Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

“Herkes Var, Bir Üretici Yok!”

“Herkes Var, Bir Üretici Yok!”
 • 18.06.2019

ZİRAAT ODALARINDAN O TOPLANTIYA TEPKİ.. Ziraat Odaları Koordinatörü ve Yazıhan Ziraat Odası Başkanı Yunus Kılınç, üreticileri yakından ilgilendiren ancak üreticilerin temsil edilmediği bir toplantıda alınan kararları çiftçi temsilcileri olarak kabul etmeyeceklerini söyledi.  Geçtiğimiz hafta Vali Aydın Baruş Başkanlığında yapılan kayısıda tahmini rekoltenin açıklandığı toplantıya davet edilmediklerini belirterek bu duruma tepki gösteren Yunus Kılınç, “Ziraat Odaları dolgu malzemesi değildir. Üreticileri yakından ilgilendiren böylesine bir konuda toplantı yapılıyor ama üretici yok. Tarımla alakalı yapılan toplantı ve karar alma süreçlerinde eğer ziraat odaları müdahil olmamışsa biz o kararı geçersiz kabul ederiz ve o karara uymayız” diye konuştu.

“Açıklanan tahmini rekolte rakamı abartılı”

Ziraat Odaları Koordinatörü ve Yazıhan Ziraat Odası Başkanı Yunus Kılınç, geçtiğimiz hafta Vali Aydın Baruş başkanlığında yapılan toplantıda kayısıdaki tahmini rekoltenin 87 bin ton olarak açıklanmasından sonra, bu rakamların abartılı olduğunu ve bu yıl ki rekoltenin 70 bin tonu geçmeyeceğini söyledi. Kayısının çiçeklenme dönemi olan bahar aylarında yoğun yağışlar nedeniyle ağaçların yeterince tozlanmadığını ve meyve veriminin açıklandığı kadar yüksek olmadığını ifade eden Kılınç, “Bu yıl 2019 bahar ayları oldukça yağışlı geçti. Çiçek döneminde yağışlı olduğu için gerektiği kadar tozlanma olmadı. Dolayısıyla öyle bir ürün miktarı yok. Bunu Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz de iyi biliyor. Beklenildiği kadar yüksek rekolte yok ama kaliteli ürünümüz var” dedi.

“Rekolte açıklanıyor herkes var bir üretici yok”

Kayısı rekoltesinin açıklandığı toplantıya üreticilerin çağırılmadığını, toplantıyı tesadüfen sanayi odasında yapılan başka bir toplantıya katılmak üzere gittiklerinde öğrendiklerini aktaran Kılınç,  üreticilerin olmadığı bir toplantıda üreticiler adına alınacak olası kararları kabul etmeyeceklerinin altını çizerek şunları söyledi: “Bizim tepkimizi çeken konu şu: Ziraat Odaları çiftçilerin temsilcileridir. Tarımla alakalı yapılan toplantı ve karar alma süreçlerinde eğer ziraat odaları müdahil olmamışsa biz o kararı geçersiz kabul ederiz ve o karara uymayız. DSİ de öyle yaptı. Su fiyatlarını ikiye katladı ama bizim o kararın altında ziraat odaları olarak imzamız yoktu. O kararı kabul etmiyoruz ve o paraları da ödemiyoruz. Bunu her kurum bilecek. Üreticiyi desteklemek adına ziraat odalarını temsilci olarak mutlaka  bulundurmaları lazım. Sonradan ah vah emek olmaz.  Sağanın kilosunu 10 TL’ye yerler daha sonra soğanın kokusuna da hasret kalırlar. Artık herkes üretime önem vermeli. Dünyada 850 milyon insan açlıkla savaşıyor. Yani biz de bunlardan biri olmak istemiyoruz.”

