Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

İşte Malatya’daki Son Koronavirüs Rakamları

İşte Malatya’daki Son Koronavirüs Rakamları
 • 06.05.2020

TOPLAM VAKA VE ÖLÜ SAYISI.. AKP Malatya Milletvekili ve MKYK Üyesi Bülent Tüfenkci, koronavirüs (COVID-19) salgınına karşı yürütülen mücadeleye ilişkin yaptığı açıklamada, Malatya’daki vak’a sayısı, vefat sayısı, yoğun bakımdaki hasta ve servislerde tedavi gören hasta sayılarına ilişkin son verileri paylaştı.

Malatya’nın Doğu Anadolu Bölgesi’nde en fazla test yapılan il olduğunu belirten Bülent Tüfenkci, yoğun test yapılmasına karşın bir büyükşehir olan Malatya’da vak’a sayısının düşük olduğunu ifade ederek, “Test yoğunluğuna rağmen vak’a sayısının az olması Malatya’nın bu işi başardığını göstermektedir” dedi.

ER TV’de Hülya Kaya’nın sunduğu Gündem Özel Programı’na katılan AKP Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, Türkiye’nin ve bu kapsamda Malatya’nın koronavirüs mücadelesine yönelik bir dizi açıklamada bulundu.

“Vak’a sayısı 317, vefat eden hasta sayısı 15, tedavi gören hasta sayısı 27”
AKP Malatya Milletvekili ve MKYK Üyesi Bülent Tüfenkci, il sağlık yöneticilerinden aldığı verilere dayanarak verdiği bilgide, koronavirüs salgını sürecinde Türkiye’de ilk vak’anın görüldüğü günden 5 Mayıs 2020 tarihine kadar Malatya’da 317 vak’anın tespit edildiğini, 15 koronavirüs hastasının yaşamını yitirdiğini, 7 kişinin halen yoğun bakımda olduğunu, bunlardan ikisinin solunum cihazına bağlı olduğunu, Malatya’da Pandemi Hastanesi olarak belirlenen Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Turgut Özal Tıp Merkezi ile Yeşilyurt Hasan Çalık Devlet Hastanesi’ndeki servislerde tedavisi devam eden hasta sayısının 20 olduğunu açıkladı.

Tüfenkci 350 test sonucunun da beklendiğini söyledi.

“Malatya bu süreçte örnek il oldu”
Türkiye’nin koronavirüsle mücadelede Amerika ve Avrupa’dan çok daha başarılı bir mücadele yürüttüğünü savunan Bülent Tüfenkci, Malatya’nın da koronavirüs sürecinde başarılı bir sağlık yönetimi gerçekleştirdiğini ve büyükşehirler içinde örnek bir il olduğunu vurguladı. Tüfenkçi, önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, giriş-çıkış yasağı kaldırılan iller arasında Malatya’yı da saymasının, Malatya’da koronavirüse karşı yürütülen başarılı mücadelenin sonucu olduğunu vurguladı.

“Malatya Büyükşehir Belediyesi sessiz sedasız Malatya’ya 2 milyondan fazla maske dağıtırken…”
Malatya Büyükşehir Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin koronavirüs salgınına karşı yürüttükleri çalışmaları kıyaslayan Bülent Tüfenkci, “Bakıyorsunuz İstanbul bir ekmek dağıtıyor, reklam yapıyor, tantana yapıyor. Oysa Malatya Büyükşehir Belediyesi, sessiz sedasız, tantanasız bir şekilde 2 milyondan fazla maske dağıttı; bu belediyeler anlamında bir ilk” dedi.

Plazma tedavisi yöntemini geliştiren İnönü Üniversitesi ekibine teşekkür
İnönü Üniversitesi’nin iyileşmiş kornavirüs hastalarından alınan plazma ile koronavirüs hastalarını tedavi etme yönteminin Türkiye’de ses getirdiğine ve önemli bir ilerleme olduğuna dikkat çeken AKP Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, plazma tedavisi yöntemini geliştiren İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt’a teşekkür etti.

