Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

Deprem Sonrası Bu Binalarda Sınav Yapıldı!

Deprem Sonrası Bu Binalarda Sınav Yapıldı!
 • 26.01.2020

Fırat Üniversitesi, deprem nedeniyle 27 Ocak Pazartesi günü başlayacak bütünleme sınavlarını ertelerken, İnönü Üniversitesi’nin, Malatya’nın, en az Elazığ kadar depremden etkilenmesi ve üniversite binalarının da hasar görmesine karşın, depremin ertesi günü mazeret ve bütünleme sınavlarını yapmaya devam etmesi, öğrencilerin büyük tepkisine yol açtı.

İnönü Üniversitesi’nde, güz dönemi dönemi final sınavlarının yapıldığı hafta içinde not sisteminin değişitirilmesinden sonra Uzaktan Eğitim (İNUZEM) ortak derslerine ait final sınavı sorularının çalınması ve bu nedenle ortak ders sınavlarının iptal edilmesiyle, binlerce öğrenciyi mağdur eden ve bu mağduriyetin giderilmesi konusunda hiç bir işlem yapmayan İnönü Üniversitesi yönetimi, öğrencilere yönelik duyarsız tutumlarına birini daha ekledi.

İnönü Üniversitesi yönetimi, merkez üssü Elazığ olan ve Malatya’nın da çok ciddi biçimde etkilendiği depremin ertesi günü 25 Ocak Cumartesi daha sonraki günlerde yapılması planlanlanmış mazeret ve bütünleme sınavlarını ertelemek yerine, depremde hasar gören üniversite binalarında yaptırmak konusunda ısrarcı oldu ve sınavlar korku mekanlarına dönüşen sınıf ve salonların yeraldığı binalarda yapıldı.

Son bir ayda sınav yönetimi konusunda skandal nitelikteki olaylarla anılan İnönü Üniversitesi, Malatya’nın da şiddetli biçimde etkilendiği depremde hasar gören fakülte binalarında sınav yaptırdı.

Üniversite yönetimi, depremde psikolojik anlamda travma yaşayan öğrencilerin tüm itirazlarına ve sınavların ertelenmesine yönelik yoğun taleplerine rağmen depremin ertesi günü ve daha sonraki gün, depremde duvarları çatlayan, tavanları çökmüş, sıraları devrilmiş sınıf ve amfilerin bulunduğu binalarda sınavların yapılması konusunda ısrarcı oldu.

Bu arada, İnönü Üniversitesi’nin öğrencilerin yaşadığı stres ve binaların deprem sonrası durumu umursamadan sınavların yapılmasında ısrarcı olması, bir başka soruna yol açtı.

Amfilerin deprem sonrası sınav yapılamaz hale gelmesi nedeniyle, bazı sınavlar küçük sınıflara alındı.

Üniversite yönetimi, devasa kampüsü “1-2 saatte” inceledi ve “Binalarımız güvenli” açıklaması yaptı

Bu arada, İnönü Üniversitesi Rektörülğü web sitesinde yapılan açıklamada, deprem sonrasında, İnşaat Mühendisliği bölümü öğretim elemanları ve yapı işleri teknik daire başkanlığı uzmanlarından oluşan bir teknik ekibin oluşturulduğu ve teknik ekibin, kampüsteki tüm binaları incelediğini ve binaların güvenli olduğunu tespit ettiğini açıkladı. Sınavlar 09.00’da başladığı için, tüm kampüsteki incelemenin ancak 1-2 saatte incelenmiş olduğunun öne sürüldüğü değerlendirildi.

Deprem nedeniyle, kampüsteki binalarda meydana gelen kısmi hasarların bina güvenliği için tehlike oluşturmadığının vurgulandığı açıklamada şöyle denildi:

“Dün yaşadığımız deprem sonrası Üniversitemiz bünyesinde İnşaat Mühendisliği bölümü öğretim elemanları ve yapı işleri teknik daire başkanlığı uzmanları ile teknik ekip oluşturulmuştur. Üniversitemizdeki tüm akademik ve idari birimler ile inceleme talebi olan lojmanlarda çalışmalar yapılmış ve binalarda oluşan kısmi hasarların bina güvenliği açısından tehlike oluşturmadığı tespit edilmiştir. Kısmi çatlakların yapıların taşıyıcı sistemlerinde olmadığı sıva ve duvar çatlakları ile tavanlarda asma tavan göçmesi olduğu görülmüştür”.

