Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Fuar mı Panayır mı?

Fuar mı Panayır mı?
 • 14.11.2016

..Türkiye gelişiyor ve değişiyor, Malatya gelişmiyor ve değişmiyor..   

Mustafa Bahadır ALTAŞ Yazdı
Yeminli Mali Müşavir
[email protected]

21.yüzyıl Bilim ve Teknoloji Çağında Dünya gelişiyor ve değişiyor, Türkiye gelişiyor ve değişiyor, Malatya gelişmiyor ve değişmiyor. Dikkat ederseniz bir (m) harfi kelimenin anlamını nasıl farklı kılıyor. Malatya’da yaşayan aklı selim her insan biliyor ki Malatya her geçen gün sosyal kültürel ve ekonomik yönden geriye gitmektedir. (Fiziki olarak çok katlı beton yığınları bizleri aldatmasın.)

Geçtiğimiz günlerde Malatya’da “İl İl Yöresel Ürünler Fuarı” adı altında bir fuar düzenlendiği basında yer aldı. Belirtildiği kadarıyla da bu yıl ikincisi düzenlenen bu fuar, düzenleyiciler tarafından öyle anlatıldı ki sanırsınız dünyanın lezzet haritasını çıkaran bir fuar olacak. Tanıtımda Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş Genel Müdürü Sayın Sabri Akın’ın ifadesi ile 2 konu ön plana çıkmıştı; birincisi “Ürünlerin üzerine fiyat etiketini şart koyacağız” ikincisi ise “Geçen yıl özellikle cağ kebabı büyük ilgi gördü. Bu yıl Erzurum’dan doğrudan firmamız kendisi stant açacak” olmasıydı.

Bilindiği üzere fuar, teknolojik gelişmelerin, bilgi ve yeniliklerin tanıtımı, teknik işbirliği, geleceğe yönelik ticari ilişki kurulması ve geliştirilmesi başta olmak üzere ticari, sanayi ve tarımsal ürün ya da hizmetlerinin karşılıklı pazarlık ortamında alıcı ve satıcıların çeşitli iş anlaşmaları gerçekleştirmek üzere bir araya geldiği belirli bir takvim içinde belirli aralıklarla (genellikle aynı yerlerde) gerçekleştirilen bir tanıtım etkinliğidir. Fuarları; Genel Fuarlar, İhtisas Fuarları, Bölgesel Fuarlar, Ulusal Fuarlar, Uluslararası Fuarlar ve Expo Organizasyonları olarak ana başlıklarla bunların altında da amacına göre çeşitli alt başlıklarda tanımlamak mümkündür. Bu nedenle, fuarlar bir ülkenin veya bir şehrin geleceğe ilişkin vizyonunun yansıtıldığı bir iletişim platformudur. Bu nedenle fuar organizasyonu düzenleyicileri ve katılımcıları acısından ”güç ve prestij organizasyonu”dur.

Türkiye’de İstanbul’dan sonra fuar destinasyonu olarak, Bursa ilk sırayı alırken bölgesel ve ulusal fuar organizasyonlarında İzmir, Konya, Adana ve Gaziantep illeri ön plana çıkmaktadır. Yakın tarihte de bölgesel fuarlarla Diyarbakır bu iller arasına katılmıştır. Malatya’nın fuar organizasyonlarındaki yeri neresidir?

Fuarlar bulunduğu ülke veya şehrin ekonomik ve sektörel nabzını tutma, yeni iş imkanları sağlama, alıcı-satıcı ve ziyaretçilerinin beklentilerini karşılayabilme noktasında maksimum verimliliği sağlamalıdır.

