Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Gönül Kapımızı 365 Gün Açalım”

“Gönül Kapımızı 365 Gün Açalım”
  • 13.10.2016

Yeşilyurt Belediyesinin Muharrem Ayı nedeniyle Dilek Mahallesinde tertip ettiği ‘ Yas-ı Matem’ Oruç programında toplumsal huzur, barış ve dayanışma mesajları verildi.

Engüzekliler Cem ve Kültür Evinde düzenlenen programa Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, Yeşilyurt Belediye Meclis Üyeleri, Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcıları, Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Merkezi Genel Başkanı Hasan Meşeli, Zeynel Abidin Vakfı Malatya Şube Başkanı Erdoğan Ünverdi, Engüzekliler Dernek  Başkanı Zeynel Doğan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Alevi Dedesi Ali Ekber Karaduman tarafından okunan duaların ardından oruçlar açılırken, yapılan konuşmalarda ülkemiz üzerinde oynanan oyunlara karşı toplumsal barış, kardeşlik ve dayanışma vurgusu yapıldı.

“SAYGI VE SEVGİ ANLAYIŞI, KENDİ KÖKLERİMİZİN ÜRETTİĞİ DEĞERLERDİR”

Kardeşlik ve barış rüzgarına en fazla ihtiyaç duydukları dönemde toplum içindeki kenetlemeyi perçinleyecek bu tür organizasyonlara önem veren Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’a teşekkürlerini sunan Engüzekliler Dernek Başkanı Zeynel Doğan, “ Bizi millet yapan ve birlikte yaşamamızı güçlendiren kültür ve inanç arasında kopmaz manevi bağlar oluşmuştur. Oruç açma sofralarının etrafında inşa edilen manevi köprüler, kalplerimize huzur, yüreklerimize sıcaklık ve bakışlarımıza umut verir. İçinde bulunduğumuz kültür hazinesiyle yoğrulmuş bu coğrafyada bir arada barış ve huzur içerisinde birbirinin inancına saygıyı, muhabbeti ve katkı sağlayarak nasıl yaşanacağını bütün cihana öğretmiş bir milletin evlatlarıyız. Bizim kültürümüzde bulunan birbirine saygı ve sevgi her hangi bir yerden aldığımız ödünç değerler değil, kendi köklerimizin ürettiği değerlerdir” şeklinde konuştu.

“BELEDİYE BAŞKANI HACI UĞUR POLAT, TOPLUMSAL BARIŞA KATKI SUNACAK HİZMETLER SUNUYOR”

Muharrem Ayı’nın barış ve oruç ayı olduğunu söyleyen Zeynel Abidin Vakfı Malatya Şube Başkanı Erdoğan Ünverdi ise, “Bu ayda insanlar ibadetlerini yaparlar. Bütün peygamberlerin bu ayda oruç tuttuğu, dualarının kabul olduğuna yönelik çeşitli rivayetler vardır. Bu açıdan bizlere de bu ayda oruç tutmak farzdır.Barış her şeyden kıymetlidir.Barışın olduğu yerde huzur, güven ve mutluluk vardır, bu kavramın söz konusu olmadığı yerlerde ise kavga, gözyaşı ve acılar oluşur.Barışın, saygının olmadığı bir coğrafyada yaşıyoruz, insanlar birbirini boğazlıyor.Neden ve niçin bunu yaptıklarını da kimse bilmiyor.Yeşilyurt Belediyesinin geçen hafta Örnekköy’de bugünde Dilek mahallemizde düzenlediği oruç programları ilimizin ve bölgemizin barışına katkı sağlayacaktır.Bu anlamlı ve güzel yemek davetinden dolayı Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’a teşekkür ediyorum” dedi.

“HZ.HÜSEYİN, KARDEŞLİĞİ VE BARIŞI İŞARET ETTİ “

Türkiye’nin huzura ve barışa en fazla ihtiyaç duyduğu bir dönemden geçtiğini ifade eden Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Merkezi Genel Başkanı Hasan Meşeli ise “ Hz.Hüseyin, Yezid’e neden biat etmedi? Çünkü Yezid katil, cani ve zalimdi, Allah’ın kural ve yasaklarını tanımıyor, insanlara zulüm ediyordu. Arap alemi Yezid’in bu zulmüne baş eğmiş, ona biat etmişken ona karşı gelecek bir kahramana, eşsiz bir insana ihtiyaç vardı.İşte o kahramanda Allah’ın garip aslanı, evliyaların şahı, bülbüller emiri Hz.Ali’nin oğlu Hz.Hüseyin’di. Hz.Hüseyin Yezid’e kafa tuttu, onu tanımadı.Kerbela’de onun yere dökülen muazzez ve mübarek kanının bereketiyle İslam dini büyük bir ivme, büyük bir anlam kazandı.’Mazlumlar ve masumlar kıyamete kadar zalimlere kafa tutsun’ diye Hz.İmam Hüseyin, Yezid gibi katile kafa tutmakla İslam’ın en şerefli bir abidesini oluşturdu.1377’den yılından beri gerek İslam tarihi gerekse de insanlık alemi Hz.Hüseyin’in bu kıyamını, bu secaatını, takvasını ve hemasetini şükranla anıyor.Günümüz insanı Hz.Hüseyin’e çok şey borçludur.Şu anki hayatımızda, coğrafyamızda ve İslam Aleminde de çok sayıda Yezid var. Hz.Hüseyin o günkü duruşuyla birlik ve beraberliğe, kardeşliğe ve  barışa işaret etti.  Ülkemizde de Alevisiyle, Sunnisiyle, Türküyle Kürdüyle, Lazıyla Çerkeziyle milli birlik ve beraberliğe devletimizin çok büyük ihtiyacı vardır. Bizler Aleviler olarak daima milli birlik ve beraberlikten yanayız” dedi.

