Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Hedefimiz Erdemli Şehirler Oluşturmak”

“Hedefimiz Erdemli Şehirler Oluşturmak”
 • 23.02.2016
 • AKP İstanbul Milletvekili Külünk, Yeşilyurt Belediye Başkanı Polat’ı ziyaret etti.

“Yeni Anayasa ve Başkanlık Sürecindeki Terörün Hedefi” konulu konferansa katılmak üzere geldiği Malatya’da çeşitli ziyaretlerde bulunan AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarete Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkanı Bilal Okudan ve ( M.T.T.B.) Malatya Şube Başkanlığı Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcıları da hazır bulundu.

BAŞKAN POLAT, “HEDEFİMİZ ERDEMLİ ŞEHİRLER OLUŞTURMAKTIR”

Milletvekili Metin Külünk’ün çok tecrübeli ve deneyimli bir siyasetçi olduğunu ifade eden Başkan Polat, “Fikirlerinden sürekli istifade ettiğim, birçok noktada istişare ettiğim Milletvekilimiz Metin Külünk misafirimiz. Bizim medeniyetimiz bin yıl öncesinde “Medine-yi Fazıla” kitabını dünyaya kazandırmış bir anlayışa sahiptir. “Medine-yi Fazıla” da yer alan erdemli şehrin temeline baktığımız zaman; o gün şehirler sınıflandırılmış ve özellikleri anlatılmış, bu felsefede şehirler hem fiziken güzel ve sağlıklı bir yapıda öne çıkarken bir yandan ise şehir sakinleri de erdemli insanlardan oluşmaktadır. Bizim hedefimiz erdemli şehirler oluşturmaktır. AK Partinin kuruluşundan bugüne kadar ülkemiz çok farklı yenilikler kazanmış, birçok sessiz devrimler gerçekleşmiştir. Malatya’nın Büyükşehir statüsü kazanmasıyla birlikte yeni dönemde yerel yönetimlerle ilgili bu tür farklı çalışmaları hayata geçirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Rutin belediyecilik hizmetleri yapmanın asli görevleri olduğunu belirten Başkan Polat,”Bu hizmetleri halkımıza ulaştırmayı bir marifet olarak görüp, anlatmaya gerek olmadığını sürekli dile getirmekteyiz. Belediye olarak bu hizmetlerimizi halkımıza kaliteli ve üst seviyede ulaştırmak için sürekli çalışıyoruz. Farklı hizmet anlayışımızı ortaya koymak adına sosyal, kültürel ve çevresel hizmetlerimize daha fazla ağırlık vermekteyiz” dedi.

“H.UĞUR POLAT’IN ŞEHRİN İNŞASINA RUH KATACAĞINA YÜREKTEN İNANIYORUM”

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk ise, çok sevdiği ve değer verdiği Hacı Uğur Polat’ın Yeşilyurt Belediye Başkanı olmasından dolayı memnuniyetini dile getirdi.

Milletvekili Külünk,”Şehirden çıkıp Yeşilyurt İlçesine geldiğimde farklı duygular içerisine girdim ve çok mutlu oldum. Başkanımız çok güzel hizmetler yapıyor, Cenabı Allah yardımcısı olsun. Kendisini çok yakından tanıdığım için aklı ve ruhu ile bu topraklara sadakatiyle bağlı bir kardeşimdir. İnsan odaklı, faziletli ve çevreye saygılı bir hizmet anlayışı ortaya koyarak, şehrin inşasına ruh katacağına yürekten inanıyorum. Beylerderesini görünce daha büyük bir heyecan duydum. Anadolu’da bu özellikte yerler çok. Bu yerleşim alanlarını korumak, daha başarılı olmak mecburiyetindeyiz, doğa Cenabı-ı Allah’ın bize emanetidir, bizim nefes alma yerimizdir. Beylerderesinin de Yeşilyurt Belediyesi sınırları içinde yer alması Belediyenin yerel yöneticilik mantalitesiyle Türkiye’de çok öne sıçrayacak işleri yapmasına vesile olacaktır” dedi.

