Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“İşsizlik Oranının En Az Olduğu İl Malatya”

“İşsizlik Oranının En Az Olduğu İl Malatya”
 • 03.08.2017

AKP Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen Türkiye’nin büyümeye devam ettiğini söyledi.

Çalık, AKP Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve AKP İl Başkanı Hakan Kahtalı ile 1. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki iş adamlarıyla bir araya geldi.

Konuşmasında, Malatya’nın hedeflerinin olduğuna dikkat çeken Çalık, “Spor şehri Malatya, sağlık şehri Malatya, turizm şehri Malatya ama en önemlisi sanayi şehri Malatya. Özellikle Türkiye’nin siyasi istikrarıyla birlikte kazanmış olduğu ekonomik istikrarı, Malatya’nın ekonomisinin omurgası olan işadamlarımız hayata geçiriyor” dedi.

Çalık, istihdam açısından en iyi oranın Malatya’da olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

“İşsizlik oranının en az olduğu il Malatya. Bu vesileyle de çok ciddi manada göç alıyoruz, bununla birlikte de göç veriyoruz. Ama işsizlik oranının azlığı Malatya için önemli kriterlerden bir tanesi.”

Gençlerin istihdamı konusunda sanayicilerin ve iş dünyasının göstermiş olduğu destekten dolayı teşekkür eden Çalık, “Ama özellikle ne işte ne de eğitimde olmayan Türkiye genelinde yüzde 24’lük genç nüfusumuz 3,5 milyona tekabül ediyor. Bu oran bizim için çok ciddi bir kayıp. Bu vesileyle de istihdama kazandırmamız, sanayicilerimizle bu konuda işbirliği yapmamız ve İş-kur aracılığıyla yapılacak desteklerle eğitim çalışmalarında bu gençlerimizi eğitime, istihdama kazandırmamız gerekiyor” diye konuştu.

Çalık, yaşanan olaylar, darbe girişimi, terör saldırılarına rağmen Türkiye’nin büyümeye devam ettiğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Türkiye ekonomik göstergelerini sağlıklı bir şekilde ilerletmeye devam ediyor. Enflasyon rakamları tek haneli rakamlara düştü. Bu kadar yaşanan handikaplara rağmen enflasyonumuz düşüyor ve Türkiye büyümeye devam ediyor. İşsizlikle mücadelemiz, istihdamı artırmak için çabamız devam ediyor.”

AKP Malatya Milletvekili Mustafa Şahin ise Türkiye’nin Ortadoğu coğrafyasının beklediği ender ve lider ülke konumunda olduğunu ifade ederek, “Bugüne kadar Türkiye’yi bataklığa çekmek için uğraşan birçok güçler vardı. Emperyalist güçlerin bütün hedefleri Türkiye’yi dize getirip, diz çöktürmekti. Ama bugüne kadar başımızda Recep Tayyip Erdoğan gibi bir liderimiz olmasaydı, belki de bugün buranın Suriye’den, Irak’tan, Afganistan’dan farkı olmayacaktı. Ama hamdolsun 15 yıldır Türkiye istikrar adasına dönüştü. Bir yerde istikrar yoksa ticarette, ekonomide, istihdamda olmaz. İstikrarın en baş özelliklerinden bir tanesi de yereldeki iç dinamiklerimizin birbirleriyle uyum içerisinde çalışmalarını becerebilme sanatıdır” diye konuştu.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da amaçlarının organize sanayileri daha da güçlendirmek olduğunu ifade etti.

