Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

Gürkan’dan Memuruna: “Bir Şey Çıkarsa Sorumlusu Sizsiniz!”

Gürkan’dan Memuruna: “Bir Şey Çıkarsa Sorumlusu Sizsiniz!”
 • 13.12.2019

İMAR DEĞİŞİKLİĞİNDEN İLÇE BELEDİYE BAŞKANININ HABERİ YOK!. Büyükşehir Belediyesi’nin, Aralık ayının son oturumuna Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan başkanlık ederken, imarla ilgili konuların görüşülmesi sırasında, ilginç olaylar ve diyaloglar ortaya çıktı. Akçadağ ilçesi sınırlarındaki bir alana akaryakıt istasyonu izni verilmesine ilişkin gündem maddesi görüşülürken, bu konudan Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan’ın haberinin olmadığı anlaşıldı. Başkan Gürkan, bu önerge ile ilgili olarak bilgi vermesini istediği Genel Sekreter Yardımcısı Latif Okyay’ın yaptığı açıklamalardan sonra, “Herhangi bir şey çıkarsa sorumlusu sizsiniz” diyerek, Okyay’ı işaret ettikten sonra yapılan oylamada bu önerge kabul edildi.

Mecliste ayrıca, Yeşilyurt’ta vatandaşın mülkiyetini sosyal tesis alanına dönüştüren nazım imar planının iptal edilmesi üzerine yeniden hazırlanması, Kale İlçesine enerji üretme tesis alanı (GES) kazandırılması, belediye hizmet alanının sosyal tesis alanına dönüştürülmesi, önemli gelir kaynakları olan belediye mekanlarının işletme haklarının Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden Kültür A.Ş.’ye devredilmesi gibi konuları da görüşürken, bir imar maddesinde de ‘konfor’ ifadesi tartışma konusu oldu.

İLÇEDEKİ İMAR DEĞİŞİKLİĞİNDEN İLÇE BELEDİYE BAŞKANININ HABERİ YOK!
Meclisin toplantısında, Malatya- Kayseri karayolu üzerinde, Akçadağ ilçe sınırları içerisindeki bir tarım alanının fonksiyonunun değiştirilmesine yönelik önerge gündeme gelirken, bundan geçtiğimiz dönemde AKP’den seçilen, 31 Mart öncesi AKP tarafından aday gösterilmemesi üzerine istifa ederek bağımsız aday olup seçilen ilçe belediye başkanı Ali Kazgan’ın haberinin olmadığı anlaşıldı.

Tarım alanı fonksiyonunda olan Akçadağ Muratlı Mahallesi 127 ada 34 nolu (Malatya-Kayseri Karayolu üzeri) yaklaşık 8 dönümlük parselin 2 bin 270 metrekaresi akaryakıt istasyonu geri kalan 7 bin 700 metrekarelik alana da ticaret fonksiyonu verilmesi maddesi okunduktan sonra Başkan Gürkan, imardan sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Latif Okyay’a “Konu hakkında meclisi bilgilendirir misin?” diyerek Genel Sekretere söz verdi. Okyay da “ Vatandaşın talebi vardı. Bölgenin de ihtiyacı olduğundan talebi uygun gördük” ifadeleriyle özet bilgi verdi.

Başkan Gürkan, bu kez de Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan’a (yandaki fotoğrafta) “Başkan doğru mudur? İhtiyaç var mıdır?” sorusunu yöneltti. Başkan Kazgan “Bilmiyorum. Bilgim dışında” diyerek talepten haberi olmadığını ifade etti.

Başkan Gürkan, tekrar Genel Sekreter Okyay’a dönerek “İyice incelediniz mi? 16 yıldır belediye başkanlığı yapıyorum. Yasalara aykırı hiçbir karar almadım. Herhangi bir şey çıkarsa sorumlusu sizsiniz” diyerek alınan kararda sorumluluğu genel sekreter yardımcısına yöneltirken, söz konusu madde oy çokluğu ile kabul edildi.

