Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Hayır Diyenlerin Vergileriyle Evet Propagandası Yapılıyor”

“Hayır Diyenlerin Vergileriyle Evet Propagandası Yapılıyor”
 • 15.03.2017

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, AKPli belediyelerin referandum sürecinde taraf olduklarını, kamu kaynaklarının ‘Evet’ için harcandıklarını,yapılanların 298 sayılı kanuna aykırı olduğunu iddia etti.

Ağbaba, Malatya Büyükşehir, Yeşilyurt ve Battalgazi Belediyelerinin referandumda evet çıkması için propaganda yapmalarının yasalara aykırı olduğunu belirterek konuyu meclis gündemine taşıdı. Ağbaba, İçişleri Bakanı Soylu’ya “Seçilmiş belediye başkanlarının, ‘hayır’ diyenlerin de vergileriyle ‘evet’ propagandası yapmaları etik midir? Sürekli hak ve adaletten bahseden AKP’nin,haksız ve adaletsiz yürüttüğü seçim çalışmaları ne zamana kadar sürdürülecektir?”diye sordu.

Ağbaba açıklamasında “Malatya Büyükşehir Belediyesi ile merkez ilçe olan Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyelerinin AKP’li başkanları referandum sürecinde Malatyalıların Evet oyu kullanmalarını sağlamak için ellerinden gelen tüm çabayı göstermekte, kamu kaynaklarını kullanarak propaganda çalışmalarını aralıksız sürdürmektedirler. 5 Aralık 2013 Tarihli 28842 sayılı Resmi Gazetede 554 sayılı Yüksek Seçim Kurulu Kararlarını yayınlanmış, ilgili kararın J bendinde seçim sürecinde yapılmayacak işler kısmında 298 sayılı Kanuna atıfta bulunularak “Devlet, katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyelerle bunlara bağlı daire ve müesseseler, siyasi bir partinin lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyuna tesir etmek maksadıyla her türlü yayınlarda bulunmaları yasaktır ” şeklinde açıkça belediyelerin propaganda yapmalarının yasak olduğu belirtilmesine rağmen, belediyeler kural ve kanun tanımaz şekilde çalışmalarına devam etmektedir” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır imzalı “Kararımız Tabi ki Evet” yazan büyük boy brandalar Malatya’da muhtelif yerlere asılmış, 2. Ordu İstihkam Alayı Komutanlığı (Altay Kışlası) da dahil olmak üzere yine şehrin muhtelif yerlerine kırmızı ve beyaz taşlarla EVET yazılmıştır. 18 Şubat 2017 Tarihinde toplu açılış törenlerine katılmak için Malatya’ya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resimleri ile EVET yazan bayraklar, ziyaretin üzerinden bir aya yakın süre geçmesine rağmen halen Malatya sokaklarında dalgalanmaktadır. 3-4 Mart 2017 tarihinde yine Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonuyla 81 ilden 500 genç Malatya’ya davet edilerek EVET propagandası yapılmıştır.”

Konuyu TBMM gündemine taşıyan Veli Ağbaba, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi.

Ağbaba önergesinde; “298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki kanunda açıkça belirtilmesine rağmen AKP’li belediyelerin vatandaşların oyunu etkilemeye yönelik seçim propagandası yapmalarına ne zaman müdahale edilecektir? Malatya’da yaşanılanlar AKP’li belediyelerin kanun ve kural tanımadıklarının ispatı değil midir? Malatya Büyükşehir, Yeşilyurt ve Battalgazi Belediyeleri bugüne kadar referandum için kaç liralık tanıtım ve reklam çalışması yapmışlardır? Ayrı ayrı hangi belediye, nereye , ne kadar harcama yapmıştır? Bayrak, branda, billboardlar için ödenen paralar hangi kaynaktan karşılanmaktadır? Belediye başkanları bu çalışmalar için kendi ceplerinden harcama yapmışlar mıdır? Seçilmiş belediye başkanlarının, ‘hayır’ diyenlerin de vergileriyle ‘evet’ propagandası yapmaları etik midir? Sürekli hak ve adaletten bahseden AKP’nin,haksız ve adaletsiz yürüttüğü seçim çalışmaları ne zamana kadar sürdürülecektir? 81 ilden 500 genç, 2 Bakan ve AKP temsilcilerinin katılımıyla Malatya’da gerçekleştirilen etkinliğin maliyeti ne kadardır? Bu bedel Büyükşehir belediyesi tarafından hangi ad altında karşılanmıştır?” sorularını yöneltti.

