Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

İki Caddede ‘Kırmızı Kot’ Uygulanacak

İki Caddede ‘Kırmızı Kot’ Uygulanacak
 • 07.06.2016
 • Yeşilyurt Belediye Meclisi toplandı.  AKP’nin istifa eden üyesi Gönültaş’ın yerine yerine meclise Kalan girdi.

Yeşilyurt Belediye Meclisi, Haziran Ayı Olağan Toplantısında gündeme alınan maddeleri tek tek görüşüp karara bağladı.

Yeşilyurt Belediyesinin MAŞTİ karşısındaki İdari binanın toplantı salonunda Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat Başkanlığında saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan Haziran Ayı Olağan Toplantısında öncelikle 03 Mayıs 2016 tarihli karar özeti oy birliği ile kabul edildi.

POLAT, “HAİN SALDIRIYI KINIYORUM”

Meclisinin açılışında İstanbul’da meydana gelen terör saldırısını kınayan Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, olayı “hainlik ve alçaklık” olarak değerlendirirken “İstanbul’da bugün sabah yedi polis ile dört sivil vatandaşın hayatını kaybettiği, 36 yaralının olduğu hain bir terör saldırısı meydana geldi. Hainlik ve alçaklık olarak gördüğümüz bu saldırıyı yapanları lanetliyorum. Bu saldırıda şehitlik makamına ulaşan kardeşlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabırlar diliyorum. Başımız sağ olsun. Yaralılarımıza  acil şifalar diliyorum” dedi.

POLAT, “RAMAZAN AYINIZ MÜBAREK OLSUN”

Malatyalıların ve Meclis Üyelerinin Ramazan Ayını tebrik eden Başkan Polat, “Ramazan Ayınızı kutluyorum. Cenab-ı Allah’tan Ramazan’ın feyzinden ve bereketinden en fazla derecede istifade etmemizi temenni ediyorum” dedi.

BOSNA HERSEK’E “KARDEŞ” DESTEĞİ

Yıllarca Sırbistan zulmü ve katliamlarına maruz kalan Bosna Hersek’in Bosovaca Belediyesi ile Yeşilyurt Belediyesinin kardeş Belediye olması için Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün sunduğu teklif oy birliği ile kabul edildi. Meclis üyelerinin oylarına sunulan maddede, “Yeşilyurt Belediyesi ile Bosna Hersek Bosovaca Belediyesi arasında ekonomik ve sosyal ilişkileri geliştirmek amacıyla; kültür, sanat ve spor gibi alanlarda projeler geliştirerek; iki şehir arasında eğitim, turizm, kültür, şehir planlaması, sosyo-ekonomik ve kültürel projelerle ilgili fikir alışverişinde bulunmak, yeni açılımlar sağlamak, çeşitli alanlarda işbirliği ve dostluğun pekiştirilmesi amacıyla Bosovaca Belediyesi ile Kardeş Belediye olmak istiyoruz” ifadesi yer aldı. Meclis üyelerinin oy birliği ile iki kentin kardeşliği için önemli adımlar atılırken,  resmi girişimlerin ardından gerekli protokolün imzalanacağı belirtildi. Belediye Başkanı Polat ise, Kardeş Belediye girişimlerine önem verdiklerini, bu yıl düzenlenecek Kiraz, Kültür ve Spor Şenliklerine Bosovaca Belediyesini de davet edeceklerini söyledi.

Başkan Polat ayrıca 09-12 Mayıs 2016 tarihlerinde Bosna Hersek Bosovaca Belediyesine düzenlenen araştırma ve inceleme gezisi hakkında Meclis Üyelerine bilgi verildi.

“SÜT TOPLAMA VE SOĞUTMA MERKEZLERİ “ PROJESİ

Meclis, mülkiyeti Yeşilyurt Belediyesine ait Şahnahan Mahallesindeki 178 ada 16 nolu parselin “ Süt Toplama Ve Soğutma Merkezleri Projesi” kurulması amacıyla on yıllığına Malatya İli Süt Üreticileri Birliğine kiraya verilmesini kararlaştırıldı

YAKINCA’YA CAMİ, TECDE’YE TRAFO ALANI

Yakınca Mahallesinde mülkiyeti Yeşilyurt Belediyesine ait olan bir parselin Camii ve Kuran Kursu yapılması için İlçe Müftülüğüne tahsis edilmesi kabul edilirken, Tecde Mahallesine ise yapılacak Trafo alanı için yer ayrılması kararlaştırıldı. Belediye Başkanı Polat, yer tahsisi yapılan alanlarda çalışmaların en geç iki yıl içinde başlaması şartının maddelere eklenmesini isterken, bu süre zarfı içinde her hangi bir çalışmanın yapılmadığının tespit edilmesi halinde arsanın yeniden Belediye geçmesini daha uygun olacağını söyledi.