‘KONFOR’ TARTIŞMASI..
Aşağıbağlar ve Cemal Gürsel mahalleleri için yapılan revizyon uygulama imar planının, uygulanmasında karşılaşılan zorlukların giderilmesi amacıyla plan notuna, parsel büyüklükleri, uygulama (şuyulandırma) görmüş parsellere yüzde 50’yi geçmemek üzere ek yapı hakkı ve ada ayrım çizgilerinde yapılan değişikliklerin eklenmesi maddesi görüşülürken, Başkan Gürkan “İfadede yoğunluk artışı sağlanmadığı, ancak konfor sağlamaya yönelik bir ifade var. Konfor kelimesi her tarafa çekilir. Bu kelime ile ne anlatmak istediniz?” diyerek bu konuda da açıklama yapması için Genel Sekreter Yardımcısı Okyay’a söz verdi.

Okyay, “Bölgeye ek yük getirmeyecek. Sadece yaşam alanında rahatlık sağlayacağı için o kelime kullanıldı.” ifadeleriyle başkanı yanıtladı. Söz konusu mahalleler sınırında bulunan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ise, “Konfor kelimesi yerine nitelikli yapılaşma kollanılması daha uygu olur” önerisinde bulundu.

İmar Komisyonu üyeleri Vahap Erdem, Nevzat Aslan, Süleyman Bayram da farklı farklı önerilerde bulundular.

Başkan Gürkan da ‘Konfor’ kelimesinin değiştirilmesi şartıyla maddeyi oylamaya sundu. Madde oyçokluğu ile kabul edildi.

“İYİCE İNCELENDİ Mİ?”
Büyükşehir Belediye Meclisi, kapasitesi yetersiz olduğu için insan sağlığı ve tarım alanları için ciddi tehdit oluşturan OSB’deki arıtma tesislerinin yükünü artıracak bir talebe de onay verdi.

Yeşilyurt İlçesi Cihadiye Mahallesi sınırlarında bulunan 90 dönümlük arazinin 50 dönümüne Malatya Et Birlik Gıda Tarım Limited Şirketi tarafından et entegre tesisi kurulması maddesi okunduktan sonra Başkan Gürkan, genel sekreter yardımcısı Okyay’dan madde hakkında meclise bilgi vermesini istedi.

Okyay “Konut Dışı Kentsel Çalışma alanı olan 90 dönümlük alanın 50 dönümüne et entegre tesisi kurulması talebi var” diyerek meclisi bilgilendirdi. Başkan Gürkan “İyice incelendi mi? Arıtma ve diğer unsurlar göz önüne alındı mı?” sorusunu yöneltti.

Söz isteyen İmar Komisyonu üyesi, OSB’nin eski bölge müdürlerinden Vahap Erdem, “Burası 1.ve 2. 3. OSB’nin hemen yanı başında. Vatandaş ön arıtma sistemini kurduktan sonra atık sularını 1 veya 2. OSB’nin arıtma şebekesine bağlayacak.” diyerek başkanın sorusunu yanıtladı. Madde oy çokluğu ile kabul edildi.

BELEDİYE MÜLKLERİ İŞLETME HAKLARI BELEDİYE ŞİRKETİNE..
Mecliste, mülkiyeti belediyeye ait Yeni Cami yanındaki ile 2.Ordu karşısındaki Esenlik marketlerinin, eski belediye yanında bulunan reklam panolarının, 2 adet katlı otopark, restaurant, açık otopark, 10 adet büfe ile WC, Hangar, baskül yeri, lunapark ve büfe gibi muhtelif gayrımenkullerin, Büyükşehir Belediye Hizmet Binasında bulunan 2 adet çay ocağı ve PTT önü ile Akpınar Meydanındaki büfeler, Nakliyatçılar Sitesi içi bay-bayan WC, Sümerpark içindeki tesislerin yanı sıra il merkezinde parkmetre uygulamasına başlanması ve işletme haklarının 4 yıllığına Kültür A.Ş.’ye devredilmesi de yine oy çokluğu ile kabul edildi.

