Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Günlük 40 Bin Yolcu Taşıyacağız”

“Günlük 40 Bin Yolcu Taşıyacağız”
 • 11.04.2017

Malatya Büyükşehir Belediyesi Türkiye’de ilk defa hizmete sunduğu Trambüs uygulamasında araç sayısını artırıyor. 2015 yılında 12 trambüsle hizmete başlayan Büyükşehir Belediyesi, 5 adet daha trambüsü hizmete sundu. 5 adet trambüs ise önümüzdeki aylarda gelerek hizmete girecek. Hizmete giren yeni trambüslerle MAŞTİ-Üniversite arasında çalışan trambüs sefer aralığı 5 dakikaya inecek.

Yeni alınan 5 adet trambüs Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası yanındaki alanda basına ve kamuoyuna tanıtıldı.

Tanıtım programına Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Genel Sekreter Ercan Turan, AKP İl Başkanı Hakan Kahtalı, MASKİ Genel Müdürü Özgür Özdemir, Yeşilyurt Belediye Başkanı H.Uğur Polat, ESOB Başkanı Şevket Keskin, Genel Sekreter Yardımcıları, daire başkanları, şube müdürleri,  şirket genel müdürleri, meclis üyeleri ile kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Çakır: Günlük 40 bin yolcu taşıyacağız

Trambüslerin tanıtımı nedeniyle bir konuşma yapan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, trambüsün gerek konforlu ve güvenli seyahat imkanı, gerekse de düşük işletme maliyetiyle belediyeler için ideal bir ulaşım sistemi olduğunu söyledi. Trambüste hedeflenen yolcu sayısının 20 bin olduğunu, ancak şu anda 34 bin yolcu kapasitesine ulaşıldığını kaydeden Başkan Çakır, özetle şunları söyledi:

Yeni gelen araçlarımızla birlikte körüklü araçların bir kısmını geri çekeceğiz, sefer sayılarını ise artıracağız. Her 5 dakikada bir trambüs seferi olacak. Bu sayede günlük 40 bin yolcu taşımayı hedefliyoruz. Akülü sisteme sahip olan yeni trambüslerle enerjiye ihtiyaç duymadan 10 km dolu, 20 km boş mesafe gidilebilecek.

Temel hedefimiz, Trambüsü daha da yaygınlaştırmak. İlk etap olan MAŞTİ- Üniversite arası şu anda aldığımız araçlarla tamamlanmış oluyor. Bundan sonra Organize Sanayi Bölgesi ve ardından da Karakavak veya Güney Kuşak yolundan bir güzergâhın açılmasını planlıyoruz.”

Çalık: Yerel yönetimlerde iz bırakıyorsunuz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiği dönemde İstanbul’daki çöp yığınlarının nasıl ortadan kaldırıldığını, susuzlukla nasıl mücadele edildiğinin tanıklığını yaptıklarını belirten AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise yaptığı konuşmada, geçmiş dönemlerde belediyecilik alanında birçok başarısızlığın hafızaları zorladığını söyledi.

Çalık, “Ama Cumhurbaşkanımızın İstanbul Belediyesi ile birlikte tüm Türkiye’de bir belediye seferberliği başlatıldı. 2002 yılı ile birlikte AK Belediyecilik tüm Türkiye’de hizmetlerde sınır tanımadı. Onlardan bir tanesi de çok kıymetli Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır ve onun çok kıymetli çalışma arkadaşları. Çok büyük gururla söylemem gerekir ki nereye gidersek gidelim, herkes ‘Malatya Büyükşehir unvanına yakışır çok güzel hizmetler yapmış. Şekli, rengi ve yüzü değişmiş’ diyor. Ulaşımdaki rengimizi değiştiren Trambüsler Türkiye’de bir ilk. Şu an birkaç ilin de bunları yapmak için çalışma yaptığını değerli başkanım söylüyor. Yerel Yönetimlerde iz bırakıyorsunuz,  ellerinize sağlık. Malatya Büyükşehir ve ilçe belediyelerimizin yapmış olduğu çalışmalar bizim gururumuz. Bu vesile ile ulaşımı kolaylaştırmak ve geliştirebilmek için çok ciddi bir risk aldınız.  Cumhurbaşkanımız diyor ki risk alacaksınız, risk alarak koşacaksınız. Trambüs de çok büyük bir riskti. Çok ciddi eleştirilere mazur kaldınız ama buna rağmen bugün gittiğimiz yerlerde Trambüs buraya niye gelmiyor diye soruyorlar. Üniversitede öğrencilerimiz diyor ki Trambüs sayısını artırın. Bu yapmış olduğunuz işin ne kadar başarılı ve önemli olduğunun en önemli göstergesi” dedi.