KIRMIZI KOT UYGULAMASI

Belediye Meclisi, Tecde Mahallesi ( Yeşilyurt Caddesi ) ve Karakavak Mahallesi ( Yüzakı Caddesi)’nde Kırmızı Kot Uygulanmasına karar verdi. İmar ve Şehircilik Müdürlüğünden Meclise gönderilen yazıda “ Tecde Mahallesi ( Yeşilyurt Caddesi ) ve Karakavak Mahallesi ( Yüzakı Caddesi)’nde kalan 50 metrelik yola cephe parsellerde tabi zeminden kotlandırma yapılması halinde gerek konut gerekse ticari bağımsız bölümler yol kotu üst seviyesinin bazı durumlarda altında bazı durumlarda ise üstünde kaldığı, özellikle zemin katın ticari fonksiyon amacı ile kullanılması durumunda ticari bağımsız bölümler ile yol kotu arasında bazı parsellerde ciddi kot farklılıkları oluştuğu, bu durumların ticari-yaya, ticaret-yol ve yaya-yol ilişkisi açısından elverişsiz durumlar ortaya koyacağından; izahı yapılan olumsuzlukların giderilmesi ve gerekse yol bazında oluşabilecek silüet bozukluklarını engellemek ve aynı zamanda görüntü kirliliğine sebebiyet vermemek amacıyla bahse konu olan yol boyunca imar durumuna esas kotlandırmanın yol için belirlenen kırmızı kotlar dikkate alınarak yoldan kotlandırmanın yapılması” ifadesi yer aldı.

“HAYATA RENK KAT” PROJESİ

Yeşilyurt Belediyesi ile İnönü Üniversitesi tarafından ortaklaşa yürütülecek  “Hayata Renk Kat” adı altında düzenlenecek Sağlıklı Yaşam Projesiyle ilgili Meclise bilgi veren Gençlik ve Spor Komisyon Başkanı Dursun Cumali Sucu, Mayıs ayı toplantısında yeniden görüşülmek üzere kendilerine havale edilen projeyle ilgili 5 Mayıs 2016 tarihinde Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat nezaretinde İnönü Üniversitesi Spor Akademisi, Öğretim Görevlileri ve Yeşilyurt Belediyesi Gençlik ve Spor Komisyonunun bir araya geldiğini, Yeşilyurt ilçesinde ikamet eden vatandaşların obezite hastalıklarının tedavi edilmesi, belirlenecek bölgelerde spor tesisleri kurularak İnönü Üniversitesi Spor Yönetimi ve öğrencilerin de destekleriyle hastalıkların spor ile tedavi edilmesini sağlayacak projenin uygulanmasına karar verildiğini ifade etti.

“YEŞİLYURT İLÇESİNİN OBEZİTE VE FİZİKSEL AKTİVİTE HARİTASI” PROJESİ

“Hayata Renk Kat” projesi gibi Yeşilyurt ilçesinde yaşayan vatandaşların sağlıklı bir hayata sahip olmaları için Yeşilyurt Belediyesi ile İnönü Üniversitesi arasında imzalanan protokolle uygulamaya geçecek olan “Yeşilyurt İlçesinin Obezite ve Fiziksel Aktivite Haritası” isimli projeyle ilgili Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğünden gelen teklif kabul edildi. Bazı meclis üyelerinin projeye ödenecek miktar üzerinde yönelttikleri sorulara cevap veren Başkan Polat, “Projenin toplam maliyeti 130 Bin TL Biz projenin sadece yarı kısmını karşılayarak malzeme ödeneğini sağlayacağız, diğer giderler İnönü Üniversitesi tarafından karşılanacak” dedi.

