Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

‘Kadınlara Özel’ Pembe Trambüs Seferde

‘Kadınlara Özel’ Pembe Trambüs Seferde
 • 18.09.2017

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri (MOTAŞ) tarafından kadınlara özel hazırlanan 2 pembe trambüsler ilk seferlerine çıkarak hizmet vermeye başladılar. Pembe trambüsleri daha çok üniversite öğrencileri kullanacak.

Geçtiğimiz yıl İnönü Üniversitesi’nde öğrenim gören bir grup kız öğrenci, ‘Artık derslere, sınavlara gitmek bile istemeyecek seviyeye geldik, bunun tek nedeni trambüs’ diyerek, sadece kadın yolcuların kullanabilmesi için ‘pembe trambüs’ kampanyası başlattı. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, önce sosyal medyadan başlatılan daha sonra kız öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde talep edilen pembe trambüsü yeni eğitim-öğretim döneminde hizmete koydu.

Çevresi papatyalarla süslenen pembe renkli trambüsü sadece kadın yolcular kullanabilecek. Türkiye’de ilk olarak Malatya’da denenen ve hizmete konulan iki pembe trambüsün şoförlüğünü de kadınlar yapıyor.

ERKEKLER ŞAŞIRDI KADINLAR MUTLU OLDU

Malatya Şehit Hamit Fendoğlu Şehirlerarası Otobüs Terminali (MAŞTİ) – İnönü Üniversitesi hattına çalışan trambüslere ek olarak kadınlara özel “pembe trambüsler”in ilk seferlerinde bayanlar şaşkınlık yaşarken, erkekler ise yanlış trambüse binmenin ayrı bir şaşkınlığını yaşadılar. Pembe trambüslere binen erkekler sık sık görevliler tarafından uyarıldılar.

Pembe trambüsün ilk gününde ilginç durumlarda yaşandı. Kadın şoförler ve görevliler, pembe trambüse binmek isteyen erkeklere, ‘bu trambüs sadece bayanlara özel’ dedi. Şaşkınlıklarını gizleyemeyen erkekler, kırmızı ve gri renkli trambüsleri bekledi. Duraklarda bekleyen kadınlar ise kendilerine özel papatyalarla süslenmiş pembe renkli trambüse binince mutlu oldu. Trambüse binen bazı erkek yolcular ise uzun süren uyarılar sonrası pembe trambüsten indi.

GÜNDE 8 SEFER YAPACAK

Malatya Büyükşehir Belediyesi MOTAŞ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, İnönü Üniversitesinde öğrenim gören kız öğrencilerin yoğun talepleri doğrultusunda pembe trambüslerin hizmete girdiği, iki adet trambüsün günde sekiz sefer yapacağı kaydedildi.

MAŞTİ-Üniversite hattına çalışan trambüs sistemiyle ilgili verilen bilgide, “2017-2018 eğitim-öğretim döneminde trambüslerin sefer sayısını artırarak, sefer aralıklarını 6 dakikaya düşürdük. Amacımız toplu taşımada sorunsuz bir dönem geçirmek ve bu anlamda öğrenci kardeşlerimizi ve diğer tüm yolcularımızı rahatlatmaktır. Tüm planlamalarımızı buna göre yaptık. Yine İnönü Üniversitesinde öğrenim gören bayan öğrencilerin yoğun talepleri doğrultusunda Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır’ın talimatlarıyla bayanlara özel hazırlanan iki adet pembe trambüs yeni eğitim öğretim döneminde hizmet vermeye başlayacaktır. Türkiye’de ilk olarak Malatya’da başlatılan trambüs sistemi gibi yine Türkiye’de ilk olarak Malatya’da hayata geçirilecek olan pembe trambüslerin çıkış noktası diğer trambüslerde olduğu gibi MAŞTİ İstasyonu olacaktır” denildi.

Sürücüleri de kadın olan Pembe trambüsler her gün 07.00-08.00-09.00-10.00-14.00-15.00-16.00-17.00 saatlerinde sefer yapacak.

“DAHA ÖZEL HİSSEDİYORUZ”

Kadınların birçoğu kendilerine sağlanan ayrıcalıktan dolayı memnun olduklarını ifade ederken, bir kısmı ise uygulamanın güzel olduğunu ancak ‘toplumda ayrımcılık’ yapıldığını, bunun ulaşımı daha da zorlaştıracağını savundu.

