Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Hükümet Adına Elvan Konuştu

Hükümet Adına Elvan Konuştu
  • 28.12.2015

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, 64. Hükümet Programında demokratikleşme ve adalet reformu, eğitim reformu, kamu yönetim reformu, kamu maliyesi reformu, reel ekonomide köklü değişim reformu, öncelikli dönüşüm programlarına ait reformlar olmak üzere 6 temel alana öncelik verdiklerini belirterek, program için “Bu hükümet programı ürkek ve çekingen” eleştirilerine ise sert bir dil ile cevap verdi. 

TBMM Genel kurulunda 64. Hükümet Programı görüşmelerinde hükümet adına konuşan Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, siyaset dışı araçlarla siyaseti baskı altına alan hiçbir gücün Türkiye’yi eski günlerine döndüremeyeceğini ifade ederek, 64. Hükümet Programının; demokratikleşme ve adalet reformu, eğitim reformu, kamu yönetim reformu, kamu maliyesi reformu, reel ekonomide köklü değişim reformu, öncelikli dönüşüm programlarına ait reformlar olmak üzere 6 temel alana öncelik verdiklerini, hükümet programının geneline bakıldığında insan odaklı bir yaklaşım içinde olduklarını kaydetti.

1 Kasım seçimlerinin ardından 64. Hükümet olarak yeni bir vizyon ile milletin huzurunda olduklarını belirten ve AK Parti hükümetinin milletin hükümeti ve milletin hizmetkarı olduğunu söyleyen Lütfi Elvan, 1 Kasım seçimlerinde milletin içeriden ve dışarıdan istikrarsız ve kaos senaryolarına ‘dur’ dediğini, milletin iradesini istikrardan ve büyümeden, gelişmeden yana kullandığını kaydetti. “Milletimize şükran borcumuz vardır, hizmet borcumuz vardır” açıklamasında bulunan Lütfi Elvan, 2023 yılı vizyonuna uygun reformlar gerçekleştireceklerini, muhalefetin yol gösterici önerilerinden faydalanacaklarının altını çizdi.

Muhalefet partilerine seslenen Lütfi Elvan, “Farklı siyasi partilere mensubuz, aramızda siyasi rekabet olabilir ama demokratik olgunlukla siyaset yapmayı milletimiz bizden istemiştir. Yeter ki siyasetin çıtasını düşürmeden ülkemizin itibarı için hep beraber gayret edelim. Yeter ki, milli meselelerde bir olalım, diri olalım, kardeş olalım, hep beraber güçlü, kalkınmış ve zengin Türkiye olalım” dedi.

Türkiye’yi Yeni menzillere 64. Hükümet programı ile taşıyacaklarının altını çizen Elvan, “AK Parti olarak siyasetimizin esası insan onurudur, her şey insan içindir” ifadelerini kullandıktan sonra gelecek süreci insanlar için kazanımlarla dolu bir dönem olarak geçireceklerini belirtti.

“SİYASET DIŞI ARAÇLARLA SİYASETİ BASKI ALTINA ALAN HİÇBİR GÜÇ TÜRKİYE’Yİ ESKİ GÜNLERE DÖNDÜREMEYECEKTİR”

Sıkıntılı günlerden geçildiğini belirten ve “Aşamayacağımız engel yoktur, yeter ki istikametimizi şaşırmayalım” diyen Elvan, yoğun bir gündem ülkeyi kuşattığını kaydederek, “Hükümetimiz tüm bu engelleri aşacak güçtedir. Her seçimde itibarımızın yükselişi tesadüfü değildir. Tek emelimiz, arzumuz, bu ülkenin bütün vatandaşlarının rızasını, onayını, duasını almaktır. Yeni dönemde de her kesimin meselelerine çözümler üreteceğiz. Hükümet programımızın esası insanımızın ve ülkemizin gücüne güç katmaktır. Önceliğimiz demokrasimizi ekonomik istikrarla birlikte geliştirmek, gelir adaletsizliğini gidermektir. Seçimden önce bütün partilerimizin ilan ettikleri ve mutabık kaldıkları yeni anayasayı birlikte gerçekleştirmeliyiz. Bu konu sadece bizim meselemiz değil, bütün siyasi partilerin meselesidir. 64. Hükümet her alanda vatandaşımızın arzusunu önceleyecektir. Çatık kaşlı, halkını azarlayan, üzen devlet modeli 2002 öncesinde kalmıştır. Siyaset dışı araçlarla siyaseti baskı altına alan hiçbir güç Türkiye’yi eski günlere döndüremeyecektir. Devlet bütün milletimizindir. Bu ülkenin bütün imkanları ve kaynakları bütün vatandaşlarımızındır. Bu ülkede imtiyazlı zümreler olmayacak, vatandaşın, hakların, hukukun önüne geçerek ‘yasak’ diyen kimse olmayacaktır. Türkiye özgür insanların ülkesidir.