“TÜRKİYE’NİN YÖNETİM MEKANİZMASINDA YAPISAL DEĞİŞİKLİĞE İHTİYAÇ VAR”

Türkiye’nin yönetim mekanizmasında değişiklik yapılmasının zorunlu hale geldiğine vurgu yapan Milletvekili Külünk,”Ankara’nın yollarını aşındıran bir anlayıştan kurtulup, problemlerin tamamına yakını yerinde başlayıp yerinde çözülmesi gerekiyor. Ankara’nın denetim, yönlendirme ve sahiplenme vazifesini yaptığı bir yönetim anlayışına geçmemiz gerekiyor. Bu olmaz ise sürekli Ankara’dan planlanan, koordine edilen, oturduğu masa başından Anadolu’nun her tarafına yetişmeye çalışan bir anlayışla bu işlerin olması mümkün değildir. Biz büyük bir devlet ve büyük bir milletiz, sorumluluklarımız sadece Yeşilyurt kadar değil, sorumluluklarımız cihan kadardır. Ankara’nın artık cihana yönelik akıl üretme merkezi hüviyetine ulaştırmamız lazım. İçerde siyasi, iktisadi ve güvenlik doktrinleri açısından insanın refahı ve mutluluğunu esas alan bir huzur devleti, dışarıda ise dünyada olup biten gelişmeleri refleks geliştirmek için ağırlık merkezinin inşa ettiği bir yönetim anlayışına geçmemiz şart oldu. Hala Yeşilyurt ilçesindeki bir okulun camı ve çerçevesi için Ankara’ya gidiyor olmak, çok üzücüdür” dedi.

“BARIŞ, TÜRKLERİN ÖNDERLİĞİNDE KÜRTLER VE ARAPLARIN DESTEĞİ İLE MÜMKÜNDÜR”

Türkiye’de son yıllarda tartışılan Başkanlık Sistemi üzerine düşüncelerini açıklayan Milletvekili Külünk, Türkiye’nin yönetim anlamında sistem değişikliğine gitmesinin zorunluluk olduğunu belirterek şunları söyledi; “Türkiye’nin bekası için sistem değişikliği şarttır. Dünyadaki ve bölgedeki gelişmeler bizi bu değişimi yaşamaya zorunlu hale ulaştırmıştır. Bu coğrafyada barışı Türkler, Kürtler ve Araplar birlikte kuracaklardır. Bu konuda öncülük görevi Türklere düşmüştür. Tarihin birikimleri ve de insanlık tarihindeki değişik evreler bugüne taşındığında bunu emretmektedir. Türkler bunun farkında olmalıdır, tabii ki Kürtler ve Araplarda bunun farkında olmalıdır. Geldiğimiz bu durum biyolojik üstünlük aracı değildir, bu birikim meselesidir. Cenabı Allah herkese imkânlar veriyor bu sürece baktığımız zaman Türkler bu süreci Kürtlerle birlikte başaracaktır. Kürtlerden kastım bizim toprak parçamızdaki Kürt kardeşlerimizden bahsetmiyorum, Kürtler diyorum” şeklinde konuştu.

“TERÖR ÖRGÜTÜNÜ KÜRTLERDEN AYIRMAK LAZIM”

Milletvekili Külünk, “Tarihin üç kritik kavşağı vardır,  Türkler bu üç kritik kavşağı Kürtlerle ittifak yaparak aşmıştır. Terör örgütünü Kürtlerden ayırarak bunu ifade ediyorum. Birinci kavşak Anadolu kapılarının Islama ve Müslümanlara açılması ve Alparslan’ın Kürtlerle ittifak yapmasıdır. İkinci kavşak doğunun ve batının devleti olduğumuz Çaldıran seferi ve ardından Yavuz Sultan Selim’in Kürt beyleriyle birlikte yaptığı Amasya ittifakadır. Üçüncü kavşak ise Çanakkale ve Cumhuriyet’tir. Bu üç kavşakta da Kürt kardeşlerimiz Türklerin hep yanında olmuştur. Üç kavşağın sonuçlarına baktığımız zaman da, bu coğrafyanın doğal hayatının neyi emrettiğini görürüz. Tarihimizde yaşanan bu önemli olayları iyi anlayarak hepimizin oturup sakince bu tarihsel ittifakın 21.inci yüzyılda hangi anlayışta yeniden inşa edilmesi gerekliliğini konuşmak mecburiyetindeyiz ve bunu kompleksiz yapmalıyız. Bunun bir sonraki adımı da Arap kardeşlerimizle yapacağımız ittifakımızdır. Bu coğrafyada adalet, demokrasi ve zenginlik bağlamında her şeyi yeni başından düşünmek zorundayız” dedi.