1973 Yılında yapılan Kayısı Festivali ile başlayan süreç Malatya’da, ilk kez Cumhuriyet’in 50. yılı kutlamaları kapsamında “Kayısı Festivali” yapılması gündeme gelmiş, “Fuar Kurma ve Turizm Derneği” 1973 yılında ilk Kayısı Festivali’ni organize etmişti. Sonraki yıllarda festival, şenlik, bayram adı altında gerçekleştirilen etkinlikler, ortalama 3 gün olarak planlanmış, bu etkinlikler çerçevesinde En İyi Kayısı (Hasanbey, Hacıhaliloğlu ve Hüdai türlerinde), Kayısı Güzeli, En İyi Vitrin, En İyi Panayır vb. yarışmalar düzenlenmişti. (http://malatyahaber.com/) 1993 yılında Malatya Belediyesi Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat Etkinlik. Ticaret A.Ş’nın kurulmasıyla fuarcılıktaki ilk adımı atıldı. Ulusal fuar organizasyonları geride kalan 25 yılda Malatya ekonomisine ne katkı sağladı?

Şehir dışından gelen bir ziyaretçi sayı ne kadar?
Şehir dışından gelen bir ziyaretçilerin Malatya ekonomisine katkısı ne kadar?
Şehir dışından fuara katılan firma sayısı kaç?
Yerel olarak katılan firma sayısı kaç?
Sektöründe tanınmış kaç markanın katılımı sağlandı?
Şehir dışından gelen ulusal veya uluslar arası kaç marka katıldı?
Fuar süresince yapılan iç ve dış ticari anlaşma tutarı nedir?

Bu sorulara verilecek cevaplar karşısında bazı illerde yapılan ihtisas fuarına baktığımızda hedef pazarlara yakın bölgelerdeki fuarların daha başarılı olduğunu ve bu fuarların yapıldığı şehirlere ekonomik, sosyal ve kültürel olarak katkı sağladığını görüyoruz. Buna karşın Malatya’da gerekli ön fizibilite yapılmadan fuar düzenlemenin aynı sonucu getirmediğini görüyoruz. Malatya’nın 25 yıllık fuar deneyimi sonrasında özeleştiri yapacak olursak;

Malatya fuarcılık açısından yaşanan gelişim ve değişime ayak uydurabildi mi?
Malatya Kültür A.Ş gerçekleştirdiği bu “Çadır Fuar Organizasyonu” Malatya’ya ne kadar yakışıyor?

Bu sorular cevapsız kalmaktadır.

Geride kalan son on yılda Malatya da belirli tarihlerde düzenli olarak;
Malatya Sanayi ve Ticaret Fuarı
Dini Yayınlar Fuarı
Malatya Kitap Fuarı
Malatya Yapı Fuarı
Malatya Tarım Fuarı
Malatya Otomobil Fuarı
olmak üzere altı farklı konuda fuar düzenlenmiştir.

Son beş yıllık periyotta Malatya’da her yıl en az dört fuar düzenlenmiş düzenlenen fuarlara 380 katılımcı firma katılırken bu firmalara tahsis edilen fuar stand alanı 12.750 m2 olup, bu fuarların ortalama ziyaretçi sayısı 443 bin kişi olmuştur. Düzenlenen fuarlar içinde en çok katılımcı ve en çok ziyaretçi gelen organizasyon kitap fuarı olmuştur. Yıllık bazda toplam ziyaretçilerin yaklaşık yüzde sekseni kitap fuarına katılım sağlamıştır. Son iki yıldır nedendir bilinmez başta katılımcı firma olmak üzere ziyaretçi sayısı ve katılımcılara tahsis edilen stand alanında bir düşme gözlenmektedir.

Fuar nedir, ne değildir?

