Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Kaldırımlar Oto Park Oldu!.

Kaldırımlar Oto Park Oldu!.
 • 11.01.2017

Malatya’da parkmetre uygulaması nedeniyle araçlar kaldırımlara park edince yayalar trafiğin aktığı yolu kullanmak zorunda kalıyor.

Niyaz Mısri Caddesi başta olmak üzere birçok sokak ve caddede araç sahipleri parkmetre ücreti ödememek için aracını kaldırıma park edince, vatandaşlar trafiğin akışının olduğu yolu kullanmak zorunda kalıyor.

Niyazi Mısri Caddesi esnafları parkmetre uygulamasına tepki göstererek, uygulamanın kaldırılmasını istedi. Celal Özbey isimli market işletmecisi, otopark parası ödemesine rağmen kendi dükkanının önüne aracını park etmek için bir de ayrıca parkmetre parası ödediğini ifade ederek, kaldırımların araçlar tarafından işgal edilmesinin bir utanç tablosu olduğunu söyledi.

“Hemen yanına kesiliyor ama kaldırıma kesilmiyor”
Günlük 10 lira vermek zorunda bırakıldıklarını belirten Celal Özbey, “Bu binalar yapılırken zaten otopark ücreti ödedik. Şimdi bir de her gün bizden parkmetre ücreti istiyorlar. Biz aracımızı nereye götürelim. Biz arabanın bandrolünü yatıramıyoruz, kaldı ki bir de günlük buraya para verelim. Bakın işte görüyorsunuz vatandaşlar arabalarını kaldırımlara koymuşlar. Ücrete ödememek için kaldırımlara park ediyorlar araçlarını. Oralara fiş kesilmiyor. Yani hemen yanına kesiliyor ama kaldırıma kesilmiyor” ifadelerini kullandı.

“Aracını kaldırıma koyduğunda fiş kesilmiyor”
Orhan Karakuş isimli PVC işi yapan esnaf ise oluşan tablonun oldukça ilginç olduğunu savunarak, “Aracını kaldırıma koyduğunda fiş kesilmiyor. Niyeyse öyle bir uygulamaları var. Bu çok yanlış bir uygulama. Aslında parkmetrenin tamamen kalkması lazım. Biz zaten ilan ve çöp vergisini ödüyoruz” diye konuştu.

“Adamın başka bir alternatifi yok, işi bu”
Niyazi Mısri esnaflarından Ali Dikencik de mağdur olduklarını dile getirerek, “Niyazi Mısri esnafı hep inşaat üzeri. Adam misal sabah gelip burada dükkanını açıyor ya, sabah dükkanını açtığından 10-11’e kadar malzemesini yüklüyor. Bu adam inşaata gidip geliyor, tekrar malzemesini indiriyor. Burada parkmetre uygulaması yanlış diye düşünüyorum. Adamın başka bir alternatifi yok, işi bu. Dükkanının önüne aracını getirmekten başka yolu yok” dedi.

iha

Etiketler: /

Yorumlar
 1. HASAN dedi ki:

  En az 20-25 yorum var, herkes belediyeye sallamış, iyi de arkadaş bunları bu koltuklara kim oturttu.

 2. Mehmet dedi ki:

  Otopark yüzünden ankarada insanlar öldü.Melih GÖKÇEK geri adım attı.En son Malatyamızda da böyle bir şey yaşanacak.Her yere otopark yapıp şehrimizi MEGAKENT yapan insandan ne beklenir.Kimse kusura bakmasın Malatya Helvacı dükkanı değil.

 3. turan dedi ki:

  arkadaşlar sakın ödemeyin ben hiç ödemedim 2 tane araç değiştim son 5 yılda noterde satışını verdim gitti.hiç bir yerde borcu çıkmıyor.hiç bir yasallığı yok,yasal olsaydı melih gökcek kaldırmazdı şuan ankarada her yer ücretsiz

 4. Levent Aksoy dedi ki:

  Sokak aralarıda kaldırımlar esnaf arabaları ile dolu.Kent trafiğe ve 155’e bildirmemize rağmen ilgilenilmedi.Gerçekten Malatya çok sahipsiz.