Rekoltenin yüksek gösterilmesinin ihracatçılardan kaynaklandığını ve ihracatçının yanlış bilgilerle bürokratları kandırmaya çalıştığını ileri süren Kılınç, daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rekolte açıklanırken bize haber verilmedi, biz tesadüfen orada bulunduk. Protesto ettik. Bizim ihracatçımız bürokratı kandırıyor. Biz yüz bin ton yıllık kayısı ihraç ediyoruz diyorlar. Bakınız biz şu ana kadar 93 bin ton ihracat yapmışız.  10 bin ton da şu anda talep var bu da giderse 103 bin ton ihracat yapmış olacağız. İhracatçı diyor ki rekolteyi düşük açıklarsanız biz ihracat yapamayız. Bu laflarla bürokratı, idareciyi kandırmaya çalışıyorlar. Sen 20 liraya da kayısı aldın,  ihraç ettin, 3 liraya da aldın ihraç ettin.  Kayısının değeri Avrupa’da 15 Euro. 100 lira yani. İhracatçımız çiftçiyi korumuyor, ihracatçı kendi rakiplerine karşı başarı elde etmeye çalışıyor. Ama burada üreticinin her geçen gün bittiğini, kayısıyı bulamayacağını, bindiği dalı kestiğinin farkında değiller.”

“TMO’yla kayısı konusunu görüşeceğiz”

Bugün Ankara’da Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü ile kayısı alımı konusunda görüşme yapacaklarını ve TMO’nun incir, üzüm ve fındık aldığı kadar kayısı almasını da beklediklerini kaydeden Kılınç, “TMO’nun kayısı alımı ile birlikte bir taban fiyat belirlemesini istiyoruz. Bu yıl kayısımız da kaliteli. Meyve suyuna gidecek ürünümüz yok. Dolayısıyla üreticilerimiz 20 liradan aşağıya kayısı satmayacak. Bu görüşmenin detaylarını daha sonra kamuoyu ile paylaşacağız” ifadelerini kullandı.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

ARŞİV FOTO: Kayısı rekolte tahmininin açıklandığı geçen haftaki toplantı

Etiketler: / / / /

Yorumlar
 1. BATTAL dedi ki:

  AÇIKLAMA YAPAN ZİRAAT ODASI BAŞKANI YUNUS KILINÇ KENDİ İLÇE SINIRLARI İÇİNDE ÇİFTÇİ İLE İLGİLİ HANGİ KONUYU TAKİP ETMİŞ. BASIN KARŞISINA ÇIKIP TOPLANTIYI TERK ETMEK SADECE GÖSTERİDEN İBARETTİR. SADECE BASINDA BEN DE VARIM İMAJI VERİYOR HİÇ SAMİMİ İŞLER YAPMIYOR. YAZIHAN İLÇESİNDE 15 YILDIR BİTMEYEN ZİRAAT ODASI BİNASI HALEN BİTMEMİŞ HER YIL TADİLAT BOYA MASRAFLARI YAPILIP KENDİSİ VE KARDEŞİNE AİT DEPO ŞEKLİNDE KULLANILMAKTA KENDİ ŞAHSININ DÜKKANLARI DA ZİRAAT ODASINA KİRAYA VERİLMİŞTİR. ÖNCE KENDİNE İĞNEYİ BATIR SONRA ÇUVALDIZI BAŞKALARINA BATIR BAŞKAN ÖNCE KENDİ İLÇENE SAHİP ÇIK ONDAN SONRA İLİN SORUNLARINI GÜNDEME GETİR.