Fuarlar alıcı ve satıcının buluştuğu iletişim ve tanışma ortamının oluştuğu sergi alanıdır.Fuarlar yapıldığı şehre ekonomik sosyal ve kültürel olarak olumlu katkı sağlayan etkinliklerdir. Fuarlar hiç şekilde yapıldıkları şehirlerde ticari açıdan haksız rekabete yol açmazlar. Özel günler için düzenlenen hediyelik eşya fuarları hariç hiç bir şekilde sıcak satış yapma yeri değildir. Fuar stantları ”pazar tezgahı” şeklinde oluşturulmamalıdır.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş Genel Müdürü Sayın Sabri Akın’ın 28 Ekim-6 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen olan il il yöresel ürünler fuar tanıtım ve bilgilendirme basın toplantısında söylediği “Ürünlerin üzerine fiyat etiketini şart koyacağız” sözü (fuara davet edilen firmaların Malatyalılara fahiş fiyatla ürün satması endişesi) işin gayri ciddiliğini ortaya koyarken konuya taraf olan meslek kuruluşlarımızdan hiçbir tepkinin verilmemesi Malatya adına üzücü bir o kadar da düşündürücüydü.

İl il yöresel ürünler fuarına Türkiye’nin 81 ilinden sadece 38 ilden katılım var, bu sayı ülke bazında 1/2 oranından daha az bir katılım anlamına gelmektedir. Katılımcı firma sayısı 90 olduğu ifade edilmekle birlikte katılımcı firmaların bir çoğunun belirli organizasyon firmalarının kontrolünde olduğu belirtilmektedir. Bu bilgiler ışığında; bizler küçük şeyleri büyük icraatlar görmekten artık vazgeçmeliyiz.

Bu çadır tiyatrosuna son verme zamanı gelmedi mi?
Çadır tiyatrosuna ödenen milyarlarca kira bedeli kalıcı fuar alanı için neden harcanmaz?

Ulusal ve uluslararası fuarcılık konusunda ülkemizde bir çok ilde mekan ve organizasyon olarak çok başarılı örnekler varken Malatya’da fuar yeri olarak Orduzu Pınarbaşı’nda bulunan sabit fuar alanı yerine Malatya Büyükşehir Belediye binasının yanındaki alana kurulan çadırlarda fuar yapılması bilişim ve teknoloji çağı 21.yüzyıl da Malatya’ya yakışmıyor. Bu konuda en büyük hayal kırıklığını da İzmir Expo çalışmalarından sonra Malatya’da karşılaştığı bu manzara karşısında sayın Vali Mustafa Toprak yaşamıştır.

Bu şartlar altında bizi yöneten yöneticilerimizin yönetimsel yetersizliklerinin sorgulanması gerekmez mi?

Yönetim keyfiyeti değil tutarlı ve istikrarlı olmayı gerekli kılar. Yönetim kadrosu doğru oluşturulmalıdır. Kurumsallık işe ciddiyet katar. Liyakat sorumluluk ve başarı sağlar.

7 kişilik yönetim kurulu ve 1 genel müdür tarafından yönetilen, şirkete ait internet sitesinde kurumsal/hakkımızda bölümünde faaliyetlerini “……… halkın boş vakitlerini değerlendirmesini ve eğlenmesini sağlayacak olanakları hazırlamak, düzenlemek ve düzenlenenlere katılmaktır.”olarak tanımlayan kısa adı Malatya Kültür A.Ş’nın göreve de olan genel müdürümüzün yaptığı ilk icraatlardan birisi de çözüm sürecine katkı yapmak amacıyla Türk ve Türklüğü çağrıştıran, Osmanlı’dan ata yadigarı Mehteran Takımı’nı kaldırmak oldu. (Onlara göre Mehter takımının kültürel hiçbir değeri olamasa gerek!)

Bir Soru: Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri ve Fuarcılık Hizmetleri Tic. A.Ş’ nın internet sitesinden fuar arşiv bilgisi neden yok!

_________

fuarcizelge

fuarcadiri1

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. a.gültekin dedi ki:

  pahalı . kalitesiz . ürünler ……. malatyada 120 tl satılan çörek otu yagı soguk sıkım fuarda 200 220 tl ye satıldı.tebrikler.