AKP Malatya Milletvekili ve MKYK Üyesi Bülent Tüfenkci’nin 5 Mayıs Salı akşamı ER TV’de yayınlanan ve Hülya Kaya’nın sunduğu programda yaptığı açıklamalar şöyle:

“Hükümetimiz koronavirüsle mücadelede çok başarılı oldu. Kimileri bunu görmezden gelse de, vaka sayılarını tartışmaya açsa da, Dünyadaki vak’a sayılarını, Avrupa’daki ölüm sayılarına baktığımızda Türkiye bu noktada fersah fersah iyi anlamda ileri bir noktadadır. Avrupa’da hastaların yatırılacağı yoğun bakım yatağı bulunamazken, yoğun bakım üniteleri dolup hasta seçilirken, Türkiye’de yoğun bakım kapasitesinin yüzde 60’ı bile yeterli oldu. Türkiye sağlığa yapmış olduğu, insana yapmış olduğu yatırımın meyvesini almış oldu. Hani bazıları, Şehir Hastaneleri için “Neden bu kadar devasa hastaneler yapılıyor” diye eleştiri yapıyordu ya, biz, insana verilen değerin parayla ölçülemeyeceğini gösteren bir sağlık politikası yürüttük.

Malatya olarak da ciddi ve başarılı bir sınav verdi. Bu süreçte büyük emek veren, büyük özveriyle çalışan tüm doktor, hemşire, hastabakıcı, temizlik hizmeti yapan personel, teknisyen; tüm sağlık çalışanlarımıza ayrıca güvenlik güçlerimize, valimize büyükşehir belediyemize teşekkür ediyorum.

Baktığımızda Malatya’da başlangıçtan bugüne kadar 317 vak’a meydana geldi. Bu sayı büyükşehirler arasında Malatya’nın vak’a sayısının oldukça düşük olduğunu söyleyebiliriz. 15 vatandaşımız da bu hastalıktan vefat etti. Vefat eden hemşerilerime Allah’tan rahmet diliyorum. Yine şu an itibariyle yoğun bakımda 7 hastamız var, bunların ikisi solunum cihazına bağlı durumda. Bunun dışında tüm hastanelerimizde toplam 20 hastamız bulunmaktadır. Bu veriler bize Malatya’nın bu sınavda başarılı olduğunu göstermektedir.

Bir başka bilgi daha paylaşayım burada: Doğu Anadolu Bölgesi’nde en fazla koronavirüs testi yapılan il de Malatya. Bu bilgi şu açıdan önemli ve sevindiricidir: Test yoğunluğuna rağmen vak’a sayısının az olması Malatya’nın bu işi başardığını göstermektedir. Malatya’nın bu sınavı başarıyla vermiş olmasının olumlu sonuçlarından biri olarak şehre giriş-çıkış yasağı kaldırılan 7 büyükşehirden biri olmasıdır.

Ama bu iyi verilerin bizi rehavete yöneltmesin. Şayet rehavete kapılırsak salgının yeniden güç kazanması mümkündür. Malatyalı hemşerilerimizden rica ediyorum; sosyal mesafeye dikkat ederek hem kendilerini hem kendilerinin dışındakileri korusunlar. Tedavide Türkiye çok başarılı ama en iyi tedavi hastalığa yakalanmamaktır. Hastalığa yakalanmamak da elimizdedir.

Plazma naklinde Malatya ilki başardı ve ses getirdi. İnönü Üniversitesi’ni, Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt hocayı ve ekibini tebrik ediyorum.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’ni de tebrik ediyorum. Büyükşehir Belediyesi Malatya’ya 2 milyon maske dağıttı. Malatya Büyükşehir Belediyesi belediyeler anlamında bir ilke imza attı maske konusunda. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bakıyorsunuz, bir ekmek dağıtıyor, büyük yaygarayla reklam yapıyor. Ama bir de Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne bakıyorsunuz sessiz sedasız 2 milyonun üzerinde maske dağıtıyor, tantana yapmadan hizmet ediyor. Bu da Malatya için artı bir değerdir.”

