Final

Malatyalife Residence

Vahap Erdem Aday

Malatya Haber -

“İddiaları Mecliste Gündeme Getireceğiz”

“İddiaları Mecliste Gündeme Getireceğiz”
 • 06.10.2018
 • CHP’li Ağbaba, fezlekeler, Malatya yatırımları, bir ilkokul öğretmeni ve Esenlik Şirketi ile ilgili iddialar hakkında açıklamalarda bulundu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya’da bir ilkokul öğretmeninin sosyal medya hesabı üzerinden Atatürk, cumhuriyet ve CHP’ye hakaret ettiğini öne sürerek, “Bunun hesabını soracağız. Bir hafta içerisinde işlem yapılmazsa, il örgütümüz o okulun önüne gidip eylem yapacak. Türkiye’nin geldiği noktaya bakın. Arkadaşlarımız suç duyurusunda bulunacaklar. Bu adamın ne olduğunu çıkarmak bizim görevimiz” dedi.

Ağbaba, CHP Malatya İl Teşkilatı’nda CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz ve partililerin katılımıyla Türkiye ve Malatya gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“MANİPÜLASYONSA DOLAR NEDEN 6 LİRAYA ÇIKTI”

Toplantıda konuşan, Ağbaba, “AKP Genel Başkanı’nın konuşmalarını dinleyince hakikaten insan gülsün mü, üzülsün mü şaşırıyor. Konuşmayı duyunca ya o başka bir memlekette yaşıyor ya da biz başka bir memlekette yaşıyoruz. Her cümlesi bir manipülasyon. ‘Ülkemizde kriz yok, manipülasyondur’ diyor. Manipülasyonsa, dolar niye 3.07’den 6 liraya çıktı, domates iki kat arttı, doğalgaz ve elektriğe neden yüzde 40 zam geldi? Faiz neden yüzde 50’leri buldu, enflasyon yüzde 25. ‘Bu dış güçlerin oyunu’ diyor, yerlilik ve millilik vurgusu yapıyor. Kamuoyunun yoğun tepkisi üzerine bugün Amerikan danışma firmasıyla sözleşmeyi bitiriyor. ‘Bizim onlardan alacak aklımız yok’ diyor, önce devletin bütün kurumlarını bir tane şirkete bağlıyor, kamuoyu ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin yoğun tepkileri üzerine bundan vazgeçtiğini söylüyor” diye konuştu.

“HAKARET YOK”

Ağbaba, CHP’li 3 vekil hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan fezleke düzenlenmesine ilişkin, “Bana, ‘Cumhurbaşkanı’nı tehdit etmekten’ fezleke geliyor. Cuma günü yine bir grup arkadaşımıza yine fezleke geldi. Cumhurbaşkanı’na hakaretten herkes yargılanıyor. 14-15 yaşındaki çocuklar Facebook’tan cezaevine atılıyor. Artık hiç kimse Facebook’a yazamaz oldu. Diyorlar ki ‘faşizm nedir?’ Faşizm, Facebook’a girerken, Twitter’da retweet yaparken, Facebook’ta bir paylaşımı düşünmektir. 78 yaşındaki bir vatandaşa ‘Cumhurbaşkanı’na hakaretten’ 7 ay hapis cezası verildi. Milletvekillerimiz Çetin Osman Budak, Aykut Erdoğdu ve Allah sağlık versin Erdin Bircan’a ‘Cumhurbaşkanı’na hakaretten’ dolayı fezleke geldi. Siyasi bir eleştiri. Hakaret yok” değerlendirmesinde bulundu.

“İŞLEM YAPILMAZSA, EYLEM YAPACAĞIZ”

Malatya’da bir ilkokul öğretmeninin sosyal medya hesabı üzerinden Atatürk, cumhuriyet ve CHP’ye hakaret ettiğini öne süren Ağbaba, “Malatya maalesef Türkiye’nin gündemine çok olumsuz şeylerle geliyor. Yüz bin kişi ishal olmuştu, Zirve Yayınevi cinayeti, çocuk yuvasındaki dayak, bir öğretmenin halay çekenleri ‘fuhuş yapmakla’ eşdeğer kılan bir anlayışla Malatya gündeme geldi. İl başkanımız suç duyurusunda bulundu, şimdi bir başka öğretmen ilkokul öğretmeni Atatürk ve cumhuriyete ağır hakaretlerde bulunuyor. Bununda takipçisi olacağımızın herkesin bilmesi lazım. Kurtuluş Savaşı’nın olmadığını, Kurtuluş Savaşı kahramanlarının ve Lozan’da imza atan kişiler hakkında çirkin yakıştırmalar yapmış. Ensar sevici, Ensar Vakfı’nın kitaplarının reklamını yapıyor. Ensar’a laf ettiği için CHP’ye ağza alınmayacak laflar ediyor. Düğünlerde gelin ve kadınların açık gezdiğini söylüyor. Sürekli bu paylaşımları yapıyor ve bu şahsiyet ilkokulda çocuklarımıza eğitim veriyor. ’20. asrın gördüğü en büyük şeytan idi’ yazıp, Atatürk’ün resmini koyuyor. Bununla ilgili İlçe ve İl Milli Eğitim Müdürü’ne söyledik, hiçbir şey yapılmadı Bu suça İl Milli Eğitim Müdürü de ortaktır. Laiklere, laikliğe küfrediyor. Cumhuriyet Halk Partisi’ne ağza alınmayacak laflar söylüyor. Bunun hesabını soracağız. Bir hafta içerisinde işlem yapılmazsa, il örgütümüz o okulun önüne gidip eylem yapacak. Türkiye’nin geldiği noktaya bakın. Arkadaşlarımız suç duyurusunda bulunacaklar. Bu adamın ne olduğunu çıkarmak bizim görevimiz” dedi.