Bülten

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Malatyam için dedi ki:

  bunların peşine düşme! Tek yaptığınız ortalığı karıştırmak.İnsanların aklına girip birbirine düşürmek.Siz neden iktidar olamıyorsunuz biliyomusunuz? Saçma sapan işlerin peşine düşüp farklı görüşten insanları birbirine düşürdüğünüz için dürüst olmadığınız için.

 2. Esat dedi ki:

  Ya telefon faturası nolacak sayın ağbaba !!!!!!!!!

  1. MUSTAFA dedi ki:

   Esat bey o telefon faturası iktidarın harcamalarının yanında devede kulak kalır.
   Hükümete sadece 12 uçak ve 3 helikopter hava ulaşım hizmeti veriyor.

  2. OZAN dedi ki:

   O kadar müsriflik yapılırken, sadece telefon faturasına mı takıldın? Faturadan dolayı parti gereğini yaptı, daha ne yapsın.

  3. Enes dedi ki:

   Belediye çalışanı olarak maaşlarımızı ne zaman alacağız çakır.

 3. Tuncay dedi ki:

  Arkadaşın biri yazmış akp kurulduğu günden beri ne kadar hazine yardımı aldı bi araştırın. Bilmezmisin partilerin aldıkları yardım aldıkları oy ve büyüklüğünde’dir ayrıca chp kurulduğu günden bu yana aldığı yardımları biliyormusun. hadi alsın ona’da eyvallah yaptığı bir faydalı iş var’mı sadece kuru gürültü. Her çıkan yasa ile ilgili anayasa mahkemesine gitmek. Gezicilerin önünde meydanda polise taş atar cezaevlerinde teröristlerin ziyaretlerine gider terörist mezarlarının başında yas tutar. Yav gözüm size ne yazayım bunu sadece Türkiye değil tüm dünya görüyor ve biliyor. Boşver”in siz ülke için, vatan için, bayrak için, tüm dünya için EVET .

 4. Orhan degirmenci dedi ki:

  Çakır başkan büyüksün :)) yerel paralellerin senle uğraşdığı yetmezmiş gibi ulusal paralellerde hedefe almış seni helal olsun sana ya cıldırtmay devam et bunları :))

 5. Mehmet m. dedi ki:

  Bu saray konusuna değinen arkadaşlara ithafen: Yabancı ülkelerin birinde görse o sarayı ağzı açık izler adamlar yapıyor der. Kendi VATANIMIZA yapılan bir sarayı da hazmedemez. O saray yapılırken maaşınız mı ödenmedi? O saray yapılırken bilmem kaç banka mı battı? O saray yapılırken ete kemiğe ekmeğe süte yüzde 200-300 zamlar mı yapıldı? Bilmiyorum ki bu neyin çekememezliği sırf Recep Tayip Erdoğan orada olduğu için hazmedemiyorlar. Biride çıkıp SGK dönemindeki zararı açıklayıcı bir yorum yapmıyor. Çünkü o sarayda kendilerini göremeyeceklerini biliyorlar. Pardon bir kaç kez misafir olarak “BAŞKANIMIZ” sarayda ağırlamıştı

  1. mustafa dedi ki:

   evet benim maaşım ödenmiyor
   git de girmeyi dene seni alıyorlarmı oraya

 6. Turgut dedi ki:

  Ne kadar kötü bir görüntü kutsal Türk bayrağımız V harfi mi oldu???

 7. Asena Ulusoy dedi ki:

  KOnu ile Alakalı Olarak,

  1. Sözcüdeki YALAN manşeti okudum, ( SİZDE OKUYABİLİRSİNİZ BUGÜNKÜ SÖZCÜYÜ ) 2. ORDU İSTİHKAM Bahçesine yapıldı diye YALAN propaganda yapılarak MALATYA’mızı Kötüleme niyetindeler.

  2. Olarak Veli AĞBABA Sözcüdeki Manşeti Bildiği için SÖZCÜ gazetesini örnek gösterememiş ve YALAN Haber olduğunu söyleyememiştir. BUDA DOĞRULARI SAKLADIĞI ANLAMINA GELİR.

