Final

OpelMalatyalife Residence

Malatya Haber -

İnönü Stadı İçin Büyükşehir Sürprizi.. Tümünü Yıktıracak

İnönü Stadı İçin Büyükşehir Sürprizi.. Tümünü Yıktıracak
 • 13.07.2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, seçim sürecinde, yeni stadların yapılmasından sonra birçok ilde bulunan eski stadyumların yerinin ‘Millet Bahçesi’ yapılacağı açıklamalarının ardından, İnönü Stadı’nın bulunduğu alandaki aralarında Atatürk Spor Salonu’nun da bulunduğu tüm binaların yıktırılması işi Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından ihaleye çıkarıldı. İhalenin 24 Temmuz günü Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde yapılacağı bildirildi.

YIKIM İLANI..
Cumhurbaşkanının, ‘Millet Bahçesi’ açıklamasının haftalar sonrasında, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nca yerel basında da yayınlatılan ihale ilanında şöyle denildi:

“Malatya Battalgazi İlçesi Uçbağlar Mahallesinde 3996 Ada ve 17 parsel numaralı 38.587,58 m2 alanda bulunan taşınmaz üzerinde yer alan İnönü Stadyumu, Kapalı Spor Salonu, Turgut Özal Kamp Merkezi, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü binası, Osman Çağlı Kapalı Yüzme Havuzu ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ek binasının yıkım işi; yıkım enkazından çıkacak malzemeler karşılığında, 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 45. maddesi gereğince açık teklif (açık artırma) usulü ile yapılacaktır. İsteklilerin ihaleye katılabilmeleri için ihale günü olan 24.07.2018 günü saat 14.30’a kadar istenilen belgelerle birlikte Malatya Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na başvurmaları gerekmektedir.

..İşin süresi 120 (yüzyirmi) gündür… İş bu ihalenin muhammen bedeli 97.381,68 TL+KDV (Türk Lirası) olacaktır, bu işin geçici teminat bedeli muhammen bedelin %3’ünden (2.921,45 TL) az olmayacaktır…”

BATTALGAZİ BELEDİYESİ VE PROJESİ ‘DEVRE DIŞI’!..
Cumhurbaşkanının açıklamasının, İnönü Stadı’nın yerini, başından beri İsmet Paşa (Hürriyet) Parkı’ndan başlayıp, yeni yapılan belediye binasına kadar olan bölümle birlikte ‘Yeşil Kuşak’ oluşturmayı planlayan Battalgazi Belediyesi’nin bu projesini uygulama şansının arttığı değerlendirilmekte iken, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin, stadyumun da bulunduğu alandaki tüm yapıların ‘enkazı karşılığı yıktırılması’ için ihale yapacağına ilişkin ilan, ‘Millet Bahçesi’ işini Büyükşehir’in üstlenmiş olduğu ve Battalgazi Belediyesi’nin devre dışı bırakıldığı yorumlarına yolaçtı.

Yaklaşık 50 yıllık geçmişi bulunan İnönü Stadı’nın yanı sıra çevresinde bulunan sportif tesis ve idari binaları, İsmet Paşa Parkı’ndan başlayıp, eski Atatürk Kız Lisesi, Şehit Kemal Özalper Endüstri Meslek Lisesi ile birlikte alıp, burayı ‘Yeşil Kuşak Park Alanı’ yapmayı öngören projesini 4 yıla yakın bir zamandır Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın ağzından defalarca dile getirilmesi, bu konuda Gürkan tarafından girişimlerin başlatılıp, ilk etapta eski Atatürk Kız Lisesi binasının bu amaçla yıktırılmasından sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski stadyumların yerinin ‘Millet Bahçesi’ yapılacağı açıklaması, Battalgazi Belediyesi’nin projesinin destek bulduğu şeklinde yorumlanmıştı.

Hatta, Millet Bahçesi açıklamasından sonra, birçok vatandaş çeşitli platformlarda, İnönü Stadı’nın Kapalı Tribünü ile saha zemininin çeşitli sportif, kültürel ve sosyal etkinlikler için muhafaza edilmesi, açık tribünlerinin yıktırılması, ancak Atatürk Spor Salonu ile Kapalı Yüzme Salonu’nun da kentin yararlanmayı sürdüreceği tesisler olarak elde tutulması, alanın geri kalanının ‘Yeşil Kuşak’a dahil edilmesi yolunda görüşlerini dile getirmişlerdi.