Pembe trambüse ilk kez binen bayanların birçoğu uygulamadan memnun. Kadınlar, “Bayanlar için rahatlık oldu. Güzel bir uygulama, yani bayanlar için rahat. İnsan kendini rahat hissediyor içinde. Bayanlar için çok rahat.  Bayanlara özel olması gerçekten çok güzel olmuş her yönden, rahat ediyoruz. Özel bir trambüs olması çok iyi oldu. Daha özel hissediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bazı kadınlar, ‘toplumda ayrımcılık’ olduğunu savunarak, “Çok güzel bir uygulama ancak toplumda ayrımcılık yapılarak, ulaşım daha da zorlaşacak. Pembe trambüs çıkartana kadar sefer sayısını daha sıklaştırsaydık, ayrımcılık olmayacaktı. Bayanlara özel bir uygulama güzel ancak hoş değil” ifadelerini kullandı.

Burhan KARADUMAN, Ferdi DURDU- Yeni Malatya Gazetesi, malatyahaber.com- AA

Etiketler: /

Yorumlar
 1. mustafa dedi ki:

  Bence de çok güzel bir uygulama aslında bunu daha da genişletmemiz lazım. Mesela yaşlılar için ayrı bir trambüs yapılmalı. Erkekler için ayrı bir trambüs yapılmalı. Esnaflar için ayrı bir trambüs yapılmalı. Memurlar için ayrı bir trambüs yapılmalı. Çocuklar için ayrı bir trambüs yapılmalı. Benzerigibi daha da genişlete biliriz gerçekten ama gerçekten çağımıza , milletimize ve özellikle de MALATYA mıza yakışan bir uygulama.

 2. mehmet dedi ki:

  yaşaki..!! neler göresin???

 3. Süleyman dedi ki:

  Evliya Çelebi’yi haklı çıkardınız…
  ‘Haset’e, faşistliğe bir de ayrımcılığı ekleyin.

 4. Çakır dedi ki:

  Malatya BB lise mezunu kişilerce yönetiliyor malatya nin buna dur deme vakti geldi malatya için adalet yürüyüşü yapilsin

 5. ECE dedi ki:

  bir kadın olarak bu sistemi oldukça gereksiz buluyorum. bunun var oluş sebebi kadınların karma trambüslerde rahatsız olmasıysa eğer; rahatsızlık sebebini ortadan kaldırın. trambüs sayısını arttırın ayakta yolcu kabul etmeyin. eğer bunu yapıyorsanız erkeklerede mavi trambüs yapın ahlaki sorunları cinsiyet ayrımıyla çözmeye çalışın!

 6. Şevket dedi ki:

  İleri Geri Konuşmayın, Sanki Çok Kötü Bir Uygulamaymış gibi Adı Mehmet, Ahmet, Bekir vs. Gibi Kardeşlerimiz ya İsimlerinizi değiştirin Ya da isimlerinize uygun davranın. Mehmet ve Ahmet peygamber Efendimizin İsminden, Bekir Hz Ebubekir den gelmektedir. Konuşurken, yazarken ne söylediğinizi ne yazdığınızı tartarak yazınız. Yaşantımızdan Rehber Olarak Biz Müslümanlar Hz Muhammed A.S Rehber Olarak Alırız .Bu yazdıklarınıza Peygamber efendimiz ne derdi acaba Diyerek yazarsanız daha makul şeyler yazacağınız tahmin ediyorum. Kadını Zinnet Olarak Tanımlamış Efendimiz yani en değerlimiz. Kadınlara Yabancı erkeklerden Kendinizi Koruyun diye buyurmuş. Pembe Tranbüs Hizmetinde Yapılmak istenilende Bundan İbarettir diye düşünüyorum. Güzel Hizmet Emeği Geçenlerden Allah Razı Olsun. Güzel İşlerden Öncülük edenlere müjdeler olsun diyiyor Peygamber Efendimiz Türkiye ye Örnek Olur İnşallah. Yorumcuların Bazıları art niyetli hanımım, kızım pembeyle ben diğeriylemi gideceğim diyiyor Halbu ki Biliyor Diğerleri eskisi gibi karma gedildiğini fakat hinlik yapıyor ne koparırsam o kardır diyiyor.