Çalık konuşmasında Büyükşehir Belediyesi’nin sınırsız hizmet sunduğunu belirterek, başta Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır olmak üzere tüm belediye ekibine teşekkür etti.

Tüfenkci: Trambüste memnuniyet üst düzeyde

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de tanıtım programı sırasında bir konuşma yaptı. Belediyelerin kaliteli ve ekonomik hizmetler üretmesi gerektiğinin altını çizen Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda büyük hizmetlere imza attığını söyledi.

Tüfenkci özetle; “Geldiğimiz nokta itibariyle şehrin Trambüslerden memnuniyetinin üst düzeyde olduğunu görüyoruz. Trambüs, bu şehrin ekonomisine kazandırılmış, şehrin kaynaklarının israf edilmeden milletin hizmetine daha modern araçların sunulması bakımından bir başarıdır. Kıt kaynaklar kullanılarak başarılı bir çalışmaya imza atılmış oldu. Bu hizmetin farklı semtlerimize de gitmesi, büyükşehir hizmetlerinin Malatya’yı farklı noktalara taşımasında da önem arz ediyor. Bu araçların Malatya’ya kazandırılmasında emeği geçen arkadaşlarımıza ve bu araçların Malatya’mız da işletilmesi noktasında irade koyan Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ederim. Kazasız belasız günler dilerim” dedi.

Konuşmaların ardından yeni alınan trambüsler programa katılanlar tarafından incelendi.

Belediye Bülteni

Etiketler: /

Yorumlar
 1. vatandaş dedi ki:

  oznur gunaha gırme.erkeklerın ıcınde ne ısın var.

 2. misafir dedi ki:

  Yarın mahşer günü Allah c.c. hepimizi hesaba çektiğinde kimin obje kimin objeci olduğu ortaya çıkar.

 3. Eren dedi ki:

  Alın alın 100 tane daha trambüs alın 17b güzergahın da oturanları kimse adam yerine koymasın zaten. Yazık günah ya üniversitede 17B ye binmek için 1,5 saat beklediğimiz günler oluyor o sırada 5-6 tane trambüs boş geçiyor hiç mi kimse yok bu durumu gözlemleyen Allah aşkına ya. 17B Temelli-Üniversite hattında kisoruna bir an çözüm bulunsun artık yeter !

 4. Gercekden çok güzel olumlu eleştiri insanın hatasını görmeye vesile olur olumsuza karşıyım . saygılarımla

 5. süper proje dedi ki:

  Teşekkür ederim demek istedim .

 6. süper proje dedi ki:

  Karakavak güzergahı süper olur.yetkililer doğru karar ben ce oradan da tecde ve 50lilik yola bağlan dımı.süper olur.emeği geçen herkese ederim.

 7. OZAN dedi ki:

  Pembe otobüslere kafa yoracağınıza, o zihniyete sâhip kafaları tedavi edin.

