Final

Fuat


Lab


Malatya Haber -

Ha Gayret.. Camiyi Kaybetmenize Bir Şey Kalmadı!

Ha Gayret.. Camiyi Kaybetmenize Bir Şey Kalmadı!
 • 02.02.2018

Malatya’nın en önemli yapılarından olan Yeni Camii’nin önündeki meydana yerleştirilen “gecekondu” kulübeler, barakalar nedeniyle neredeyse yarısının görünemez, görüntülenemez hale getirilmesi tepkilere yolaçtı.

Malatya’nın simgelerinden ve kent merkezindeki en eski yapılardan olan Yeni Camii’nin önündeki meydana yerleştirilen çeşmenin, Belediye Ekmek Büfesi’nin cami görünümünü bozan konumu eleştirilirken, geçtiğimiz günlerde caminin cephe görüntüsünü büyük çapta engelleyen bir barakanın daha montajına başlandı. Barakanın Kızılay’a ait olduğu ve kan alım hizmeti için kullanılacağı belirtiliyor.

Malatya’nın yerel yöneticilerinin “Kent Yönetim Bilinci” açısından çok ciddi sorunlarının bulunduğuna son örnek olan barakanın buraya konulmasına bir anlam veremediklerini ifade eden vatandaşlar, “Yeni Cami, Malatyamızın simgelerinden biri. Dışarıdan gelenlerin ilgisini çekiyor ve Malatya gezilerine ilişkin fotoğraf çektirme gereği duydukları yerlerin en başında geliyor. Ancak, başka bir yer yokmuş gibi, daha önce çeşmeyi, ekmek büfesini, illa vatandaşın gözüne sokmak anlamında bu meydana adeta gecekondu gibi yerleştirmiş olanlar, Yeni Cami ve meydana ilişkin hoyratlıklarından vazgeçmiyorlar. Buraya getirip devasa bir Malatya yazısı yerleştirerek yarattıkları gibi garipliklerinin sonu gelmiyor. Burada sık sık çeşitli etkinlikler için çadır kurarak, önemli bir ‘Malatya Manzarası’nı kapatmaları zaten alışkanlığa dönüştü. İlla ve mutlaka bu meydana yerleşmek gibi bir alışkanlıkları var bazılarının. Hazır kalabalığı, insan yoğunluğu bulunduğu için burayı tercih ediyorlar. Sık sık Kızılay çadırları kuruluyor. Şimdi de bir baraka yerleştirdiler. Burada Kızılay’ın kan toplayacağını söylüyorlar. Afrin harekatı nedeniyle acil kan ihtiyacı olduğu, bu nedenle merkezi bir yere kan merkezi kurma gereği duyulduğu ve en uygun yerin Yeni Cami önündeki meydan olduğu gerekçesini söyleyebilirler. Madem böyle bir durum söz konusu, neden eski belediye binasının yeri kullanılmıyor da, illa Yeni Cami önünde ısrar ediliyor?

Malatya’yı yönetenler, Yeni Camii ile ilgili yarattıkları bu görüntü kirliliğine derhal bir son vermeliler, son yerleştirdikleri barakanın yanı sıra, ekmek büfesini ve o koca Malatya yazısını oradan kaldırıp, Malatya’nın simgelerinin başında gelen caminin görüntüsünün tamamen ortaya çıkmasını sağlamalılar.”diye konuştular.

HACI YUSUF CAMİİ, TAŞ CAMİ, TEZE CAMİ, YENİ CAMİ.. HEPSİ BURASI..
Bu caminin resmi adı Hacı Yusuf Camii’dir. Halk arasında Taş Camii ya da Teze Cami, Yeni Cami olarak da adlandırılmıştır. Malatya’nın tam merkezinde bulunan bugünkü cami, Malatyalılar’ın, ‘Büyük Zelzele’ diye andıkları, 3 Mart 1894 günü meydana gelen depremde yıkılan ve büyük hasar gören Hacı Yusuf Camii’nin yerine bu tarihten sonra yapılmaya başlanılmış; halkın yardımı ve Sultan II. Abdülhamit’in maddi katkısıyla, inşaatı devam ettirilmiştir. Araya giren çeşitli sebeblerden dolayı inşaat süresi uzamış, caminin yapımını tamamlamak ancak 1913’de mümkün olmuştur.