  3. Olarak Devlet Hem AK PARTİ’ye Hem CHP ‘ye Hem Mhp ye Ödenek verir. Bazı arkadaşlar hazine AK Parti’ye bağlı demişlerde çok güldüm:)

  4. Olarak MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ hayır propagandası yapsa sesinizi çıkarır mıydınız > Çıkarmazdınız. İnsaf edin..

  5. Olarak Malatya büyükşehir olarak MALATYA’yı Baştan aşağı yeniden inşa etti, üstüne üstlük 2019 seçimleri ve referandum seçimleri olmasına rağmen MALATYA HALKININ TEPKİ Verileceğini bildiği halde MALATYA’daki ALTYAPIYI YENİDEN SIFIRDAN YAPMA KARARI VERDİ ki bu çok zor karar HELAL OLSUN. ADAMIN DERDİ OY BAŞKANLIK DEĞİL HİZMET OLDUĞUNU GÖREMEYECEK KADAR KÖRÜZ YANİ.

  6. Malatyalıyım ve Malatya insanının bazılarını anlamış değilim. Evinin al yapısındaki temiz su boruları 0 dan yapılıyor adam bu konudan şikayetçi evimin önünü kazdılar diye. Mantıksız..

  7. Malatya dısından gelen arkadaşlarım Malatya’yı çok güzel buluyor ama Malatya insanı (HERKESİ KASTETMİYORUM) Beğenmiyor Malatya’yı. nedeni belli değil. Evet zeki sarıların yaptığı işlerden bende memnun değilim, körü körüne savunmuyorum MALATYAMI BELEDİYEMİ VALİMİ !

  8. Malatya’da Ara sokaklar Battalgazi ve Yeşilyurt belediyesine aittir. Bunu bi kavrayamadık. Neden AHMET ÇAKIR’a bir tepki var, hacı uğur polat VE selahattin gürkan ‘ a tepki yok ? Komple şikayetçi olsa bir nebze durup düşüncem ama adamın hedefi belli ve komik olduğunu bilmiyor 🙂

  Sen zaten CHP Liysen ve AHMET ÇAKIR’a ÖZEL BİR SORUNUN Varsa ( Ne bileyim iş istemişindir Yok demiştir, Belediye başkanı değil iş ve işçi bulma kurumu başkanı sanki, özel birşey istemişindir yok demiştir) buraya kadar okumamışındır zaten:) okusanda sen yine bildiğini yapacagın için sana anlatmadım yani, sizler yüzünden kararsız olan insanlara anlattım vesselam.

  1. Celil dedi ki:

   Arkadaşım sen iyi misin?
   Biz başka şehirde mi yaşıyoruz.?
   Kutu kutu kestane selam söyle o yare türünden hikayeleri bırak inancın varsa Beytülmal ve kul hakkı vardır. ona göre konuş
   Eğer doğruyu savunuyorsan Hiç kimsenin bunu yapmaya hakkı yok.Başta sen buna karşı çık

   1. Asena Ulusoy dedi ki:

    Bunu Sen, Ben Eleştiririz Celilcim. Bunu Gelipte CHP’li veli ağbaba ELEŞTİREMEZ HAKKI YOK Anladın mı.

    1. Celil dedi ki:

     Niye kine senin ne özelliğin var yanlış her şekilde yanlıştır.

 8. Adnan Malatya dedi ki:

  Malatya’nın Sözcü gazetesine haber olmasına çok sevindim, neden mi? Çünkü Malatya Belediyesi çok güzel bir hareket yapmış ki Sözcü gazetesi manşetten vermiş bu haberi 🙂 tebrikler sana Kahraman Çakır 😉

 9. Orhan degirmenci dedi ki:

  Çakır başkan cokta iyi yapıyoru, bunu heryerde istiyoruz sizden ahmet çakır… tebriklerrr

 10. Uur dedi ki:

  O hayır diyenler gezi parkı olaylarında evet diyenlerin vergileriyle alınan polis arabası otobüsleri yakıyordu o zaman neden sesiniz çıkmadı?

 11. HASAN dedi ki:

  Bu resmi görünce Ahmet Çakırın Belediye başkanlığının ilk yılları ve yurdışından alınan milyonluk ağaç faturası ve yurtdışı seyahetine götürülen belediye müdürleri haberi aklıma geldi .Bu ülkede en güzel kaynak aktarımı bitkilerin çiçek açmasıdır.