 5. cengiz dedi ki:

  peki kapısının önüne kimse park etmesin diye yasal olmadığı halde park yerini duba, sandalye vb.eşyalarla kapatan esnaflara ne demeli..ondan sonra insanlar niye kaldırıma park ediyor diyorsunuz..kaldırma park etme mecburiyetinde kalmanın bir başka nedenide kaldırımların yolllarda daha geniş olmasıdır..suçu vatandaşta aramayın..suç varsa tamamen malatya yı yönetenlerin denetimsizliği ve vurdumduymazlığı ile ilgilidir..ben yaptım oldu.derseniz..vatandaşta ben parkettim oldu der..

 6. caner dedi ki:

  Memleketime her gelişimde şehrin çapının biraz daha büyüdüğünü, kalabalıklaştığını görüyorum. Ama ticari faaliyet sahası olan çarşı bölgesinin sınırları hep aynı, genişlemiyor. Alternatifler olmalı artık, bu çarşı eski çarşı şeklinde anılmaya başlansın, yenileri oluşturulsun. batı çarşı, doğu çarşı vs. 🙂

 7. Mehmet dedi ki:

  Daha öncede yazdım yayınlanmadı! Otopark çözümü var! Malatya daki tüm okulları sırayla yıkıp ( tarıhı olanlar harıc) altını 2 kat otopark yapıp üstüne okulu yenıden yapıcan! Böylece her mahallede otopark olacak hemşerim okul yenılenmıs olacak… nokta!

 8. malatyalı dedi ki:

  bir yönden iyi oluyor kimse kızmasın .esnaf arkadaşlar .dükkan önlerine duba , eşyalar koyup araç gelecek mal gelecek diyorlar ama gel gör ki kendi araçlarını bırakıyor tabii gerçekten mal gelecekleri doğru konuşan esnaf arkadaşları tenzi ediyorum. belediyeninde yaptığı sokakları paralı yapması esnaf arkadaşlarında dükkan önlerine dubalar eşyalar bırakım kendi malları gibi kullanmasıda yanlış ;
  BANA GÖRE DOĞRU OLAN CADDELERİ PARALI OLMAZ ZATEN VERGİLER ALINIYOR OLMAMALI…
  ESNAF ARKADAŞLARIMIZINDA KENDİ MÜLKÜYETLERİ GİBİ CADDEYE SAHİPLENMEMESİDİR KENDİLERİ NASIL KULLANIYORSA TOPLUMUN HEPSİDE KULLANMALI DIR

 9. MALATYALI dedi ki:

  BEN YILLARDIR PARKMETREYE TEK KURUŞ ÖDEMEDİM TÜM FİŞLERİ DE ÖDEMEYECEĞİ SÖYLEDİM ,KAÇ FİRMA GELDİ GEÇTİ , İHALEYİ ALAN 3. FİRMA MALİYEDE BİR YERDE DE BORCUM YOK ,,, BU UYGULAMA YASAL OLMADIĞI İÇİN ÖDEMEYİN HİÇBİR HALT YAPAMAZLAR,,,, BİR DEFA TARTIŞTIM ARACIMI ÇEKMEYE KALKTILAR 155 İ ARADIM POLİSLER GELİNCE DE GERİ ÇÖZDÜLER ARACIMI FİŞ KESTİKLERİNDE ÖDEMİYORUM DEYİN İSTEDİKLERİ KADAR FİŞ KESSİNLER HİÇBİR HÜKMÜ YOK YAPTIKLARI İŞLEMİN…

 10. abayram dedi ki:

  yorum yapmaya gerek bile duymuyorum anlayan anlar zaten

 11. Malatya sevdalısı dedi ki:

  Halkına eziyet eden kişi memleketini seven kişi değil. halka açık olan sokaklarda para kazanmanın peşine düşen gücü ve kuvveti yerinde olan ancak dilenen kişiye benzer. bedavadan kazanacağına hizmet yapıp kazansalar baş tacı olurlar. sadece bazı sokaklara yapılan gerekzi aydınlatmalardan yapılacak tasarruf bir otopark yapmaya yeterlidir. biraz Reisimizi örnek alsınlar. beşkuruş harcamadan ne projeler yaptı. At ölür meydan kalır, yiğit ölür namı kalır.