  1. Ahmet dedi ki:

   Zavallı bu şekilde olmaz biraz dirayetli ol yaran warsa çık karşısına yunus başkanı taniyan taniyor seni iş sahibi yaptı yunus baskana yanindakini bile borclusun zavallı

 2. Yaşar KARAASLAN dedi ki:

  Ziraat Odaları samimi mi?
  Bu açıklamayı yapan Ziraat Odaları Koordinatörü ve Yazıhan Ziraat Odası Başkanı Sayın Yunus Kılınç’ın (Şahıs olarak değil kurumsal anlamda) hiç samimi bulmuyorum. Ziraat Odaları olarak bugüne kadar çiftçinin hangi sorunlarına sahip çıktılar?
  Tarım alanları tek tek betonlaşırken ve meclis kararlarıyla yapılaşmaya açılırken, görevleri arasında kentin tarımsal ürün deseni ve üretim planlaması anlamında öncü rol üstlenme gibi bir çok önemli görevleri olan Ziraat Odalarının, tamamen teknik bir konu olan Kayısı Rekoltesi konusunda ” Masada niye üretici yok?” açıklamasını hiç de samimi bulmuyorum.

 3. Sait ahmet akkaya dedi ki:

  Yunus baskan oldugu sürece çiftçilerin sırtı yere gelmez allahina kurban yunus başkan…

 4. SEVDA KÖK dedi ki:

  BU KONUDA SAYIN BAŞKANA SONUNA KADAR KATILIYOR VEDE DESTEKLİYORUZ KAYISI DIYARI TOPLUM DAYANIŞMA DERNEGI YÖNETİM KURULU BAŞ SEVDA KÖK

 5. Erol dedi ki:

  Kayısı fiyatlarını sezon başında düşürmek için, rekolteyi yüksek gösteren şire pazarı esnafı binlerce çiftçinin emeğini çalmak istiyor. Bir kilo kuru kayısının maliyetini kimse hesaplamıyor. İl yöneticilerimiz çiftçilerle bir araya gelip çiftçinin sorunlarını dinledikten sonra tüccarla toplantı yapsınlar.

 6. ince dedi ki:

  bari klimaları kapatsalardı üreticinin halimden anlamak için

 7. RAMAZAN dedi ki:

  Binlerce Köylünün emeği kaderi üç beş tane emek sömürücüsünün eline bırakılamaz devlet devletliğini yapsın artık el atacaksa atsın hükumette her seferinde %70 oy alıp ta üstüne yatmasın masada yönetmeyi bıraksın biraz sahaya inip çiftçiyi üreteni de görsün sadece elit kesim oy vermiyor.Masaya bak üretenin kaderini belirleyeceksin bir tane üreten olmayacak.

  1. Mahsun dedi ki:

   %70 oy mu verdin. Otur yerine sıfır . Konuşma hakkın yok.17 senedir oy vermişsin . Hadi el atın diyorsun. El attılar da böyle oldu. Bir el daha atarlarsa görürsün hanyayı konyayı. Şaka şaka. Bildiğin inandığın gibi devam et kardeşim. Doğru yoldasın(!)

 8. Hasan balcı dedi ki:

  Atalarımızın ne güzel lafları vardır hepsi denenmiş yılların tecrübesiyle demlenmiştir.Şimdi aklıma 2 tanesi geldi nedense ? 1.Körler sağırlar birbirini ağırlar 2. Laf olsun torba dolsun

 9. Murat dedi ki:

  Kesinlikle katılıyorum. Bu ülkenin en büyük sorunu işin ehline verilmemesi zaten. Mto ve valilik emin olun ki masa başında oturmaktan göbek bağlamış tarım il müdürlüğünün çok çok kıymetli yöneticilerini arayarak rekolte beklentilerini açıklamışlardır… üreticiye gelince adamlar bu güne kadar kimi muhatap aldı belli bir çiftçiyi ancak tepkiler vs artarsa gaz almak için yanlarına alırlar..

  Ama çözüm yine bizim elimizde bence Malatya da çiftçinin yönettiği neresi var bir düşünün.. Ziraat odaları tabiki seçmeni delegesi vs hepsi çiftçi olmak zorunda olan bir kurum olan odaların yönetimine katılarak onlara destek olarak vs Malatya kayısısinin sorunlarını çözmek için adım atmış oluruz..

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."