 7. iyi fikir Vallahi dedi ki:

  Aslında sokakları ayırmaları daha mantıklı olur.
  Bu fikri Malatya Belediyesi Neden uygulamaya koymuyor
  iyi fikir

 8. Vatandaş dedi ki:

  Sadece üniversitelilerin bineceği otobüs isteniyor. Bilginize…. 😀

 9. Murat Bey dedi ki:

  Biz de bir grup universite ogrencisi erkek olarak, erkeklere ozel otobus istiyoruz..rengi de mavi olsun lutfen..

  ayrica, madem belediye ogrenci isteklerine cevap veriyor hizli ve masrafli sekilde, biz de erkekler olarak ayrica deve kervani istiyoruz..kervan, merkez ile universite arasi olsun…zaten hep arazi belediye universite arasi…

 10. Ali dedi ki:

  Bunlar yakında altın günü düzenlerler bu araçlarda. Pastalı, börekli iki tur atarlar. Hadi imza toplayıp başkanınıza gidin, eminim izin verecektir.

 11. mehmed dedi ki:

  Yanlış bir uygulama.bu tamamen suçluyu korumaktır.ayrica pempe trambüsü kaçiran ve diğer trambüse binmek zorunda kalan bir bayana farkli gözle bakilmasina sebep olabilir.Arkadaş bi yenilik yapmadan önce anket yapmaniz çok mu zor? Eminimki bu uygulama çökecektir.demedi demeyin.

 12. Çakır dedi ki:

  Belediyeyi dernekler yonetirse olacağı bu ak partiye oy vermiş bir vatandaş olarak bir daha oy vermeyi düşünmüyorum

  1. ali dedi ki:

   malatya halkı artık gereken cevabı vermeli katılıyorum görüşünüze malatyanın hali içler acısı bu ılı yeteneği olmayan insanlar yonetiyorlar

 13. ZİBETRA dedi ki:

  İyi ki otobüsün şoförü kadın, iyi akıl ettiniz! Allah korusun erkek olsaydı kim bilir neler yapardı! Ya, “örümcek kafalı” diyoruz, kızıyorsunuz!

 14. ZİBETRA dedi ki:

  Pembe değil “kara trambüs” o! Yazıklar olsun! O kadar yoğun talep vardı trambüsünüze, hani kaç kişi binmiş! Otobüsün zararını da otobüslere zam yaparak kapatıyorsunuz.

 15. Mehmet dedi ki:

  Bu uygulama diğer buyuksehırler de olsaydı ornegın eskısehır de mesela ( eskısehır de raylı sıstem var böyle bır saçma sıstemı zaten yapmadı diğer buyuksehırler gibi) o otobüse erkekler de bıner o otobüsü hareket bıle ettırmezlerdi ve 2 güne kalmaz kalkardı bu olay… beledıyecelik tüm halka eşit sekılde hızmet etmektir…kim olursa olsun ayrım yapılamaz… toplu taşımacılıkta varsa bır sorun, o sorunu çözmek için genıs yollar, otoparklar, raylı sıstemler yada metrolar yaparsın vs.. buradaki amaç az araç ile çok yolcu taşımacılığı olmamalı. Çok araç ile sefer sayısını artırmaktı. Burada malatya beledıyesi yaptığı hatayı farklı yöntemler kullanarak kapatmaya çalışıp halkı gündem degıstırmek.. 40-50 bin arası ögrencısı olan unıversıte, yanı basında koca hastanesi yıne o bölgeye yapılan stadyum ile bu kadar yolcu treleybus ıle taşınmazdı.. hata da burda! Bır an önce tamamen kaldırılıp yolun ortasından raylı sısteme gecılmelidır! Alınan her araç maliyeti artırdığı gıbı az yolcu taşıdığı için ve yan yoldan gıttıgı için trafıgı felç edecek, konforlu yolculuğa engel olacak tıklım tıklım gıtmeye devam edecektır..

 16. Ahmet dedi ki:

  Trambüste ayrı gidin ee sınıflar ayrılsın, kantinde de ayrı sırada bekleyin, yemek sırasında da. Mevzu kadınlara özel alan açmak onları rahatlatmak değil toplumdan ayırarak öteki haline getirmek. Kadınlara pembe trambüs vereceğine normal trambüs sayısını arttır kalabalık olmasın herkes rahat gitsin. Tacizin önün geç. Ama hayır kolayına kaçıp kadınlar sizi şöyle alalım de. Cehalette değil, bu başka bir şey.

 17. Turgut ÖZMÜŞ dedi ki:

  Cehalet ! ,

 18. gazi dedi ki:

  bu CHP akpye puan kazandırmaktan başka bişeye yaramıyor. Pembe trambüse muhalif olarak akpyi islamcı zannettiriyor.