“ŞEKER FABRİKALARI İÇİN KANUN TEKLİFİ VERDİK”

Şeker Fabrikalarının kamulaştırılması için kanun teklifi verdiklerini kaydeden Ağbaba, “Şeker Fabrikaları tam tamına bir faciadır. Şeker Fabrikaları’nın tekrar kamulaştırılmasıyla ilgili 3 Grup Başkanvekili ve benim imzamla kanun teklifi verdik. Onunla da uğraşıyoruz. ‘Şeker vatandır, satılamaz’ dedik ama bunlar vatanı sattılar” diye konuştu.

“ARGUVAN DERTLİ TÜRKÜLERİ SÖYLEMEYE MAHKUM EDİLDİ”

Ağbaba, Malatya’da gölet çalışmalarının durdurulduğunu iddia ederek, şunları söyledi:

“Hükümetin aldığı tasarruf tedbirleri kapsamında Devlet Su İşleri’nin Malatya’da yürütmüş olduğu gölet ve sulama projelerinin tamamına yakını neredeyse yarım kaldı. Boztepe Barajı’nda su kullanımı denetimini sağlayacak cihazlar, tasarruf tedbirleri kapsamında ihale edilmedi. Denetim yapılmadığı için ciddi bir su israfı var. Yoncalı Barajı’na geçtiğimiz günlerde arkadaşlarımızla gittik, tamamlama ihalesi için ödenek temini sağlanamadı. İhaleler gelecek yıl kaldı. Arguvan düğün, bayram yeri değil dertli türküleri söylemeye mahkum edildi. Yoncalı Barajı bir başka bahara bırakıldı. Çınar Köyü Göleti’nde yüklenici firma bor nedeniyle işlerini durdurdu. Akçadağ Taşevler Göleti durmuş durumda. Arapgir, Doğanşehir Elmalı, Erkenek Göleti durmuş durumda. Bunların hepsi seçim yatırımı olarak her seferinde gidildi, anlatıldı, Erkeneklilere söz verildi. ‘Bu yaz göletiniz bitiyor’ denildi. O göletler durdu. Hekimhan Budaklı, Kurşunlu Göletleri durmuş durumda. Yaygın Göleti durduruldu. Malatya’da çalışan bir tane gölet kalmadı. Siyasiler bu konuda ne düşünüyor diye merak ediyorum.”

“MALATYA’DAKİ YATIRIMLARIN TAMAMI NEREDEYSE DURMUŞ DURUMDA”

Malatya’da geçen yıl iki milyon kayısı ağacının kesildiğini öne süren Ağbaba, “Bu yıl biraz daha kesilecek. Malatya’da fakir fukara ağacını kesiyor. Sarayın bir yıllık masrafıyla Malatya’nın bütün dertleri, sorunları çözülür. Kuzey Çevreyolu’nu her dönem önümüze getiriyorlar, Kuzey Çevreyolu resmen barajlarda olduğu gibi üvey evlat muamelesi görüyor. Bitmesi için 30 yıl daha bekleyeceğimiz söylemiştik. O da öyle oluyor. Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün önceki günkü açıklamasına göre, yolun 3’ü bitirilmiş, yüzde 97’si bekliyor. Yine Hasançelebi övündüler, yol ödenek kurbanı oldu. Hasançelebi-Hekimhan arasında çift tüplü altı tane tünel inşa ediliyor, bu tüneller ödeneksizlik yüzünden çürümeye terk edildi. Hasançelebi Viyadük’ünün yapımı ödenek yokluğu nedeniyle durduruldu. Malatya’daki yatırımların neredeyse tamamı durmuş durumda” ifadelerini kullandı.

“İHALESİNİN YAPILMADIĞI ORTAYA ÇIKTI”

Ağbaba, Devlet Hastanesi yapımının da durduğunu iddia ederek, “Battalgazi’ye yapılacak 200 yataklı hastane tam bir yılan hikayesine dönmüş durumda. Sağlık Bakanlığı’yla gerçekleştirilecek, Temmuz’da ihalesine başlanacağını söylediler, ihalesinin yapılmadığı ortaya çıktı. Ey Malatya, ihalesinin yapılmadığı ortaya çıktı. Seni kandırdılar. Bir şeyi başardılar; hastanenin maketi var. Maketi ortada duruyor” dedi.

