Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Hukuki Sorun Dışında Mazeret Olmaz”

“Hukuki Sorun Dışında Mazeret Olmaz”
 • 14.07.2016

İl Koordinasyon Kurulu’na başkanlık eden Vali Mustafa Toprak, vatandaşların talep ve beklentilere uygun, en kısa yoldan en etkili kamusal hizmeti sunmak için bütün kurumların titizlikle çalışması gerektiğini belirterek “Hukuki sorunlar dışında projelerin uygulanmasını geciktirecek hiçbir mazeretimiz asla ve asla olmamalıdır” dedi. Bunu sağlayacak gerekli kaynak ve potansiyelin yetirince var olduğunu vurgulayan Vali Toprak, “Bunun için bir vizyon geliştirilmesi ve bu doğrultuda belirlenen hedeflere ulaştıracak strateji ve politikaların ortaya konulması ve bunların titizlikle uygulanması yeterli olacaktır” diye konuştu. Vali Toprak, tüm yatırımcı kuruluşların birinci önceliğinin projelerin uygulanması, ödeneklerin zamanında ve amacına uygun olarak kullanılması ve bu yönde gerekli tüm tedbirlerin alınması olduğunun altını çizdi.

Yatırımcı kuruluşların yatırımlarının ele alındığı İl Koordinasyon Kurulu 2016 yılı 3. Dönem toplantısı Vali Mustafa Toprak başkanlığında yapıldı. Toplantıda, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Karayolları Bölge Müdürlüğü, İnönü Üniversitesi, Orman Bölge Müdürlüğü, DSİ Bölge Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü, MTA Bölge Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Vakıflar Bölge Müdürlüğü, TEİAŞ, AKSA Fırat İl Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü, DDY Bölge Müdürlüğü ve İller Bankası Bölge Müdürlüğü yetkilileri katılarak kurumlarının dönemsel yatırımlarına ilişkin ayrıntılı sunum yaptılar.

Kamu yatırımlarının analizi, gelecek aylardaki programları, projelerdeki aksaklıklar ve bu projelerin gerçekleşmesi sırasında kurumlar arasında koordinasyonu gerektiren durumların tartışılmasını hedefleyen İl Koordinasyon Kurulu toplantısının başında konuşan Vali Mustafa Toprak, vatandaşların talep ve beklentilere uygun, en kısa yolda, en etkili kamusal hizmeti sunmak için yapılması gerekenler noktasında uyarı ve önerilerde bulundu.

“Hedeflere ulaşacak kaynak ve potansiyelimiz var”

Günümüz dünyasının değişen şartlarına ayak uydurabilmek ve ülkemizi dünya milletleri arasında layık olduğu seviyenin daha da üzerine çıkarmak için gerekli kaynak ve potansiyelin fazlasıyla var olduğunu belirten Vali Toprak, “Bunun için disiplinli ve koordineli çalışmak zorundayız. Bir vizyon geliştirilmesi ve bu doğrultuda belirlenen hedeflere ulaştıracak strateji ve politikaların ortaya konulması ve bunların titizlikle uygulanması yeterli olacaktır. Malumunuz olduğu üzere, başarı için belirlenen hedefler kadar bu hedeflere ulaşmak için izlenen stratejiler de önemlidir. Vatandaşların talep ve beklentilere uygun, en kısa yoldan en etkili kamusal hizmeti sunma mekanizmaları; aynı zamanda modern devletin kaçınılmaz bir unsuru olarak da değerlendirilmektedir. Dolayısıyla, insanı merkeze alan, insana ve insani değerlere dayalı bir kalkınma modelinin, stratejiler bütününün ve yönetim anlayışının işimizi daha da kolaylaştıracağına inanıyorum. Esasen çağımızın yönetim anlayışının özü ve içeriği de bizi; vatandaşa yüzü dönük ve vatandaşlara daha iyi bir hizmet sunma ve onların memnuniyet derecesini yükseltme gibi bir yönetim anlayışına götürmektedir” diye konuştu.

“Kaliteli hizmet idarenin itibarını artırır”

İnsana sunulan kaliteli hizmetin, idarenin itibarını artıracağına dikkat çeken Vali Toprak daha sonra şunları söyledi: “Bu nedenle etkin-verimli- ekonomik ve kaliteli olarak sunmamız kaçınılmaz görünmektedir. Vatandaşların talep ve beklentilere uygun, en kısa yoldan en etkili kamusal hizmeti sunma mekanizmaları; aynı zamanda modern devletin kaçınılmaz bir unsuru olarak da değerlendirilmektedir. Bunu gerçekleştirecek araçlardan birisi de hiç şüphesiz ki idarenin ve idarecilerin tutum ve davranışlarıdır. Bu nedenle bürokrasiyi en aza indirerek vatandaşların memnuniyetini artıran bir hizmet anlayışını hakim kılmak başarımızın temel göstergelerinden biri olmalıdır. Bunlar yapılmıyor, diye söylemiyorum. Bu nedenle kamusal hizmetleri sunarken daha dikkatli olmamız yukarıdan aşağıya kadar her aşamadaki görevli arkadaşlarımızın dikkatlerini çekmek ve kendilerinin çalışmalarını ve vatandaşla olan diyaloglarını özellikle takip etme mecburiyetinde olduğumuzu ifade ediyorum.”