Çakır, organize sanayilerini farklı bir hale getirmek için çalıştıklarını kaydederek, “Büyük bir yarış var. Dünya artık egemenliğini, gücünü, etkisini her zaman güçlü ekonomisiyle elde ediyor. Bu da günün koşullarına ve ihtiyaca göre geliştiriyor” dedi.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç ise Türkiye’de sanayici olmanın zorluğuna işaret ederek, “Sorunlarımız var, Türkiye’de sanayici olmak zor ama Türkiye’nin güçlü ekonomiye ulaşmaktan başka da şansı yok. Eğer biz güçlü ekonomiyi oluşturursak, güçlü Türkiye’yi de beraberinde getiririz” ifadelerini kullandı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, 1. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki toplantının ardından CMC çağrı merkezi çalışanlarıyla bir araya gelerek, fabrika ziyaretlerinde bulundu.

ESNAF KURULUŞLARINI ZİYARET..

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin’i ziyaret etti.

Esnaf Sarayı Toplantı salonunda gerçekleşen ziyarete AKP İl Başkanı Hakan Kahtalı, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi (ESKKK) Başkanı Ali Evren ve esnaf odası başkanları katıldılar.

ESKKK Başkanı Ali Evren ziyarette, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı 5 Ağustos Cumartesi günü yapacağı programda karşılayacaklarını belirterek, “Esnaf ve sanatkarımızı her zaman devletinin, milletinin ve cumhurbaşkanının yanındadır” dedi.

Sanayi sitelerinin taşınması için destek beklediklerini belirten Evren, Halk Bankası’nın Malatya’ya Bölge Müdürlüğü kurmasını istediklerini ve kredi konusunda esanfların yaşamış olduğu bürokratik süresin böyle  bir çalışma ile kısalacağını da ifade etti.

MESOB Başkanı Şevket Keskin, Çalık’a esnaf ve sanatkar camiasına vermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkür ederek, “AK Parti Genel Başkan Yardımcımız ve Milletvekilimiz Sayın Öznur Çalık, sorunlarımıza her zaman sahip cıktı ve her zaman sıkıntılarımızın çözümü için takipçisi oldu. Malatya’ya yatırımlarda çok büyük destekleri oldu. Ben ilk Onkoloji Hastanesi’ni Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettiğimde, birçok kişi buna inanmadı. Bunun içinde milletvekillerimizde vardı. Ama  Öznur  Çalık, bu projeye sahip çıktı ve bize büyük destek verdi. Ama ne yazıkki bugün 4 yıl oldu bir temelini atamadık, bir kazma vuramadık. Bugün o hastanenin bitmesi lazımdı. Sayın Cumhurbaşkanımız söz verdiğinde 5 milyon TL ayrıldı, arkasında 7 milyon TL ayrıldı, halen daha kazma vurulmamış. İkinci bir üniversite esnaf ve Malatya için çok önemli. Bunun için Askeri Hastane ile çakmak kışlasının yerini öneriyoruz. Yeşiltepe ile Malatya’nın kucaklaşması için ikinci üniversitenin buraya kurulması çok önemli.  Malatya dışına yapılırsa Malatya için bir faydası olmaz. Esnaf kesimi Malatya dışında kurulan bir üniversiteden yararlanamaz, sadece 3-4 tane şirket faydalanır.” diye konuştu.

Kamyoncu esnafı için şuanda en büyük sorunun K1 Belgesi olduğunu belirten Keskin, “Burada sadece bir devir hakkı verilmesini istedik. Bu sorunu sayın başbakanımıza aktardık. 5 yıllığına 12 bin TL para veriliyor. Bu belgenin şoförün uhdesinde olması lazım. Eğer çalıştırmadığım zaman 3-4 yıl kalmışsa, bunu devretme hakkımın olması lazım. Sonraki görüşmelerimizde bize, ‘Bunun parasını size iade edelim’ dendi. Ama bundan da bir çözüm çıkmadı” dedi.

Keskin; “Malatya’da 200’e yakın market var. 4 tane esnafı bir yerde gördüler mi marketler peş peşe şube açıyor. Bir esnafın dükkanının önünde bir kasa oldu mu belediyeler hemen ceza kesiyor, ama marketler ucuzluk pazarı diye hem kaldırımı, hem yolu kapatıyor, kimseden ses çıkmıyor.  ” diye konuştu.

