Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Her Daim Yanlarındayız”

“Her Daim Yanlarındayız”
  • 27.12.2015

Türkiye Büyük Millet Meclisinde Sigarayı Bırakma Kampanyası başlatıldı. Kampanyanın tanıtım toplantısında konuşan AKP Malatya Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Ömer Faruk Öz, tütün mamulleri ile mücadelenin önemine dikkat çekti. Aynı zamanda TBMM Kıbrıs Dostluk Grubu Başkanı da olan Öz, KKTC’nin 30 kuruluş yıldönümü dolayısıyla da bir mesaj yayınladı. 

TBMM’DEKİ KAMPANYA..

Tütün mamullerinin kullanımını azaltmak için yapılan mevzuat düzenlemelerinin yanı sıra halkın bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi ve geniş bir kamuoyu desteğinin sağlanmasında Sağlık Bakanlığının öncülüğünde çok başarılı çalışmalar yapıldığını belirten Öz, sigarayla mücadele edilmesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çok önemli katkıları olduğu ifade etti.

Ömer Faruk Öz konuşmasına şöyle devam etti:

“Sigaranın insan sağlığına verdiği zararla birlikte, ülke ekonomimize verdiği tahribatta çok büyüktür. Ülkemizde her gün yaklaşık seksen milyon Türk Lirası sigaraya harcanmaktadır. Bu rakam bir yılda yirmi milyar TL’yi geçmektedir. Yaklaşık on milyar da sigaranın yol açtığı hastalıklara harcanmakta, böylece ülkemize sigaranın yıllık maliyeti otuz milyar TL’yi geçmektedir. Vatandaşlarımızın sağlığı ve ülke bütçesine maliyeti dikkate alındığında sigarayla mücadele Sayın Başbakanımızın ifadesiyle terörle mücadele kadar önemlidir.”

Kendisinin de hem siyasi çalışmaları esnasında hem de özel hayatında, çevresini sigaraya karşı bilinçlendirdiğini ve çok sayıda kişinin bu kötü alışkanlıktan kurtulmasına vesile olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde sağlıklı yaşam adına daha önce tuz tüketiminin azaltılması, emniyet kemeri uygulaması ve atık yemeklerin hayvan barınaklarına gönderilmesi gibi birçok kampanya başlatıldığını, sonrasında bu kampanyaların diğer kurum ve kuruluşlara da örnek olduğunu belirten Öz, bu kampanyanın da diğer kurum ve kuruluşlarda sigarayı bırakmayı teşvik edecek çalışmalara vesile olacağına inandığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içerisinde TBMM’de başlatılan sigarayı bırakma kampanyası ile ilgili olarak da bilgi veren AK Parti Malatya Milletvekili şunları söyledi:

“Meclis Hastanesinde oluşturulan Sigarayı Bırakma Ünitesine başvuran milletvekillerimiz ve personelimize iki doktor ve bir psikolog nezaretinde gerekli testler yapılacak ve en uygun bırakma yöntemi belirlenecek. Aralık ayından mayıs ayının sonuna kadar da katılımcıların tedavi süreçleri takip edilerek desteklenecek.

Kampanyanın başarılı olması ve istenen sonuçların elde edilmesinde milletvekillerinin öncü ve örnek olması gerektiğini, sigarayla mücadele konusundaki duyarlılığın milletvekilleri tarafından seçim bölgeleri başta olmak üzere bulunduğu her ortama taşınmasıyla elde edilecek başarının katlanacağını ifade etti. Tanıtım toplantısına Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ’da katılarak çalışmalar hakkında bilgi verdi. TBMM’de başlatılan kampanyanın örnek bir çalışma olduğunu ifade eden Sağlık Bakanı, Meclis Başkanına ve Genel Sekreter İrfan Neziroğlu’na teşekkür etti.

KKTC KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI..

