Miram

Final

Fuat


Serdar doktor

Lab


Malatya Haber -

“İşler Gizli Yapılıyor, Vatandaş Bilgilendirilmiyor!”

“İşler Gizli Yapılıyor, Vatandaş Bilgilendirilmiyor!”
 • 03.11.2020

21 UZMANLA KATILMAK İSTEDİLER, KABUL EDİLMEDİLER.. Kent yöneticilerinin iş yapma, iş tutma tarzına yönelik somut örnekler üzerinde eleştiriler..

Malatya’nın kentsel sorunlarının tespitinde ve çözümünde, belediyeler ve diğer kamu kurumlarının, muhalif olma ihtimali olan hiçbir sivil toplum örgütünü ve meslek odasını karar alma süreçlerine dahil etmediğini belirten TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Malatya Temsilcisi Bedir Özten, yerel yönetim ve diğer kamu kurumlarının, şeffaflıktan uzak biçimde, işleri mümkün olduğu kadar gizli yapma çabasında olduğunu ve vatandaşı bilgilendirmediğini savundu.

“Malatya’da işler gizli yürütülüyor; otorite, depremsellik dahil, belirlediği amaca muhalif olduğunu düşündüğü Meslek Odalarını, STK’ları işe dahil etmiyor”

Sultansuyu Tarım İşletmesi (Hara)‘ndeki tarihî ve anı değerleri nedeniyle kültürel miras niteliği taşıyan yapıların yıkım kararına ilişkin tartışmalara üzerinden Malatya kent yöneticilerinin iş yapma tarzını sorgulayan ve tespitlerde bulunan İnşaat Mühendisleri Odası Malatya Temsilcisi Bedir Özten, kamusal projelerin kapalı kapılar arkasında yürütüldüğüne, deprem de dâhil hiçbir konuda işin uzmanının görüşüne değer verilmediğine işaret etti.

Bina, yol, baraj, sanat yapıları, köprü ve tünel gibi yapıların statik hesap ve taşıyıcı sistem projelerinin yapımında tek yetkilinin inşaat mühendisi olduğunu vurgulayan Bedir Özten, “Bir yapının taşıyıcı sisteminin, yeni yönetmeliklere uygun olup olmadığına ve ne şekilde güçlendirilerek yeni yönetmeliklere uygun hale getirileceğine yetkili; bu konuda yetkisi olan inşaat mühendisleridir. Ekonomik, tarihi ve manevi değeri olmayan riskli yapıların yıkımına karar verilebilir” dedi.

“Yapıların tarihsel ve manevi değerinin belirlenmesi otoritenin vizyonuyla ilgili”

Yapıların riskli olup olmadığı ve güçlendirme maliyetini belirlemenin, yetkin inşaat mühendisi için kolay ve matematiksel olduğu için tartışılmaz olduğunu ifade eden İnşaat Mühendisleri Odası Malatya Temsilcisi Bedir Özten, kentteki herhangi bir yapı ile ilgili tarihi ve manevi değer belirlemesi işinin, tamamen otoritenin (yöneticilerin) vizyonu ile ilgili olduğunu söyledi.

Bu tespitleri yaptıktan sonra Malatya özelinde, kent yöneticilerinin iş yapma, iş tutma tarzına yönelik somut örnekler üzerinde eleştirilerde bulunan Bedir Özten, Malatya kent yöneticilerinin tavrını şöyle özetledi:

”Otorite (Belediyeler ve diğer resmî kuruluşlar), hangi konuda olursa olsun (eğitim, yapılaşma, trafik, tarım, enerji, su vs) sorun tespitinde ve çözüm üretme aşamasına kendi belirlemiş olduğu amaca muhalif olma ihtimali olan hiç bir sivil toplum örgütü, oda ve duayenleri katmamakta, şeffaflıktan uzak, mümkün olduğu kadar kamudan gizli bu işleri yapmakta, vatandaşı bilgilendirmemektedir”.

“24 Ocak Depremi sonrası İMO olarak hasar tespit çalışmalarına katılmak istedik; kabul etmediler…”

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin afet paneli düzenlediğini ve panelistler içinde inşaat mühendisi ve afet uzmanı bulunmadığını hatırlatan Bedir Özten, 24 Ocak Elazığ – Malatya depremi sonrasında yapılan hasar tespit çalışmalarında görevlendirilen bazı kişilerin uzman ve inşaat mühendisi olmadığına dikkat çekerek, “24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen Sivrice depreminden sonra yapılan hasar tespit çalışmalarına İMO Malatya Temsilciliği olarak 21 uzman meslektaşımızla katkıda bulunmak istedik kabul edilmedik, hasar tespitlerinin bir kısmı uzman ve inşaat mühendisi olmayanlar tarafından yapıldı, şu anda yapılan hasar tespitlerinin birçoğuna vatandaşlar tarafından itirazlar var” dedi.