Keskin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Malatya programında olacaklarını ve gereken desteği vereceklerini belirterek, “Esnaf ve sanatkar kesimi Reisi Malatya’ya yakışır bir şekilde karşılayacaktır ve gereken desteği verecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın”  ifadelerini kaydetti.

Keskin FETÖ ile mücadele edilirken, başka grup ve oluşumlarında devlet ve toplum üzerinde baskı oluşturmasına kesinlikle müsaade edilmemesi gerektiğini ifade ederek, Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişimini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi bir lidere sahip olması nedeniyle atlattığını ifade etti.

Keskin, yeni sanayi sitelerine ancak esnaf sicil kaydı olanların kayıt yaptırabileceğini belirterek, “Yer fazla olursa ancak  diğerleri için kura çekilir. Malatya’daki tüm sanayi sitelerinin taşınacağı bir yer var; Altay kışlası. Burada 12 bin dönüm bir arazi var. Burada 3 bin, 5 bin, 6 bin dönüm bir yer verilmeli. Yalnız alt yapısı belediyeler tarafından yapılmalı. Uzun vadeli bir kredi ile verilirse esnafımız taşınır. Esnafa para karşılığında arazi satılması, arazi alınması hikayedir. Kimse bunu yapamaz, hiçbir esnafı da götüremeyiz.” ifadelerini kaydetti.

AKP İl Başkanı Hakan Kahtalı, sanayi sitelerinin taşınması ile ilgili gelişmeleri takip ettiğin ive bu yatırımın Malatya’ya kazandırılacağını ifade ederek, “Bugün Organize sanayi Bölgesinde bir toplantımız vardı. Genel Başkan Yardımcımız Sayın Öznur Çalık bir rakam paylaştı. Malatya’daki sigortalıların yüzde 20’si Organize Sanayi Bölgelerinde çalışıyor. Yüzde 47’si ise esnafların çalıştırdığı sigortalılar. Biz her ne kadar 2 organize sanayi bölgesine sahip olsak da, esnaf kesimi daha fazla sigortalı çalıştırıyor. Esnafın ekonomiye olan katkısı büyüktür”  dedi.

Kahtalı, “Cumhurbaşkanımızı her defasında bağrımıza bastık Malatyalılar olarak. Cumhurbaşkanımız 17’kez geliyor Malatya’ya. 5 Ağustos Cumartesi günü saat 17.00’de Büyükşehir belediyesinin yanındaki meydana tüm esnaflarımızı, ailelerini davet ediyoruz.” diye konuştu.

Çalık, “Türkiye’ye çok ciddi manada destek verdiniz ve sizlerle birlikte 15 yıldır AK Parti esnafın iktidarı oldu, milletin iktidarı olduğu gibi. Sizlerle birlikte 15 yıldır siyasi istikrar, ekonomik istikrar ve demokratik istikrarı sağladık. Esnafın ne zaman başı dara düşse biz Cumhurbaşkanımın liderliğinde başbakanımız, bakanlarımız, yetkili bütün organlarımız hemen çok ciddi manada elinden ne gelirse hep yaptılar. Hep şunu söyledik; esnaf  millidir, esnaf yerlidir, esnaf vatanseverdir, esnaf bayrağını, milletini sever ve korur ve korumak içinde elinden gelen her şeyi yapar. Canını dahi verir. 2002 AK Parti iktidarı ile birlikte esnaflarımıza hem Halk Bankası aracılığı ile, hem Esnaf ve sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile, hemde KOSGEB aracılığı ile çok ciddi manada faiz destekleri, hibeleri ve kredileri verdik, vermeye de devam ediyoruz. ” şeklinde konuştu.

