Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Hızlı Tren İçin İlk Adım Atıldı”

“Hızlı Tren İçin İlk Adım Atıldı”
 • 22.09.2017

Malatya-Elazığ-Diyarbakır hızlı tren hattı projesi için düğmeye basıldı. Malatya Elazığ arası hızlı tren proje hizmeti alım ihalesi süreci başladı. AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Malatya-Elazığ-Diyarbakır hızlı tren hattı projesi için ilk adım olarak Malatya-Elazığ Demiryolu alt yapı, üst yapı, elektromekanik etüt proje ve danışmanlık hizmet alımı TCDD Genel Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkartılmıştır.” dedi.

PROJE İHALESİ 12 EKİM’DE..
Malatya – Elazığ Demiryolu (Altyapı, Üstyapı, Elektromekanik) Etüt, Proje ve Danışmanlık Hizmet Alım ihale ilanı TCDD Genel Müdürlüğü tarafından yayınlandı. 540 takvim gününde tamamlanacağı belirtilen ihalenin, 12 Ekim 2017 tarihinde Ankara’daki Genel Müdürlük Binasında yapılacağı kaydedildi.

İhale ilanında şu bilgiler yer aldı:

“Malatya – Elazığ Demiryolu (Altyapı, Üstyapı, Elektromekanik) Etüt, Proje ve Danışmanlık Hizmet
Alımı danışmanlık hizmeti işi için, yeterli tecrübeye sahip adaylar teklif vermek üzere ön yeterlik
başvurusuna davet edilmektedir.

Ön yeterlik değerlendirmesi sonucu yeterliği tespit edilenler arasından ön yeterlik şartnamesinde
belirtilen kriterlere göre sıralanmak suretiyle kısa listeye alınarak teklif vermeye davet edilecek
isteklilerin katılımıyla 4734 sayılı Kanunun 5 inci bölümünde yer alan hükümlere uygun olarak belli
istekliler arasında ihale usulü ile ihale edilecektir.

Niteliği, türü ve miktarı : Yaklaşık 121 km demiryolu için etüt, proje ve danışmanlık hizmeti
Yapılacağı yer : Malatya Elazığ arası
İşin süresi : İşe başlama tarihinden itibaren 540 takvim günüdür.”

Hızlı Tren projesinin Diyarbakır’a kadar devam edeceği ve demiryolunun yapılacağı güzergahta sondaj ve etüt çalışmalarına başlandığı öğrenildi.

“İLK ADIM ATILDI..”
AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya ile Diyarbakır arasındaki hızlı tren projesi için çalışmaların başlatıldığını bildirerek; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatyalılara, Elazığlılara ve Diyarbakırlılara vermiş olduğu bir söz daha hayata geçiriliyor ve hızlı tren için proje ihalesi süreci başlatıldı” dedi.

Çalık; “Türkiye’yi büyütürken, bölgeler arasındaki refah düzeyini eşit noktaya getirmeyi amaçlıyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde büyük Türkiye sevdamız, her alanda büyük projelerle nakış nakış ülkemizin her bölgesinde işleniyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Malatya’da, Elazığ’da, Diyarbakır’da vatandaşlarımıza hızlı tren sözü verilmişti. Sivas-Malatya arasındaki hızlı tren proje çalışmaları son aşamaya gelmiş durumda. Malatya-Elazığ-Diyarbakır hızlı tren hattı projesi için ilk adım olarak Malatya-Elazığ Demiryolu alt yapı, üst yapı, elektromekanik etüt proje ve danışmanlık hizmet alımı TCDD Genel Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkartılmıştır. Yaklaşık 121 kilometrelik demiryolu etüt ve proje için 12 Ekim 2017 tarihinde önyeterlilik teklifleri alınacaktır. Ardından ise Elazığ-Diyarbakır arasındaki hızlı tren demiryolu etüt proje için Ekim ayında ihale ilanına çıkılması hedeflenmektedir.