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com- ER TV

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. Fatih dedi ki:

  Ben Fahri kayahanda oturuyorum 23 nisanda kapı çalındı ve belediyeden görevli arkadaşlar bayramımızı kutlayarak maske takdim ettiler Selahattin Gürkan. Başkanımıza çok teşekkür ederiz

 2. Yazıhanli dedi ki:

  Haber korona vaka sayıları ama bakıyorum ki Malatya haklı bende dahil olmak üzere hem maskesini alamamış hemde Malatya siyasetinin boş laflardan olduğunu çok iyi anlıyor sanırım. Sayın eski bakan tepkileri üzerine çekmiş Sayın Gürkan ile son zamanlarda gezince kendisi de bu tepkiden nasibini alacak sanırım. Bu noktada Sayın Çakır hiç gözükmüyor ve en güzelini yapıyor. Ne sayın büyükşehir baskanini eleştiriyor nede farklı bir konuda yorum yapıyor. Çok güzel taktik uyguluyor. Ama göreve ilk geldiginde Sayın Gürkan Ahmet Çakır hakkında çok konuşuyordu. Şimdi ise hem maske konusunda sanki kendisi üretim algısı yapıyor. Bu algiyla da kalmıyor sanki Malatya halinin hepsine dağıtmış o da yetmemiş çevre illere gönderiyoruz mesajları veriyor. AMA ALLAH’TAN GÜNLÜK MALATYA SİYASETİNİ TAKİP EDEN BİZLER BUNLARI YİYOR MUYUZ? YEMİYORUZ. Son zamanda Sümer parkın Viraj tarafına bakan kısmına bir bakılırsa Malatyadami paraların nasıl ÇARÇUR edilip taşa yatırıldığını görecektir. Her taraf halledilmiş. Ve son hız çiçek böcek dikimine devam. Allah sonumuzu hayır eyleye….

 3. Serdar dedi ki:

  Belediye başkanı 7 milyon maske dağıttık demişti,siz 2 milyon diyorsunuz,aradaki 5 milyon Malatya dışına mi gitti acaba?

 4. Ali dedi ki:

  Ptt maskeleri bazi sahislarin elinde ese dosta dagitiliyor hayirdir

 5. Bülent dedi ki:

  Battalgazi ilçesi Çöşnük mah. Kazım Karabekir ilkokulu çevresinde oturmaktayım. Belediyenin çok güzel hizmetlerinden olan maske dağıtımı henüz evimize ulaşmadı. Kısa zamanda ulaşacağını bekliyorum.

 6. ahmat dedi ki:

  İstanbul belediyesi ekmek dağıttı.Sizde dağıtın görelim.Maskeleri belediyeciler eş dostlarına veriyor.Ozalper Aliya sokakta kime maske verdiyseniz açıklayın

 7. Salman dedi ki:

  Bizim apartmana ve komşu apartmanlara maske gelmedi

 8. Salman dedi ki:

  Ben İskender mahlesi de Ertan Özkan AP.da oturuyorum.benim apartmana gelmedi.kommşu apartmanlara sordum onlarada belediye getirmemiş

 9. orhan ince dedi ki:

  tantanasız şekilde 85 bin nufuzlu yeşiltepede dağıtılmadı nerede sahi 2 milyon maske dağıtıldı ama tanıdıklar alıyor örnekmi yeşilyurt belediyesi yazılı üzerinde maskelaer orduzuda bakkallarda evlerde var ben gördüm yeşilyurtta oturuyorum ama bana gelmedi ne hikmetse dediğim gibi çınarın maskeleri orduzu eskimalatyada

 10. Birisi dedi ki:

  Evde otursaydınız maskenizi alırdınız.Ben yaklaşık 50 gündür evdeyim maskem eve geldi.Demek sizi evde bulamamışlar .