“ÜLKEMİZ TARİHSEL BİR YENİLENME EŞİĞİNDEDİR, BİR ANLAMDA İKİNCİ CUMHURİYET EŞİĞİDİR”

Milletvekili Külünk,”Coğrafyamızdaki doğal kaynakların, yer altı ve yer üstü zenginliklerin küresel güçlerin zenginliğine hizmet ederken bu bölgede yaşayan halkların zenginliğine neden hizmet etmediğini sorgulamak durumundayız. Kuzey-güney denklemi ile doğu-batı denklemindeki refah uçurumun sebebini konuşmamız lazım. Bütün bunları ele aldığımızda bu işlerde akıl ve bilgi üretme merkezi, öncülük ve liderlik etme gücü Türkiye Cumhuriyetinde vardır. Ülkemiz tarihsel bir yenilenme eşiğindedir, bir anlamda ikinci cumhuriyet eşiğidir. Bu topraklarda bir arada yaşayan, bu toprakların havasını ve suyunu birlikte teneffüs edip her sabah kapısını açtığında birbirini gören ve aynı sokakta yürüyen herkes bu ikinci eşiği birlikte geçmek durumundadır. Bunu yapmak içinde Türkiye’nin sistem değişikliğine kesinlikle ihtiyacı vardır” dedi.

“HEDEF, TÜRKİYE’NİN ETKİSİZLEŞTİRİLMESİ VE KONTROL ALTINA ALINMASIDIR”

Türkiye’de sistem değişikliğinin gerçekleşmesinin kolay olmayacağını sözlerine ekleyen Milletvekili Külünk, “Coğrafyamızda kontrollü bir kaos stratejisi uygulanmaktadır. Bu kaosun hedefi 12 yıllık AK Parti ile Türkiye’nin geldiği nokta olan “Çok olan ve kontrol edilmesi sıkıntı hale gelen Türkiye” vardır. Türkiye’nin etkisizleştirilmesi ve kontrol altına alınması hedeflenmektedir. Küresel üst akıl Türkiye’yi kontrol edilebilir hale getirmek için Suriye, PKK ve DAİŞ terör örgütü ve içerde de paralel devlet yapılanması üzerinden konvansiyonel olmayan her türlü asimetrik mücadeleyi sürdürmektedirler. Asimetrik bir terör tehdidi ile karşı karşıyayız. Geleneksel terör eylemlerinden farklı, hepimizin yaşam hakkını, özgürlüklerimizi, temel hak ve hürriyetlerimizin kullanımına dair bütün meşru alanlarımızı yok sayan, milleti ve devleti teslim almak isteyen bir terör tehdidi karşımızdadır. Bu terör tehdidi ile mücadele ederken de Türkiye’nin güvenlik doktrinine ihtiyacı vardır. Siyasi, sosyal ve hukuki anlamda yeni düzenlemelere ihtiyacımız vardır” dedi.