“GÖNÜL KAPILARIMIZI 12 GÜN DEĞİL, 365 GÜN BİRBİRİMİZE AÇALIM”

Konuşmasında Cem Evlerinin anlamına yönelik değerlendirmelerde bulunan Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, “Şu anda Engüzekliler Cem evinde dört duvar arasında birlik ve beraberlik halindeyiz. Peki bu dört duvar bize neyi sağladı? Birliği, beraberliği, bir araya gelmemizi sağladı. Öyleyse gelin; Bu dört duvardan korkmayalım. İslam’ın her döneminde Cem Evleri olmuştur. Sadece 12 gün yok 365 gün var gelin Alevisi, Sunnisi, Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi 365 gün birbirimize kapılarımızı, gönüllerimizi açalım ve birbirimizi sevelim. Eğer bunu sağlayamazsak birilerine yem oluruz” şeklinde konuştu.

“ANADOLU, SEVGİ, HOŞGÖRÜ, BARIŞ VE KARDEŞLİK TOPRAKLARIDIR”

Muharrem Ayının aynı zamanda yas ayı olduğunu söyleyen CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz ise konuşmasında, “ Kerbela’ da öyle zulümler yaşandı ki tutulan yaslar yüzyıllar bu topraklarda yaşanıyor ve günümüze kadar taşındı. Anadolu toprakları, Anadolu erenleri tarafından ekilen sevgi, hoşgörü, barış ve kardeşlik topraklarıdır. Kardeşliğe ve hoşgörüye çok fazla ihtiyaç duyuyoruz, onun için bu tür sofralar aslında farklı kültürlerin, farklı anlayışların birbirini tanıması açısından büyük anlam ifade etmektedir. Bugün bizleri bir araya getiren Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ile Engüzekliler Dernek Başkanı Zeynel Doğan’a teşekkür ediyorum” dedi.

“ HER GÜN AŞURA HER YER KERBELA “

Hz.Hüseyin’in yanına aldığı 72 Ehli Beyt ile birlikte Kerbela’da zalime karşı hakkı ve adaleti savunmak için eşsiz bir mücadele verdiğini ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, “Bir yiğit çıktı, şehadetini ve şehit olacağını bile bile 72 tane Ehl-i Beytini de yanına alarak zulme karşı, zalimlere karşı, haksızlığa karşı hakkı, adaleti, doğruluğu haykırmak için yola çıktı. O yiğit, Kerbela çölünde, Fırat’ın kenarındaki bir noktada içecek suya dahi hasret bırakan zalimlerin karşısına dikildi.Peygamber Efendimizin ciğer paresini, Hz.Ali ve Hz.Fatıma annemizin ciğer paresini, Ehli Beytin devamı olan o güzel insanı, o yiğidi kılıçlarıyla yok etmek istediler.O Rabbine giderken geride ‘Her gün Aşura Her yer Kerbela’ sözü kaldı.Bu anlayışı asla terk etmemek lazım.Aşura, birlik, beraberlik,farklı renklerin, tatların, zevklerin tek bir noktada birleşmesi demektir.Kerbela ise,zulme ve zalime karşı durmak demektir.Bu yol Hz.Hüseyin’in yoludur.Bu barış ortamında bu sofralarda bizlerin bir araya gelmemizi sağlayan Cenab-ı Allah’a binlerce kez şükürler olsun. Rabbim, birliğimizi ve beraberliğimizi daim etsin. Bir olalım, beraber olalım, iri olalım,diri olalım, inşallah hep birlikte Dilek olalım, Yeşilyurt olalım, Malatya olalım, Türkiye olalım“ dedi.

“HZ.HÜSEYİN VE KERBELA ŞEHİTLERİNİN MANEVİ IŞIKLARI YOLUMUZU AYDINLATIYOR “

Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, toplumsal huzur ve kardeşliğe dikkat çektiği konuşmasında, “ Hz.Hüseyin ve Kerbela şehitleri, bütün bir dünyayı manevi ışıklarıyla aydınlattılar. Bizlerde onların yolunda gitmekle aydınlanıyoruz. Biz onları anlatırken nefes alıyoruz ve nurlanıyoruz. Biz onların himmetiyle kendimize geliyoruz. Kerbela’da kardeşlik için canlarını verdiler, can almadılar. Hz.Hüseyin Efendimiz Hilafet hakkı olmasına rağmen zehirler içti ama asla kardeş kanı akıtmadı, her şeyden vazgeçti anlaşma yaptı ‘Sultanlık sizin olsun” diyerek kardeş kanı akıtmadı. Kendi kanlarını akıttılar, kendileri mazlum oldular, zulme, susuzluğa ve her türlü işkenceye maruz kalmalarına rağmen yine kendi kanları aktı ama asla Müslüman ve kardeş kanı akıtmadılar.Alevi kardeşlerimizin İslam’a, Kuran-ı Kerim’e ve Ehli Beyt’e olan sevgisi takdire şayandır.Ülkemizdeki birlik, beraberlik ve kardeşliğin, Aleviliğin, Sunniliğin, Türklüğün, Kürtlüğün, Lazın, Çerkezin hep bir olduğumuzu Yunus Emreler, Hacı Bektaşı Veliler ve daha sonra gelen tüm büyüklerimiz sürekli dile getirmişlerdir.Al bayrak altında kardeşçe, birlik ve beraberlik halinde hüznümüzü yaşayıp onların mesajlarını çok iyi anlayarak hayatımızda yer verdiğimiz sürece birliğimiz ve beraberliğimiz güçlenir, onların yolunda gitme şerefine ulaşırız” diye konuştu.

Bülten

dilek1

dilek2

Etiketler: / /

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."