AK Parti iktidarı olarak, bir yandan ülkemizdeki ve coğrafyamızdaki terör örgütleriyle mücadelemizi sürdürürken, diğer yandan da büyük yatırımları bölgemiz insanı ile buluşturmanın da gayreti içindeyiz. Hızlı tren projesini bölgemiz insanı ile buluşturmak için talimatlarıyla çalışmaları başlatan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a , yine projeyi yakından takip eden Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet Aslan’a teşekkür ediyoruz .” dedi.

Çalık, “Ülkemizde ve coğrafyamızda yaşatılmak istenilen tüm olumsuzluklara rağmen halkımızın refahı için hiçbir büyük projemizi durdurmuyoruz, aksine projelerimizi hayata geçirmek için tüm imkanları seferber ediyoruz. Durmuyoruz, yolumuza devam ediyoruz. Durmuyoruz, geri adım atmıyoruz, karamsarlığa düşmüyoruz, büyük projelerimizi bölgedeki vatandaşlarımızla da buluşturuyoruz.” ifadelerini kaydetti.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

ARŞİV FOTO: Tren Haber

Etiketler: / / / /

Yorumlar
 1. Berloskoni dedi ki:

  Selamlar tren hangi bölgelerden geçecek. Ecaba Elazığ Malatya yolundanmı. Geçti bölgeler beli mi?

 2. atif Yilmaz dedi ki:

  Daha önce Fırat tren yolu köprüsünden kara yolu ulaşımı da açılacağı haberi vardı. Proje aşaması tamamlanmıştı. İnşallah o proje rafa kalkmamıştır.

 3. malatyasevdalisi dedi ki:

  Bence hızlı tren çok iyi ama daha basit işler duruyor yıllardır kuzey güney dedik halen bir çevre yolumuz yok belkide çevre yolu olmayan tek iliz halen de yapilacak

 4. Alican dedi ki:

  Bende bunu anlamıyorum bir türlü neden kayseriye yada ankaraya gitmek için illada sivası dolaşıyoruz..malatya sivas kayseri güzergahı 500 km..Halbuki darende üzeri kayseri 320 kilometre..Üstelik kayseriden malatyaya arazi yapısıda sivas güzergahına göre son derece müsaitken,illada sivas.Bu maliyet hesapları nasıl yapılıyor?.fark 200 km az paramı?

 5. adiyamanli Ramizan dedi ki:

  Kayısı yı ne yaptınız.Kimi kandırıyorsun.Öksüzün karnını doyur sı… yer bulur.

 6. HüseyinCanbay dedi ki:

  Önce 40 yıldır atık durumda olan vagon onarım fabrikasının yeri ne olacak, bu tesislere acilen sorun bulunması lazım sayın yetkililer, önce hastaları iyileştirin. Ondan sonra doğmamış çocuğa don, gömlek giydirelim.

 7. Gurbet dedi ki:

  Ben başka birşey öğrenmek isterdim zamanında da yapılmamış ama.. ben yinede sorayım.Ankara yozgat sivas erzincan erzurum kars hattı tamam anladık anlamadığım şey malatya kayseri arasına neden hat yapılmaz.belki bazıları diyecek ki arazi yapısı çok zor şimdiden cevap vereyim sivas erzincan arasındaki tren hattında yolculuk yaptım ve inanın arazi yapısı çok daha zor.Ben sebebini bulamadım bilen varsa cevaplarsa sevinirim malatyali bir vatandaş olarak soruyorum neden kayseri malatya arasında tren hattı yok?

 8. ahmet dedi ki:

  Benim bildiğim sivas ankara arası hızlı tren hattı yapım aşamasında. Eğer malatya elazığ hattı sivasla birleştirilirse, sivas hattı üzerinden malatya ankara hattıda açılabilir. Yok eğer bu hat malatya- elazığ- diyarbakır arasında olacaksa, kusura bakmayın bu milleti eşek yerine koymaktan başka bişey değildir.

 9. M.Sinan Öztan dedi ki:

  Hızlı treni yaşı 60’ı geçen nesil Malatyamızda göremez.Belki torunlarımıız görür.Sayın Çalık ortaya bir hızlı tren lafı attı.Bakalım ne zaman gerçekleşir.Malum Malatyamızda söz verilen işler bir türlü yerine getirilmiyor.En basit proje bile yıllarca sürümcemede kalıyor.