Tıp ve Diş Hekimliği Fakültesi

İnönü Üniversitesi’ndeki sorunlu sınav yönetiminin bir başka boyutunu, fakülteler için yapılan farklı uygulamalar oluşturuyor.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, not sisteminin final haftasında değiştirilmesi, İNÜZEM ortak dersleri sınavlarına ait soruların çalınması ve deprem sonrası bütünleme ve mazeret sınavlarının ertelenmesi konusunda binlerce öğrencinin talep ve beklentileri konusunda tek kelime etmezken, Tıp ve Diş Hekimliği fakültelerinin öğrencilerine farklı bir muamele yaparak, bu fakültelerin öğrencilerinin 27 Ocak Pazartesi ve 28 Ocak Salı günü, rektörlük tarafından idari izinli sayılacaklarını ilan etti.

Öğrenciler tepkili

İnönü Üniversitesi Rektörlüğü’nün depreme rağmen sınavları depremden etkilenmiş binalarda yapmasına öğrenciler sert tepki gösterdi.

Sosyal medyada yayınlanan bazı öğrenci tepkileri şöyle:

@… Keşke öğrenci merkezli eğitim anlayışınızı lafın ötesine geçirip, böylesi güvensiz bir ortamda sınava girmeye mecbur etmeyip, o psikolojide girecekleri sınav sonuçlarının hak ettikleri başarının altında olacağını görerek öğrencilerinizi mağdur etmeseydiniz! #inonusinavlariiptalet

@… Değil sınavlara girmek o sınavlara hazırlanamıyoruz bile. Evime giremiyorum sizin binanıza giremem #inonusinavlariiptalet

@… Sınav anımızda bile deprem oluyordu.  Rektörümüz @DrAhmetKizilay  bizi umursamadı o kadar tweet ettik yalvardık resmen. Ama sınavları iptal etmedi. Deprem gecesi dışarda kaldık sabah uyumadan sınava gittik.Gelemeyen bir çok arkadaşımız oldu #inonusinavlariiptalet

@… Yer İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi. Bu durumda sınava girmemizi istediler. Sabaha kadar parkta uyuyup bu durumda sınava gelmemizi istiyorlar. Canımızı kurtardık ama sınava gidemediğimiz için mezun olamıyoruz sesimizi duyurmamıza yardım edin #depremMalatya #depremElazig

@… Malatya  Battalgazi kyk kız öğrenci yurdunda kalıyorum ve sınava gidersem konaklayabileceğim başka hiçbir yer yok. Camları ve lambaları patlamış, kapıları kırılmış, duvarları çatlamış. Arkadaşlarım bizzat “duvarın içinden gelen tuğlanın kırılma sesini+ duyduk” dedi korkuyla. Durum böyleyken sırf sizin ihmaliniz yüzünden iptal edilen bir sınava böyle tehlikeli bir dönemde gelmek ve o  yurtta kalmak ne kadar akıl işi sizce? #inonusınavlarıiptalet

Fırat Üniversitesi Sınavları Erteledi

Depremi Elazığ’la aynı şiddette yaşayan Malatya’da İnönü Üniversitesi sınavlar ertelemezken, Elazığ Fırat Üniversitesi 27 Ocak Pazartesi günü başlayacak bütünleme sınavlarının ertelendiğini açıkladı. Fırat Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yapılan açıklamada “Elazığ’da meydana gelen deprem nedeniyle önümüzdeki hafta üniversitemizde yapılacak bütünleme sınavları ertelenmiştir. Sınav tarihleriyle ilgili daha sonra detaylı açıklama yapılacaktır. Tüm öğrencilerimze duyurulur” denildi.

malatyahaber.com

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. Ömer dedi ki:

  İnönü üniversitesi iyice şaşırdı. Bu sınav meselesini resmen kokuttunuz. Böyle acemi bir yönetim anlayışı olamaz.