Malatya İnönü Stadı’nın da bulunduğu spor tesislerinin yeraldığı 38 bin metrekarelik alan, yeni bir stadyum yaptırılması karşılığında TOKİ’ye devredilmiş, TOKİ bu kapsamda İnönü Üniversitesi Kampüsü karşısında ‘Yeni Malatya Stadyumu’nu inşa etmişti. İnönü Stadı’nın bulunacağı alanı konut ve ticaret alanı olarak değerlendireceği düşünülen TOKİ’ye karşılık, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, bu alanı da kapsayan bir ‘Yeşil Kuşak Projesi’ni açıklamış ve kamuoyundan da destek bulmuştu.

Burhan KARADUMAN, Yeni Malatya Gazetesi (yenimalatya.com.tr)- malatyahaber.com

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. Halk dedi ki:

  Selahaddin başkanın projesini bizzat inceledim ! Tamamen halka verilecekti ama işinize gelmedi ! Kimbilir kime vereceksiniz de taş koydurdunuzzzz !!! İhale mihale yalannnnnn yine kendi adamlarınıza , yada çevresine ve benzerlerine aktaracaksınız ! Malatya sanat sokağına yaptığınız gibi . Kim milletin hakkını yiyorsa boğazında kalsın taş olsun !!!

 2. MALATYALI dedi ki:

  PARK DİYE BAŞLAR SONRA CAFE , ÇAY BAHÇESİ DİYE KİRAYA VERİRLER 2. SÜMER PARK OLUR ORASI DA ……

 3. Ruşen ucar dedi ki:

  Yeşilyurttaki gedik beld. Tesisleri çok güzel olmakla beraber fiyatları sosyal belediyeciliğe uygun görmedim.yetkililer umarım gözden geçirirler.

 4. hasan balcı dedi ki:

  Ancak park yapın ! Ne kadar aylak adam varsa doldurun oralara.Parklara sabah otursunlar akşama kadar kalkmasınlar

 5. Recai dedi ki:

  Anlaşılan siyasiler halen halkın mesajını anlamamıs

 6. gerçekmalatya yeşilmalatya dedi ki:

  “bi köşesine ekmek satış büfesi bi köşesine otobüs akbil dolum büfesi bi köşesine de malatyaspor bilet satış büfesi bi köşesine de bir kaç tane atm yerleştirilir araları boyunca da bildboardlar reklam panoları konur ve orta meydan da delikli çukurlu kara asfalt döşenir ve kurban şatış yeri olarak tahsis edilip bir de seyyar mezbahane kurulur oooohhh gördün mü bak.!” proje dediğin böyle olur şehircilik dediğin böyle olur.kurban dışında da kermes çadırları ooooh abi turistler görmek için akın akın gelir danimarkadan pakistana kadar. şaka şaka. ama bakın size dost tavsiyesi vallahi bakın para mara harcamayın böyle kısa boyludan uzun boyluya doğru malatyaya has meyvesiz ağaç dikin zemini de kısmen toprak ve kısmen de düzgün çökmeyen renksiz doğal renk dikkat çekmeyen renkli kilit taşları yer taşları ile donatın şebekeden de sade yüksek olmayan güzel oyma taşlardan çeşmelerle su verin bi de iki tane çay ocağı sade ama temiz gariban birer aile işletecek şekilde hepsi bu. haa bi de güvenlik için 24 saat zabıta kulübesi. hepsi bu be. malaty

 7. Ertaç Önal dedi ki:

  Bence stadyum ve kapaşı spor salonu hiç yıkılmadan amatör kulüplere verilmeli ve her branştan sporcu yetiştirilmesi için spor okulları ve spor üniversitesi kurulmalı

 8. Selim KOCAASLAN dedi ki:

  Yaparsa Selahattin Başkanımız yapar…..

 9. Ramazan dogan dedi ki:

  O alanda yapılaşmaya müsade edilmemeli sumer park gibi yandaslara kafeteryalar yapilirda vatandaş oralara giremez ise yazık olur Doğanşehir de belediye Polat ve merkezde iki alanı işletiyor hizmet güzel fiyatlar uygun inşallah ispendere Orduzu ve bu alanıda Selahattin başkan halkın yararları doğrultusunda belediyeye işletir diyorum.