Yerine yapıldığı caminin eski minaresine yakın olan minaresinin yapımı esnasında hıristiyan bir ustanın düşerek ölmesi, caminin inşası ile ilgili hatıraların başında yeralmaktadır. Bu olaydan sonra, ustanın düştüğü minareye müftülükçe 15 gün hapis cezası verildiği Kemal Tahir’in, Malatya Cezaevi’nde mahpus iken yazdığı ve Malatya’yı konu alan ‘Namuscular’ isimli eserinin birinci baskısının 310’uncu sayfasında yazılıdır. Caminin ismi burada ‘Ulu Cami’ olarak geçmektedir.

3 minaresinden, şerefeden yukarısı olmayan minaresinin 1843 tarihli (Hicri 1258) kitabesinden anlaşıldığına göre, Hacı Yusuf Camisi’nin yapımı, Eskimalatya’nın terkinden (1839) ve bugünkü il merkezinin kuruluşundan 4 yıl sonraya rastlamaktadır.

Cami ve minarelerinin kendine has mimari özellikleri vardır. Bu özellikler, ayrı bir araştırma konusu olacak kadar da geniştir. Minare alemlerinin üzerine oturtulduğu minare alem görüntüsündeki külah üst taşları bazı depremler esnasında düşmüş, yeniden yapılarak yerlerine konulmuştur.

14 Haziran 1964 Pazar günü takriben 15.45 sıralarında meydana gelen şiddetli depremde cami büyük hasar görmüş, kubbe ve bazı duvarlarında çatlaklar meydana gelmiş; âlem gövde vazifesi gören külah üst taşları düşmüştür. Depremi müteakiben Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce yaptırılan tamirler esnasında depremin meydana getirdiği hasarlar giderilmiş, kubbelerin kurşun örtüsü yenilenmiş, düşen külah taşlarının yerine büyük boy minare alemleri takılmak suretiyle, minarelerin üst kısmına yeni bir şekil verilmiştir. Bu ara üst pencerelerin çerçeveleri de kaldırılarak, bugünkü mevcut hale dönüştürülmüştür. (KAYNAK: Araştırmacı- Yazar Celal Yalvaç)

Savaş BARIŞ, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Yahya Kemal ileri dedi ki:

  Herkese saygı duyuyor ve diyorum ki her gönül layık olduğu değeri görür sizler için siluet ne kadar önemli ise insanlık için hayati değerler o kadar önemli Kızılay da sizin camide sizin ikisine de sahip çıkın teşekkür ederim.

 2. Volkan Akıcı dedi ki:

  Yazık günah memlekette başka yer yokmus gibi kızılay ve ekmek şatış noktasının ordan kaldırılması lazım lütfen bu konunun üstünde du.yarlı olup haber yapmaya dewam edinnn..

 3. Orbiyolog dedi ki:

  Orda alınacak kanlarla binlerce insanın hayatı kurtulacak. Gereksiz haber yorum yapmayın.

 4. Yerelli dedi ki:

  Tek kelime ile onay veren zihniyeti kınıyorum. Yazıklar olsun ki Malatya gibi bir şehirde yöneticilik yapıyorsunuz. Aynı durum Çöşnük Mahallesi Necip Fazıl Kısakürek cami ve Kuran kursu bahçesinde de yaşanmaktadır. Caminin, mezarlığın ve yeşil kuşağın tam ortasına, 6 kat beton bina yapma girişimini, çevrede oturan vatandaşlar tepki göstererek, iş makinalarını kovmuşlardır. Temel kazıması şimdilik durmuş durumda. Yarın ne olur ALLAH bilir. Bu tür kararları alan kişilerin, ben yaptım oldubitti anlayışı, insanların psikolojik, sosyal ve kültürel yapısını olumsuz etkilemektedir. Toplumun ruh halini bozmaya da kimsenin hakkı yoktur.