 2. Umut dedi ki:

  Soguk zincirde satilmasi gereken yiyecekleri disarida acikta satmak yanlistir.Bu gibi tedbirlre ihtiyac var.

 3. Haci Bilgiç dedi ki:

  İstanbul’dan misafirlerim vardı. Fuara götür bizi dediler. Boş verin sizi açmaz dedim. Ama; biraz dolaşacağız diye yanımdan ayrılıp oraya gitmişler. Geldiler ve -“Haklıymışsın, birilerinin fuar dediği organizasyon, gayrı sihhi, hijyenden habersiz bir kasaba panayırı imiş” dediler.

 4. Haci Bilgiç dedi ki:

  Adamlar uyanık. Malatya’daki yağ üreten fabrikalardan hatta Esenlikten kilosunu 17 ile 20 tl ye aldıkları yemeklik yağı, bilmem hangi dağların otlarını yiyen hayvanların sütlerinden üretilmiştir diye 30 TL. den Malatya halkına sattılar. Afiyet olsun.

 5. melih dedi ki:

  en azindan malatya park avm denen yerdeki kendini bordo bereli sanan saygısız özel guvenlik yok rahatca alışveriş yapiliyor avm gibi deynekciler yoktu huzur vardi.

 6. tura dedi ki:

  satılan ürünlerde menşei belgesi yöresel sertifika bulunmalı denetim yok katılan firmalar yöresel ürün tescil belgesi ile katılım şartı mutlaka aranmalı ilgili yöneticilere duyurulur

  1. fk4444 dedi ki:

   haklısın

 7. Erhan SOĞUKPINAR dedi ki:

  Bahadır Bey yazınızı okuyunca bir parça bu konuya değinmek gerektiğini hissettim, sizinde yazdığınız gibi 1993 yılında kurulan fuarcılık A.Ş 23 yıldan bu yana özellikle 2002 yılına kadar derme çatma göçebe çadırları içerisinde çeşitli Fuarlar düzenlemekteydi, 1997 yılından buyana belediyede çeşitli kademelerde görev yapan biri olarak, 2002 yılında Fuarcılık A.Ş nin ciddi ekonomik bir kriz içerisine girip, üst yönetim tarafından kapatılması ve iflasının istenmesi gündeme geldi, bende dönemin Belediye Başkanı Sayın ÇERÇİ ile görüşerek, şirketin kapatılmasının çalışanlar ve şehrin kültürel yapısı için ciddi kırılmalar oluşturacağını ifade edip, bu konuda birşeyler yapacağımı arz ettim, kişisel bir insiyatif alıp, şirketin zor durumdan kurtarabileceğimi ifade edip, şirketin bekası ve çalışanların zor durumda kalmaması için murahhas aza sıfatıyla, özlük haklarım devlet memuru olarak kalmak sıfatıyla, Genel Müdürlük görevini ve İştirakler Müdürlüğünü birlikte ifa ettim. 2002 yılındaki fuar için benden önce yapılan sözleşme gereği bez ve 3 mt tavan yüksekliği olan bir çadır içerisinde fuar yapmak zorunda kaldım, o yıl katılımcıların yaşadığı sıkıntıları görünce, fuar esnasında, Malatya basını ile yaptığım samimi bir toplantıda, gelecek yıl çadırda değil, sabit bir fuar alanında fuar yapma sözü verdim. çünkü 9 gün olan fuar çadırının kirası ciddi rakamlardı (9 günlük kira sonradan kurulan çadırın toplam fiyatının yarısı). konuyu Başkan Beye ilettiğimde dönemin fen işlerinden sorumlu başkan yardımcısı ve fen işleri müdürü kalıcı bir yapı için bütçenin olmadığı yetişmeyeceği gibi mazeretler öne sürdüler, bu sebeple bende çadır kiralayan şirkete her yıl kira ödemektense bu çadırı bize satmasını teklif ettim, oda daha güzel bir yapı geliştirdiklerini ve 10 yıl söküp takmadan kullanabileceğimiz bir sistemin olduğunu söyleyince 2003 yılına yetiştirmek kaydıyla 6000 metrekarelik bir alan yaptırdık. İlk defa o yıl derli toplu birTicaret fuarı ve Oto fuarı yapma fırsatımız oldu, temmuzdan sonra bu yapının boş kalmaması için bütün zorluklara rağmen gündeme I.Tarım ve Teknolojileri Fuarını koydum, daha sonra Doğalgaz Fuarı v.s Ama Kalıcı Binaya 2006 yılında Sayın Cemal AKIN başkan zamanında kavuşuldu. 91.000 Dev öğrenci ilk okulunun yerine kalıcı İhtisas Fuar alanı oluşturma çabam zamanın Harita Müdürü tarafından imkansız görüldü ve proje kadük oldu. Saygılarımla arz ederim.