VEFAT EDEN MUHTARIN ADI YAŞADIĞI MAHALLE’DEKİ PARKA VERİLECEK

İlyas Mahallesinin vefat eden eski muhtarı Süleyman Aksu’nun adı uzun yıllar görev yaptığı mahallesindeki Muhtarlık Binasının yan tarafında bulunan ve kayıtlarda “Muhtarlık Parkı” olarak geçen park alanına verilmesine ilişkin gelen teklif Kent Kültürü ve Estetiği Komisyonuna havale edildi. Başkan Polat, görevi başında vefat eden Süleyman Aksu’ya Allah’tan rahmet, sevenlerine bir kez daha baş sağlığı dileklerini iletti.

CELALATTİN GÖNÜLTAŞ’IN YERİNE HÜSEYİN KALAN GÖREVE BAŞLADI

İşlerinin yoğunluğu nedeniyle görevinden istifa ettiğini yazılı dilekçeyle Belediye Meclisine gönderen AKP Meclis Üyesi Celalettin Gönültaş’ın yerine göreve başlayan Hüseyin Kalan ise Haziran ayı Meclis çalışmalarında yer aldı.

Belediye Meclisinin gündeminde olan Aşağıbağlar Mahallesi 5883 ada 2 ve 3 nolu parsellerde hazırlatılan plan tadilatına dair İmar Komisyonu Raporu, Yakınca Mahallesi 217 ada 11 nolu parselde imar planı tadilatı talebine dair İmar Komisyonu Raporu, Çilesiz Mahallesi 1103 ada 4 nolu parselde plan tadilatı talebine dair İmar Komisyonu Raporu, Aşağıbağlar Mahallesi 1920 ada 7 numaralı parselde İmar planı tadilatı talebine dair İmar Komisyonu Raporu, Bindal Mahallesi 639 nolu parselin Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğüne Tahsisi hakkında Emlak ve İstimlâk Müdürlüğü teklifi, Görgü Mahallesi 184 ada 3 nolu parselin Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğüne Tahsisi hakkında Emlak ve İstimlâk Müdürlüğü teklifi, Kaynarca Mahallesinde belediyemize ait 5818 ada 6 nolu parselde hayırsever vatandaş tarafından yapılması düşünülen semt konağı hakkında Fen İşleri Müdürlüğü teklifi, Norm Kadro İptal İhdası hakkında İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü teklifi ile Topsöğüt Mahallesi 172 ada 110 ve 111 nolu parsellerde imar planı tadilatı hakkında İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüzün teklifi görüşülüp karara bağlandı, maddeler ise tek tek okunarak karara bağlandı

TEMMUZ AYI TOPLANTISI 1 TEMMUZ’DA

Yeşilyurt Belediye Meclisinin Temmuz Ayı Toplantısı 1 Temmuz 2016 tarihinde saat 10.00’da MAŞTİ karşısındaki Hizmet Binasının toplantı salonunda yapılacak.

Bülten- Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

yeşilyurtmeclisi

yeşilyurtmeclisi1

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. hasan dedi ki:

  Yeşilyurt Belediyesi Bosna Çanakkale Kudüs aralarında gidip geliyor.Bana gelecek hizmeti bu popolist politikalarla hizmet verdiğinizi sanıyorsunuz .

 2. Hakan dedi ki:

  Admin ve cok kiymetli okurlar bu yazdigimda eger bi yalancilik varsa mail adresim kayitli irtibata gecebilirsiniz.Bu kirmizi kot uygulamasi şahsi problemler yasanilan bir takim sahislardan dolayidir. Malum ‘şelale(!)’ grubdan birinin o 50 m lik yerde bi arsasi yada insaat alani olaydi da sizler boyle kafaniza gore yasaklar koyabileydiniz de goreydik.Vallahi billahi benim hakkimi yiyorsaniz iki yakam elinizde oteki dunyada hepsi haram olsun diyorum.Amac bi yerlerden uydurma laf soz yazip karalamak degil.Herseyin farkindayiz tayyip baba bunlari bilse neler eder sizlere

 3. Hakan dedi ki:

  Sayin başkanin 50 m lik yolda yapacagi inşaat yokturdur diye buralara bu uygulama gelsin istemistir.Görecez baskan senide görecez neler gördü bu millet.Neydi sizin konutlar haa evett evet hatirladim reklam olmasin…

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."