OHAL’i kaldırdığımız gibi, işkenceyi kaldırdığımız gibi, faili meçhulleri yok ettiğimiz gibi Türkiye’de demokrasinin çıtasını en üst sevilere çıkartmaya devam edeceğiz” dedi.

1982 anayasasını eleştiren ve yeni anayasa çalışmalarına muhalefetin destek vermesini isteyen Elvan, “Öyle bir anayasa yapalım ki, her kes kendini o anayasada bulsun. İnsana devlete karşı olan görevlerini hatırlatmasın, devletin insana karşı olan görevlerini hatırlatsın. Gelin, gerçek manada sivil bir anayasa yapma imkanını birlikte değerlendirelim” diye konuştu.

“SURİYE KONUSUNDA İNSAN HAKLARINDAN, DEMOKRASİDEN, SURİYE HALKINDAN, İNSANLIĞIN VİCDANINDAN YANA TARAFIZ”

AK Parti hükümetini Suriye politikası yönünden eleştiren ve “Maceraperest” suçlaması yapanlara cevap veren Lütfi Elvan, “Sınırlarımızı korurken, mazlum halkların hamisi olurken, bize ‘maceraperest’ diyen kişiler için söylüyorum, tarihten ders almadılar, bundan sonra da ders almayacaklar. Tarih önünde bu ifadeleri kullananlar bir kez daha mahcup olacaklar. Türkiye ülkesini koruduğu gibi, dünyanın neresinde olursa olsun mazlumların vicdanı olmaya devam edecektir. Türk milletinin vicdanı hiçbir zaman nasırlaşmayacaktır. Biz Türkiye olarak, bizi ilgilendiren her meselede taraf olmak durumundayız. Bu taraf olma durumu körü körüne bir taraf olma durumu değildir. Türkiye’nin milli menfaatleri söz konusuysa, kardeş haklarının çektiği acılar söz konusuysa taraf olmaya sonuna kadar devam edeceğiz. Suriye konusunda insan haklarından, demokrasiden, Suriye halkından, insanlığın vicdanından yana tarafız” şeklinde konuştu.

“DÜNYA TAKTİR EDİYOR, BİR TEK MUHALEFET TAKTİR ETMİYOR”

“Biz Eset ile görüşürken Eset katliam yapmıyordu. Eset katliam yapmaya başladığında CHP yetkilileri Eset’in kanlı ellerini sıkmıştır” ifadelerini kullanan Elvan, 2.5 milyon Suriyeliyi Türkiye’ye almakla onları Eset’in zulmünden kurtardıklarını kaydederek, “Allah kimseyi vatanından ayrılmak durumunda bırakmasın. Dünyada mültecilere, göçmenlere, ölümden kaçanlara Türk milleti kucağını açmışsa bunanla iftihar etmek gerekir. Bu insanlığımızın, vicdanımızın bir gereğidir. Türkiye’nin mülteciler ile ilgili tavrını dünya taktir ediyor, elini vicdanına koyanlar taktir ediyor, ancak bir tek muhalefet taktir etmiyor. Türkiye’nin Suriye konusundaki insanı tavrına karşı çıkmak insanlığa karşı çıkmaktır. Biz Türkiye olarak bölgede huzur tesis edilene kadar, kan durana kadar mazlumların yanında, Suriye halkının yanında olmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

“CUMHURBAŞKANI VE CUMHURBAŞKANLIĞI MAKAMINI YIPRATMAYA KALKAN KARŞISINDA BİZİ VE MİLLETİ BULACAKTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik eleştirilere de değinen ve yapılan eleştirilerin Cumhurbaşkanlığı makamını yıpratmak üzere yapıldığını belirten Lütfi Elvan, “O yüce makamın her türlü dar tartışmanın üstünde olduğunu muhalefet bir türlü kabullenmek istemiyor. Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanlığı makamını yıpratmaya kalkan karşısında bizi ve milleti bulacaktır. Paralel kumpaslarla meşruiyetini millet düşmanlarından alanlar Cumhurbaşkanımızı ve ailesini hedefe koyarak, onun temsil ettiği milleti hedef almaktadır. Her türlü paralel yapı ile her türlü terör örgütü ile mücadele kesintisiz devam edecektir. Terörle mücadeleyi, paralel yapıyla mücadeleyi demokratikleşme çalışmaları ile eş zamanlı yürütmeye kararlıyız” dedi.