 12. Nermin dedi ki:

  Milleti soyup soğana cevirecek bundan sonra..Hersey suriyeliler icin

 13. Murat Deniz dedi ki:

  Resmen haraç veriyoruz. 07.01.2017 cumartesi günü saray mahallesinde aracımı parkmetre alanına park etmediğim halde fotoğrafları var aracı yol ortasına çalışır vaziyette 4 lüleri yakarak bırakıp bir ödeme yaparken parkmetre fişi kestiler. aracın durduğu yerde ancak yanlış park cezası kesilebilir oda 4 lüleri yakmışım ve yolda trafik akışı yok dedim. Abi bize yolda duran her araca yazın diyorlar dedi görevli. Şikayetimi MOTAŞ a yaptım (7ZT1H) numarasıyla kayda aldılar 🙂 bakalım cevap ne gelecek. Olmadı mahkeme yolu açık. Duyarlı olmak lazım neticede SOYULUYORUZ….

 14. huseyin dedi ki:

  her bina yapilirken her daire icin park yeri istenir mal sahibi her daire icin 1 park yeri gosterir gosteremedigi her daire icin park ucreti oder. yani pesin odenir yola parkedilen araclain parasi

 15. Ferit dedi ki:

  Belediyemiz suç işliyor mahkeme kararını tanımıyor yargıtay ın kararı ile örnek teşkil eden davaları tanımıyor

  1. MALATYALI dedi ki:

   SAYIŞTAYIN RAPORUNDA BELEDİYENİN KAYITLARININ YANLIŞ EKSİK OLDUĞU MİLYONLARCA LİRANIN KAYITLARININ OLMADIĞI YÖNÜNDEKİ RAPOR İÇİN A.ÇAKIR ” BENİM İÇİN BİR ÖNEMİ YOK O RAPORUN ” DEMİŞTİ ,MİLLETİN PARALARINI İSTEDİĞİ GİBİ HARCAYIM HESAP VERMEYEN BU ZİHNİYETE , BU ADAMLARA ADALETTEN HAKTAN HUKUKTAN BAHSETSEK ANLAMALARI BİR ÖMÜR SÜRER.

 16. Ferit dedi ki:

  Mahkeme kararından, 01.07.1993 tarihli ve 21624 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren otopark yönetmeliğinin 4’ncü Maddesinin ’f’ bendinin son paragrafında, ‘otopark bedeli alınan parsellerin otopark ihtiyacının belediye ve valilikçe karşılanması zorunludur’, 9’uncu madde de ise, ‘bina içinde veya parselinde otopark yapılması mümkün olmayan yapıların durumu belediyece imar durumu ile ilgili ilk müracaat tarihinden başlayarak 30 gün içinde ilgilisine gerekçeleri ile bildirilir. Belediyeler bina otoparkı yerine otopark sorunun nasıl çözümleneceğini binanın hangi bölge veya genel otoparkından yararlanacağını da bildirmekte ve bu otoparkları tesis etmekle yükümlüdür. Bu durumda bölge veya genel otoparktan yararlananlardan ayrıca kullanım ücreti alınmaz.”

 17. Emre izmir dedi ki:

  Bu kadar olmaz kaldırıma araba park etmekte nedir ya nerede yasıyoruz eğitim durumu olmayan biri bile kaldırıma park etmez aracını hiç değilse yayaya engelli vatandaşa saygısı olsun insanların..parkmetre olayına bu kadar söyleyipte kaldırıma park etmeye bişey söylenmiyor o ne kadar yanlışsa bu ondan daha fazla yanlış

 18. Kaptan dedi ki:

  Avrupa’ya girmekten bahsederken Avrupadaki caddelerdeki park olayını incelemenizi rica ediyorum bu kafayla bizi değil Avrupa birliğine
  5. Sınıf ülkeler birliğine bile almazlar

