Final

Malatyalife Residence

Vahap Erdem Aday

Malatya Haber -

Yeni Üniversite 5 Fakülteyle Açılacak

Yeni Üniversite 5 Fakülteyle Açılacak
 • 20.04.2018

Malatya’nın ikinci üniversitesi Malatya Turgut Özal Üniversitesi 5 Fakülte, 2 meslek yüksek okulu ve 1 enstitü ile açılıyor.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Kanunu ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla TBMM’ye gönderildi.

Kanun tasarısında Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin kuruluşu da yer alıyor.

Tasarıya göre; İnönü Üniversitesine bağlı olan ve Battalgazi Kampüsünde faaliyet gösteren Ziraat Fakültesi ve Su Ürünleri Fakültesi ile Battalgazi ve Yeşilyurt MYO yeni üniversiteye devrediliyor.  Yeni üniversitenin bünyesinde ayrıca Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İşletme ve Yönetim Fakültesi ile Mimarlık ve Tasarım Fakültesi de kurulacak.

Tasarıya göre; yeni üniversitenin ilk kuruluş alanının  Eskimalatya’daki Tacan Yerleşkesi olması kesinlik kazandı.

Burhan Karaduman – Yeni Malatya Gazetesi / Malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Muhammed dedi ki:

  İlla beylerderesi diyen, trafik olur bilmem ne diyen, yok raylı sistem diyen yarım akıllı arkadaşlara sesleniyorum; hayatınızda kaç tane üniversite gezdiniz ? Kaç tane üniversitenin şehir planlamaları ile uyumuna baktınız ? 1-2 ildeki üniversite doğu-batı, kuzey-güney hattı boyunca kurulmuş diye tüm yeni üniversiteler öyle olmak zorunda mı ? Şehrin yön değiştirmesi için, kuzey çevreyolunun yanı başında olması için, şehirlerarası ulaşım açısından kolay olması için, kuzey çevreyolu bittikten sonra havaalanı ile mesafenin 15 dakika olması, daha önceden Tacan Yerleşkesinde açılmış diğer bölümler ve bu sene bitirilen 0 gıcır gıcır binaların da kıymeti harbiyesi artsın diye, 2000 yıllık Battalgazi ile Malatya’yı birleştirmek için ve bu güzergahın da ulaşım ve altyapı sorunlarını daha kolay halledebilmek için Battalgazi’deki Tacan Yerleşkesi kararı alınmıştır. Şehrin göbeğinde üniversite olmaz bunu o kafanıza sokun. Beylerderesi’nin her yeri fabrika, dağ taş çöl; baraj kenarı, ağaçların içi varken kimse sizin fikirleriniz önemsemez doğal olarak. Battalgazinin tek sıkıntısı ulaşım; orası için de ayrı bir Trambüs projesi çizilmiş zaten ( her ne kadar Trambüs iş görmese de). Ulaşım halledilirse her şey güzel olur o taraflar (battalgazi) için. Eyvallah..

 2. EROL dedi ki:

  2.Üniversite hayal.Sırf İNÖNÜ ismi onları rahatsız ediyor.Bu ismi kaldırmak için her türlü hileye başvuruyorlar.İNÖNÜ stadı ne oldu.Yeni stad yapıldı isim yok.Niçin İNÖNÜ ismi devam etmiyor.İnönü ne yapmış size.Malatyanın yetiştirdiği Cumhuriyetin ve Vatanın kurulmasında ATATÜRK ve Silah arkadaşlarıyla yeni bir ülke kurulmasına yardımcı olan bir vatanseverdir.Hırsızlığı yok,yolsuzluğu yok.Sırtından kimse zengin olmamıştır.

 3. Mustafa Kemal Günay dedi ki:

  Yeni üniversite açılacakmış…ver mehteri.Carsı pazar üniversite mezunu işsizler ordusu ile dolu.Yeni üniversite açacağınıza üretime yönelik istihdam alanları açsanız daha iyi olmaz mı???Bunu tartışmanız gerekirken üniversitenin hangi bölgede olması gerektiğini tartışarak toplumdan ve toplum gerçeklerinden ne kadar uzak olduğunuzu anlamıyormusunuz…

 4. Ramoni dedi ki:

  En uygun yer şoför okulu alanı.İdeal bir alan.Battalgazi tacan uzak ve kör bir nokta.sakın yazık etmeyin.

 5. Başar Pekin dedi ki:

  yeni üniversite değil ki bu. mevcut olanı ikiye bölmek ne zamandır yenilik olarak algılanır oldu. yeni universite diyorsanız sivas a yapılıyor, onu inceleyebilirsiniz.

 6. ESKİMALAYTALI dedi ki:

  olumlu şehrin altı gelişmiyo diyorlardı malatya icin hayırlı olsun

 7. malatyalı dedi ki:

  Sivasın siyasilerini febrik ediyorum helal Olsun aldıkları oylara. Kamu bölge müdürlüklerini.toplamıslar sıfırdan yeni 2. üniversiteyi aldıar. Malatyalı siyasetçiler biz şöyle yaptık böyle yaptık diyorlar hepsi boş laf milleti aldatıyorlar.Malatyaya verilen üniversite mevcut inönü üniversiteyi bölūnerek oluştiriluyor.göstermelik gereksiz bölümler ekleniyor.Malatyaya ikiyüzlü olmayan siyasilere ihtiyacı var .Malatyaya gelen hizmetler Büyük usta Cumhirbaşkanımız sayesindedir. Malatyalı Siyasiler hiç üzerlerine almasınlar. Aldıkları oyların vebali altında kaldılar.

