Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Hakkaniyetli Yaklaşım Bekliyoruz”

“Hakkaniyetli Yaklaşım Bekliyoruz”
  • 27.12.2015

 
TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AKP Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) İç Pazar ve Tüketicinin Korunması Komisyonu’nu kabulünde Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerinde gelinen son durum ve Türkiye’nin AB’nin tutumundan duyduğu rahatsızlığı ifade etti.
 
AP Heyetinin ziyareti sırasında konuşan Fındıklı, “Türkiye’nin AB’ye üyelik süreci her iki tarafın da çabasını gerektiren zor bir süreç. Bu şartlar altında, adaletli bir ortağa sahip olmamız büyük öneme sahip. Özellikle 2006 yılının Aralık ayından itibaren yaşadığımız gelişmeler siyasi olayların bütün süreci etkisi altına alabildiğini gösteriyor. Müzakere sürecimiz, teknik kriterlerden bağımsız olarak, birtakım dış siyasi etkenler yüzünden tıkanmış durumda. Nitekim Türkiye her ne yaparsa yapsın, 35 fasıldan 18’i AB Konseyi veya bazı ülke/ülkelerin siyasi nitelikli engellemeleri nedeniyle bloke edilmiş durumdadır. Ayrıca, tarama süreci 2006 yılında sona ermiş olmasına rağmen, 9 faslın tarama raporları Konsey’in onayını beklemekte. Bir faslın (Dış, Güvenlik ve Savunma Politikası) tarama sonu raporu ise, Komisyonda bekliyor. 8 fasıl, 11 Aralık 2006 tarihli Konsey kararı çerçevesinde Ankara Anlaşması’na Ek Protokol’den kaynaklanan yükümlülüklerin yerine getirilmesi şartına bağlı olarak açılamıyor. Aynı Karar çerçevesinde hiçbir fasıl kapatılamıyor. Rekabet Politikası, Kamu Alımları ve Sosyal Politika ve İstihdam alanlarındaki 3 fasıl mevcut durum itibarıyla teknik olarak açılması mümkün olan 3 fasıl var. Rekabet Politikası faslında Türkiye’nin tüm çabalarına ve yapılan çalışmalarına rağmen fasıl müzakerelere açılamamış durumda” dedi.
 
“Bizim, üyelik müzakerelerinde amacımız, teknik gereklilikleri sağlamak olduğu kadar ülkemizin dönüşümünü de sağlamak” diyen Fındıklı şöyle konuştu:
 
“Biz bu dönüşümü, her şeyden çok, vatandaşlarımızın her alanda en yüksek standartlara ulaşması için gerçekleştirmek istiyoruz. Türkiye’de hiç kimse reform yolunda ulaşmak istediğimiz noktaya geldiğimizi iddia etmiyor fakat şu bir gerçek ki reformlar bağlamında çok önemli dönüm noktalarını geride bırakmayı başardık. Şu an Türkiye’yi incelemekte olan herkes ülkemizde sivil toplumun nasıl güçlendiğini, özel sektörün nasıl geliştiğini, özgür bir tartışma ortamının nasıl sağlandığını, demokrasinin idari ve yargı süreçlerinde nasıl yaygınlaştığını, yolsuzluklarla ve organize suçlarla nasıl mücadele verildiğini yakinen görebilir. AB içindeki uzlaşma mekanizmalarını ve üye ülkeler arasındaki dayanışmayı anlıyoruz. Ancak AB’nin, bazı üye ülkelerin kısır ve dar görüşlü politikalarının esiri olmasını anlayamıyoruz. Biz AB’den pozitif ayrımcılık beklemiyoruz, hakkaniyetli bir yaklaşım bekliyoruz.”
 
Avrupa Parlamentosu heyetinin soruları üzerine Sanayi Komisyonu Başkanı Fındıklı, AB müktesebatına uyum sürecinde rekabetin korunması, tüketicinin korunması, Türk 
Patent Enstitüsü, marka ve faydalı model kanunları ile ilgili yeni taslakların hazırlanmakta olduğunu söyledi.
 
Fındıklı AP İç Pazar ve Tüketicinin Korunması Komisyonu’ndan gelen heyeti kabulünden sonra, TBMM Tarım ve Köyişleri Komisyonu Başkanı İbrahim Yiğit ile beraber Avrupa Parlamentosu Çevre, Kamu Sağlığı ve Gıda Güvenliği Komisyonu üyelerinden oluşan bir heyeti de kabul etti. He iki Komisyon Başkanı Türkiye’nin Gıda Güvenliği kapsamında yasal düzenlemeleri hakkında heyete bilgi verdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."