 19. cafer canbay dedi ki:

  Dünyada böyle birşey olabilirmi eşimle hastahane gideceğim eşim başka araca binecek ben başka,kızımla gideceğim kızım başka araca ben başka araca allah sizlere akıl fikir versin Memlekete bu yıl susuzlukta kırıldı abidik gobidikle geçirdiniz .

  1. Bekir Kara dedi ki:

   Kesin sen hiç binmemişsin, çünkü bilinçsizce yazmışsın. Erkekler için ayrı kadınlar için ayrı değil. Sadece 2 tanesi bayanlara, diğerleri karma. Sizde karmaya binin. Buna binmeniz şart değil 😊

  2. ali dedi ki:

   muthıs bir yorum müthıs bir bakış açısı malatya yonetilemiyor hep iktidara oynamak için yapılan davranış bunlar halk gereken cevabı vermeli malatya halkı uyuma artık memleketıne sahıp cık

 20. Malatyasevdalısı dedi ki:

  Avrupa bizi kıskanıyor arkadaslar … böyle bir uygulamaya gitmenizin sebebiyetini insanları bilinçlendirerek çözebilirsiniz böyle yaparak Malatya’nın kültürünü, insanların eğitim seviyesini diğer il-ilçe – ve belde lere hatta dünyaya düşük gösteriyor onlara neşter vuruyorsunuz malatya insanı bunu haketmiyor malatyanın suyu sert insanı merttir sözünü belediyenin ne yazık ki bu uygulaması o söze yavaş yavaş çizgi çekiyor umarım yanılırım da memleketimin böyle anılmasını görmem saygılarla

 21. cafer canbay dedi ki:

  Malatya Belediyesi Ben iyi bir görev yaptım Bölücülükte ilk sırayı almıştır ama gün gelecek bu bölücülüğe insanları ayrıştırmaya teşvik ettiği için bedelini ödeyecek.

 22. remzi dedi ki:

  artık bayanlarda erkeklerin bindiği otobüslere binmesinler pempe otobuslerine binsinler

 23. Kazım dedi ki:

  Niye herkesin annesi bacısı kızı halası teyzesi beraber binip seyahat etkisi güzel değilmi karanlık zihniyetinizi onlara alet etmezseniz daha iyi olmazmı

 24. memet can dedi ki:

  kızımı üniversiteye götürecektim baba dedi ben pembeye bineyim sende sonraki trambüse bin dedi bi buçuk saat sonra okulda buluştuk çok güzel bir uygulama ……

  1. ali dedi ki:

   hahaha komedı malatya hali perişan arkadaslar

 25. Aylin dedi ki:

  Tebrikler, çok güzel olmuş.

 26. Alparslano dedi ki:

  Eşiyle seyahat etmek zorunda olan bayanlar ne yapacak.ayrı ayrı mı binecekler

  1. gazi dedi ki:

   karışık otobüs var ona binerler

   1. sahipsiz memleketim dedi ki:

    karma olanlar ne renk?
    sadece erkekler için olan ne renk?
    çocuklar için de alaca olsun…

 27. coban dedi ki:

  Bacılarımız,kızlarımız,annelerimiz,ninelerimiz belediye sefer sayılarını artırıp halkı insan gibi taşıdığı takdirde her zaman her koşulda yine rahatça seyahat edebilirler. Çözüm kadınları ve erkekleri ayırarak taşımaktan ziyade ve şehrin imajını zedelemek yerine insana değer veren taşımacılık yapmak olmalı. Malatya ve Malatya’ lı modern şehircilik ve taşımacılık anlayışları ile ancak bir yere gelir.

  1. gazi dedi ki:

   en modern taşımacılık pembe otobüsün çıkması ile olacak idi.. bu projeyi gündeme ilk getiren saadet partisini ve bu projeyi uygulayan malatya belediyesine teşekkür ederiz

 28. gazi dedi ki:

  çok güzel bir çalışma ilk saadet partisinden duymuştum bu projeyi ve heralde uygulanması biraz zor olur demiştim ama demek ki kolay olabiliyormuş.

 29. Bekir dedi ki:

  Ne güzel ya, bacılarımız, kızlarımız, annelerimiz,ninelerimiz rahat bir şekilde hanım hanımcık seyahat edecekler. ALLAHIM Malatyamıza daha güzellerini nasip eder inşallah.

  1. Doğanşehir Rengarenk dedi ki:

   AMİN….

  2. ali dedi ki:

   ne diyeyım bilemedım

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."