 5. Nizamettin Opanoğlu dedi ki:

  Çok ayıp çok Malatyanın simgesi YENİ CAMİ plastikten bir kulübe ile kapatılarak birilerine rant sağlanmaya çalışılmış.Ayıp ayıp hemi de çok ayıp.

 6. veli dedi ki:

  Ah Ahmet Efendi Ah

 7. Sefa dedi ki:

  Bu belediyecilik anlayisi sadece bu konuda degil bircok minvalde kaybettiriyor malatyaya..

 8. Sezgin dedi ki:

  Bu muhteremler Soykan parkındaki ağaçları sökerken camii gorunsun yalaniyla o zaman tepki gösterenlerin havasını alıyorlardı demekki mesele cami filan değil o güzelim ağaçları keserek yeşil katili olduklarını kanitliyorlar ..madem o ağaçlar camiinin görüntüsünü bozuyordu bu barakalar ne iş …..Allah sizi ıslah etsin

 9. Furkan dedi ki:

  Eski Belediyenin Yerine Oturacak Yer Ve Yeşillik Yaparsan Haliyle Konulması Gereken Ekmek Büfesi , Gece Kulübeleri Vs. Yerleri En Müsait Olan Yer Yeni Camii Manzarasını Bozacak Yere Koyarsın. Yeni Camii Önü Müsait Olduğu İçin Yeri Geldi Kızılay Çadır Açtı , Yeri Geldi Yeşilyurt Belediyesi Yer Açtı Bunlara Haber Yokda Gecekondu Kulübesine Mi Haber Var. Emin Olun Ki Gecekondu Kulübesi Uzun Bir Süre Orda Kalmayacaktır.

 10. malatyalı dedi ki:

  AÇİL AÇİL ONU ORDAN BAŞKA BİRYERE TAŞIYIN EVET AMACI ÇOK GÜZEL RERİ UYGUN DEĞİL HAYATİ ÖNEM ARZEDEÇEK OKDAR ÇOK ŞEY VARKİ HERKES BİRŞEY YAPSA BELEDİYEDE BUNA İZİN VERSE ÇOK ÇİRKİNOLUR

 11. nurettin kara dedi ki:

  EMPATİ YAPMADAN YORUM YAPIYORSUNUZ.KANA İHTİYACI OLAN İNSANIMIZA ASKERİMİZE YENİ CAMİNİN FOTOĞRAFINI GÖNDERİRSİNİZ.
  SİZLER HİÇ BİR ÜNİTE KANA İHTİYACINIZ OLMADI GALİBA .BU TOPLUMUN GÖNÜLLÜĞE YARDIMLAŞMAYA İHTİYACI VAR.BUNUNLA İLGİLİ HADİSİMİZ DER Kİ;BİR İNSANI KURTARAN BÜTÜN İNSANLARI KURTARMIŞ OLUR.RİCA EDİYORUM HALKIMIZI SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNE YÖNLENDİRECEĞİNİZ YERDE KIŞKIRTIYORSUNUZ..

 12. malatyalı dedi ki:

  öngörüsüzlük sonucu oluyor hep bunlar ,eski belediyenin yeride içler acısı,bu tip meydanlara kesinlikle izin verilmemeli,malatyaspor unda ordan kaldırılması lazım,soykan parkıda tamamen açılmalı,önüne gelen çadır açıyor.varoş kültürü hep bunlar.iyi niyet var ama kültürsüz yöneticiler sorun.

 13. yusuf dedi ki:

  Fikir kimin bilemem ama berbat ….Belediye vazgeçmezde ;bari kızılay bize daha uygun bir alan bulun diyiverse…

 14. ibrahim akbez dedi ki:

  kan için yer mi yok /Eski belediyenin yeri)

 15. mehmet dedi ki:

  bu haberi yapan arkadaşımızı tebrik ediyorum. gerçekten malatyanın önemli simgelerden biri olan yeni caminin etrafının böyle kapatılması uygun değildir. düşünün oradan bir fotoğraf çekmek istediğinizde caminin sadece görülmesini istersiniz. inanıyorum ki yetkililer de bu durumdan rahatsız olurlar!