 19. Ülkü Koçak dedi ki:

  Olay bu ya,
  Bir gün Ankara’dan Urfa’ya senfoni orkestrası gelmiş. Konser için organizasyon görevini belediyeye vermişler. Başkan bütün biletleri Nasıl olsa masrafları ben yaptım aşiret bir konser dinlesin diye vermiş yağenin elime biletleri. Yeğen bütün aşirete biletleri dağıtmış.
  Konser günü akşam salon ağzına kadar dolu. Bilet verilmeyen aşiretin diğer üyeleri ve bedava konseri daha da bedava izlemek isteyen halk konser verilecek yazlık sinemanın yakınındaki dam üstüne konuvermiş.
  Konser başlamış , kemanı, viyolenseli, obuası sıralı sırasız ” gıy gıy da gıy gıy” saatlerce çalmış.

  Konser çıkışı o zamanki siyah beyaz tek TV nin spikeri organizasyonda emeği geçen Başkan ile röpörtaj yapar.
  – Efendim konseri nasıl buldunuz?
  Başkan
  – VALLAHA BACIM URFA URFA OLALI BÖYLE EZİYET ÇEKMEDİ.
  Der.

  Zamanının Milli Eğitim Müdürü
  Öğrenciler olmasa okulları yönetmek çok kolay demiş.

  Bizim aklımızı kıt gören yerel yöneticilerimizde araçlar olmasa trafiği yönetmek çok kolay anlayışı içinde.

  Kalın selametle.

 20. aşağışeherli dedi ki:

  otopark yapmayın yolardan ucret alın acil malatyaya belediyenin otoparklar yapması lazım en az 10 tane bunlarında cuzi fıatlrı olması lazım ama kaldırım yapmaktan otoparka sıra gelmiyor ,,

 21. EROL dedi ki:

  Kent trafik ne iş yapar.İş Bankası nın önünde ve Pak Kazanç İş hanını önünde akşama kadar içinde oturuyorlar.Bir yetkili bunların ne iş yaptığını anlatsın.

 22. Ali dedi ki:

  Dar yollar geniş yol yapamıyoruz

 23. Bekir Kara dedi ki:

  Bu bir kültür meselesi, kaldırıma park ederek yayaların hakkına giriyorlar. Para vermemek için her yolu deniyorlar, böyle bir topluluk eşine az rastlanır bir durum. Parkometre olmazsa esnaf aracını çekiyor, ta ki eve gidene kadar kımıldatmıyor. Orada işi olan vatandaşta fırıl fırıl dönüyor. Kesinlikle cezai işlem uygulanmalı. Parkometre olmalı, merkezde işi olan vatandaşlar için büyük kolaylık.

 24. Hasan- Esnafları düşünün dedi ki:

  Park metre uygulaması esnaf için iyi bir uygulama vatandaş arabasını bırakıp gidiyodu aylarca gelmiyordu AmA şimdi park bile etmiyor esnaf için iyi…zaten esnaflık bitme derecesine gelmiş anlayışınız için teşekkür ederiz

 25. Burak dedi ki:

  Kimse şikayet etmesin kosa kosa gidip oy verirseniz bu olanlara goz yumacaksiniz ilerdeki korkum evde oturmayada para isteyecekler zapcioglu caddesine de bunu getirdiler buralar hep ev evimizin onune par edemez olduk eni sonu park metreciyle papaz olacak ki bunu gonderenlere ibret olsun

 26. Ferit dedi ki:

  Bize bu Ahmet Çakır az bile yapıyor biz hak ettik bize müstehak ben iddaa ediyorum bu Çakır yakında belediye girişine banko bırakıp belediyeye işlem yapmaya gelen vatandaştan ayakbastı parası aldıracak iyi. İşte Timur bir fil daha

 27. sahipsiz Malatya dedi ki:

  Defalarca polisi arayıp şikayet ettim , inanın 2-3 defa aileme araba çarpacaktı .
  Ama umursayan olmadı , ekip gönderiyoruz diyorlar . Hiç göndermediler !!

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."