Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Hangi Yetkiyle?!..”

“Hangi Yetkiyle?!..”
  • 26.12.2015

 
Parkmetre uygulaması yapılan yere aracını parkedip ayrıldıktan sonra iki parkmetre görevlisi ve iki belediye zabıtası tarafından düzenlenen tespit tutanağının ardından kendisine Trafik Polislerince ceza kesilen vatandaşın mahkemeye avukatı Soner Demirci ile yaptığı itiraz üzerine, ceza iptal edildiği gibi, İl Trafik Komisyonu kararına istinaden ceza kesilemeyeceği de hükme bağlandı.
 
M.C.F. adlı vatandaş, otomobilini Nisan ayında Fuzuli Caddesi’nde bir süre park ettikten sonra, buradan ayrıldı. Bir süre sonra adresine, 66 TL’lik trafik cezası gelince M.C.F. bu cezayı kabullenmedi ve avukatı Soner Demirci aracılığıyla 1. Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Başvuruda, ayrıldıktan sonra iki belediye trafik zabıtası ve iki parkmetre görevlisi tarafından düzenlenen tespit tutanağının bir trafik polis ekibine iletilerek, bunların isteği doğrultusunda gıyapta para cezası kesildiğini, yetkisiz kişilerin tutanağına göre düzenlenen cezanın yasal olmadığını, ayrıca trafik cezasının şahsi ceza olduğunu bu nedenle kişiye özgü olarak düzenlenmesi gerektiğini, salt araç plakasına ceza yazılamayacağını, ayrıca ceza uygulaması yapılan yerin park yasağı kapsamında bir yer olmadığını, belediye ile parkmetre firması arasında yapılmış sözleşmenin hukuki bir mahiyette olduğunu, belediyelerin hizmet denetimi dışında hiçbir şekilde ceza uygulaması yapamayacaklarını belirten M.C.F.’nin bu başvurusu üzerine, savunması alınan Emniyet Müdürlüğü, İl Trafik Komisyonu Kararı’nın almış olduğu karar çevrçevesinde idari yaptırım olarak ceza uygulandığı savunmasını yaptı.
 
VE KARAR..
Mahkeme, davayı inceledikten sonra ayrıntılı gerekçeyle cezayı iptal etti. 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nin konuya ilişkin kararı şöyle:
 
“Her ne kadar itirazcı hakkında KTK’nın 61 ve KTY’nin 115/b-3 maddesinden idari yaptırım kararı uygulanmış ise de, belediye ve parkmetre firması arasında yapılmış olan sözleşmenin hukuki mahiyette olduğu açıktır.
İtirazcının aracını park ettiği yer ücretli park yeridir.
 
Park yerinde ücret ödemeden giden itirazcıya Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünün yetrkililerince park yasağından İl Trafik Komisyonu kararına istinaden ceza kesildiği anlaşılmıştır.
 
Hukukun genel ilkesi olan suçta ve cezada kanunilik ilkesi gereğince kanunun açıkça suç olarak tarif etmediği bir eylemden dolayı kimseye ceza veya idari yaptırım kararı uygulanamayacağı,
 
Herhangi bir eylemi suç olarak vasıflamak yasama organının yetki ve tekelinde olduğu,
 
İtiraza konu davada ise İl Trafik Komisyonu, yasama organı gibi herhangi bir eylemi suç olarak tarifleyip ceza kesilmesi yönünde karar almasının başta Anayasa olmak üzere hukuki bir dayanağı bulunmadığı anlaşılmış olmakla,
 
İl Trafik Komisyonu kararının herhangi bir kurum veya yetkilinin genelge veya talimatı ile suç ve ceza tayin edilemeyeceği anlaşıldığından,
 
Parkometre parası ödemeden ayrılan itirazcı ile Parkometre alanı işleten arasındaki problem hukuki problem olup, alacak davasına konu olabileceği anlaşıldığından açıkça usul ve yasaya aykırı olarak düzenlenen idari yaptırım kararının iptaline,
itirazcının itirazının kabulüne karar verilmiştir.
 
HÜKÜM: Yukarıda açıklanan nedenlerle, itirazcının itirazının kabulü ile, Malatya Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nün 18.04.2011 tarih ve .. seri no.lu 66,00 TL’lik idari yaptırım kararının iptaline, kararın taraflara tebliğine, dair evrak üzerinde yapılan inceleme sonunda KESİN olmak üzere karar verildi.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."