Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Kadın STK’lar Güçlendirilecek

Kadın STK’lar Güçlendirilecek
  • 27.12.2015

Türkiye’nin az gelişmiş bölgelerindeki kadınların ve kadın Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) güçlendirilmesi HİBE Programı Projesinin tanıtım toplantısı Malatya’da da yapıldı. Özel İdare Toplantı Salonu’nda düzenlenen proje tanıtım toplantısına bayanların yanı sıra erkeklerde ilgi gösterdi.

Toplantıda konuşan Sosyal Proje Koordinatörü Adalet Akbaş, projenin genel hedefinin Türkiye’nin az gelişmiş bölgelerinde bölgesel eşitsizliklerin azaltılmasını ve kadın statüsünü iyileştirmek olduğunu söyledi.

“HEDEF KADININ STATÜSÜNÜ İYİLEŞTİRMEK”

Sosyal Proje Koordinatörü Adalet Akbaş HİBE programı ile ilgili olarak bilgiler verdi. Akbaş, “Projenin genel Hedefi; Türkiye’nin az gelişmiş bölgelerinde (Güneydoğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu), bölgesel eşitsizliklerin azaltılmasını da hedefleyerek kadının statüsünü iyileştirmektir. Bu proje ile Kadın STK’larının proje geliştirme ve yönetme kapasitelerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda, toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılığa, kadın haklarına yönelik ihlallere karşı mücadelede; kadının sosyal, politik ve ekonomik statüsünün yükseltilmesinde genel bilinç, farkındalık yaratma ve kapasite geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bölgelerde desteklenecek projelerle, kadının sosyal statüsünün iyileştirilmesi ve bu yolda kadının toplumsal rolünün arttırılması hedeflenmektedir. Bölgelere baktığımızda Kadınlara ait STK’ların sayısının oldukça az ve var olan STK’larında iletişim ağının olmadığını görüyoruz. Bu hibe programıyla STK’lar arasındaki network ağını güçlendirmeyi, Kadın STK sayısının artmasını hedefliyoruz.
1 Mart – 30 Nisan 2010 tarihleri arasında teklife açık olacak Hibe Programı kapsamında verilecek hibelerin etkin bir şekilde kullanılması için yaygınlaştırma çalışmalarına devam edeceğiz.
Hedef grubu; kadın ve kadın sivil toplum örgütleri olan bu proje ile ayrıca yerel yönetimler, meslek odaları, sendikalar, üniversiteler vb. kuruluşlar etkilenecek taraflar arasında yer almaktadır. Projenin, Teknik Destek ve Hibe Programı olmak üzere iki bileşeni vardır. Hibe programı bileşeni kapsamında verilecek hibe miktarı toplam 3.000,000 Euro’dur.

Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz Bölgelerindeki 30 İlde uygulanacak hibe programının bütçesi 3 Milyon Euro’dur. Projelerin bütçesi 15.000 – 100.000 Euro arasında, süreleri 6- 18 ay arası olacaktır. Başvuru sahipleri ulusal ve yerel STK’lar olacak, ortaklar ise söz konusu üç bölgeden yerel yönetimler, STK’lar, meslek odaları, sendikalar vs. olabilecektir.
22 Mart itibariyle eş zamanlı olarak Şanlıurfa, Gaziantep, Malatya, Batman, Van, Ağrı, Trabzon Ordu ve Erzurum illerinde tanıtım, bilgilendirme ve eğitim toplantıları düzenlenecektir. Söz konusu toplantılar kapsamında hibe programının tanıtımı yapılacak ve hibe başvuru formunun nasıl doldurulacağı konusunda eğitim verilecektir. Nisan 2010 içinde ise proje kapsamında oluşturulacak yardım masaları aracılığıyla, her türlü teknik yardımın temini ve başvuru formlarının hazırlanması süreçlerinde destek verilecektir” şeklinde konuştu.

PROJE BİLGİLERİ

Projenin, planlanan süresinin 6 aydan az, 18 aydan fazla olmadığını belirten Koordinatör Adalet Akbaş projeye yönelik şu bilgileri aktardı:
“Bu projeye kimler ortak olabilir? Ortaklar başvuru sahibi ile aynı uygunluk kriterlerini taşımak zorundalar. Yerel yönetimler örneğin; belediyeler, il özel idareler ve yerel yönetimlere bağlı dernekler veya sivil toplum kuruluşları, ticaret ve sanayi odaları, esnaf ve sanatkarları odaları, meslek kuruluşları, üniversiteler, kamuya bağlı olmayan araştırma enstitüleri, teknik ve mesleki eğitim kurumları, organize sanayi bölgeleri, işveren ve işçi sendikaları, çiftçi dernekleri, kar amacı gütmeyen kooperatifler veya Avrupa komisyonu mali yönetmeliği uygulama kuralları madde 43’de tanımlanan uluslar arası kuruluşlardır.
Projenin öncelik alanları; bu program ile katkıda bulunacak hibe projelerine öncelik verilecektir. Kadınların kamusal hizmetlere erişiminin iyileştirilmesi, kadınların sosyal, ekonomik ve siyasal statüsünün yükseltilmesi, kadın haklarına yönelik ihlallere son verilmesi, cinsiyet ayrımcılığına ve ihlallere karşı farkındalığın arttırılması ve kapasite geliştirilmesi, kadın STK’larının örgütsel yapısının güçlendirilmesine destek verilmesi, yeni STK’larının kurulmasının teşvik edilmesi, kadın STK’larının kurumsal ve teknik kapasitesinin geliştirilmesine destek verilmesi. Tematik alanlar: Toplumsal cinsiyet eşitliği, kadınların insan hakları, kadınların güçlendirilmesi, kurumsal ve teknik kapasite geliştirme, STK gelişimi, işbirliği, diyalog ve iletişim ağları oluşturma, sosyal içerme.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."