Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

İşte ‘Öğretmen Araştırması’

İşte ‘Öğretmen Araştırması’
  • 27.12.2015

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, ücretli öğretmen sayısının norm kadro ihtiyacının altında kaldığını belirterek, “Bu da okullarda kadrolu branş öğretmenlerinin, branşları dışında ek ders karşılığı derslere girdiğini ortaya koymaktadır. Bu durum okullarımızda öğretmen ihtiyacının ne boyutta olduğunu bir kez daha gözler önüne sermektedir” dedi. 

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, Türk Eğitim-Sen’in Türkiye genelinde ücretli öğretmen araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Yazılı bir açıklama yapan Bostan, “Sendikamız 81 İl Valiliğine Türkiye’deki ücretli öğretmen sayısına ilişkin bilgi istedik. Bu talebimize 68 İl Valiliğinden cevap geldi. Ücretli öğretmen sayısını sendikamıza göndermeyen 13 il şunlardır: Ağrı, Amasya, Bitlis, Erzurum, Kastamonu, Mardin, Rize, Siirt, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Karaman, Kırıkkale. İl Valiliklerinden gelen bilgilere göre; 68 ilde ücretli öğretmen sayısı 55 bin 987’dir. Ücretli öğretmenlerin 23 bin 117’si Eğitim Fakültesi mezunu, 23 bin 248’i lisans mezunu, 9 bin 622’si ön lisans (iki yıllık meslek yüksek okulu) mezunudur. En çok ücretli öğretmen sayısı 11 bin 839 ile İstanbul’dadır. İstanbul’u 2 bin 912 ile Bursa, 2 bin 581 ile Ankara, 2 bin 99 ile İzmir takip etmektedir. Ücretli öğretmen sayısı Diyarbakır’da 1.999, Hatay’da bin 814, Konya’da bin 759, Adana’da bin 513, Kocaeli’nde bin 482, Şırnak’ta bin 467, Mersin’de bin 293, Kahramanmaraş’ta bin 179, Kayseri’de bin 171, Antalya’da bin 168, Tekirdağ’da bin 91, Muş’ta ise bin 35’tir. 68 ilde ücretli öğretmen olarak görev yapan okul öncesi öğretmenlerinin sayısı 6 bin 158, sınıf öğretmenlerinin sayısı 11 bin 785, zihinsel-görme-işitme engelliler sınıf öğretmenlerinin sayısı 4 bin 274, branş öğretmenlerinin sayısı ise 33 bin 770’dir” dedi.

Açıklamada İstanbul’da görev yapan ücretli öğretmenlerin 3 bin 860’ının eğitim fakültesi mezunu olduğuna dikkat çeken Bostan, “Öğretmenlerin 5 bin 825’i lisans mezunu (eğitim fakültesi hariç), 2 bin 154’ü ise ön lisans mezunudur. Ankara’da görev yapan ücretli öğretmenlerin bin 196’sı eğitim fakültesi mezunu, 932’si lisans mezunu, 453’ü ön lisans mezunudur. İzmir’de görev yapan ücretli öğretmenlerin 746’sı eğitim fakültesi mezunu, 939’u lisans mezunu, 414’ü ön lisans mezunudur. Şırnak’ta ise ön lisans mezunu ücretli öğretmenlerin sayısı eğitim fakültesi mezunlarından fazladır. Şırnak’ta ücretli öğretmen olarak görev yapan 413 eğitim fakültesi mezunu, 614 lisans mezunu, 440 ön lisans mezunu bulunmaktadır. Özel uzmanlık gerektiren zihinsel-görme-işitme engelliler sınıf öğretmeni olarak ön lisans (iki yıllık meslek yüksek okulu) mezunları görev yapabilmektedir. Örnek vermek gerekirse; zihinsel-görme-işitme engelliler öğretmeni olarak görev yapan İstanbul’da 616, Bursa’da 65, İzmir’de 47, Antalya’da 43, Kocaeli’nde 33, Trabzon’da 24, Düzce’de 22, Kayseri ve Ankara’da 19, Tekirdağ’da 17, Muğla’da 16 ön lisans mezunu bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Valiliklerden Türkiye’deki norm kadro ihtiyaçlarını da talep ettiklerini anlatan Bostan, “Bu konuda 62 İl Valiliğinden talebimize cevap geldi. Norm kadro ihtiyacını göndermeyen iller şunlardır: Ağrı, Amasya, Ankara, Bayburt, Bitlis, Bursa, Erzurum, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Tunceli, Van, Karaman, Kırıkkale, Şırnak, Giresun, Kastamonu, Mardin ve Rize. Yaptığımız araştırmaya göre, 62 ilde norm kadro ihtiyacı 93 bin 752’dir. 62 ilde norm kadro ihtiyacının branşlara göre dağılımı ise şöyledir: Norm kadro ihtiyacı okul öncesi öğretmenliğinde 3 bin 815, sınıf öğretmenliğinde 5 bin 824, zihinsel-görme-işitme engelliler sınıf öğretmenliğinde 7 bin 500, branş öğretmenliğinde 76 bin 613’tür” diye konuştu.