 16. VAİZOĞLU 44 dedi ki:

  BİR KERE BU TÜR GEREKSİZ YAPILAR BÜYÜKŞEHİR MALATYAYA HİÇ YAKIŞMIYOR! RESMEN ŞEHRİ KATLEDİP GERİ KALMIŞ KÜÇÜK BİR KASABA GÖRÜNTÜSÜNE SOKUYOR! AYRICA, MADEM BUNA İHTİYAÇ DUYULUYOR O HALDE NEDEN BOMBOŞ DURAN KAPALI ÇARŞI ÜZERİNDEKİ ALANA YAPILMIYOR DA İNSAN SİRKÜLASYONUNUN FAZLA OLDUĞU YERDE YOĞUNLUK VE SIKIŞIKLIĞA NEDEN OLUNUYOR? AYNI ŞEKİLDE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YANINDAKİ ALANDA NEDEN SÖZÜM ONA ZAMAN ZAMAN FUAR KURULUYOR? RESMEN KÖY PANAYIRINA BENZEYEN DÖKÜNTÜ ÇADIRLARLA GÜNÜBİRLİK İŞLER YAPILIYOR DA KALICI SABİT BİR FUAR ALANI OLUŞTURULMUYOR ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL? CEVABI YİNE BEN VEREYİM; ZİHNİYETLER KÜÇÜK OLUNCA ORTAYA ÇIKAN MANZARA DA İŞTE BÖYLE UCUZ VE GEREKSİZ OLUYOR! KISACA MALATYAMIZA BU TÜR SAÇMALIKLAR YAKIŞMIYOR ETKİLİ VE YETKİLİ BEYEFENDİLER LÜTFEN BİRAZ DAHA DİKKAT HERKES KENDİNE YAKIŞANI YAPARMIŞ?

 17. Batuhan dedi ki:

  Tek kelime ile REZALET….

  Acilen ekmek büfesinin yeri değiştirilerek,Saçma sapan yapılan demir yığını kaldırılmalı

 18. Esn dedi ki:

  Gerçekten yazıklar olsun. Annesi babası çocuğunu 1 ünite kan bulunamadığı için kaybetmiş insanlar var bu ulkede. Siz kan alma yeriyle ekmek bufesini nasıl bir tutarsınız? Bu haberi hangi vicdanla yaptınız anlam veremiyorum. Iki fotoğraf için belki binlerce insanın hayatıyla oynuyorsunuz. Inşallah Allah sizi muhtaç etmez.

 19. Fatma salkım dedi ki:

  Bir fotoğraf cektirmek içinde kusura bakmayın ama kan bağışını engellemek de anlamsız olacaktır. Siz hiç oğlunuzu ameliyat ettirdiniz ve kana ihtiyaç duydunuz mu? Ben duydum. Bırakın da kan bağışına engel olmayın. Varsın fotoğraf ta çekmesinler. Ayrıca bence engel olacak çirkin bir yapı da değil. Düşüncenize saygım var ama yıllardır orada duran büfelere ses çıkarmayıp topluma yararlı bir çalışma yapan kuruma ses çıkarılması ı da tasvip etmiyorum. Belediyeye vuracaksanız başka bir sebeple vurun lütfen.

  1. Mehmet dedi ki:

   Fatma Hnm gerçekten duygusal düşünceleriniz ile mantıgınızı bastırmış olmalı… bir hastaya kan lazım olduğunda yeni cami önünemi gelmesi lazım? Ne alaka? Şehir merkezinde çok yer var yapılabilir. Oraya yapılması tarihi bir eseri engellemekte.. ben Sultanahmet’e gittiğim zaman 100 mt ilerden Selefi’e dahi yapabiliyorum.. Ayasofya yine öyle.. bir tane önünü kapatacak büfe yok.. yorumunuz ile kan bağışı konusunu aynı kefeye koymanız çok saçma olmuş..