Ayrıca Yeşilyurt Belediyesi tarafından yapılan nazım imar planında, vatandaşın mülkiyetindeki Gedik Mahallesi 200 ada 63 nolu parselin sosyal tesis alanı olarak gösterilmesi üzerine mahkemeye giden ve davayı kazanan vatandaşın mağduriyetini giderici olarak hazırlanan yeni 1.5000’lik nazım imar planı, mülkiyeti hazineye ait olan Kale İlçesi Düztarla Mahallesi 977 nolu parsele güneş enerjisi santrali kurulması için enerji üretim alanı fonksiyonu verilmesi, Belediye Hizmet Alanı (BHA) fonksiyonuna sahip Kale İlçesi Salkımlı 1044 nolu parselin sosyal tesis alanı fonksiyonu verilmesi, Yeşilyurt İlçesi Molla Kasım Mahallesi 319 ada 8-136 ve 137 nolu 3 parselin tehvid edilerek Nazım imar plan tadilatı yapılması önerileri de meclisin oy çokluğuyla kabul ettiği maddeler arasında yeraldı.

malatyahaber.com- Yaşar KARAASLAN

Etiketler:

Yorumlar
 1. Avşar Bey dedi ki:

  Yapma Başkan sen böyle yaparsan halimiz perişan.sessiz sedasız
  Suya %20 zam yapacağınıza alacaklarınızı tahsil edin.
  Borcunu ödeyen vatandasın ne sucu var. 6 yıldır tahsil edilemeyen alacağınız ne kadar biliyormusun?.Bu borcu tahsil edemeyen beceriksizler hala görevde.Bu ekip senin ekibinide kendine benzetti.

  1. Hanbey dedi ki:

   Sabredelim 15 gün sonra o ekipten kimse kalmaz inşallah.İllallah ettik artık baskanımızın da iş yapmasına engel oluyorlar..Malatyanın heryernde Problem Problem çözüm sıfır

   1. Pala dedi ki:

    Kardeşim suçu hep çalışan insanlara atarak bişey elde edemezsiniz. Selo başkan çok çalışkanda ekibi çalıştırmıyor. Ekibini bile idare edemeyen adamdan başkan falan olmaz. Değişimden sonrada hiç bir şey değişmeyecek. o zaman bakalım hangi bahaneleri üreteceksiniz….

 2. Turan dedi ki:

  Tabi öyle der imza attırmak için almışlar sözleşmeli personelleri adamlar ne koyarsan önüne imzalıyor 10 bin lira da maaş ödüyorlar hani tasarruf nerde?

 3. ramazan dedi ki:

  Hangi olumsuzlukta bir siyasi lider sorumlu olduki sorumlusu siz olasınız. Onun için rahat olun bulursunuz alttan birini olur biter! !!!!

 4. kara dedi ki:

  o kadar ballandirdiniz Sayin Gürkani gençlere yonelik hic icraati yok ünv mezunu gencleri ise alacagina iskur araciligiyla sifir icraat

 5. Maarif dedi ki:

  Malatya’nın bir çok haber sitesinde Selahattin Gürkan ile ilgili olumlu ya da olumsuz bir haber çıktığında özellikle de olumsuz haberlerde yorum kısmına “Başkanın hizmetlerini beğeniyoruz zaten yılbaşından sonra ekibi değiştirecekmiş” şeklinde aylardır sürekli aynı yorumları yazan kişi ya da kişiler çok komiksiniz.Başkan adına kim bunları sizlere yazdırıyorsa bir zahmet artık yorumlarını değiştirsinler…

  1. Ramazan dedi ki:

   Evet son iki aydan bu yana sürekli bu konu gündemde bende çok duyuyorum çevremde başkanın tasarrufu istediğini yapabilir bence

 6. kadir dedi ki:

  selehattin başkan cidden artık milleti saf zannediyor geldiğimiz nokta çok acı gözümüze baka baka çevrelerinin işlerine odaklanmışlar latifi bilmemde malatya gerçek sorumluyu biliyor

 7. Bayhan dedi ki:

  Baskanım hizmetlerinden memnunuz başarılı birisin önceden de biliyoruz bunu.Yılbaşında da ekibini kürüyorsun biliyoruz .Ama ehliyetsiz liyakatsız adamları görevden al mutlaka zaten ayyuka çıkmış durumda herkesin dilinde bu konular.Başarıların daim olur inşallah

 8. Rıfat dedi ki:

  Akıllı lafını deliye soyletir derler. Bu tiyatromuzda deli Latif Okyaydir.