 11. Malatyalı dedi ki:

  Maliyeti 1 kuruş dahi olmayan 2 milyon maske dağıtmışlar. Şükür biz maske görmedik. Hastalık bitti, hala kod bekliyoruz. 20 bin liralik maske dağıtmışlar. Koskoca bir ülkenin bakanı 20 bin liralık hizmet için açıklama yapıyor. Bir de sessiz sedasız diyor. Sayın Bakanım ben muhtar olsam utanırım 20 binlik hizmet yaptık deyip açıklama yapayım. Koskoca Bakan… Ne komik değil mi?

  1. Hakkı dedi ki:

   Hayat eve sığar uygulamasını indirin bana da kod gelmemişti. Uygulama TC Kimlik NO. İle üye oluyorsunuz ve saatlik nasıl hissettiğinizi belirttiğiniz yerde maske iste simgesine tıklayın ve kod çıkıyor eğer edevlet üzerinden başvuru yapmışsanız. Eptt den başvuru yapmışsanız görülmüyor onlar çıkmıyor. Ayrıca belediyenin dağıttığı maske de gelmişti sorun yoktu.

  2. has malatyalı dedi ki:

   maliyeti 1 kuruş diyorsun atma… şuan tekstil firmaları bakanlığa 0,20 kuruşa sadece işçilik olarak dikiyorlar.. malzemesiyle birlikte maliyet yaklaşık ,50 kuruş tahminimce.. buda 1.000.000 tl yapar.. ki öncesinde piyasada 5 tanesini 10 tlden satıyorlardı. karalamak uğruna atmayın yazık.. ülkemizi bir dünya konuşuyor sizin gibiler beğenmedi bi türlü… bi bitin artık…

   1. Kadir dedi ki:

    Daha 4 ay önce 50li kutusu 10 15 liraya satılıyordu. Bu nasıl maliyetmiş?? Adam abartttı ama sende abartma. Herkes en uçta maşallah.

 12. Malatyahmet dedi ki:

  Hem oy verip hem magdur olanlar var ya siz hic sizlanmayin size az bile…

 13. Mustafa H. dedi ki:

  Belediyenin sözleşmeli avukatı olduğundan belediyeyi savunmak zorunda kalan eski bir bakan ve aslında çok tantanası yapılan bir maske işini ironi yaparak eleştirmemek için sessiz sedasız dağıtıldı diyen bir bakan hepsinden de önemlisi 1.5 sene bakanlık görevinde olup memlekete hiç hizmet etmemen hatıra kalacak .

 14. akem dedi ki:

  Utanin artık yalanlarıniz boğdu bizi Türkiye genelinde 2 milyon maske dagitilmadiki malatyada dagitilsin yüzünüze gözünüze bulastirdiniz yuh ama ABD YE HEMen gonderdiniz beka bekada kimin bekası ACABA ABD ne yaptı pkk pyd ye gönderdi bu nasıl oluyor eyyy KILIÇDAROĞLU anlayan anladı

 15. VagonFabrikası dedi ki:

  istanbul belediyesinde hiç yolsuzluk yapılmamışmı imamoğlu neden açıklamıyor?

 16. MUSTAFA dedi ki:

  İstanbul ne alaka, Malatya dan İstanbula ne?
  Anlamış değilim. Arkadaş seçim yapıldı bitti.
  Her parti oy sayısına göre belirli il ve ilçeleri kazandı.
  Şu anda bir salgın ile uğraşılırken hala particilik yapılacak zaman mı?
  Bu dönemde hizmet etmek isteyen kurum, kuruluş veya belediye engellenmez. Bilakis yardımcı olunur, önü açılır.
  Adam fakire işsize bedava ekmek dağıtıyor, dağıtamzsın denilerek terör örgütü olmakla suçlanıyor.
  Bir daha ki seçimde halk bunu unutmaz.
  Böyle zamanlarda herkes elele vermeli.

 17. Fırat dedi ki:

  Evde takip edilen sayısı kaç acaba?