  1. Ayhan Karakuş dedi ki:

   Malatyalı kardeşim; doğru demişsin; Sivas’ın bir bakanı varki, adam bakanlığı Sivaslılar Bakanlığı yaptı.
   Sivas’ın bakanı var, bir biri ile uyumlu vekilleri ve teşkilatları var, seçildikten sonra Malatya’da görünmeyen 2 vekilleri yok.
   En önemlisi de Sivas’ta şelale yok. Orada icraatlar ve yatırımlar Sivas’ın geleceği için yapılıyor, vakıf ve derneklerin taleplerine göre yapılmıyor.

 8. Mesut dedi ki:

  En uygun yer battalgazi 7000 dönüm askeri alan var alt yapı uygun kuzey çevreyolu ordan geçiyor batıdaki yer ise yine askeri aln 500 dönüm artı 500 dönüm de müsait alan var toplam 1000 dönüm hangisi mantıklı…. Herkes kendine uygun yerin olmasını istiyor ama sonuçta malatya kazandı

 9. Kazım dedi ki:

  Yeni kurulacak üniversite 30 yılda ancak İnönü Üniversitesinin altyapısına ve düzeyine ulaşır.Hastanesi dışında nasıl üniversitenin şehre gerçek anlamda katkısı ve etkisi yoksa, yeni üniversitesinde değil bugün 30 yıl sonra bile şehre,sanayiye herhangi bir katma değer üretmeyeceği açık.Maalesef üretilen bilginin katma değere dönüşmediği ve makalelerde kaldığı üniversiteler kuruluyor.Tartışmalarda üniversitenin yeri,fakülteleri ve esnafa katkısı gibi anlamsız alanlarda yapılıyor.Gelişmiş ülkelerdeki mantığa benzer kurulacak üniversitelere ihtiyaç var.

 10. Bilal dedi ki:

  Bu arada bu haberin kaynagi nedir acaba baska hicbir yerde boyle bir haber yok…

 11. Mehmet dedi ki:

  Aklı basında her şehir bilimci neyi nereye, neye göre yapacagını çok iyi bilir.. Beledıyesı de bilir. Kör noktalara üniversiteler ulaşım açısından asla kurulmazlar… kör noktalara mezarlıklar, havalimanları, organıze sanayi bölgeleri, pıknık alanları vs kurulur…Malatya’nın organıze sanayi bölgesi de yanlış yere kurulmuştur. Dümdüz ova yere organıze yapılmış.. ulaşım açısından yeni üniversite kesınlıkle Batı’ya kurulmalıdır.. her iki taraflı raylı sıstem çalıştırırsınız ayrıca… raylı sıstem kurulması için gerekli yoklu yoğunluğunu da yakalamış olursunuz… Battalgazi kurulması sadece nostaljık olur.. kör nokta… oraya otobüsten başka bısey çalıştırmazsınız… diğer konu da neyse yeni kurulacak üniversiteler Malatya hariç Samsun, Sivas vs Harika düşünülmüştür… bilim ve teknoloji üniversiteleri yapmışlar.. sehirlerinde var olan üniversitelerinden farklı olan bır üniversite kuruyorlar. onların vekıllerini ayakta alkışlıyorum.. bır tek Malatya iş olsun, torba dolsun dıye var olan üniversiteyi ikiye bölüp güya yenisini kuracacaklar. Halk ta bunu yıyecek… su Malatya vekılleri Malatya’yı mahvettıler… Malatya da Turgut Özal teknık üniversitesi yada diğerleri gibi bilişim ve teknoloji üniversitesi olsaydı büyük bir iş başarmış olacaklardı… ama malasef olmadı… tıpkı Malatya—Elazığ arasına uluslararası bölgesel sivil havalımanı yapmak yerine termınal büyütmeyle uğraştıkları için… malasef olmadı bölge şehir hastanesi kuracaklarına, Battalgazi’ye 300 yataklı hastane yapmakla uğraştıkları için…. Malatya değer sehırler gibi 33 bin kısılık stadyum istıyor ( Avrupa standartlarında maç olması için) bunlar 27 bin yapıyorlar.. kabul edelim bunların ufku bu kadar Malatyalılar yapacak bısey yok..halkın taleplerini duymuyorlar Cumhurbaşkanı nı da yanlış yonlendırıyorlar.. ben dıgerlerini ögrenınce Malatya’daki yeni kurulacak üniversite ye geçmiş olsun diyorum.

