Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Hasta Sayısı 2 Bin’in Üzerinde.. Su Yeterince Klorlanmamış!..

Hasta Sayısı 2 Bin’in Üzerinde.. Su Yeterince Klorlanmamış!..
  • 26.12.2015

Malatya’da son 4 gün içerisinde ishal ve karın ağrısı ile bulantı şikayetiyle sağlık kuruluşlarına başvuran hasta sayısının 2 bin 276 olduğu bildirildi. Sağlık İl Müdürü Uz.Dr. Sezai Demirel (ortadaki), içme suyundan alınan numunelerin Ankara’ya tahlile gönderildiğini ve sonucun büyük olasılıkla pazartesi veya salı günü alınacağını belirtti. Demirel, hastaların muayene ve tetkiklerinde virüsün bakteriyel olmadığını ve dolayısıyla salgın niteliği taşımadığını ancak halkın hijyen konusuna dikkat etmelerini ve özellikle risk grubunda bulunan 6 ay ile 2 yaş arasındaki çocuklara bol sıvılı yiyecek verilmesini ve ishal vakasında en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmasını istedi. Sağlık Müdürü, içmesuyu ile ilgili olarak zaman zaman yapılan ölçümlerde, klor miktarının düşük, hatta “0” çıktığını söyledi.

SON 4 GÜNDE ARTTI..
Malatya’da 21 Kasım tarihinden itibaren sağlık kuruluşlarına ishal, karın ağrısı ve bunaltı şikayeti ile başvuranların sayısının son 4 gün içerisinde arttığı bildirildi.

İl Sağlık müdürü Uz.Dr. Sezai Demirel, Valilik Toplantı Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Demirel, hastalığın salgın nitelikli bakteriyel bir virüs olmamasının sevindirici olduğunu hastaların dışkılarından alınan örneklerle rota virüsü belirlendiğini ifade ederek, “ Şehir şebeke suyundan alınan numuneler Sağlık müdürlüğümüzce Ankara Hıfzıssıhha Enstitüsü’ne gönderildi. Tarım Müdürlüğü’nce de gıdalardan alınan numunelerde gönderildi ve büyük olasılıkla Pazartesi veya Salı günü sonuçlar alınabilecek” dedi.

Demirel, son 4 gün içerisinde Malatya’daki sağlık kuruluşlarına rahatsızlık sonucu gelen hasta sayısının toplam 2 bin 276 olduğunu belirterek, “ Bu hepimizin sorunu, memleketimizin sorunu. Bu sıkıntıyı yaşayanların başında da ben geliyorum. Benim 2 çocuğum da bu hastalıktan dolayı muzdarip oldu. Oğlum halen evde yatarak tedavi görüyor. Şükrediyorum bir Malatyalı olarak, çok büyük salgın bir hastalık değil. Vaka sayısının çok olması sizi korkutmasın. Çünkü bu viral enfeksiyonudur. Bu enfeksiyon gelişmekte olan ülkelerde görülen bir hastalık. Yılda 3 ile 5 milyon insan gelişmekte olan ülkelerde bu hastalığı yakalanmaktadır, özellikle de rota virüsüne. Sağlık kuruluşlarımızda acil servislerde enfeksiyon uzmanlarımız sürekli nöbet tutacaklar.İshal vakalarında risk grubu dediğimiz 6 ay ile 2 yaş arasındaki çocuklara rahatsızlık belirtisinde ailelerinin bol sıvılı gıda vermelerini isterken mutlak bir sağlık kuruluşuna da başvurmalarını istiyoruz” dedi.

Dr. Demirel, İnönü Üniversitesi tarafından yapılan saptamalarda ise, içmesuyunda rota virüsü olduğuna ilişkin bulgu elde edildiği yolunda bilgi verildiğini de kaydetti.

İÇMESUYU VE KLOR..
Sağlık Müdürü Demirel, Müdürlük olarak kendilerinin sürekli kentin değişik bölgelerinden içme suyu numuneleri alarak tahlil ettirildiğini, bu tahlillerde Sağlık bakanlığının belirlediği 0.5 ppm oranında klorun altında olması durumunda Belediyeye bir yazı ile bildirildiğini bu yıl içerisinde 5 kez bildirimde bulunulduğunu ve gelen cevabi yazının da gerekli müdahalenin yapıldığı şeklinde olduğunu vurguladı.

Demirel, İl Hıfzıssıhha Meclisi’nin yaptığı toplantıda, tedbir amaçlı olarak içme suyuna 1 ppm klor atılması kararının alındığını da belirterek,” Vatandaşlarımızın bu dönem içerisinde hijyen kurallarına önem göstermelerini, gıda ürünlerinin bol su ile yıkanmasını şahsi temizliklerine de özen göstermelerini istiyoruz” dedi.

Bu arada, sağlık müdürlüğünce içme suyundaki klor durumlarının belirlenmesinde bazı zamanlarda klor oranının 0 ppm olarak ölçüldüğü de öğrenildi.

BELEDİYE, BAŞKANIN AÇIKLADIĞI GİBİ Mİ YAPTI?
İçmesuyu numunelerinin laboratuvar incelemesinde, salgının başladığı dönemde, klor miktarının 0.5 ppm’den düşük, hatta bazı numunelerde “0” olarak saptandığı belirtilirken, yapılan resmi açıklamalardaki bir ayrıntı da dikkat çekti.

Belediye Başkanı Cemal Akın, İl Hıfzısıhha Kurulu’nun Çarşamba akşamı yaptığı olağanüstü toplantısından sonra, içmesuyunda herhangi bir sorun olmadığını, vatandaşların “huzuru kalp içerisinde” suyu tüketebileceklerini, Sağlık Bakanlığı standartları doğrultusunda “0.05 ppm” düzeyinde klorlama yapıldığını söylemişti. Oysa, yapılması gereken klorlama miktarının, “0.5” ppm olması gerektiği, “0.05” ppm’lik klorlamanın çok düşük olduğu, analiz sonuçlarından da çok düşük klor oranının çıkmasının, belediyenin, başkanın ifade ettiği şekilde, çok düşük miktarda klorlama yaptığının anlaşıldığı da öne sürülüyor.

Bu arada, salgının ardından, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd.Doç.Dr. Yaşar Bayındır’ın, içmesuyunun yeterli ölçüde klorlanmadığı yolundaki saptamalarının doğru olduğu da, Sağlık Müdürünün açıklamalarıyla ortaya çıktı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."