 8. İhsan GÜNEL dedi ki:

  Fuar Güzel Yanlız Denetim Sıfır Satılan Bir Mamülü Aldım (Zeytin Yağı) Sahte Cıktı Çok Yazık Diyeceklerki Geldik Saattık ve Gidiyoruz ama Belediye oraya Bir Gıda Mühendisi Görevlendirseydi Böyle Olamzdı Bu Benim Fikrim Saygılarımla

 9. mehmet eyup izciler dedi ki:

  yazinizi cok begendim,katiliyorum malatyalinin soguslenmesi durumu

 10. Has Malatyalı dedi ki:

  Beyefendiyi yazısından ötürü tebrik eder, objektif verilerle isabetli eleştiriler yaparak vatandaşı uyandırdığı için teşekkür ederim. Ben bir Malatyalı olmaktan utanır oldum, zira bu denli iş bilmez yönetici yığınını bu kadar yüksek yoğunlukta hiçbir yerde görmedim. Bilhassa belediye ve şirketlerinde işler bilgisiz ve bırakın bilgiyi vicdani sorumluluk dahi taşıyamayan kişilerin elinde. En nihayetinde vardığım sonuç: Malatya ve Malatyalı bunlara mı layık? Demek ki evet, ne eksik ne fazla tam da bunlara layık!..

 11. ne farkeder dedi ki:

  vizyonu olmayan sadece siyasi olarak görev verilmiş olan mesleki bilgi ve tecrübesi olmayan insanların yönettiği.. ve yönetirken emri vaki işe aldığı beceriksizlere görev verdiği.. fuar adı altında körler sağırlar birbirini ağırlar mantığı ile fuar merkezi varken belediye yanında açılan iftar çadırlarında yapılan günü kurtarma malatya gündemini değiştirme çabaları .. haaa bilboardalarda günlerce ilamlar.. senin benim paralarım ile yapılan bu reklamlar.. yöresel yemek fuarı :)))) hahahahahahah yahu malatya semt pazarlarında hergün bunlar var zaten… neyse ya … çok konuşmayayım… sayın bld bşk ahmet çakır ın görev verdiği kültür a.ş nin iki kelimeyi bir araya getiremeyen insanlardan oluşan yönetimine nice pazarlar ( panayır bile demiycem panayır hakaret olur )

 12. Muhittin dedi ki:

  Yüreğiniz yiyorsa sizlerde yapın ahkam kesmeyin

  1. Hacı Aldemir dedi ki:

   Muhittin bey bu tehdit varı yorumla ne demek istiyorsun eğer senin yüreğin yetiyorsa takma rumuzla değil adını soya adını acıkça yaz. Malatyalı da bu yürekli kim tanısın. Yüreğiniz yetiyor sa ne demek şimdi sen yapılan bu soyguna, siftah yapamayan Malatyalı esnafın hakkının korunmasına, sağlıksız ürünlerin Malatya da getirilip satılmasına, AVM iş yapsın diye onun hemen yanında fuar düzenlenmesi işgüzarlığını savunup birde bu yanlışları eleştirenleri tehdit ediyorsun öyle mi demek ki bu yanlışın bir tarafı da sensin