 2. Hayal dedi ki:

  rektoru elestirmislerde, universitede rektör yok ki. mevcut hocamız sadece bir gölge…
  doktorluguna bir iyi niyetine lafım yok hocamızın ama idareci lider veya bir yonetici degil…rektor istifa…

 3. Komik dedi ki:

  Sınav günü bile hala fakülteler sallanmaya devam ediyor, öğrenciler ve gözetmenler artçıl sallantılara sınav esnasında yakalanıyordu. Bu stres altında gözetmen hocalar bile sınavların olmasını gözümüzün önünde kaç kere eleştirdiler. Malatyaspor’un maçı ertelenirken sınavların ertelenmemesi trajikomik gerçekten…

 4. Payitaht dedi ki:

  Bu nasıl bir aymazlık nasıl bir yaklaşım çocukların psikoloji si hiç önemli değilmi üniversite bir çok konuda sınıfta kalıyor ama bu kadarı fazla yurt önünde battaniye ve yorganlara sarılı geceyi uyumadan sokakta geçiren çocuklara yapılan sınav değil en hafif tabiri ile zulmün ta kendisidir yazıklar olsun empati yeteneği olmayan bireyleri yönetici idareci yapmamak lazım bu yöneticiler kriz yönetemez

 5. İbrahim dedi ki:

  Kardeşim niye saçmalıyorsunuz ve ne yapmaya çalışıyorsunuz? İki tane ters tavan kaplaması düştü diye binalarmı yıkıldı? Bırakın bu işleri milleti kandırmayın. Farklı emelleriniz var diye çamur atmayın rektöre. Allahtan korkun. Depremden korktuğunuz kadar….

  1. Abuzer dedi ki:

   Orada ani bir artçı depremde sınavda öğrencinin kafasına bir şey düşse hesabını sen mi vereceksin rektör mü?

  2. Murat dedi ki:

   Üstat tuzun kuru belliki. o psikolojiyle seni sınava soksalar oturur ağlardın galiba. ailenden uzaktasın deprem olmuş her bir kafadan bir ses yalnızsın ama sınava gir. kalkmış bir de rektörü karalamayın diyorsun. bırak karalamayı herşey müstehaktır bu adama bundan dolayı

  3. Ülkü KOÇAK dedi ki:

   İbrahim bey ,

   amcanoğlu DEMİR YOLLARINDA mı görev yapıyor ?

  4. ahmet dedi ki:

   İbrahim efendi senin oğlun yada kızın deprem sabahı derse girmiş olsaydı böyle tiyatro palyaçosu gibi konuşmazdın demi…Hemen işe Allah’a karıştırmışsın. Bir tek siz Allah’tan korkuyorsunuz ve hiç haksızlık yapmıyorsunuz demi. Bir tek sizler müslümansınız, başkaları değil demi? Utanmazlar, aymazlar. Eeyy ibrahim ve rektör yalakaları Allah’tan korkun ve “OKUYUCULUK” yapmayın, akademik duruşluk yapın.

  5. hamit erçetin dedi ki:

   arkadaşım!!!! inan bana rektör babam olsa senin kadar savunamazdım… 6.8 depremin şiddeti… 3 gecedir dışarılardayız… ne demek saçmalamayın….. sorun ters tavan falan değil sorun deprem ve depremin bize yaşattığı psikoloji… ne diyorum ben ya.. senin yaşın kaç?

 6. Deprem44 dedi ki:

  Ne rektörü kardeşim deprem akşamı araştırma hastanesine Mercedes makam arabası ile gelip eli belinde gezip durdu

 7. Battal dedi ki:

  İnanılır gibi değil syn.rektörümüze belli ki bilgi verilmemiş,syn rektörümüzün bu konuya duyarsız kalabileceğini düşünmüyorum.öğrenci arkadaşlarımızın magduriyeti önem arz ediyor. Bu konuda öğrenci işlerinden sorumluluk sahipleri izah edebilecekleri durum var sa izahat a davet ediyorum.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."