Final

Fuat


Lab


Malatya Haber -

‘Malatya’da 3 Bin 300 Normal, 460 Yoğun Bakım Yatağı Var’

‘Malatya’da 3 Bin 300 Normal, 460 Yoğun Bakım Yatağı Var’
 • 01.12.2020

AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Türkiye’nin koronavirüs salgınına karşı sağlık altyapısı, personel, ilaç, yoğun bakım yatağı açısından diğer ülkelere göre oldukça iyi konumda olduğunu belirterek, “2002’de 378 bin sağlık çalışanı var iken, 2020’de yaklaşık 1 milyon 200 bin’e ulaştı ve sağlık çalışanlarımızı gece gündüz demeden hastaları sağlıklarına kavuşturmak için sergiledikleri özverili çalışmalarından dolayı kutluyorum” dedi.

Milletvekili Çalık beraberindeki partililerle birlikte Malatya Sağlık İl Müdürlüğü’nü ziyaret ederek, İl Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli ile bir araya geldi. Ziyarette vaka sayılarıyla ilgili bilgi veren İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, “AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, bu süreçte ve bu süreçten önce tüm yatırımlarımızda büyük destekleri oldu. Pandemi ile ilgili bilgi almak için bizleri ziyaret ettiler. Bizde, kendilerine yoğun bakım, vaka ve vefat sayılarımızı arz ettik” dedi.

“Sağlık çalışanı sayısı 18 yılda 3 kat arttı”
Milletvekili Öznur Çalık ise, “Sağlık İl Müdürümüz nezdinde bütün sağlık ordumuza şükranlarımızı iletmek üzere ziyaret ettik” dedi. Çalık, Türkiye’deki sağlık ordusunun dünyaya örnek başarılar sergilediğini ifade ederek, “18 yıldır AK Parti iktidarı döneminde, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde sağlıkta yapmış olduğumuz yatırımlar, merkez ve ilçelerimizdeki hastanelerimiz pandemi döneminde sağlık sistemimizin nasıl güçlü olduğunu bir kez daha hissettirdi. Sağlık alanında yapmış olduğumuz yatırımların yanı sıra sağlık çalışanlarımızın sayılarında da artış oldu. 2002’de 378 bin sağlık çalışanı var iken, 2020’de yaklaşık 1 milyon 200 bin’e ulaştı. Ben özellikle bu pandemi sürecinde iş yükü ve sorumlulukları artan fedakar ve kahraman sağlık çalışanlarımızı gece gündüz demeden hastaları sağlıklarına kavuşturmak için sergiledikleri özverili çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Tedbirlere sıkı sıkıya uymak zorundayız”
Yatak ve yoğun bakım sayılarında 2002’den buyana gerçek anlamda performansın artmasına vesile olduğuna dikkat çeken Çalık, sağlık çalışanlarının pandemi döneminde ilk günden beri kendilerini, canlarını ve ailelerini riske ederek Hipokrat Yemini’ni gerçek manada hayata geçirdiklerini belirtti. Çalık, sağlık çalışanlarına pandemi sürecinde verdikleri hizmetlerden dolayı teşekkür ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Vefat eden bütün hastalarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Sağlıkçılarımız başta olmak üzere şifa bekleyen bütün hastalarımıza da acil şifalar diliyorum. Performansımız çok iyi giderken sonrasında tedbirleri özellikle bizler vatandaşlar olarak üzerimize düşeni yerine getirmediğimiz için maske, mesafe ve hijyen kurallarına tam olarak uymadığımız için vaka sayılarımızda ciddi manada artış oldu. Türkiye genelindeki vakaları Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca günlük olarak açıklıyor. Bugüne kadar ülke genelinde toplamda 18 milyon 592 bin test yapıldı. Ağır hasta sayısı 5 bin 190, vefat sayısı 13 bin 746 ve 404 bin 727 hastamız ise iyileşmiş vaziyette. Dolayısıyla azami hassasiyeti göstermek vatandaş olarak asli vazifemiz.”

“Malatya’mızdaki hastanelerimizde 3 bin 300 yatak sayısı bulunuyor”
Malatya’daki hastanelerin sağlık personelleriyle birlikte vatandaşların emrinde olduğunu ifade eden Çalık, “Malatya’mızda şuan 3 bin 300 yatak sayısı ve 460 erişkin yoğun bakım, 130’da yeni doğan yoğun bakım ile vatandaşlarımıza hizmet veriyor. Özellikle 150 civarındaki yoğun bakım ünitemiz kovid-19 testleri pozitif çıkan vakalarımıza ayrılmış vaziyette. Yoğun bakımdaki hasta sayılarına baktığımız zaman hepimizin bir kez daha hassasiyet göstermesi gerektiğini görüyoruz. Şuan yatak ve yoğun bakım sayılarımız bizi idare ve idame ettirecek halde. Malatya’daki hastanelerimiz vatandaşlarımızın hizmetinde. Vatandaşlar olarak bizim üzerimize düşen maskeyi, mesafeyi ve hijyen kurallarını ihmal etmeden uygulamak. Aldığımız tedbirleri de devam ettirirsek, en kısa zamanda yerli ve milli aşı üretim çalışmalarımızda devam ediyor inşallah güzel sonuçları alacağız” diye konuştu.