 12. serdar aslan dedi ki:

  Eskimalatyada ki mevcut 2 yıllık biraz ek bina ile al sana Turgut Özal üniversitesi oldu bitti.Buna sevinenler var.Yazık secim yaklaşıyor ne yapacaklarını şaşırdılar.Ama bu sefer isiniz zor Saadetten Abdulah Gül aday olsun huzur gelecek ülkeye

 13. Pirasa dedi ki:

  Karakaş cifligi uygun 😁

 14. fatih m.şahin dedi ki:

  Akçadağ öğretmen lisesinin yaklaşık 3000 dönüme yakın arazisi var.Burası yeni üniversite alanı için gayet uygun.Altında tren istasyonu üstünde G.Antep-Adana yolu geçiyor.

 15. Malatya dedi ki:

  Yeşilyurta universite istiyorduk yazıklar olsun yesilyurt belediyesi belediye secimlerinde görüşmek üzere.

 16. Malatya dedi ki:

  Dedigimiz gibi inonu universitesinin baska bir yerleskesini yeni universite diye aciyorlarmış. Siz ancak milleti kandırırsınız.

 17. haco dedi ki:

  beyler batıya yapılsın diyosunuzda şehrin batısı pahalı bir öğrenciye uygun değil

 18. Ali dedi ki:

  Bizim insanımız gerçekten çok ilginç. Üniversitenin niteleğini değil de üniversitenin nereye kurulacağını tartışıyor. Herkes kendini kurtarmanın peşinde. Esnaf 2 kuruş daha kazanmanın, arsa sahibi arsa fiyatını katlamanın, mülk sahibi kirayı yükseltmenin vs vs. uzar gider bu liste. Ama hiç sorulmaz bu üniversite gerçekten Malatya’ya, ülkeye ne katacak diye. İçi boş olduktan sonra her sokağa üniversite kur gitsin neye yarar.

 19. bilal dedi ki:

  bu habere göre “ilk kuruluş yeri” diyor. büyük ihtimal ile 2018-2019 eğitim yılında Turgut özal üniversitesi adıyla öğrenci alımına başlanacağı için böyle bir karar alındı kalan diğer fakiltelerin beylerderesi tarafına inşaa edileceği kanaatindeyim. çünkü iki üniversiteyi aynı güzergahta yaparsanız o bölgede oluşacak trafiğin ve öğrenci ikamet ettirmenin güçlükleri ciddi sorunlara yol açacak…

 20. Şevko dedi ki:

  Ayrıca malatyaya özel bir hizmet gibi algılanıyor fakat 15 yeni üniversite kuruluyor sivas trabzon samsun maras vs. bir sürü yeni üniversite kuruluyor fark ise sivas antep samsun vs. teknoloji üniversiteleri malatyada ise zaten battalgazide olan meslek yüksek okulundaki bölümlerin adı inönü degil turgut özal oldu ve adıda yeni üniversite oldu akıl almaz birsey madem tercih edilecek topluma fayda saglayacak bölümler yoktu neden böyle bir isim degisikligine gidildi anlasılması zor bir durum

 21. Tekin06 dedi ki:

  Niye biz istiyoruz …Zaten bütün yapılan yatırımlar batı tarafına yapılıyor bırakın bu da bu tarafa yapılsın…

 22. yalçın dedi ki:

  ŞEHRİ İLLA BATI DOĞU YÖNÜNDE GELİŞTİRMEK YANLIŞTIR. KUZEY ÇEVRE YOLUNUN GEÇTİĞİ DE DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDE EN UYGUN YER DİLEK OLUP BURAYA YAPILANDIRILMALIDIR.

 23. Şevko dedi ki:

  Iki üniversite birden battalgazide bu fikri verenler hangi kafayla verdi acaba doğu tarafnda zaten İNÖNÜ üniversitesi var ne alaka battalgazi yerleskesine tasnmak tam bir hafta ömce yazmstm söylentilere göre eski yerleskeye bir iki bina yapılıp yeni üniversite actk deyip secim yatırımı yaplacaktı aynen gerceklesti yeni üniversite filan aclmadı yani battalgazi yerleskesine iki bina iki bölüm eklendi hepsi yine meslek yüksek okulu insanların aklyla oynamaktan baska hic birsey degil yazıklar olsun

 24. Hacer dedi ki:

  Tek kelimeyle rezalet. Malatya’da şehrin batısına neden üniversite kurulmuyor. Bir yetkili cevaplayabilir mi? Ne Tacan yerleşkesiymiş arkadaş. Bir ilçede iki üniversite ne mana. Emin olun, açıldıktan sonra İnönü Üniversitesi’nin tüm bölümlerini bağlarlar ve İnönü’yü iptal ederler. Demedi demeyin, gidişat bunu gösteriyor. Kusura bakmasın kimse, hiçbir Malatyalı Tacan’ı istemiyor. Ulaşım sıfırın altında -100. En ideal yer, Beylerderesi! Beylerderesi! İllaki Beylerderesi!

  1. Oktay karaca dedi ki:

   Oralarda arsanız mı var:)

  2. Murat dedi ki:

   ben Malatya’liyim ve tacan’i istiyorum….ikincisi senin sadece kendi adina konuşma hakkin var başkası adina degil…kendi fikrini yaz, senin fikrin sanki tum Malatya’lilarin fikriymis gibi yazma…

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."