor. Devam edin bakalım.

 8. Ramo dedi ki:

  Çok üzüldüm ölen kadın 7 aylık hamileymiş. Allah tahsilatını affetsin. bebeğiyle beraber. şimdi yetkililere soruyorum İnancımız tam Kadere olan ancak bu kadar iş güvenliği için firmalar para harcarken kime ne parası veriyorlar. yazık değil mi o yolda yürüyorda olabilirdik insan hayatı bu kadar ucuz mu.

 9. Ali dedi ki:

  Malatya nin kenar Mahallelerinin yol sorunları hat safhada plansız daha halen ruhsatsız inşaatlar devam ediyor belediye denetimi kontrolü plan proje yok…

 10. serhat dedi ki:

  malatyada trafik allak bullak. trafik sadece radarla hız kontrolü şeklindemi olmalı yoksa trafik akışını düzene sokabilmek midir? mesela sıtmapınarı alt geçitinde sanayiye kavşağında halk sağlığının önü günün 24 saati tıkalı berbat. fahri kayıhan bölgesinde hiçbir trafik ışığı yok. kavşaklar olabildiğine geniş. kaldırımlar çok geniş tutularak yollar daraltılıyor. belediye ve ilgili kuruluşlar bu konuda oldukça duyarsız. merak ediyorum herkesin gördüğü Malatya nın bu berbat durumunu hiç mi yetkililer ya da içişleri bakanlığı görmüyor. denetleyen kimse yokmu. Malatyada yaşam alarm veriyor dahada kötüye gidiyor.

 11. Hayrettin dedi ki:

  Bu bölge unutulmuş atılır durumda belideye sadece yatırımlarını fahrikayhana yapıyor ışıklar bile doğru düzgün yanmıyor çevre düzenlemesi adına zaten bir sey yok

 12. GÜRHAN dedi ki:

  ZATEN TOKİ BÖLGESİ ALLAHA EMANET….YUKARIDAN AŞAĞIYA İNEN KAMYONLAR BİR KENARA GECE ALKOLLÜ ARAÇ KULLANARAK DİRİFT YAPAN MI DERSİNİZ, HAVAYA ATEŞ AÇAN MI DERSİNİZ, YOKSA ÖNLEM ALINMAYAN SULAMA KANALINA UÇAN ARAÇLAR MI DERSİNİZ..NERESİNDEN BALARSANIZ BAKIN FELAKET..4-5 ŞERİTLİ YOLDA HANGİ ŞERİT KİMİN BELLİ DEĞİL. KARŞIDAN KARŞIYA BIRAKIN ÖĞRENCİYİ YETİŞKİN VATANDAŞIN GEÇMESİ BİLE İMKANSIZ..BU DURUMA İLGİLİLERİN NASIL BİR ÇÖZÜM BULACAĞINI İSE BİLEMİYORUM..

 13. EROL dedi ki:

  Harfiyat kamyonları ölüm saçıyor.Bilhassa belediyeye ait kamyonlar trafik ışıklarına uymuyor.Sallayıp geliyorlar.Allah göstermesin önünde ne varsa sürükleyip götürür.Bunların muayenesi yapılmıyor mu?

 14. MUSTAFA dedi ki:

  ŞEHRİN YÖNETİCİLERİNİN ÖNEMLE SORGULAMASI GEREKİR.
  İLK YARDIM ÇOK ÖNMELİ

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."