  1. hüseyin dedi ki:

   tek işin muhalefet her yere saçma sapan yorumlar yapıyorsun

 8. Gerçekleri söyleyen adam dedi ki:

  Geçen yerel secımlerde CHP beledıye başkanı adayı Hakan inci unıversıte durağında bır çalışma yaptırarak trambus denen sıstemın malatya ya hıc bır katkısı olmayacağını, hıc bır sehırde olmadığını, trafıgı alt üst edecegını ve o hatta taşınan yolcunun 40-50 bın çıkarında olduğunu, beledıye başkanı çakırın trambus ıle 10 bın yolcu taşınacağını düşündüğünü ve ılerde daha çok trambus alınması gerektıgını bununda raylı sistem fıyatına dayanacağını ve Malatya’nın parasının çöpe gıdecegını belırtmıstı! Aradan yıllar gectı ve adam haklı çıktı! Trambus alındıkça masraf artıyor, uzadıkça masraf artıyor, yetmıyor yetmeyecekte ve tramvay fıyatına gelmek üzere! Çakır Başkan 20 bın düşündük dıyor? Kardesım durakta saymayı denesen ogrenırdın, kafadan dolma ısler ıle bu ısler olmaz! Sen 10 bın düşünmüştün! Halk memnunmuş! Doğudan gelen halk mı memnun? Tıklım tıklım gıtmekten mı memnun? Kayserıye gel kayserıye… gel de gör Başkan hızmet nasıl olur! Hıc bır sehırde bu trambusu düşünmüyor yapmayacaklar! Bakan vazgeçti haberınız yok! Acaba nıye vazgectıler Onu’da sız bulun?

 9. Adıyaman dedi ki:

  Erkek bayan aynı koltuğamı oturup seyhat edeceğiz başkan hani pembe trambüsümüz

  1. atakan dedi ki:

   Orada Kimsenin kucağına oturmuyorsun ..boş koltuk nerede ise ona oturacaksın.Millet uzaya gider bu zihniyetliler evden çıkmaya korkarlar.Saygılar

  2. ahmet dedi ki:

   millet uzayda koloni kuruyor sen gelmiş “bayanla erkek aynı yerde mi oturur mu” diyorsun..sonra” her şeyin altında amariğa var” diye söylenirsin…Allah akıl fikir versin..

   1. Murat Tek dedi ki:

    Oyle deme Ali kardes..bu zihniyetin boyle dusunmesini saglayan yapinin arkasinda amariğa var 🙂

   2. mahmut kılınç dedi ki:

    yavrular bir sabah universite trambusune binin okula gidin yada halk otobusune yanınızda bir bayan akrabanızla binin ondan sonra yazın uzayı muzayı

    1. Erdem dedi ki:

     yavru kalabalıktan sıkışıklıktan kadın rahatsız oluyor da erkek olmuyor mu Artık kadını bir obje olarak görmekten vazgeçin. Haklısınız zihniyeti sizin gibi olanlarla bir kadının aynı otobüste bulunması sakıncalı çünkü zihniyet bozuk

     1. mahmut kılınç dedi ki:

      normal zamanda olsun ama sabah kalabalık saatlerde ayrı olsun nolur
      falcıları çok duyduk ama zihin okuyucusu ilk bu arada insan karşısındakini kendi gibi zannedermiş

  3. Ali dedi ki:

   Bunlar yapılan hizmete muhalefet olmak için, Pembe Trambüs gelincede insanları ayrıştırıyorsunuz diye bağırır. Senin aklın hizmette değil fitne fesatta.

  4. Kemal dedi ki:

   Bu kafa, yarın kamu binalarında da pembe asansör ister.

  5. MEHMET K. dedi ki:

   İşte bu zihniyet yüzünden bu ülke gelişemiyor.Aynı koltuk olsa nolur olmasa nolur, yarın öbür günde Pembe Kaldırımlar Pembe binalar çıkar.Zaten sadece bir trambüs için yarım saat,bir saat bekliyecek kimsenin olduğunuda zannetmiyorum!

  6. CeM dedi ki:

   Niyetiniz halis olursa nerde, nasıl, hangi konumda ve kiminle olduğunuzun bi önemi olmaz.. elin adamı erkek kadın kafa kafaya verip ülkesini çağ attırıyor..

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."