“TERÖRİSTLERİN VATANDAŞLIKTAN ÇIKARILMASI İÇİN MECLİSE KANUN TEKLİFİ VERDİM”

Ankara’daki bombalı terör saldırısından sonra sorumluluklarının daha fazla arttığına dikkat çeken Milletvekili Külünk “Teröristin vatandaşı olmaz, kreşten aldığı evladıyla eve gitmek için otobüs durağında bekleyen insanla, bombalı saldırıyı gerçekleştiren aynı vatandaşlık hakkına sahip olamaz/olmamalı, bunun kabul edilmesi mümkün değildir. Mahkemeler ya da Bakanlar Kurulu tarafından teröristlerin vatandaşlık haklarının ellerinden alınması, beraberinde mal varlıklarına el konulması, seçme ve seçilme hakları ellerinden alınmalı, sınır dışı edilmeleri ve el konulan bu mal varlıklarında terörle mücadele fonunda biriktirilip terörle mücadelede kullanılması için Meclise esaslı bir kanun teklifi verdim. Ve şu ana kadar sosyal medyanın bir alanında üç milyona yakın vatandaşımızdan destek gördüm. Verdiğim teklif parlamentonun gündemindedir, konunun takipçisi olacağım. Toplum olarak buna duyarlı davranmamız gerekmekte, vatandaşımızın da yaşam hakkının elinden alınması tehdidine muhatap olarak ta ayağa kalkmalı ve parlamentoyu ve siyasi partileri sürekli uyarmalıdır” diye konuştu.

Konuşmalardan sonra Yeşilyurt Belediyesi Şeref Defteri imzalayan Milletvekili Külünk’e Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat tarafından elif-vav tablosu ile kayısı paketi hediye etti.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ÇAKIR’I ZİYARET..

Külünk, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ı da makamında ziyaret etti.

Ziyarete; Yeşilyurt Belediye Başkanı H. Ugur Polat ile Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu ve Milli Türk Talebe Birliği yetkilileri de eşlik etti.

Pano01hTürkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu Malatya Şubesi ve Milli Türk Talebe Birliği yetkililerinin daveti üzerine Malatya’ya geldiğini belirten milletvekili Metin Külünk, Malatya’nın sevdiği bir şehir olduğunu söyledi. Bir şehre gidilirken şehrin bütün değerleriyle birlikte olmanın çok önem ifade ettiğini belirten Külünk, “Bu vesile ile Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımızı ziyaret ederek, Malatya’nın güzelliklerine katkı sağladığı için kendisine teşekkür ediyoruz. Akşam Erzincan üzerinden Malatya’ya geldim. Şehre girerken, şehir ben buradayım diyor. Özellikle ışıklandırmaların şehre müthiş bir güzellik kattığını fark ettim. Şehirde hayat var dedirtiyor. Şüphesiz bu çalışmaların temelinde Belediye Başkanımızın gayretleri var. Bu vesile ile kendilerini ziyaret edip, gayretlerinden dolayı tebrik etmek ve dinlemek istedik” dedi.

Çıkarılan Büyükşehir Belediyeler Yasası ile Türkiye’ye çok önemli bir değer katıldığının altını çizen Külünk, “Ancak, Büyükşehir Yasası’nda uygulamada ortaya çıkan aksaklıklar ile ilgili olarak içtihatlar, yorumlar yapılması gerek. Bu da Yasama organının görevi. Çünkü Belediye Başkanı arkadaşlarımız büyük bir gayret içerisinde çalışıyorlar. Fakat bu çalışmalar sırasında önlerine çıkan yasal zorlukları onlara bizim aştırmamız gerekiyor. Onun için mutlaka Büyükşehir Yasası üzerinde yeni bir düzenlemenin doğal olarak, sonuç alacak şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Çünkü bu ilk defa uyguladığımız bir model. İstanbul, İzmir’de Büyükşehir var ama Anadolu’daki büyükşehirlerle İstanbul aynı ölçekte değil” şeklinde konuştu.

Malatya’nın Türkiye’nin en önemli şehirlerinden birisi olduğunu da kaydeden Milletvekili Metin Külünk, sözlerini şöyle tamamladı: “Malatya çok özel ve farklı bir şehir. Bu vesile ile merhum Turgut Özal’ı anmadan geçmek mümkün değil. Bu şehir bana göre Cumhuriyet tarihindeki en önemli çıkışını Merhum Özal’la yakalamıştır. Ardından ikinci çıkışı sayın Erdoğan’la yakalamıştır. İnanıyorum ki bu çıkışları Malatya’nın artarak devam edecek. İstanbul’daki Malatyalıların Malatya’ya gelip-gittiklerini biliyorum ama biraz daha fazla Malatya’ya yüklenmeleri gerektiğine inanıyorum.”