Çalık şunları söyledi, “300 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin temelini attık. Hemen yanındaki Fizik tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin bütün işlemleri tamamlanmış vaziyette ve sadece oradaki arsadan kaynaklı bir problem yüzünden temeli bekliyor, hemen onu da kısa vadede sorunları çözmüş olarak temelini atacağız. Battalgazili hemşerilerimin istemiş olduğu bir Battalgazi Devlet Hastanesi projesi vardı, onunda parasını çıkarttık, temelini atıyoruz. Battalgazi Hastanemizde hayırlı ve uğurlu olsun. Ve Malatya için ve Türkiye için çok önemli olan bir hastane projemiz var, Onkoloji hastanesi. İstemek başarmanın yarısıdır. Onkoloji Hastanesi ilk gündeme getirildiğinde; sahip çıkmak, olabilirterliği varsa, yukarılara taşımak siyasetçiler olarak bizim boynumuzun borcu. Onkoloji Hastanesi sadece bir teklif,  mavi bir dosyaydı Şevket Keskin’in bize getirdiği. ‘bu Onkoloji Hastanesi olabilir mi?’ Abilerinin kanser vakasından arka arkaya vefat etmesinden sonra başlayan bir talepti. Ama bugün Allah’a hamdolsun, Onkoloji hastanemiz yatırım programına alındı ve ihalesi gerçekleştirildi, 50 milyon TL bütçe ayrıldı, hayırlı ve uğurlu olsun.”

Çalık; “Terör örgütleriyle başta FETÖ olmak üzere PKK ve DHKP-C ile sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz. FETÖ ile mücadele bitmedi,. Devam ediyor. 40 yıldır zehirli bir yılanının bütün hücrelerimize, en kılcal damarlarımıza kadar giren bu terör örgütüyle mücadele 1 yılda bitecek bir mücadele değildir. Dolayısıyla biz hükümet olarak, devlet olarak, millet olarak bu mücadeleyi sonuna kadar vermek zorundayız. Devletin içerisinde paralel bir devlet yapılanması  kurmak üzere 40 yıldır içimize sinen terör örgütleri başta olmak üzere FETÖ ile sonuna kadar  mücadele edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti tekdir, onun alternatifi yoktur, içinde, yanında, omzunda, üstünde asalaklara asla izin vermedik, vermeyeceğiz. Terör örgütlerine de, paralel yapılara da asla izin vermedik, vermeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Çalık, Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan’ın 5 ağustos cumartesi günü Malatya’ya yapacağı ziyarette esnaf ve sanatkar camiasının vereceği destek ve güçlü karşılama için şimdiden teşekkür ettiğini söyledi.

Çalık, toplantı sonunda Halk Bankası Genel Müdürü ile yaptığı görüşmede Malatya’ya Halk Bankası Bölge Müdürlüğünün kurulması konusunu iletti.

MUHTAR DERNEKLERİNDE..

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık; Türkiye Muhtarlar Derneği Malatya Şube Başkan Mustafa Eren’i, Battalgazi Muhtarlar Derneği Başkanı Abdulvahap Ortaç’ı ve Yeşilyurt Muhtarlar Derneği Başkanı Süleyman Şahbaz ile dernek üyesi mahalle muhtarları ile bir araya geldi.

Çalık ilk ziyareti beraberinde AKP İl Başkanı Hakan Kahtalı ile birlikte Türkiye Muhtarlar Derneği Malatya Şube Başkan Mustafa Eren’e ve dernek üyesi muhtarlara yaptı.

İl Başkanı Hakan Kahtalı; “5 Ağustos Cumartesi günü sayın cumhurbaşkanımız Malatya’da olacak. Nasip olursa bu 17’inci ziyaretleri olacak. Her seferinde Malatya ‘da özellikle kıymetli muhtarlarımın karşılamada büyük emekleri var. Gelen misafir muhtarlarımın misafirleridir, sizin ev sahipliğinde biz orada olacağız” dedi.