Araştırma sonuçlarına göre ücretli öğretmen sayısının norm kadro ihtiyacının altında kaldığına dikkat çeken Bostan, “Şöyle ki; Manisa’da norm kadro ihtiyacı bin 938 iken, ücretli öğretmen sayısı 974’tür. Zonguldak’ta norm kadro ihtiyacı bin 152 iken, ücretli öğretmen sayısı 520’dir. Adana’da norm kadro ihtiyacı 3 bin 350 iken, ücretli öğretmen sayısı bin 513’tür. Adıyaman’da norm kadro ihtiyacı bin 111 iken, ücretli öğretmen sayısı 558’dir. Diyarbakır’da norm kadro ihtiyacı 2 bin 924 iken, ücretli öğretmen sayısı bin 999’dur. İstanbul’da norm kadro ihtiyacı 20 bin 542 iken, ücretli öğretmen sayısı 11 bin 839’dur. Ordu’da norm kadro ihtiyacı bin 341 iken, ücretli öğretmen sayısı 558’dir. Bu tablo da; okullarda kadrolu branş öğretmenlerinin, branşları dışında ek ders karşılığı derslere girdiğini göstermektedir. Yani yaptığımız araştırma, ülkemizin öğretmen ihtiyacının ne boyutta olduğunu çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır” şeklinde konuştu.

Türk Eğitim Sen araştırmasının sonuçları şöyle:

“Türkiye’de ücretli öğretmenlik asal istihdam haline dönüşmüştür. 68 ilde 55 bin 987 ücretli öğretmenin görev yapması büyük utançtır. Bu ülke kadrolu öğretmen istihdam edebilecek kapasitede ve güçtedir. Kadrolu istihdam modeli var iken; öğretmenleri güvencesiz, aylık 600-700 TL’ye mahkum ederek çalıştırmak hak ve hukuk ile bağdaşmamaktadır. Üstelik araştırmamızdan da görüleceği üzere ücretli öğretmenlerin bir kısmı ön lisans (iki yıllık meslek yüksek okulu) mezunudur. İki yıllık meslek yüksekokulu mezunları arıcılık, aşçılık, kuaför, işletme, muhasebe v.b. bölümlerden mezun olan kişilerdir. Yani bu kişilerin öğretmenlik mesleği ile uzaktan yakından ilgileri yoktur. Bazı özel uzmanlık gerektiren alanlarda bile ön lisans mezunlarının ücretli öğretmen olarak görevlendirilmesi akıl ve mantıkla açıklanabilecek bir durum değildir. Ücretli öğretmen istihdamı ile okullarda verim ve kalitenin düştüğü çok iyi bilinmesine rağmen, ısrarla ücretli öğretmen görevlendirmesi yapılması eğitimde derin yaralar açmaktadır. Şubat ayında 10 bin öğretmen ataması yapılacaktır. Ülkemizde 68 ilde 55 bin 987 ücretli öğretmen görevlendirmesi varken, 350 bin öğretmen atama beklerken, gençlerimiz ellerinde diplomaları ile işsiz gezerken, 10 bin atama hangi derde deva olacaktır? 10 bin atamayı süsleyip, püsleyenler, seçim öncesi öğretmenlerin tepkisini dindirmek için göstermelik atama yapanlar bilmelidir ki; bu ülkenin 10 bin, 20 bin, 50 bin değil; en az 100 bin atamaya ihtiyacı vardır. 62 ilde norm kadro ihtiyacının ise 93 bin 752 olduğu gerçeği birilerinin yüzüne tokat gibi çarpmaktadır. Tüm illeri dikkate aldığımızda öğretmen açığı daha da büyümektedir. Üstelik ücretli öğretmen sayısı norm kadro ihtiyacının altında kalmakta, bu da okullarda kadrolu branş öğretmenlerinin, branşları dışında ek ders karşılığı derslere girdiğini ortaya koymaktadır. Bu durum okullarımızda öğretmen ihtiyacının ne boyutta olduğunu bir kez daha gözler önüne sermektedir. Öyleyse bu rakamlar ışığında öğretmen ihtiyacını gidermenin yolu, kölelik anlayışı olan ücretli öğretmen istihdamını ortadan kaldırmak ve öğretmen ihtiyacı doğrultusunda, ehil kişilerle kadrolu öğretmen ve özellikle branş öğretmeni ataması yapmaktır. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın tüm enerjisini ücretli öğretmen istihdamını ortadan kaldırmaya ve ihtiyaca uygun, adil bir öğretmen ataması yapmaya vermesi gerekmektedir. Taşıma suyla değirmen dönemeyeceğine göre; ücretli öğretmenle de eğitim olmaz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."