Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Hukuk Önünde Hesabını Soracağız”

“Hukuk Önünde Hesabını Soracağız”
 • 23.11.2017

Malatya’da bazı alevi evlerinin kapılarına kırmızı boya ile çarpı işarete konulması olayına tepkiler sürüyor. Pir Sultan Abdal  Kültür Derneği (PSAKD) Malatya Şubesi tarafından  yapılan kitlesel basın açıklamasında olay bir kez daha kınandı. Basın açıklamasında, “Korkmuyoruz , çünkü biz korkuyu Kerbela’da bıraktık” denildi. Yapılan basın açıklamasının ardından kalabalık topluluk yaklaşık 250 metre yürüyerek  işaretlemenin yapıldığı sokağa geldiler. Mahalleliler eylemcileri alkışla karşıladı.

 Malatya Yeşilyurt İlçesi Cemal Gürsel Mahallesi’ndeki 2 ayrı sokakta bulunan alevi yurttaşlara ait evlerin kapısına kırmızı boya ile çarpı işarete konulmasına tepkiler sürüyor.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şubesi öncülüğünde  birçok  sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve vatandaşlar olayı protesto için işaretlemenin yapıldığı alana yakın bir bölgede  bir araya gelerek yaklaşık 250 metre yürüyerek işaretlemenin yapıldığı sokağa geldiler.  Burada sokak sakinleri tarafından alkışlarla karşılanan eylemciler adına basın açıklamasını okuyan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Mehmet Topal şunları belirtti:

“Maraş Katliamında katledilen canlarımızı anma hazırlıkları yaptığımız şu günlerde, ilimizde Alevi canlarımızın yoğunlukta yaşadığı Cemal Gürsel Mahallesinde,   evlerimiz kırmızı çarpı işareti ile işaretlenmiştir. Maraş katliamı öncesinde de kullanılan bu işaretleri evlerimizin kapısında görmek bizleri şaşırtmamıştır. Biz Aleviler, bu işaretleri ilk kez görmüyoruz, daha önce Erzincan da,Antep ’te ve Adıyaman da da gördük. Yaşadıklarımıza artık şaşırmıyoruz!”

“ Adıyaman ‘da kapı işaretlenmeleri sonrası dönemin İçişleri bakanının dedikleri hala zihnimizdedir. Dönemin bakanı ‘Kapı işaretlemelerini çocuklar yapmış.. ’ diyerek olayı sıradanlaştırmışardından kamera kayıtları silinerek failler korunmuştu.” iddiasında bulunanTopal şunları vurguladı:

“ Yarında Malatya da bu işaretlemeleri yapanlar için de kendini bilmez bir çocuk ya da meczup birinin işidir deyip olayı sıradanlaştırıp üzerini örtmeye çalışacaklarını da biliyoruz. Ancak bu olayı basit sıradan bir olaymış gibi göstermelerine izin vermeyeceğiz. Yaşadığımız evlerin kapıları işaretleniyor, her türlü baskının yanında üzerimizde katliam provaları yapılmaya çalışılmaktadır. Ama bilinmelidir ki Korkmuyor uz! Çünkü biz korkuyu Kerbela ’da bıraktık.

Cemal Gürsel Mahallesinde 13 evin kapısını işaretleyenler ,tıpkı daha önce olduğu gibi yine bulunmayacak, cezalandırılmayacak ve bu işaretleme ilk olmadığı gibi son da olmayacak. Çünkü bu çocuklar bizim bildiğimiz gibi sokakta oyun oynayan tertemiz , masum çocuklar değil, iktidarın dindar ve kindar çocuklardır. Bu işaretleri o çocuklargüvendikleri yerlerden icazet alarak gerçekleştirmişlerdir.

Bu çocuklar, egemenlerin dediği gibi ‘öfkeli çocuklar’ ise biliyoruz ki onlar için zaten hukuk ve yasa yolları işlemeyecektir.

Temel hak ve hürriyetlerin askıya alındığı hak aramanın suç sayıldığı hukukun işlemediği, sokaklarda patlayan bombaların , meydanlarda linç çetelerinin , medyada manipülasyonların hüküm sürdüğü bir korku düzenini yaşar hale geldik. Kısacası AKP Türkiye ’yi getirdikleri nokta darbe ile olağanüstü hal arasında şıkıştırılmış bir ülkenin karanlığından başka bir şey değildir.

Ne yazık ki ülkemizde farklı kimliklere ve inanışlara saygı duyma, kardeşçe bir arada yaşama kitaplarda kalmış ve bir söylemden öteye gidememiştir.

Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra demokrasi mitingleri yapılırken darbeyi sanki Aleviler yapmış gibi yine Aleviler hedef haline getirilerek mahallelerimizde taciz ve sataşmalar ile yine provokasyonlar yaratılmaya çalışıldı. Bizler için oluşan bu gerginlik ortamından ülkeyi yöneten siyasi iktidar ve yöneticiler birinci dereceden sorumludur.

Malatya da yapılan ve Alevilerin inancını hedef alan bu provakasyon niteliğindeki saldırı, geçmişte yaşanan saldırıların, katliamların sonrasında ülke yöneticilerinin, siyasi sorumluların anti-demokratik tavırlarının sonucudur.

Hiç bir zaman unutulmamalıdır ki, biz Alevilere, ne kadar baskı olursa olsun, ne kadar zulüm olursa olsun, hiç bir şekilde boyun eğmeyeceğiz, teslim olmayacağız. Hiçbir zaman diz çökmedik , çökmeyeceğiz. Bilmiyorlarsa tarih kitaplarına baksınlar.

