Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“İnsan Bozuldu mu Çaresi Yok!”

“İnsan Bozuldu mu Çaresi Yok!”
  • 28.12.2015

AKP Malatya Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Ömer Faruk Öz, Dünya Kalite Günü dolayısıyla TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı yaptığı konuşmada, “kaliteli insan yetiştirmeye çaba gösterilmesi” gerektiğini söyledi.

Öz, konuşmasında şöyle dedi:

“Dünyada birey ve kurumların kalite konusundaki farkındalığını artırmak amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen “Dünya Kalite Günü” dolayısıyla söz almış bulunuyorum. 

Biz tarihsel olarak mal ve hizmet üretiminde, müşteriye sunulmasında önemli bir tarihsel birikime ve köklü bir kalite anlayışına sahibiz. Bu çerçevede Ahilik ve Lonca sistemleri; üretim, müşteri memnuniyeti ve insan ilişkileri noktasında kalitenin esası ve ruhuna ilişkin önemli bir mirastır. 

Bugün tarihsel kalite anlayışımıza ilaveten rekabetin her geçen gün arttığı ve zorlaştığı günümüz dünyasında çağın gereklerine uygun bir şekilde; teknoloji, innovasyon, ARGE ve markalaşma konularında önemli bir çaba ortaya koymamız ve her alanda katma değer oluşturmamız gerekmektedir.  

Bugün üretimde kalite çıtasını yükseltmek için Türkiye büyük bir çaba ortaya koymaktadır. Bu çerçevede Türk ve kalite kavramlarını birleştirecek Turquality projesi hayata geçirilmiştir. Turquality etiketi taşıyan ürünler, alıcıya yüksek kalitede Türk malı olduğu garantisini verecektir. Böylece Türk markalarının, uluslararası pazarlarda kalite imajını güçlendirmek ve bilinirlik düzeyini artırmak amaçlanmaktadır. 

“Kaliteli İnsan Kaliteli Dünya” vurgusu ile birlikte, kalite noktasında öyle bir şey var ki, o da tüm dünya kalitelerine anlam katan insan kalitesidir. Kaliteyi insanı salt üretim ve tüketim aracı olarak algılayan maddeci, kapitalist felsefeler çerçevesinde değerlendiremeyiz. 

Bugün, dünyada bu kadar imkân ve gelişmeye rağmen hâlâ açlıktan insanlar ölüyorsa, insan kalitesinden bahsedebilir miyiz? İnsanlar renklerinden, etnik yapılarından veya inançlarından dolayı dışlanıyorsa bunu neyle ifade edebiliriz? Bugün, dünyanın gözü önünde ülkeler sömürülüyorsa ve hangi nedenle olursa olsun terörü araç olarak kullanan kişi veya gruplar bulunuyorsa kaliteden söz edebilir miyiz?

Bizim her şeyden önce insan kalitesi noktasında bir çaba ortaya koymamız ve bunu diğer her türlü çıktılara, sosyal ilişkilere yansıtmamız gerekmektedir. Kaliteli insanın en önemli özelliği güzel ahlaktır. Kaliteli insan insanların canına, malına, evine, hürriyetine, namus ve şerefine saygı duyar. 

İşte bu anlamda bizim, ‘asıl olan insandır’ anlayışıyla kaliteli üretim bir yana, kaliteli insan yetiştirme noktasında çaba göstermemiz gerekmektedir. Çalışmalarımızın ve politikalarımızın ana gayelerinden biri budur. Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in tanımladığı gibi “zaman bendedir ve mekân bana emanettir!” şuurunda, değerlerine sahip çıkan bir gençlik yetiştirmemiz gerekmektedir. 

Bu hedefe ulaşmak için öncelikle eğitimde kaliteyi ve fırsat eşitliğini yakalamalıyız. AK Parti hükümetleri yaptığı bütün çalışmaları eğitim sisteminin kalitesi üzerine kurgulamıştır. AK Parti döneminde bütçeden en büyük payın eğitime ayrılmaya başlanması bu anlayışın önemli bir göstergesidir.

Kaliteli insan adaletlidir, paylaşım ve yardımlaşmadan yanadır, ahilik anlayışında olduğu gibi tartıda ve ticarette hilekârlık yapmaz. Kaliteli insan bilgiyle donanımlıdır, bilgiyi gerçek anlamda kullanır. 

Ünlü edebiyatçımız Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Mahur Beste’sinde Sabri Hoca karakteri bir yerde şöyle der: 

“Sen bir medeniyetin iflası nedir bilir misin? İnsan bozulur, insan kalmaz; bir medeniyet insanı insan yapan manevi kıymetler manzumesidir. Anlıyor musun şimdi derdin büyüklüğünü? Cahilsin; okur, öğrenirsin. Gerisin; ilerlersin. Adam yok; yetiştirirsin, günün birinde meydana çıkıverir. Paran yok; kazanırsın. Fakat insan bozuldu mu, bunun çaresi yoktur.” 

Bir düşünürün deyişiyle;

Kalite bir erdemdir! O kendini;

Mekândaki yaşantıda,

Düşüncedeki derinlikte,

Sevgideki cömertlikte,

İfadelerdeki gerçeklikte,

İdaredeki düzende,

Eylemdeki etkide,

Doğru zamandaki doğru harekette gösterir…

Sözlerime son verirken Dünya Kalite Günü dolayısıyla “Kaliteli İnsan, Kaliteli Dünya”yı hep birlikte oluşturalım diyor ve yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."