  1. Adnan Malatya dedi ki:

   Canım kardeşim bitki değil o taş taş :)) taş atma bence araştır önce 🙂

   1. Hasan dedi ki:

    Adanan efendi at gözlüklerini çıkarırsan yazılanı anlarsın bu işi kim yaptı? park ve bahçeler yaptı burada dikkat çekilen husus park ve bahçelerdeki yandaşlık ve geçmişte yapılan AKP kaynaklı ihaleler. Ama siz hala anlamakta ısrar ediyorsunuz. Biz insanlara taş atmayız çiçek atarız zeki olan anlar

    1. Orhan degirmenci dedi ki:

     Akp deil ak parti

     1. Hasan dedi ki:

      Niye hakkında ayet mi var? Canım nasıl isterse öyle söylerim.senden mi izin alacağım.

 12. caner dedi ki:

  Karşılıklı haklı suçlamalardan çıkardığım sonuç şu ki, bu ülkenin insanları olarak kendi kendimizi gözden geçirmeliyiz, kimse acaba kul hakkı yiyormuyum diye düşünmüyor. Yüzlerce hayır iş yaparsınız ama içinde haram olan damla kadar bir durum dahi olsa o hayırları alır götürür, haberiniz bile yok, kendinizce iyisinizdir.

 13. timur dedi ki:

  sende evet diyenlerin vergileriyle hayır propagandası yapıyorsun. gezdiğin tozduğunu kendi cebindenmi veriyorsun. 549 u neyse sende aynısın.

  1. atakan dedi ki:

   Timur bey, devlet kaynakları akapenin elinde ana muhalefetin değil,bilmem bilginiz yetiyor mu? Saygılar.

   1. Asena Ulusoy dedi ki:

    atakan bey bilmem bilginiz yetiyor mu ama muhalefet partileri devletten para alıyor 🙂 CHP ye parayı kemal kılıçdaroğlu mu veriyor sanıyordun sen :)) seni kandırmışlar kanka 🙂

    1. Hasan dedi ki:

     Asena ulusoy eğer ismin takma değilse madem sen bu işlerle bu kadar ilgilisin Allah rızası için son on yılda hangi parti hazineden ne kadar yardım aldı bi zahmet yazda bu bilmeyenler bilsin seçim çalışmaları kimin cebinden çıkmış

    2. atakan dedi ki:

     Asena Hanım referandum bu parti seçimi değil bilmem farkında mısını?

 14. Fatih cakan dedi ki:

  Siz önce milletin parasıyla konuştuğunuz milyonluk faturaların hesabını verin …..

  1. Ahmet Sefa dedi ki:

   Siz önce milletin parasıyla kaçak yapılan 1000 odalı sarayın hesabını verin!

   1. Asena Ulusoy dedi ki:

    Milletin parası ile RECEP TAYYİP ERDOĞAN BABASINA TAPULU MU yaptı o sarayı ? at gözlükleri ile bakmayın. o saray devletin milletin. kimin parasını kime peşkeş çekiyorsunuz ?

  2. atakan dedi ki:

   Aynen Fatih bey haklısınız, ama sonra da 5 liraya satıp, 30 liraya alan belediye başkanları, kendi eşlerine dostalarına ihala yollayanların, ülkenin kaynaklarını ye ye bitiremeyenler hesap vermeliler.Saygılar.

  3. oktay dedi ki:

   O TELEFON FATURASI SİZİNLİKERİN ÖĞLE YEMEĞİ PARASI AKŞAM DA DEĞİL FATTİH BEG.HELE DERNEĞE ÜYE OLMADA BELEDİYE YE İŞ YAP YAPABİLİYORMUSUN SEN NERDE YAŞIYORSUN GÖZÜNE PERDE İNMİŞ

   1. Asena Ulusoy dedi ki:

    belediye ile fatih beyin söylediği konunun ne alası var OKTTAY BEG 🙂

  4. OZAN dedi ki:

   Hesabını verdi, parti de gereğini yaptı, daha ne yapsınlar? Bir de o kadar müsriflik, uçaklar, saraylar, araçlar vs. bunlar konusuna ne diyeceksiniz?

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."