Öte yandan, TBMM Kıbrıs Dostluk Grubu Başkanı ve TBMM İdare Amiri Ömer Faruk Öz, ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü dolayısıyla da bir mesaj yayınlayarak şöyle dedi:

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, kuruluşunun üzerinden henüz 30 yıl geçmesine rağmen, anavatanı Türkiye Cumhuriyetinin güvencesi altında, her daim ondan aldığı güç ve destekle sürekli gelişen, güçlü temellere sahip bir Cumhuriyettir.

Kıbrıs Türk halkı, varlığını ve temel haklarını koruyabilmek adına, kendi vatanında vatandaş olmanın getirdiği her türlü haktan yoksun yaşamaya mahkum etmek isteyenler karşısında, kendi kendini yönetme yolunda ilerlemiştir. Kıbrıs Türk halkının insanca yaşama adına verdiği onurlu mücadelenin sonunda, Kıbrıs Türk Federe Meclisinin 15 Kasım 1983 tarihinde gerçekleştirdiği olağanüstü oturumla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurulmuştur.

Kanuni Sultan Süleyman devrinde elli bin şehitle vatan topraklarına katılan Kıbrıs, Anadolu toprakları gibi şehit ve gazilerimizin kanlarıyla yoğrulmuş topraklardır. Türkiye Cumhuriyeti her zaman devletiyle, milletiyle ve hükümetleriyle ülkemize sadece yetmiş kilometre uzaklıktaki Kıbrıslı soydaşlarımızın yanında olmuştur. 

AK Parti hükümetleri döneminde siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda tarihi atlımlar gerçekleştirilmiştir. Öncelikle uluslararası arenada kazanımlarımızdan vazgeçmeden uzlaşıya dayalı siyaset izlenmiş,  Ada’da kalıcı, adil ve kapsamlı bir anlaşma sağlanması için sürekli gayret gösterilmiştir. Çok kısa sayılabilecek bir sürede de siyasi çalışmaların neticesi alınmış,  Türkiye’nin çözümün parçası ve çözüm taraftarı olma noktasındaki duruşu tescillenmiştir. Yıllarca uluslararası arenada Kıbrıs sorununda ülkemize yönelik olumsuz düşünce ve ithamlar boşa çıkarılmıştır. 2004 yılında gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Çözüm Planı ve referandum süreci,  Kıbrıs Sorununda Türk tarafının ve Rum tarafının yaklaşımını apaçık biçimde belgeleyen bir vesika olarak hafızalarda yerini korumaktadır.

Siyasi faaliyetlerin yanı sıra, Kıbrıslı kardeşlerimizin refahı ve kalkınması için de her biri kendi alanlarında ilk sayılabilecek çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Kuzey Kıbrıs’a sulama ve içme suyu aktarılmasını sağlayacak “İçme suyu Temini Projesi” bunlardan biridir. Projeyle,  dünya ’da ilk kez uygulanacak deniz boru hattı ile adaya su sağlanacaktır. 2014 yılı Mart ayı sonunda tamamlanacak olan projeyle, su sıkıntısı çeken kardeşlerimizin su ihtiyacı karşılanacaktır. Adaya elektrik nakil projesi üzerinde de çalışmalar devam etmektedir. Projeler orta ve uzun vadede Güney Kıbrıs Rum Yönetimi başta olmak üzere üçüncü ülkelere uzatılabilecek mahiyettedir. Bu çalışmalar kuşkusuz Kıbrıs tarihi açısından da stratejik öneme ve değere sahiptir. 

Ayrıca ülkemizde olduğu gibi Kuzey Kıbrıs’ta da duble yol çalışmalarının gerçekleştirilmesine destek verilmektedir. Turizm teşvik kararnameleriyle yeni yapılacak turizm tesisleri desteklenmiştir. Özellikle eğitim turizminin teşvik edilmesi konusunda çalışmalara devam edilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti her daim Kıbrıslı kardeşlerimizin yanında olmaya devam edecektir. Bu vesileyle bağımsız bir devlet olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin otuzuncu kuruluş yıldönümünü ve soydaşlarımızın bağımsızlık gününü tebrik ediyor, Kıbrıs Türk halkına müreffeh ve aydınlık bir gelecek temenni ediyorum.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."