Doğanyol, Pütürge, Kale ve Battalgazi’de yapımı devam eden deprem konutlarının yerlerinin belirlenmesi ve yapım yöntemi konusunda da, meslek odaları, alanın uzmanları ve kamuoyu ile bilgi paylaşılmadığını söyleyen İMO Malatya Temsilcisi Bedir Özten, deprem konutlarının kullanılabilirliklerinin de tartışmalı olduğunu kaydetti.

Bedir Özten açıklamasının sonunda, bu örneklerin çoğaltabileceğine dikkat çekerek, anlatılanların ışığında, Sultansuyu Tarım İşletmesi’ndeki tarihi ve kültür mirası yapıların yıkılması kararının takdirini kamuoyuna bıraktıklarını söyledi.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. murtaza dedi ki:

  Helal be başkana, mesleğini dürüst yapıyor, jeolog gibi fay anlatmıyor, kendi branşıyla ilgili konuşuyor, az ve öz basına çıkıyor..
  Çok bilgili bir adam, umarım büyükşehre başkan olur ve şehri düzeltir.
  İnşaat mühendislerinin pirii….

  1. Yurttaş dedi ki:

   Sayın beyfendi gitsin önce ..sitesi dört bloka yapı kullanım izin belgesi alsın önce kendi eksiklerini gidersin ligimiz dediğiniz sonra eleştiri hakkı olsun

 2. ali dedi ki:

  türkiye de işin ehli yapmaz işler ahbap çabuş ilişkisi ile yapılır ..muhalefet olursan hiç önemsemezler dayak yersin işsiz kalırsın perişan olursun onun için devamlı başını sallayacaksın birilerinin kurallarına uyacaksın ..durum bu

 3. Kemal dedi ki:

  .Bu konu ile ilgili bakalım kim ne konuşacak.Ben bu değerlendirmeyi yapan mühendis beye göre yorumluyorum.Eğer doğru ise vatandaş olarak canımızı malımızı hiçe sayanların hesap vermesini istiyorum.

 4. Hasan dedi ki:

  Haberi üzülerek hayretler içinde okudum. Her yönü ile çok vahim.

  Vahim ve üzücü olan bir diğer konuda İnşaat Mühendisleri Odası Malatya Temsilcisi Bedir Özten, bunları bilmesine rağmen bu güne kadar konuşmamasıdır. Yazık çok yazık

 5. tuncay dedi ki:

  sayın başkan hasar tesbiti ile ilgili vermek istediğiniz desteği geri çevirenler kimler bu konu direkt valiyi ilgilendiriyor bu röportajı şikayet kabul edip derhal soruşturma başlatmalı yer belirlemede jeoloji mühendisi, hasar tesbitinde ise elbette inşaat mühendisleri olmalıydı burada ciddi ve çok önemli bir söz var hasar tesbitlerinde inş mühi yoktu diyorsunuz bunun için çevre ve şehircilik il müdürlüğü acil açıklama yamak zorundalar. gelelim sultan suyu konusuna buna yıkılan eski belediye binasını ve eski stadı da ekleyelim çünkü moda oldu kim konuşursa bunlarıda katıyor sayın başkan sizde röportajı uzatmak için bu konuya müdahil olmuşsunuz gibi algıladım bi kaç tane kerpiç ve taştan yapılan mazisi 50 yıl olan yapıların ne gibi tarihi özelliği bulunuyor anlamadım ama battalgazide ki 400 yıllık cami yıkılmayıp restore edilebilirmiydi bilmiyorum bu konu sizin alanınız değerlendirme yapamam

 6. Bayram dedi ki:

  Bu yöneticileri bizler seçtik
  Artık güç yetmiyor tabiri caisse vurup dönderiyorlar
  Bence cimere içisleri bakanına bu durumları bildirmek zorundayız gördüğümüz en ufak usulsüzlükleri bildirmek lazım yoksa bunlarla başetmek çok zor

 7. murat dedi ki:

  Yapılan SANAL toplanlantılar sanal ortamda paylaşılıyor ya (içi boş)… iki tane resim çek hemen altına toplantı yaptık, ettik, bitti … Ayak üstü çekilen resimlerde de artık istişare olarak görülüyor…

 8. kaan dedi ki:

  Gizli,saklı, niye böyle işler oluyor,sonradan da işler sarpa sarıyor,iş bilen eleman dışlanırsa her şeyi yüzünüze,gözünüze bulaştırıyorsunuz,olan Malatya ya oluyor……………………….

 9. MUSTAFA dedi ki:

  Şimdiğe kadar bu memlekette kim hesap verdi ki?
  Hepsinin yaptığı yanına kar kalıyor.
  Birde liyakat değil de onun bunun şunun adamı diye görev verilip işe alınıyor ki.
  Bu memlektten hiç bir şey olmaz.
  Doğruyu söyleyeni de dokuz köyden kovarlar.

 10. ilke dedi ki:

  Her iş uzmanına yaptırılmalıdır. Sonunda kazanan, hepimiz olacağız..Ekmeği ekmekçiye ver, bir ekmek de üste ver .

 11. Kenan dedi ki:

  Helal olsun,devleti ve milleti için konuşan beklentisi olmayan cesur insanlara…

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."