 13. ali dedi ki:

  Gıda fuarı kandırmak başka bişi değil adam ne satarsa o kar ertesi gün tası tabağı toplayıp gittiler …belediyede alet…

 14. Fikret Şanlı dedi ki:

  Sn. Mustafa Bahadır ALTAŞ’ ı yazısından dolayı tebrik ederim. Fuar organizasyonlarındaki aksaklıklar harikulade bir şekilde ifade edilmiş. Dikkate alan olur mu, sanmıyorum. Malatyanın, Malatyalıların kaderi bu.

 15. Burhan dedi ki:

  bırakın bu komediyi.çadır şov başka bişey değil.yapın güzel bir fuar alanı etrafında herşey olan.yani bir G.Antep kadardamı olamıyoruz.bırakın bu basit göz boyamalarıda gerçek bişeyler yapın.şehir çoook geri kalıyor siz milleti kandırıyosunuz yav bu şehrin daha çevre yolu yok.siz ne diyosunuz.

 16. M.Sinan ÖZTAN dedi ki:

  Fuar tertiplemek ürünlerin,anıtımı ve pazarlanması amaçlı olmalıdır.Bu işten kar amacı güdülmesi ikinci plandadır.İlimizde her yıl çeşitli konularda 5 yada 6 fuar düzenleniyor.Fuarlar kent merkezindeki çadırda düzenleniyor.Çadırda fuar yapmak B.Şehir Malatya adına bir utançtır.Bir türlü çadırdan kurtulup sağlam ve kalıcı bir HOL yapamadık.Yukarıdaki eleştirilere tamamen katılıyorum.Sayın Altaş güzel bir konuya değinmiş,kendisine teşekkür ederim.Son söz: Çadırda düzenlenen organizasyonlara fuar denmez olsa olsa panayır olur.

 17. Mustafa Arslan dedi ki:

  Bende semt pazarına pardon Yöresel ürünler fuarına gittim.

 18. mk4401 dedi ki:

  Malatya cumhuriyet tarihinden beri hiç bir şeyi tam olarak yapamamış bir şehir.Bu güne kadar yapılan betonarmeden başka bir şey yok.iki bina yapmakla şehir gelişmez.Buşehrin ekonomik,sosyal ve kültürel yapısını geliştirmediğiniz sürece hiç bir gelişme elde edemezsiniz.Bu güne kadar tüm iktidarlara en yüksek oranda oy ve milletvekili vermelerine rağmen bu vekillerinde malatya gibi bir şehre herhangibir katkıları olmamıştır.Yerel yöneticilerde günü kurtarma peşindeler .

 19. Ferhat44 dedi ki:

  Hijyen sifirdi bircok yerde calisan insanlarda eldiven bile yoktu gida tarim bakanligi uyuyor belediye gorevini yapmiyor yoksa guzel bir fuar

 20. sude dedi ki:

  ihtiyaç duyulan bir fuardı ama eksikleri vardı tabii.halkımız da sevdi ve aldığımız ürünler de gayet güzel çıktı.fiyatlar da çok kaliteli ürünlerde piyasa ile aynı idi bence.adam malını yüklenmiş gelmiş,kira veriyor ,herşeyi masraf ne yapsın?bedava koysun gitsin o zaman.azıcık insani yönümüzü koyalım ortaya.alan alır,almayan almaz.her sene bir karalama yapılıyor bu fuara,pazara.

 21. ahmet dedi ki:

  38 il resmi başvurudur, gerçekte ne kaç il katıldı acaba??

 22. Mehmet Demirhan dedi ki:

  fuar bir de açık pazar…yani bi şeyler..götürüp satabilirsin. Çok ilginç değilmi.