 18. Salih dedi ki:

  Tüfenkçi vekil resmen Malatyalılarla kafa buluyor. Söylediğine bakarmısınız: İstanbul belediyesi yaygara yapmışmış Malatya belediyesi sessiz sedasız 2 milyon maske dağıtmış.Neredeyse bir tek o maskenin kumaşının satın alınması töreni yapılmadı.3 tane maske verecek diye belediyenin önüne toplamadığı kalmadı.Onlarca haber yaptılar kıyametler koparttılar, koronavirüs aşısını bulan bunların maske tantanası kadar ses çıkartamaz?Ama Tüfenkçi Malatya ile dalga geçmiş.Sahi konuşmak mecburiyetindemisiniz?Allahtan bu ara Öznur Çalıkın sesi çıkmıyorda o taraftan rahatız.Tek tesellimizde o.

  1. Kayısı kentli dedi ki:

   Salih kardeş
   Adam yaptığı hizmeti övecek tabi ki.digerleri gibi olmayan işleri olmuş gibi göstermiyorlar,adamlar maske yaptırdı dağıttı bundan hem halk hemde yönetici memnun her yerde bunu dile getirmek zorunda belli ki bu iş seni yaralamış kapına maske gelirse almamanı beklerim o kadar atıp tutuyosun.konusmak mecburiyetindedir çünkü ortalıkta pinokyolar çok dolaniyo yalan yanlış herşeyi soyleyen pinokyolar var o yüzden sende rahatsız olma konuşmadan…

 19. Ömer dedi ki:

  Biz neden maske görmedik 2 milyon maske dağıtıldı diyor lar kendilerine mi dağıttılar ben bı Malatyalı olarak maske görmedim galiba başkabi ile dağıttılar ve de bu güne kadar hiç bı millet vekili ni de bı açıklama yaparken görmedik vaka azaldıkça mi ortaya çıktılar vatandaş nasıl diye sormadılar keşke herkez Süleyman soylu gibi olsa adama helal olsun Allah onu başımızdan eksik etmesin

  1. İsımsız dedi ki:

   Bizlere muhtarlar tarafından dağıtıldı

  2. Osman dedi ki:

   Maskeyi evimize kadar getirdiler. Eğer getirmemişlerse bile gidip belediyeden isteseniz veriyorlar. Oda olmazsa bütün pazarların girişlerinde ve çıkışlarında dağıtıyorlar alabilirsiniz.
   Yalan yazarken bile insan biraz utanır ya.

   1. Akem dedi ki:

    Hadi be OSMAN sende anladık savunacaksinda AZİZ mübarek günde bari dürüst olun bir istanbul bir ankara bir adana bir antalya bir aydın BIR muğla bir izmir BELEDİYESİ kadar olamadığını gösterdi BELEDİYE ve iktidar bukadar savunmak için yırtılma doğru olanı yazın

    1. mustafa44 dedi ki:

     Kardeşim kapımıza kadar getirdiler maskeleri siz heralde Malatya’da yaşamıyorsunuz kalkmış CHP belediyelerinin propagandasını yapıyorsunuz

   2. burak dedi ki:

    Osman efendi senin evine getirmiş olabilirler ama halen binlerce insanın evine maske gitmiş değil. Adam yalan falan yazmamış anlayacağın. Ayrıca vatandaş pazardan maske dilenmek zorunda değil, zaten her gelene maske vermiyorlar pazara giren e veriyorlar. Şu ramazan günü insanlara yalancı demeden önce iki defa hatta on defa düşün bence.

   3. orhan ince dedi ki:

    pazarda girene 1 adet veriyorlar sen hangi kafadasın belediyeden istedim öyle bir şey yok evlere dağıtacapğız dediler.

    1. burak dedi ki:

     Orhan ınce anlama özürlümüsün sen. Bende demiyorum zaten pazarda vermiyorlar diye. Pazara girene veriyorlar. Bakan diyor 2 milyon maske dağıttık. Maske almak için pazara gitmek mi lazım. Hani eve dağıtıyorlar di nerde maske.