 10. cafer canbay dedi ki:

  Demeki Seçim Yaklaşıyor 15 Yıldır Malatya Yollarını Alt yapıyı Tamamladılar sağolsun vekillerimiz,2011 Seçimlerinde AKP genel Başbakanı Erdoğandı Kocaman Afişler asmışlardı Yerli Ürettiğimiz Ucağımız.Göklerde 2015 Yılı AKP Davutoğlu Yerli Uçağımızı Yapıyoruz. oda yapınına geçti Genel Başkan Yardımcısıda hızlı Treni getirdi Halen uyuyun uyuyun bir gün uyanırsınız.

 11. Hoca dedi ki:

  Yaw arkadaş Sivas Malatya arası 3 saat Elazığ Malatya 1 saat Her 15 dk bir araba var Sivas tarafına değil Elazığ tarafına yapılıyor bende mi sıkıntı var yoksa anlamiyorum

 12. TURGUT ÖZMÜŞ dedi ki:

  Bölge halkına faydası olacaktır , Hayırlı olsun .

 13. BİLAL44 dedi ki:

  Allahtan işin içinde Elazığ var. Sadece Malatya olsaydı bu iş bitmezdi.

 14. mehmet dedi ki:

  bide şu trenleri üretelim deselerdi

 15. Hakan dedi ki:

  Once kuzey cevre yolunu yap su trafigi rahatlat.Insanlar bezmis sizin liyakarliginizdan hizli treniniz kalsin.Oncelik malatyanin trafiginin rahatlatilmasi kayisi kavsaklarini kaldirin sonra hizlimi ışınlanmalimi ne treni yapiyorsaniz yapin.

 16. Sefer dedi ki:

  Erkenek ve Karahan tünelini kaç yılda bitirdiler. Kuzey çevre yolu ne oldu ? Bunlara inananlar inansın, benim için söylenenlerin hepsi laf-ı güzaf.

 17. KandıramazsınBeni dedi ki:

  Malatya Sivas arası ya da Malatya Adana arası bu işlem yapılmış demek ki ya da hızlı tren sadece Malatya Elazığ Diyarbakır arasında çalışılacak. Komik ya bunlar

 18. Osman dedi ki:

  Batıya doğru yapılsa daha mı iyi olurdu sanki

 19. Ahmet dedi ki:

  Bir stad 6 senede bitiyorsa yolu hala yapilamadiysa koprulu kavsagi yapilacagi belli olan bir daha yeni koprulu kavsak yapimina baslaniyorsa yasadiklarimiz tek kelime ile dram

  En 20 sene surer bu hattin acilmasi tabi bu adamlarla 50 seneyi bulur

 20. yavuz44 dedi ki:

  malatya elazığ diyarbakır ne yaaa Elazığ zaten şurası daha uzak mesafe yapılması lazım batıyada doğuyada

 21. salih dedi ki:

  doğudan daha hızlı göç alabilelim diye elazığ diyarbakır hattı yapılıyor. kayseri ve ankara hattına yapmazlar. hayırlı olsun

 22. halil dedi ki:

  bunu görmeye ömrümüz yetmez. kuzey çevre yolu örneği gibi.

 23. malatyamalatya dedi ki:

  Beylerderesi viyadüğü ortada,yeni stat ortada hizmet Malatya’ya çok geç geliyor. Malatya çoğu köyden daha yavaş hizmet alıyor.