Çalık ise, muhtarlar ile Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan arasında bir gönül bağı olduğunu ifade ederek, “Sizler demokrasinin ilk ayağısınız. En önemli mihenk taşısınız. Mahallede seçilen ilk kişilersiniz ve Sayın cumhurbaşkanım bulun bilincinde, bunun farkında, muhtarlarımızın milletimiz için ne kadar önemli olduğunu biliyor. Bu vesileyle de millet ile devlet arasında en önemli köprü olan muhtarlarımızı külliye’de, Ankara’da özel ağırlıyor.  Cumhurbaşkanımızı Malatya’ya yakışır bir şekilde bir ev sahipliği ile karşılamamız lazım.” ifadelerini kaydetti.

Çalık ve Kahtalı daha sonra Battalgazi Muhtarlar Derneği Başkanı Abdulvahap Ortaç’ı ve dernek üyesi muhtarları ziyaret ettiler.

Kahtalı, “Cumhurbaşkanımız her Malatya’ya geldiğinde büyük bir coşku ve özveri ile karşılanıyor. Bu defada muhtarlarımız ile birlikte Sayın Cumhurbaşkanımızı en iyi şekilde karşılayacağız.” dedi.

Ziyarette konuşan Çalık; “Muhtarlarımız ile 15 yıldır inanılmaz bir gönül bağı kurmuş Sayın Cumhurbaşkanım. İtibarsızlaştırılmak istenen, ‘muhtar bile olamaz’ diyerek muhtarlıkları önemsizleştiren düşünceleri sürekli kınadık ve ‘muhtar bile olamaz’ denilen kişi bugün ülkenin cumhurbaşkanı, başkomutanı, milletin umudu, İslam coğrafyasının umudu oldu” diye konuştu.

Yeşilyurt Muhtarlar Derneği Başkanı Süleyman Şahbaz’ı da ziyaret eden Çalık ve Kahtalı, burada dernek üyesi muhtarlarla bir araya geldi.

Kahtalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile muhtarlar arasındaki gönül bağına dikkat çekerek, “Sayın Cumhurbaşkanımız muhtarlarımızın ev sahipliğinde mitingde olacaktır. Cumhurbaşkanımızın muhtarlara vermiş olduğu değeri hepimiz çok iyi biliyoruz” dedi.

Çalık ise, “Biz muhtarlarımızın mekanına gittiğimizde evimize ve yuvamıza geliyoruz. Muhtarlarımız ile sayın cumhurbaşkanımız arasındaki gönül bağı gerçekten muhteşem. Sizin aranıza girmek isteyenler var. Sizin sevdanızı kıskananlar var. Özellikle 15 yıldır muhtarlarımız ile ilgili sorunları tek tek çözdük.” diye konuştu.

Çalık, muhtarlara yönelik ziyaretleri esnasında cadde ve sokaklarda karşılaştığı vatandaşlar ile işyerlerinde ziyaret etmiş olduğu esnafları da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 5 Ağustos Cumartesi günü saat 17.00’de Büyükşehir Belediyesi’nin yanındaki meydanda gerçekleştirilecek olan mitinge davet etti.

Bülten- malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Malatyalı dedi ki:

  Torpille belediyelere aldıkları yakınları adına konuşuyorlar assıda doğru söylüyorlar yakın çevrelerinde kimse kalmadı maşallah hepsini sınavsız sorgusuz aldılar belediyelerine

 2. Alican dedi ki:

  Yalanın bata

 3. Hakan dedi ki:

  Ağam bizle dalga geciyi herhalde. Keyfi yerinde tuzu kuru.

 4. 44malatya dedi ki:

  Isizligi.uyduylami.tespit.etmisler.her.sey.gulluk.
  Gulustanlik.gosteriyorlar.kutluyorum

 5. M.Sinan Öztan dedi ki:

  Sayın Çalık y,ine gündeme gelmek ,içi,n konuşmuş ve gerçekleri bir tarafa iterek araştırmadan sormadan Malatya’da işsizlik yokmuş gibi yanlış bir beyanda bulunmuş. Malatyamızda işsizlik oranı sandığınız gibi değil.sayın Çalık.