 9. malatyalı dedi ki:

  Başkanın yaptığı bir tane iş söyleyin?

 10. Kerim Dayı dedi ki:

  Sayın Gürkan, Malatya MYO nun yerini neden alıp belediyenin yan kısımlarını yeşilalan yapmıyorsunuz. Bölümlerin çoğu osb ye taşındı. Kalan sadece birilerinin özel bölümü. Orası için derhal girişimde bulunun sayın Gürkan çok güzel yer. Artık orda eğitim olmaz.

  1. hacı dedi ki:

   aynen öyle..kalan bölümler birilerinin babasının malı.. osb ye giden bölümlerde de dedesinden kalma.

 11. erol dedi ki:

  Sayın başkan ; Çorlu tren gazasında da sorumluluk üç beş işçiye kesildi. Ne oldu kamuoyu genel müdüre kadar tüm amirleri sorumlu tuttu.Sokaktaki bir işçiniz hata yapsa söz size gelir .Bu söylediğiniz özel şirketlerde olur. Kamuda böyle bir anlayışın olmadığını siz bizlerden daha iyi bilirsiniz.

 12. mehmet dedi ki:

  Ne güzel yönetiliyoruz.Yöneticilerimizin birbirlerinden haberi yok.

 13. Deniz dedi ki:

  ya hiç hukuka aykırı karar almamışmış bakmak lazım Battalgazi belediyesinin aldığı hiçbir karar demek iptal edilmemiş mahkeme kararıyla filan. Herşey hukuka uygun tamamen herşey şov

 14. NEVZAT dedi ki:

  Buülke, böyle, yönetiliyor, maalesef, beni adamım, senin, adamım, ğüzel im, Malatya mı, betonyıgını, yaptılar, alah onlardan, hesabını, soracak, işalah

 15. Malatyaliiii dedi ki:

  Herkes kafasına göre takılıyo kimsenin kimseden haberi yok 🙂

 16. Doğru değil dedi ki:

  Yanlış

 17. İsmail dedi ki:

  Bugüne kadar Belediye memurlarının otobüslerde kullandıği ücretsiz pasolar artıi ücretlinoldu. Memurlardan yıllık 600 TL kesilecek. Selahattin Gürkan Baskan SDS mizden de aylık 600 TL kesmişti, ayrıca en temel yasal hakkımız olan memurun yemek ücretleri de ödenmiyor. Başkana kim akıl veriyorsa başkanın altını oyuyor. Yazıktır günahtır.

 18. Okan dedi ki:

  Selahattin gürkan hiçbir şeyin sorumluluğunu almayacaksa neden belediye başkanı? İyi bir şey olursa sorumlusu büyükşehir belediye başkanı, kötü bir şey olursa başkası… ne güzel dünyaaa beeee,

 19. Alper dedi ki:

  1Hukuken bir sakıncası var mı? araştırılsın deyip bir karar alınabilirdi. öyle sorumluluk yüklenmez. yetki devri yapıldığında dahi sorumluluktan kurtulunamıyorken bir sözle nasıl yüklenecek sorumluluk.
  2-Başkan doğru mudur? diye sormak kahve ağzıdır. sayın başkan, doğru mudur? denilmeliydi

 20. Mümtaz dedi ki:

  Bu ülkede kim neyi biliyorki bilinen tek şey
  Zenginin veya üst düzey bi partilinin talimatının
  Yerine getirilmesi

 21. Emrah dedi ki:

  varmı böyle bir şey bişey olursa sorumlusu sizsiniz tamam sorumlusu bensem sen niye başkansın bırak ben yapayım konudan ilçe başkanıda habersiz o da diyor bilmiyorum varmı böyle bir şey

  1. Murat dedi ki:

   Emrah Bey kardeşim, imar ile ilgili bir madde Belediye başkanından habersiz meclise gelebilir mi? Güzel bir tiyatro sahnesi olmuş..

  2. kapadokya5 dedi ki:

   var işte okudun. güvendiğiniz başkan bu

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."