 24. Mehmet dedi ki:

  Dıyarbakır a kadar devam ettırmekle pısman olacaklar bu sözümü de unutmayın! Dıyarbakır ile aynı trende yolculuk yapmak, dıyarbakır otobüs fırmasına bır Malatyalının bınmesi gibi olacak… allah sabır versin

 25. H.Kodaman dedi ki:

  Malatya ya hızlı tren mi var TCDD nin sitesinde böyle bir tarife yok göremedim. Yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ramazan dedi ki:

   Memleketin bütün sorunlarıdan daha büyük sorunu, okuduğunu anlamayan ciddi bir nüfus varlığının bulunması. H. Kodaman kardeşimiz de bunlardan biri. Fotoğrafa bakıp yorum yapmış. Haberi okumamış. Haberi okusaydı, hızlı trenin henüz etüt proje aşamasında olduğunu,sadece etüt proje sürecinin 1.5 yıl devamm edeceğini, sonra yapım ihalesi aşamasına geleceğini bilirdi. Laf ola beri gele, dost beni pazarda göre. Adımı burada göreyim de ne olursa olsun. Sen hızlı tren tarifesine bakmaya devam et!!! Tabi ‘Hızlı tren gecikir belkide hiç gelmez…”türküsünü söyleyerek, hem canında sıkılmaz.

   1. murat dedi ki:

    🙂 yıkıldım bu yoruma

 26. Alişan dedi ki:

  İyide Malatya Çetinkaya Çetinkaya Sivas arası noldu

 27. Ergün dedi ki:

  Muhalif vatandaşlar hemen atıp tutmaya başlamışlar, normaldir. Boşuna dememişler insan nasıl görmek isterse öyle görürmüş.

 28. Ahmet Belge dedi ki:

  Beylerderesi köprüsünü yada stadı yapan firmaya versinler. Biz göremezsek de en azından torunumuzun torunu görür.

 29. murat dedi ki:

  hızlı tren mi raybüs mü yapılacak? bu yol hattındaki rampalar ne olacak? malatya elazığ arası yatırımı kurtarmaz hızlı tern için. diyarbakır hattı elazığa varmadan ayrılıyor (yolçatı istasyonunda) detaylı açıklama yapın kamuoyuna

 30. Erol dedi ki:

  Br yanlışlık olasın bu proje sayın bakanımız Bülent beyin teklifi değilmiydi

 31. Yalçın dedi ki:

  Seçim yaklaşında boş vaadlerde çoğalır

 32. ilyas dedi ki:

  “herkes gider mersine ,bizimkiler gider tersine” Sayın çalık ben ankaraya,istanbula ne zaman hızlı trenle gideceğim onu bana söyle.Benim diyarbakırla işim olmaz.Haa diyarbakırı başkent yapacaksanız onuda bilmem ! Haaa sahi aklıma geldi bir zamanlar mavi tren vardı ankarayla işimizi gören ne oldu?
  bir hizmet kaldırılırken yerine daha iyisi getirilir ondan sonra kaldırılır, Nerede başarınız idareciler?

 33. ilyas dedi ki:

  “herkes gider mersine ,bizimkiler gider tersine” Sayın çalık ben ankaraya,istanbula ne zaman hızlı trenle gideceğim onu bana söyle.Benim diyarbakırla işim olmaz.Haa diyarbakırı başkent yapacaksanız onuda bilmem !

 34. haci bilen dedi ki:

  Tebrik ediyoruz. Zaten Malatya’nın bütün işi, bürokrasisi, ticareti her şeyi Elazığ ve Diyarbakır’la (!) Öyle Ankara’ya falan giden-gelen yok (!). Sabah akşam gider geliriz Elazığ’ve Diyarbakır’a; maksat şenlik olsun. (Birileri zannederim dalga geçiyor bizimle. )

 35. Şafak Tamer Mor dedi ki:

  Hızlı treni ankara Malatya arasında yapılması bir rüya olarak kaldı.

 36. cengiz dedi ki:

  Tahminim..2071.de bitebilir..tabi baslayabilirlerse…

 37. Murat Bey dedi ki:

  alti ustu bir stadi yapamayan bu siyasetcilerle hizli treni beli bizim torunlar gorebilir..not;yasim 22

  1. Doğanşehir Rengarenk dedi ki:

   BENDE 42 DESENE HAPI YUTTUK 🙂

  2. Mtt dedi ki:

   Stat yapıldı da ne oldu hak etmeyen şahıslar ilk maçta koltukları kırdı bize layık değil ki yapılanlar

 38. 44malatya dedi ki:

  Hayirli.olsun.malatya.elazig.diyarbakir.halkina

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."