Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

İntihar Sayısında Artış

İntihar Sayısında Artış
  • 27.12.2015

Türkiye Psikiyatri Derneği, Türkiye’de intihar edenlerin sayısının geçtiğimiz yıl 3 bin 225 kayıp ile en yüksek rakama ulaştığını bildirdi. 

Türkiye Psikiyatri Derneği, “10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü”ne ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. İntihar edenlerin yüzde 72’sinin erkek yüzde 28’inin kadın olduğunun belirtildiği açıklamada, “Ülkemizde yaklaşık her iki buçuk saatte bir kişi intihar ederek hayatını kaybetmektedir. İntihar edenlerin sayısı geçtiğimiz yıl 3 bin 225 kayıp ile en yüksek rakama ulaştı. Türkiye’de son 20 yılda yaklaşık 40 bin kişi hayatını sonlandırmıştır” ifadelerine yer verildi.

Kadınlarda en yüksek intihar oranının 15-19 yaş grubundaki genç kızlarda görüldüğünün bildirildiği açıklamada, “Genç kızlar üzerindeki ailevi ve sosyal baskının yüksek olması ve psikiyatrik tedavi olanaklarından yararlanamıyor olması bu oranlarda en önemli etkendir. Genç kızlarımız üzerinde gerçekleşen ve yaşamlarını dahi tehdit eden bu baskıyı önlemeye yönelik bilinçlendirme çalışmalarına ihtiyaç vardır” denildi.

Erkeklerde intihar oranlarının ise yaşla beraber sistemli bir artış gösterdiği belirtilerek, “Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre en üretken yaş aralığı kabul edilen 15-44 arası yaş grubunda intihar, ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada yer almaktadır. Türkiye’de de 2012 yılında intihar sonucu hayatını yitirmiş 3 bin 225 kişinin yaklaşık yüzde 60’ı bu yaş grubunda yer almaktadır. Çalışma çağında olan erkeklerin iş ve aile hayatında yaşadıkları zorlanmalar ruh sağlıklarının bozulmasında ve dolayısıyla intihar oranlarında etkili olmaktadır. Bu nedenle iş hayatında ruh sağılığını koruyucu çalışmaların önemi bu verilerle bir kez daha ortaya konmaktadır. 2012’de Erkeklerde intihar oranının en yüksek olduğu grup 75 yaş ve üzeri gruptur. Bu oran artan fiziksel ve ruhsal sağlık sorunları ile karşı karşıya kalan yaşlı nüfusa sağladığımız sağlık ve bakım olanaklarının ivedilikle iyileştirilmesi gerekliliğine önemli bir veri teşkil etmektedir” ifadesi kullanıldı.

İntihar eden kişilerin büyük bölümünün intihar etmek konusunda bir süre kararsızlıklar yaşadıklarının, yaşamla ölüm düşünceleri arasında gidiş gelişler sırasında intihar edeceklerini çeşitli vesilelerle ima ettiklerinin bildirildiği açıklamaya şöyle devam edildi:

“Dünya Sağlık Örgütü’nün bu yıl intiharla ilgili küresel bilinçlendirme teması ‘olumsuz etiketleme’dir. Ruhsal hastalığı, intihar düşüncesi ya da davranışı olan bireyler hakkında olumsuz tutumlar birçok toplumda halen yaygındır. Etiketlenme veya damgalanma endişesi ile intihar düşünceleri kişiler tarafından gizlenmekte ve sonuçta tedavi başvuruları sınırlı kalmaktadır. Toplumun intihar davranışı konusunda bilgilendirilmesi, “tabu” olmaktan çıkarılması için gerekli çalışmaların yapılması önceliklidir. Etiketlenme endişesi diğer bir yandan intihar bildirimlerinde de yetersizliklere yol açabilmektedir. Oysa her türlü intihar davranışına yönelik bildirim ve kayıt sistemlerinin geliştirilmesi, intihar oranlardaki değişimlerin izlenmesi ve bu değişimlerin sebeplerinin incelenmesi önleyici sağlık stratejilerinin geliştirilebilmesi için gereklidir. 10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü, bir önceki yıl kaybettiğimiz insanlarımız için gerçekten yapabileceklerimizi yaptık mı sorusunu sorma ve toplumun her kesiminde bir vicdan muhasebesi yapma olanağını vermektedir. Türkiye Psikiyatri Derneği olarak toplumun her kesimini, konuya duyarlılığın artırılmasına ve intihar eğilimi olan insanımıza etiketleyen değil yardımsever olmaya davet ediyoruz”.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."