 23. Mustafa dedi ki:

  Tam anlamıyla bir hüsran dı bu fuar. Fabrikaların elinde kalan yöresel olmayan herhangi bir sertifikası olmayan ürünler fuarıydı. Malatya reyonunudaki kuru üzüm geçen yılın üzümüydü bir Malatyayalı olarak utandım. Gelen ürünler zabitalar tarafından denetlense Tarım ve Köy İşleri bakanlığınca sertifikalansa insanlar gönül rahatlığıyla alışveriş yapsa fena mı olurdu? Zeytin yağının fiyatını sordum 6 tl. olduğunu birşeyler yapabileceklerini söylediler fabrikada 16 tl. olan urun nasıl o fiyata düşer satılan ürün zeytin mı gaz yağı mı siz düşünün?

 24. fatih dedi ki:

  malatya park avm için yapılan işler başka bir şey değil memleketin fuar merkezi bura olmaması lazım miş miş parkımızda bu alan en uygun yer burda trafik yoğunluğu yok zaten kapalı alanıda var ne gereği var çadır kur sök avmye hizmet et memlkete hizmeti kim ne yapsın avmnin işleri düştükçe sanki başka yer yokmuş gibi bütün sanatsal faaliyetler burda ve avmnin içerisinde

 25. SELÇUK dedi ki:

  Gurbette yaşayan bir Malatyalı olarak önerim.Yeni stadın hemen yanına şöyle güzel bir fuar alanı yapılsa iyi olmazmı. Mesela Trabzon Dünya Ticaret merkezi yapılınca bölge panayır fuar modelinden kurtuldu.

 26. hammat dedi ki:

  Sırf bir yazı yazmak ve eleştirmek için yazılmış bir yazı. Ayrıca yabancı ziyaretçi sayısını nasıl tespit ettiniz ben hiçbir gidişimde bana yerli misin yabancı mısın sorana rastlamadım. Kalıcı fuar alanı evet değerlendirilebilir, Ancak belediyenin yanı yöresel ürünler ve kitap fuarı için daha uygundur.

  1. Hasan dedi ki:

   Hammat bey belli ki görme ve anlama algı problemin var yazının altında kaynak gösterilmiş http://www.tobb.fuar istatistikleri diye okuduğunu anlamadan bilgi sahibi olmadan yorumu sen yazmışsın sana yerli veya yabancı mısın diye sormaya zaten gerek yok!!

 27. fbay dedi ki:

  fuar alanımız cok gülünç bir vazıyette.kalıcı fuar alanı oluşturup ,farklı mekanlardada panayır meydanları oluşturulmalı.büyükşehire yakışan budur…enson yöresel lezzetler fuarında daracık aralardan insan yogunlugundan geçilmiyordu.halkımız fuar ları önemsiyor.bence gereken çalışmalara başlanmalı…
  film festivalide ne kadar gereksiz bulunsada bir şehrin gelişmesine ciddi rol oynuyor.devam ettirilmeli diye düsünüyorumm

 28. malatyalı dedi ki:

  yürekten tebrik ediyorum bunu birinin söylemesini bekliyordum duygularımıza tercüman oldunuz çevre illerde iş yapamayan esnafların buraya gelerek ürünlerini fahiş fiyata sattığı hem vatandaşın cebindekini aldığı hemde yerli esnafımızı vurduğu bir uygulamaydı.. adamlar resmen dışardan gelip memleketimize pazar kurup gidiyolar belediyemizde fuar yaptık diyor gülermisin ağlarmısın

 29. fk44 dedi ki:

  Bir çok fuara gittim ama son gıda fuarı kadar hijyen olmayan düzen olmayan aşırı şekilde dar dizayn edilen ve dumanda içeri girilmeyen fuar olarak bır burayı gordum tesekkurler fuarcılık a.s o kadar pıslik ıcınde satısa ızın verdınız

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."