“SİZ İKTİDARDA OLSAYDINIZ ANLAŞILAN SINIR İHLALİNE ONAY VERECEKTİNİZ”

Düşürülen Rus uçağına ilişkin açıklamalarda bulunan Elvan, “5 dakikada 10 defa uyarılmış, sonuç alınamayınca daha önce defalarca ilan ettiğimiz üzere angajman kuralları çerçevesinde F-16’larımızca müdahale edilmiştir. Kara ya da hava sahamızda bir ihlal gerçekleşiyorsa ona karşı tedbir almak bizim hem hakkımız hem de görevimizdir. Yıllardır ileri düzeyde işbirliği içinde olduğumuz dostumuz Rusya ile münasebetlerimizin bu hale gelmesini istemezdik, ama bu konuda tutumuz nettir, angajman kurallarının bir gereğidir. Türkiye olaya hamasi duygularla yaklaşmamış, bu süreçte krizin tırmanmasını engelleyecek adımlar atmıştır” diye konuştu.

CHP sıralarından gelen eleştiriler üzerine, “Siz iktidarda olsaydınız anlaşılan sınır ihlaline onay verecektiniz. Hatay Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanetidir, korumaya devam edeceğiz, sınır ihlali yapılması halinde gereğini yine yapacağız” ifadelerini kullanan Elvan, Türkiye’nin teröre karşı olduğu gibi savaşa da karşı olduğunu belirtti. Elvan, “Terör bahanesi ile Türkmen kardeşlerimize yapılan saldırılar karşısında sessiz kalamayız. Yıllardır halkına zulmeden Eset ordusuna vereceği desteği açıkça savunamayanlar, bunu terörle mücadele ambalajı ile satmaya kalkmasınlar. Türkiye Bayırbucak Türkmenlerinin her zaman yanındadır, yanında olmaya devam edecektir. Bu bizim kardeşlik hukukumuzun ve insanlığımızın gereğidir. Türkiye özellikle de AK Parti hükümetleri döneminde içinde yer aldığı bu coğrafyaya barışı ve adalete getirmeye katkı sağlayacak gücünü çevresine hissettirmiştir. Bizim davamız hak ve adalet devası. Asıl sorun zulümle ayakta durmaya kalkan yönetimlerdir” şeklinde konuştu.

“6 TEMEL ALANA ÖNCELİK VERDİK”

64. Hükümetin 6 temel reforma öncelik verdiğinin altını çizen Lütfi Elvan, “Her vatandaşımızın eşitliği, güvenliği, onuru için bu reformları yapıyoruz. Ülkemizin dünyada saygın hale gelmesi için bu reformları yapıyoruz. 64. Hükümet olarak 2002’den bu yaptığımız reformları güncellemek, yeni ihtiyaçlara cevap vermek için 6 temel alana öncelik verdik. Bir tanesi demokratikleşme ve adalet reformu, bir diğeri eğitim reformu, kamu yönetim reformu, kamu maliyesi reformu reel ekonomide köklü değişim reformu, öncelikli dönüşüm programlarına ait reformlarımız. Hükümet programımızın geneline baktığınızda insan odaklı bir yaklaşım içinde olduğumuzu göreceksiniz” dedi.

CHP’li İlhan Kesicinin 64. Hükümet Programı için “Bu hükümet programı ürkek ve çekingen” ifadelerini değerlendiren ve cevap veren Elvan, “Ürkeklik ve çekingenlik bize yakışmaz. Ürkek ve çekingen ruh haline sizi millet 1 Kasım gecesi zaten sandıkta soktu. Hükümet programını detaylı bir şekilde okumadınız zannedersem. Demokratikleşme ve adalet reformu alanında siyasi etik, siyasi partiler, seçim kanunu, cemevlerine ve irfan merkezlerine hukuki statü verilmesi, kişisel verilen korunması kanunu, devlet sırrı kanunu, daha çok reformlar, bu reformların her birini teker teker hayata geçireceğiz. Ancak anladığım kadarıyla reformlarla, demokratikleşme çok fazla ilginiz yok” ifadelerini kullandı.

Hükümet programı görüşmelerinde AK Parti hükümetine yöneltilen eleştirilere cevap veren Elvan, “Milli gelirimiz 230 milyar dolardan 800 milyar dolara çıktı. Kişi başına gelirimiz 3 bin dolardan 9 bin dolara çıktı. İhracatımız 36 milyar dolardan 150 milyar dolara çıktı. Bizden önceki dönemlerde, sizlerin döneminde vergi gelirlerinin yüzde 86’sı faize gidiyordu, halka yüzde 13.5’u gidiyordu. Bugün faize yüzde 13.5’u gidiyor, halka yüzde 86’sı gidiyor. 2002 yılında hacca gitmek için 75 bin başvuru vardı. Bugün hacca gitmek için sıra bekleyen 1 milyon 300 bin kişi var. Sizin döneminizde hacca gidemeyen Erzurumlu esnaf kardeşim, bugün hacca gidebiliyor. Bizim 2023 vizyonumuz var, sonuna kadar arkasındayız. Ama görüyorum ki, sizin 2023 ufkunuz yok” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."