 20. Davacı dedi ki:

  Etikete bakınca 64. ve 65. Hükümetlerin Ticaret Bakanı. Gerçeğe bakınca Malatya Büyükşehir Belediyesinin Avukatı. Kıymetli Bülent Tüfekçi Bakanım siz Belediyede mesayisi ödenmeyen, maaşı düşürülen, hakları elinden alınan bizlerin ve memur arkadaşların avukatlığını yapın. Bir gün bu çocuklar gece gündüz çalışıyor mesayileri niye verilmiyi dedinmi? Maaş katsayılarını niye düşürdün diye hesap sordunmu? 1 senedir Büyükşehirde kaç kisinin ekmeğine son verildi hiç baktınmı? Bunların hali nicedir hiç sordunmu? Yooo anca Başkan imza atarken arkasında hazır ol vaziyetinde durasıniz, avukatlığını yapasınız. Milletin, çalışanın, emekçinin avukatı olun. Ezilenden yana olan. Gücün ve güçlünün değil. Ama bilinki en büyük güç haklı olmaktır. Bizim en büyük gücümüz döktüğümüz alın terimizdir. Çağamıza çoluğumuza götürdüğümüz helal lokmadır. Siz Avulatlık yapmaya devam edin. Hocalar televizyonlarda bas bas bağırıyor. En büyük mahkeme huzuru mahşerdir. Orda davanın savcısıda Hakimide Allahtır diye. Bakalım orda kim kimin avukatı olacak. Siz kimin vekilisiniz, kimin avukatı? Bunu vicdanınıza sorun.

 21. Black dedi ki:

  Rakamlar pek gerçekçi değil. Sağlıkla ilgili bir durumu niye milletvekili açıklar ki. Hiç mi doktor yok malatya da. Het şey show a döndü.

 22. Bektaş dedi ki:

  Bülent Bakanın Avukat olduğunu biliyordum, ama Selahattin Gürkan Başkanımızın avukatı olduğunu da öğrendik. Ama avukatlığını yaptığı Başkanımız 7 milyon dedi kendisi 2 milyon diyor. Şimdi biz hangisine inanalım. Ha ayrıca devletin Bakanı var Valisi var. Bu kadar ayrıntılı vaka sayısı açıklamak AKP Vekiline düşermi??? E tabi Vali Bey sadece AKP li vekilleri toplayıp bilgi veriyorsa buda normaldir. Kalite bu. Kumaş bu.

 23. Aziz dedi ki:

  Bülent beyde Selahattin bey ile geze geze bu da aynı onun gibi oldu 😅 kullandığı ifade “Malatya Büyükşehir Belediyesi, sessiz sedasız, tantanasız bir şekilde 2 milyondan fazla maske dağıttı; bu belediyeler anlamında bir ilk”

 24. hasan kaçan dedi ki:

  il sağlık müdürü şu bilgileri hergün verse çok iyi olur. ama bizimkiler herşeyi ankaradan bekliyor.

  1. Barış dedi ki:

   Sağlık Bakanlığı izin verse Sağlık müdürlüğü de paylaşırdı. İnsanları rehavete sokmamak veya panik havasına girmesini önlemek için bakanlık müsade etmeyeceğini söylemişti.

   1. hasan kaçan dedi ki:

    madem izin yok. o zaman milletvekili niye söylüyor. hadi onuda geçtim de bunları açıklamak milletvekilinin işi değil. onun uzmanlık alanı değil. şehirde sağlıktan sorumlu kişi sağlık müdürü bir açıklama yapılacaksa onun açıklaması lazım. her işin ehline bırakılması lazım. barış bey bunları sizin için yazmıyorum yanlış anlamayın. milletvekilleri belediye başkanları buralara yorum yazdıkları için, bu yorumları da okuduklarını düşünerek yazıyorum.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."