“ESENLİK İLE İLGİLİ İDDİALARI MECLİSTE GÜNDEME GETİRECEĞİZ”

Ağbaba, konuşmasının son bölümünde ise şunları söyledi:

“Esenlik ile ilgili ciddi iddialar var. Esenlik, AKP’nin her anlamda çiftliği durumunda kullanılıyor. Buradan seçim masrafları yapılıyor. AKP’nin masraflarının karşılandığı iddiaları var. Bu iddiaların araştırılması için önümüzdeki günlerde bunu mecliste gündeme getireceğimizi söylemek istiyoruz. Bunun da peşini bırakmayacağız. Esenlik’in bazı marketlerinin siyasetçilerle ilişkili olduğu söyleniyor. Bunu da gündeme getireceğiz. Bunların araştırılmasını isteyeceğiz. Çeşitli şaibelerin olduğu artık bir sır değil. Bu iddialara cevap versinler. Bunu da ‘CHP zihniyeti yaptı’ demezler herhalde, çünkü Esenlik’te bir tane CHP’li çalışmıyor.”

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi (yenimalatya.com.tr)- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. suna dedi ki:

  esenlik yeni yönetime yüklenmek dogru degılo satıslar oncedende oluyrdu..adamlar şeffaf acıklıyoırlar daha neyın derdındeler..bence bu sıyasetı bızım malımız olan esenlıge karıstırmamalılar..gnel müdür selahaadın üzmez beyin kişiliği ortada herkes kendıne baksın derim

 2. murat dedi ki:

  Esenlik marketler diğer marketlere göre tabiki daha uygun Malatya halkı yabancı market ve markaları kalkındırmak yerine zaten esenlik marketlerini tercih ediyor etmelide 900 ü aşmış insana ekmek kapısı olmuş ve yeni yönetimle çalışanlar maaşlarını gününde gecikme olmadan alabiliyor. Rakip marketlerin olumsuz eleştirileri esenlik marketlerini etkileyemez, güvenmekte haklısınız.

 3. Mehmet dedi ki:

  Malatya CHP teşkilatı hep söyleniyor genel baskanlarin başarısızlığı yüzünden bu soylemler gündeme pekte ses getiremiyor çünkü zamansız konuşmalar ve çok laf.. argümanlar içi boş laf kalabalığı yapılıyor aslında çok akıl adamlar var teşkilatta ama onları konusturmuyorlar sadece Ağbaba …bu yeterli değil bence Malatya içinde faydalıdır çok seslilik ve gönüllülük esası hem AK parti için hem CHP için asıl Malatya’nın sorunlarıni yüksek sesle ve yapıcı öneri verilerek muhalefet yapılmalı Malatya’nın mesrebinde akıl önde gelmeli hakaret ve kavga kimseye fayda getirmez ve sorunları çözmede yarar sağlamaz.. saygılarımla

 4. aras dedi ki:

  o öğretmen kimse derhal cezası verilmeli bence.

 5. Ülkem ve Malatyam dedi ki:

  Dolar nite düşsün ya ülke batarsa abd sizi iktidara getirecek daha. Yazıklar olsun size . Ama esnekliğin durumunu şimdi öğrenmiyorsanız zaten yazıklar olsun size. Vekillik kolaymı sayın ağbaba.

  1. atakan dedi ki:

   CHP yi sürekli dış mihraplar(sizin kankalarınız) ortağı gibi göstermek milletin zeka seviyesiyle alay etmektir.

 6. Feryat dedi ki:

  Aynen öyle ne Çevreyolu ne hastane.Her ilin ki yapılır ama Malatya nınki yapılmaz.Nedeni gerçek ten ilgilenen kimse yok.yani belkide Türkiye nin en sahipsiz şehri ondan.Ama şunu çok iyi gördük laf çok ama icraat hiç yok.İyi olur diye oy verdik 15 yıl dır.fakat boşu boşuna ilduğunu son bir yıldır gördük.Atatürk e hakaret edenlere pieum veriliyo.yazık tır günah tır.Bu tip lerle aynı parti de olmak tan utandım.yanlışlar o kadar çok ki bıktık usandık.Allah Milletimizin yardımcı sı olsun.Gelecek çooook zor olacak.

 7. Kemal dedi ki:

  Atatürk’ü çok seviyorsunuz ya 😀

  1. ÇİFTÇİ44 dedi ki:

   Haddini bileceksin Had bilmek iyidir Haddini Bileceksin. Burada kemal efendi had bilmek demişken kaçak dövüşme açık ol. #ATATÜRKTÜRKİYEDİRTÜRKİYEATATÜRK. . . ! ! !

  2. ali hoca dedi ki:

   Zoruna mı gitti?

   1. ÇİFTÇİ44 dedi ki:

    Haddini bileceksin hoca ali haddini bileceksin had bilmek iyidir iyi.

    1. ali hoca dedi ki:

     Sözüm sana değil çiftçi 44, Kemal denen zata

     1. ÇİFTÇİ44 dedi ki:

      Eyvallah hocam saygılar. . .

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."