“Pandemi sürecinde 16 yeni hastane açıldı”
Çalık, Türkiye genelinde pandemi döneminde 16 adet yeni hastanenin açıldığını belirterek, “Erzurum, Tekirdağ, Konya, Kartal Dr. Lütfi Kırdar, İstanbul Göztepe Prof.Dr.Süleyman Yalçın, Okmeydanı Prof. Dr.Cemil Taşçıoğlu ile Başakşehir Çam ve Sakura şehir hastaneleri, Bilecik ve Milas devlet hastaneleri, Sakarya Kadın Hastalıkları ve Çoçuk Sağlığı hastanesi, Yeşilköy Prof. Dr.Murat Dilmener ile Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz acil durum hastaneleri, Hadımköy Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş hastanesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Doğum ve Çoçuk Hastalıkları ek hizmet binası, Mersin Üniversitesi onkoloji hastanesi ve Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Onkoloji hastanesi bu yıl açılmıştır. Sadece bu 16 yeni hastane açılmakla kalınmadı, aynı zamanda herkese ücretsiz COVİD-19 tedavisi sunuldu. Aşı da ücretsiz yapılacak” diye konuştu.

“Sağlık yatırımlarımız hız kesmeden devam ediyor”
Malatya’da sağlık yatırımlarının da ülke genelinde olduğu gibi pandemiye rağmen hız kesmeden devam ettiğini belirten Çalık, “Kuluncak ilçe entegre devlet hastanesi, Arguvan Aile ve toplum sağlığı merkezi ile 112 istasyonu hizmete girdi. Proje tutarı 70 milyon olan 100 yataklı Doğanşehir Devlet hastanesi faaliyete geçmek üzere. Proje tutarı 162 milyon lira olan 300 yataklı Battalgazi devlet hastanesi inşaatı devam ediyor önümüzdeki yıl hizmete girecek. 10 milyon 500 bin lira proje tutarlı Çarmuzu Aile Sağlığı Merkezi, 5 milyon 451 beni lira proje tutarlı Pütürge Aile ve Toplum Sağlığı Merkezi, Arapgir Devlet Hastanesine ek bina, Akçadağ Aile ve Toplum Sağlığı Merkezi, Darende Yenice Sağlık Evi yapımları sürüyor” dedi.

Çalık’a ziyaretlerinde AKP İl Başkan yardımcısı Kamil Biter ile AKP Battalgazi ilçe başkanı Basri Kahveci eşlik etti.

Bülten 

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Çavuş44 dedi ki:

  Çok acilmiş gibi hastane binalarını neden yıktıklarını açıklasalarmış ya keşke.

 2. Pütürge dedi ki:

  Puturgede AKP yönetimi kurulu üyesi Teoman TEKDEMIR 112 ambulansi gelmedi diye 45 dakika içinde hayatını kaybetti.

 3. Malatyalı dedi ki:

  Malatya Eğitim ve araştırma hastanesinde muayene oldum. Bana 15 yıl idare et sonra ameliyat ol dediler. Bu arada resmen ağrıdan ölüyordum. Bursa şehir hastanesinde şimdiye kadar neden ameliyat olmadın deyip hemen müdahale ettiler. Çok şükür tamamen sağlığıma kavuştum. Bence başka söze gerek yok.

 4. Murat dedi ki:

  Ya bırakın Allah aşkına hazır hastane binalarını şu sıkıntılı dönemde Alelacele yıkıp belediye binesı adliye bilmem ne yapan ben değilim

 5. mlx dedi ki:

  Maşallah pembe tablo çizmede üstünüze yok.neredeyse sayın vekil aşıyıda biz Malatya da bulduk diyecek.

 6. malatyadan dedi ki:

  sn. çalık istnbula ve diğer şehirlere yapılanları malatyada malatyalıya anlatmak biraz komik oluyor, yatırım fakiri Malatyaya ne yapıldı Malatyalı onu duymak istiyor, istanbula hastane yapılmış vatandaştan ona sevinmesini bekleme

 7. Fatih büyük dedi ki:

  Yeni devlet hastanesinin yoğun bakımı resmen orta çağ seviyesinde. Her türlü ekipman olmasına rağmen maalesef başlarındaki sorumlu hastanenin ismiyle tabelasıyla uğraştığı için yoğun bakıma giren morgdan çıkıyor. Kimse sormasa allah sorar bunun hesabını.

  1. BERK dedi ki:

   çok doğru

 8. Mehmet dedi ki:

  Malatya ya 3 sey yapmazsaniz size oy yok…1- malatya elazig arasina yeni havalimani 2- trambus kaldirilarak tramvay yapilmasi 3- 30 buyuksehire yapilan ama malatya es gecilen sehir hastanesi

  1. BERK dedi ki:

   mehmet merak etme 5 ay sonra eğitim hastanesi tabelası kalkar şehir hastanesi tabelası asılır

  2. malatyalı dedi ki:

   hızlı tren, batıya kısa yoldan uzanan otoyolu unutmuşsun eklemek istedim hemşerim

  3. Battalgazi44 dedi ki:

   Yaklaşık 1 milyon nüfuslu bir büyük şehir için yatak kapasitesi çok az maalesef. Diğer bir çelişki de Türkiye’deki şehir hastanelerini hemşehrimiz Erman Ilıcak yapıyor ama ne hazindir ki Malatyamıza yapılmıyor.

 9. oturmaktan sıkılan boğa dedi ki:

  ne diyeceğimizi şaşırıyoruz, şu salgın döneminde iki tane hazır hastaneyi yıktılar, yerlerine site yapıyorlar. müteahhitlikten, siteden vazgeçin bu saatten sonra yıktığınız hastane yerlerine mezarlık yapın

  1. Murat dedi ki:

   Ağzına sağlık hocam

 10. pasa44 dedi ki:

  30 büyük şehre söz verilen şehir hastanesi ne zaman açılacak?

 11. Mertali dedi ki:

  Doğumhaneleride saysak bence yarısı çıkmaz çünkü araştırma ve devlet yatak kapasitesi belli 500+600

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."