 20. malatya44 dedi ki:

  pes doğrusu!Merkezde bir tane tarihi eserimiz ve her şeyden önemlisi camimiz var. Onu da yapılacak kulübe ile önü kapatılmaya çalışılıyor.Yetkililerimizin bunu görmesini istiyoruz.

 21. Malatyalı44 dedi ki:

  REZALETTE YENİ BİR GELİŞME

  Büyük çeşme, küçük çeşme, ekmek büfesi ve yeni bir gece kondu. Bunları bir belediye yapıyor.

  Kaldırın hepsini görgüsüzler. Ayrıca o daracık alana Kızılay otobüsü, çadır vs de konulmasın.

  Bir başka konu, Valilik ile eski Belediye binası arasındaki otobüs garı.

  O nasıl bir rezalet?

  Başkan o ne?

  Kaldırın oradaki otobüsleri, resmen otogara çevirdiniz.

  Biraz olsun VİZYON lütfen.

  1. Hasan dedi ki:

   Gördüğümüz gibi üstün belediyecilik anlayışı bu.Defalarca insanlar söylüyor ama dinleyen kim?

 22. Bekir Sözen dedi ki:

  Defalarca söylendi.Yeni Cami önünde kalıcı,geçici Çadır,baraka vb gibi hiç bir şey hiç bir zaman olmamalı.sadece Malatya yazan levha olabilir.Kent kimliği açısından bu son derece önemli.Zira ziyaretçiler orada fotoğraf çekiyor,sosyal medyadan paylaşıyor.Simge yapıların önünde bu tür yapılaşmalar olmaz..Ayrıca şehrin her tarafına asılan bez pankartlar da Büyükşehire yakışmıyor.

 23. Yasin Bikriye dedi ki:

  Sürücü Kursunun bulunduğu tarafta Kuzey Güney istikametinde yapılması zor olmasa gerek…
  Malatya düşmanı olsa ancak bu kadar yapabilirdi.
  Soykan Meydanının altı otoparkı yapılabilirdi yapılmadı, umarım Emekliler Meydanının altı yapılır.
  O büfe ihtiyaç olduğu için elbette o Meydanda olacak ama Sürücü Kürsünün paralelinde olacak. Yeni Camiyi hiç bir şekilde engellememeli.
  Malatya’nın en delisine sorsanız, o büfe orada olmaz der.

 24. Tolga dedi ki:

  derhal kaldırılmasını kamu oyuna arz ederiz. silüetini bozuyu meydanın

 25. ibrahim akbez dedi ki:

  Bu şehiri ehli olan kişiler yönetsin.Bu yapıyı derhal kaldırsınlar.Ayıp!

 26. nazim dedi ki:

  alan çok acık demek insan da çok hareketli olunca hemen orayı doldurma . yani yapıyorsunuz bir köşeye yapmak daha iyi olurdu eski belediyenin orası daha güzel olurdu saygılar

 27. MUSTAFA dedi ki:

  Böyle Şehrimizin simgesi olan ve insanların özellikle gelip görmeye çalıştığı tarihi yapıların önünde sağında solunda kamuya hizmet ediyor olsa da böyle ucube gecekondular yanlıştır.
  Tasvip etmiyor ve İzin verenleri KINIYORUM

 28. Orhan dedi ki:

  Camiyi kapatıyor diye ağaçları bile kesmişlerdi.

 29. OSMAN ALBAYRAK dedi ki:

  Soykan Parkı Cami sülietini bozuyor diye onlarca ağaç söküldü. Ya bu ucube barakalar ney! Lütfen bütün cami sülietünü bozan baraka kulübe ne varsa kaldırın tabii yürek lazım . Aynı Malatya Maçında askere saygı selamına 15 bin TL ceza yazanlara benziyorsunuz.

 30. Sabri Tezel dedi ki:

  Güzel deneme Montaigne

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."