Bizler 72 millete aynı nazarda bakan , insanı yüce değer kabul edip”Benim kabem diyen bir inancın kültürün ve öğretinin çocuklarıyız.

Her şeye rağmen bizler bu kadim topraklarda herkesin kendi kimliğini ,dilini, inancını ,eşit yurttaşlık içinde kardeşçe barışı içinde yaşamayı savunmaya devam edeceğiz.

Malatya’da yapılan taciz ve sindirme provokasyonuna da prim vermeyeceğiz . Mahallede yaşayan yurttaşlarımızla dayanışma içerisinde olarak provokasyonu sağduyumuzla boşa çıkaracağız.

Malatya ‘da yapılan bu saldırıyı gerçekleştirenlerin yakasını bırakmayacağız.

Alevi toplumuna yönelik bu tarz saldırılar son bulana, saldırganların arkasındaki karanlık güçler ve destekçileri açığa çıkana kadar bu yaşananların takipçisi olacağız. Hukuk önünde mutlaka ama mutlaka hesabını soracağız.”

Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. Abdurrahman dedi ki:

  Atılan bu nifak mayası bu gölde tutmaz.Bu işaretleri koyan kesinlikle müslüman değil.Bunu yapanlar yıllar önce Alevileri bölmek için alman menşeyli oyuncuların oyunu.Ama tumayacak bu insanlar ısırıldıkları deliğe ikinci defa parmağını sokmaz.Cemal gürselde ki evlerin hemen hemen tamamı alevi insanların mahallesi neden özellikle 2 sokakta bu olay gerçekleşiyor manidar.Hiç kimse tereddüt etmesin bugün yarın bu olayın failleri ortaya çıkar.Ancak bunu fırsata çevirmeye çalışan kim varsa onlara sesleniyorum bu gölde bu nifak mayası tutmayacaktı başaka kapıya bakın.

 2. KEMAL dedi ki:

  kimse kusura bakmasın sünni alevi kardeşliğimizi huzurumuzu kimse bozamaz malatyalılar akıllı insanlardır,şunu söylemekte fayda var olayın başından beri basın yayında ve yürüyüşlerde her zaman birileri dikkatimi çekip ön plana çıkıyor, sanki gündem oluşturma peşinde…….

 3. Ulaş dedi ki:

  Bunu kim yapmışsa Devlet derhal bulup cezalandırmalı,Eski seneryolar tekrarlanmak isteniyor Işidin pkk nın PYD nin yapamadığını içerdeki maşaları eliyle sahneye konulmak isteniyor.Bir yerde hem Hükümeti hem Devleti dış güçlere karşı zayıf düşürme politikası Bu şehir Ggeçmişte bu oyunların cezasını ziyadesiyle çekmiştir.Bundan sonra böyle bir girişime çanak tutan her kim olursa olsun karşı çıkılmalıdır.Sağ sol tutmadı Kürt Türk tutmadı ne kaldı geriye Meshepçilik o da tutmaz ancak bu kadarına müsade edilmemeli.

 4. Abdulkadir dedi ki:

  Bu işi yapanlar resmen bu ülkede barışı istemeyenlerdir. Kanuni merciler bunları yapanları ve yaptıranları bulup en kısa zamanda cezalandırmalıdır. Bu ülke barışın bozulmasını isteseydi şimdiye kadar bu oyunlara bin defa düşerdi. Biz herkes için barış huzur ve kardeşlik istiyoruz.

 5. hasan balcı dedi ki:

  sanki yürüyüşe önceden hazırlanmış gibiler !!!

 6. Malatyalı dedi ki:

  “Çünkü bu çocuklar bizim bildiğimiz gibi sokakta oyun oynayan tertemiz , masum çocuklar değil, iktidarın dindar ve kindar çocuklardır. Bu işaretleri o çocuklar, güvendikleri yerlerden icazet alarak gerçekleştirmişlerdir.” bu nasıl bir açıklama başkan yakıştı mı sağ duyuya? Yazık çok yazık gerçekten

 7. Mustafa dedi ki:

  Failler ortaya çıkarılmalı hak ettikleri ceza verilmelidir.

 8. Umut Umarcan dedi ki:

  Bu tür bölgelere acilen Mobese sistemi kurulmalıdır…

 9. 44malatya dedi ki:

  Yurt.disi.yurt.disi.seneryolleri.yazilarak.ulkeyi.karistirak.turkiye.cumhuriyetini.ortadan.kaldirmak.icin.insanlarin.din.duygularile.ugrasiyorlar.bu.oyunlara.gelmeyin.allahi.peygamberi.kurani.sevenler.duyarli.olmasini.diliyorum

 10. Emin dedi ki:

  Provakasyonu ateşliyorsunuz. Açıklamada hiç sağduyu yok. Direk Ak parti ve dindar insanlar suçlanıyor. Sağduyu şart

 11. Kamil dedi ki:

  Bu işin arkasında pis kokular var arkasında ABD ve siyonist güçlerin provokasyon u olabilir alevi kardeşlerimizle huzur içinde yaşıyoruz ancak unutulmamalıdır ki alevi kardeşlerimiz 2. Sınıf ayrıştırılmış olmaktan çıkarılmalı bu insanlara insani bir muamele ve adaletli bir yönetim adam kayırma İn olmadığı hak edenin kazandığı bir ülke olsun inşaallah

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."