Milletvekili Metin Külünk’ü Malatya’da görmekten büyük mutluluk duyduklarını dile getiren Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Milletvekili Külünk’e Malatya ile ilgili kısa bilgiler verdi. Büyükşehir Yasası’nı doğru bir karar olarak gördüğünü dile getiren Başkan Çakır, Büyükşehir olduktan sonra Malatya genelinde önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi.

Şehrin genel imar, ulaşım, turizm ve tarım master planları olmak üzere her alanda çalışmalar yaptıklarını kaydeden Başkan Çakır, “Dolayısıyla, Büyükşehir İl’e genel bir bakış getirdi. Tek elden yönetim, daha kaliteli kentleşme adına çok önemliydi. Merkezin yanı sıra kırsala da önemli hizmetler gitti. Geçtiğimiz yıl içerisinde 1200 km yol yaptık. 400 km yolu asfalta hazır hale getirdik. 360 km civarında yol genişletme çalışması yapıldı. 25 tane köprü ve menfez yaptık. 11 ilçemizin tamamının altyapısının yenilenmesi gerekiyor” dedi.

İlçelerin altyapısını yenilemek için 3 yıllık bir planlama yaptıklarını belirten Başkan Çakır, özetle şunları söyledi: “Bu planlamada 3 yıl içerisinde 1 milyar 100 milyonluk bir yatırım hedefledik. MASKİ olarak bu sene 180 milyon liralık bir ihale gerçekleştirdik. Bunun içerisinde 5 ilçemizin bütün su ve kanalizasyonun şebekesini yeniliyoruz. Diğerlerinde kısmen su ve kanalizasyon ihalesini yapıyoruz. 11 ilçemizin arıtma tesisi yok, bunların projesi hazırlanıyor. 1150 civarında su deposu var.  Bu depolardan yaklaşık 700’ü otomatik klorlama sistemi ile kontrol edilmekte. Bütün terfi merkezleri yenileniyor. Özet olarak bütün bunlara büyükşehir imkan verdi. Orta ve Uzun vadede bakıldığında kentleşme ve yerel kalkınma anlamında büyükşehir yasası çok doğru bir yasa. Ama bunun daha da güçlendirilmesi, yerele daha fazla yetkinin verilmesi gerekiyor.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, ziyaret sırasında Milletvekili Metin Külünk’e kuru kayısı ile kayısı kristali hediye etti.

Bülten

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Hasan dedi ki:

  Kuş evler yaparak, ogretmenlere kupa dagitarak, yesilyurta göç eden aileleri ziyaret ederek erdemli şehirler oluşturacağız. Helal olsun hacı uğur bey e. Büyük hizmetler yapıyor

 2. MUSTAFA dedi ki:

  SÖZLER GÜZEL FAKAT UYGULAMAYA BAKMAK GEREK. KENDİSİ GİBİ DÜŞÜNMEYENİ, KENDİSİ GİBİ İNANMAYANI HOR GÖREN, YOK SAYAN ANLAYIŞ HEM ÜLKEMİZDE, HEM MALATYA’MIZ DA NE YAZIK Kİ DEVAM EDİYOR.

  O KARDEŞLİK, BİRLİK, BERABERLİK LAFLARI SADECE SÖZDE KALIYOR.

  KENDİMİZİ KANDIRMAYALIM. HER ŞEY SİZİN ANLATTIĞINIZ GİBİ OLSA TÜRKİYE GÜLLÜK GÜLİSTANLIK OLURDU.

  SADECE CUMHURBAŞKANIN BİR SÖZÜNÜ HATIRLATMAK İSTİYORUM. “YA TARAF OLURSUNUZ, YA DA BERTARAF”

  İŞTE BU KADAR.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."