 6. fbay dedi ki:

  hadi canımmm…aşırı sıcaktan oluyo bunlar

 7. mustafa dedi ki:

  Kendi çocukları adına konuşmuş işsizlik konusunda

 8. yavuz44 dedi ki:

  saçma güldürme bizi çalık Malatyadamı işsizlik yok tam tersi hat safada

 9. MALATYALI dedi ki:

  HEEEEE ÖZNUR HEEEE , MALATYA DA KİŞİ BAŞI GELİRDE 50.000 DOLAR ZATEN , HERKESİN ALTINDA MERCEDES VAR , HERKES HAVUZLU VİLLALARDA OTURUYOR , HERKESİN ANTALYADA – İZMİRDE YAZLIKLARI VAR , PARAYI NEREYE KOYACAĞIMIZI ŞAŞIRDIK , , ,

 10. Ahmet Sefa dedi ki:

  Yalanın batsın !!!

 11. burak inan dedi ki:

  aynen katılıyorum. malatyada iş olmadığından başka şehirlerde yaşıyoruz. malatyada yaşamayınca da işsizlik olmuyor.

 12. Mehmet dedi ki:

  Dün Memur-Sen Malatya İl Temsilciliğini ziyaretinde
  Öznur Çalık, “Gönül arzu ediyor ki Türkiye ekonomisi büyüsün ve kamuda görev yapan arkadaşlarımıza da büyüyen ekonomide desteklerini de maaşlarını da sosyal haklarını da daha yüksek seviyelere çıkaralım.”
  Bugün 1.org.sanayide İşadamları ile Öznur Çalık, yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen Türkiye’nin büyümeye devam ettiğini söyledi.
  Şimdi hangisine inanalım.

  1. MALATYALI dedi ki:

   AÇLIK SINIRI 2.800 LİRA DİYE BEYAN EDEN DEVLET , ASGARİ ÜCRETİ 1.400 LİRA OLARAK BELİRLEYEN DE DEVLET , YANLIŞ ANLAŞILMASIN AYNI DEVLET İKİSİ DE … AL BUNA İNAN İSTERSEN ….

 13. art-67 dedi ki:

  Dalgami geçiyoruz .!!!..Sanayi şehri malatyamiş adama bilmem neyi ile gülerler…bacası tutmeyen iplik fabrikaları …hangi sanayi ? Pardon AVM mi ? Ben sana yakinimda 50 tane ünv mezunu işsiz sayayim …siz galiba yakininizdaki tüm ise giren yandaslardan bahsediyorsunuz yada yaz döneminde 1 aylık iş bulan Kaysi çalışanlarından bahsediyorsunuz…Algıya devam kandırmaya devam…

  1. VAGON FABRİKASI dedi ki:

   GARDAŞ İŞ ARAYANLAR VAGON FABRİKASINA GELSİN İŞÇİ BULAMIYORUZ ÇALIŞTIRACAK MALATYA MIZIN VAGON FABRİKASI VAR

 14. Tolga dedi ki:

  Sn.okullarda her sınıfa kamera kaydı istiyoruz.okul önlerine,okul bahçelerine,koridorlara lütfen….

 15. Vatandaş dedi ki:

  Fahri Kayahana Hizmetin Onda Birini neden Toki 2 nci etap bölgesine yapmıyorsunuz onlar farklı türden insanlarmı yoksa bizmi Allah Büyüktür elbet birde demezlerni halka hizmet eşit hizmet.

  Fahri kayahana en modern döşeme yapılır tokide normal kilit taşı oda düzgün yapılsa bölüm bölüm özenilmeden ya hizmet işte eşit hizmet.

 16. bekir dedi ki:

  hangi şehirdi bu?

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."