“İşbirliği ve iletişim verimliliği artıracaktır”

Tüm yatırımcı kuruluşların birinci önceliğinin, projelerin uygulanması, ödeneklerin zamanında ve amacına uygun olarak kullanılması ve bu yönde gerekli tüm tedbirlerin alınması olduğunun altını çizen Vali Toprak, ihalesi yapılan işlerin zamanında tamamlanmasına da dikkat edilmesi gerektiğini belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

“Valilik olarak bu hususta her zaman gerekli işbirliği ve koordinasyonu sağlayacağımızı bir kez daha burada sizlerin önünde belirtmek istiyorum. Bu işbirliği ve koordinasyonun en hızlı biçimde sağlanması için iletişim araçlarının etkin ve verimli biçimde kullanılması gerekmektedir. Hukuki sorunlar dışında projelerin uygulanmasını geciktirecek hiçbir mazeretimiz asla ve asla olmamalıdır. Mesai arkadaşlarımın bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu konulara gerekli hassasiyeti göstereceklerine yürekten inanıyorum. Her başarılı faaliyet için birbirimizi yüreklendirmenin, desteklemenin bizi daha ileriye götüreceğine ve kurumsal verimliliğin daha da artmasını sağlayacağına inanıyorum. Bu konuda, uygulamanın her aşamasında denetimlerin sıklaştırılması ve bu denetimlere ilçe Kaymakamlarımızın da sıklıkla dahil olması yaşanabilecek aksaklıkların en aza indirilmeyi gerçekleştirecektir. İhalelerin zamanında yapılması, ihalesi yapılan işlerin süresinde tamamlanması dikkat etmemiz gereken hususların başında yer alacaktır. Kurumlararası koordinasyonu gerektiren konularda süratli ve sonuç odaklı davranılacaktır. Bazen yüz yüze kısa bir görüşme ya da bir telefonla çözülebilecek sorunlar yazışmalarla maalesef aylara sarkabilmekte ve çözüm gecikebilmektedir. Bu konularda, her konumdaki sorumluların görev bilinciyle hareket etmelerinin işimizi daha da kolaylaştıracağına inanıyorum.

Unutmayalım ki kamu görevlileri olarak, milletimizin yaşam standardını daha yüksek seviyelere ulaştırmak amacıyla kamu kaynaklarının etkin, verimli, yerinde ve amacına uygun olarak en iyi biçimde kullanılması bizlerin asli görevidir. Bize düşen, bu proje döngüsünün her aşamasını mükemmel bir biçimde icra etmektir. Özellikle programda bulunan işlerin zamanında ve projesine uygun realize edilmesinin önemini dikkatlerinize sunmak istiyorum.”

Konuşmasının sonunda 2016 yılı yatırımlarına ilişkin özet bilgi de veren Vali Toprak, toplam 434 projenin bulunduğunu belirterek “Bu projelerden toplam proje bedelleri 4,7 milyar TL, önceki yıllar harcaması 1,6 milyar TL, 2016 yılı ödeneğinin 744 milyon TL dönem sonu itibariyle bu ödeneğin yüzde 37’sine tekabül eden 277 milyon 739 bin TL harcandığını görüyoruz. Bu 434 projeden 58 adetinin bitirilmiş olduğunu 240 adetinde çalışmalarının devam edildiğini, 100 projenin İhale aşamasında olduğunu ve 29 projede ise çeşitli nedenlerle çalışmalara başlanılmadığını görüyoruz” şeklinde konuştu.
Vali Toprak’ın konuşmasının ardından toplantıya katılan bölge müdürleri biten ve devam eden yatırım projeleri ile ilgili sunum gerçekleştirdi.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

koordinasyon

kk

koordinasyon1

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. Mehmet dedi ki:

  Arkadaslar biri bana söyleyebilirmi tcdd malatya 5. Bölge müdürlüğü neyapar? Malatya da ve bölgesinde yolcu trenleri ile ilgili çalışmaları varmı? Benim babam tcdd emeklilsi ve heryere tren ile gıttık gezdık sayılır.. Ada’na -Mersin arası raybüs koymuşlar ( metro gibi aynı) her saat bası dünyanın yolcusunu taşıyor! Sadece Orasımı? Ada’na-Konya var! Ada’na- ıskenderun var! Ada’na-Ankara var! Ada’na-Elazığ var vs vs! Yaa arkadas Malatya -Elazığ dünyanın yolcusu var sende yap raybüs! Malatya-Adıyaman Arası her saat minıbus kalkıyor sende tren yolu yap çalıştır! Bizim bölge müdürlüğü otel gibi.. Gelen yatıyor gıden yatıyor! Hıcbır hızmet yapmadığı ıcın de bır haber çıkıyor Malatya 5 bölge ye gerek yok Ada’na ya alınsın! Haklılar sen hıc bısey yapmadan yıllarca yatarsan bırıde çıkıp sen neyaparsın demezse Adana’ya bağlarlar sıvas ada ! Yazıklar olsun

 2. yavuz dedi ki:

  Aranan Vali bulundu adam vatan sevdalısı ve hiperaktif dertleniyor memleket işleri ile

 3. aydın dedi ki:

  Kanlar uymaz çünkü bu oturanların kanı çekilmiş. Dün birine esnaf odası başkanını sordum kaç yıldır görevde diye. Cevap :Aklım yeteli orada dedi.Arkadaşta 40 lı yaşlarda. Başka söze gerek varmı. Resimlere bakin hepsi aynı. İş körü olmuşlar is yapma kabiliyetleri yok olmuş ama ne hikmetse degistirilemiyorlar??? Valimiz iyi başladı ama bunlarla olmaz.

 4. Zeki dedi ki:

  Aranan kan bulundu gibi görünüyor, tek problem mevcut kanların uyumsuzluğu olur …

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."