 10. Kerim Dayı dedi ki:

  Yaparlar yine sümerpark gibi saçma sapan adi malzemelerle uyduruk kıytırık bişeyler. Gidin Eskişehirdeki parkı görün örnek alın.verirsiniz adamınz bir kıytırık mütahite hayatında park yapmamıştır rezil edersiniz koca alanı.Gerçi sizlerden de bu beklenir.Zaten güzelbir beklentimiz yokkii.

  1. Baybora dedi ki:

   Ah ah ekmegimiz bu şehir de olmasa eskişehire defolur giderim.

 11. Cengiz dedi ki:

  Battalgazi bolgesinde kapali yuzme havuzu,antrenman sahalari ve kapali spor salonunun yenisi biranonce yapilmali.Battalgazi belediyesi bunu basarir…

 12. Malatyahmet dedi ki:

  Selahattin baskana verselerdi Cakir biraktigi gun verirlerdi

  Bundan sonra Adiyaman buyuksehir bld baskanini sececek saf temiz Malatyalilar

  Adiyaman buyuksehir bld oluyoruz yakinda

 13. Aliveli dedi ki:

  Sabredin Srelahattin başkan Büyük şehir belediyeyi alınca işler düzelir

  1. Aytuğ dedi ki:

   Yok ya ölme essegim ölme bunu istemiyoruz biz 5 yıl
   Belediye seçimlerin de sırf bunun için kaç yıllık akp ye oy vermiş vatandaşım gidip mhp ye oyumu vereceğim bu kadar net
   4 ay diyor ya
   Milyonlarca lira diyor ya.
   Rant ya

 14. Malatya sevdadir dedi ki:

  Eminim ki Selahattin başkana biraksalar proje daha iyi olur.

 15. LEVENT AKBULUT dedi ki:

  KEŞKE PROJE HÜRRİYET PARKINA KADAR OLAN ALANIDA İÇİNE ALACAK ŞEKİLDE GENİŞLETİLSE DAHA İYİ OLUR, ZATEN ORADAKİ OKULLARINDA BİR ÇOĞU TAŞINACAK BİLDİĞİM KADARIYLA . ŞEHİR İÇİNDE CENTRAL PARK BENZERİ BİR ALAN KAZANMIŞ OLUR MALATYA VE YAPANA DA TEVECCÜHLERİNİ ESİRGEMEZ.

 16. EROL dedi ki:

  İnşallah taş duvarlar yapılmaz.YEŞİLLİK bi alan olması temennimiz.

 17. Güler dedi ki:

  Sahipsiz .malatya

 18. Kerem dedi ki:

  Yazıklar olsun. Selahatin Beyin projesine yazık ederler. Büyükşehirin amacı belli millet bahçesi adı altında saçma sapan kafeleri parka dolduracaklar ve buralara peş keş çekecekler . Malatyamıza yazık ediyorlar . %13 oy kaybını neden göremiyorsunuz.

 19. arda dedi ki:

  lütfen büyükşehir bu projeye karışmasın. battalgazi belediyesi bu projeyi gerçekleştirsin. Sayın Gürkan’ın projesiydi. sonradan ortak olup hava atmasınlar. büyükşehir yaparsa içi kafelerle dolu koca bir park olacak. Gürkan yaparsa millet bahçesi olacak. karışma büyükşehir. sen git beylerderesi göletinin etrafına yaptıracağın rezidansları düşün.

 20. murat dedi ki:

  boşuna uğraşma hacı sen ve yeşilyurt başkanı aday olursa

  ak partili olarak vallahi de billahi de oy moy yok. yeter

  çekin ellerinizi malatya’dan. kapalı spor salonu ve kapalı

  yüzme havuzu mutlaka kalmalı veya yenisi yapılmalı.

 21. Cemal dedi ki:

  Keşke Hürriyet parkına kadar meslek lisesi dahil her yeri yıkıp park yapsalar efsane bir durum olur 🙂 Marka Kentlerin olmazsa olmazı yeşil alanlardır.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."