Final

Örnek Resim


Hacı Mehmet Turfanda

Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Karakaş Konağı’na Bir Restorasyon Daha

Karakaş Konağı’na Bir Restorasyon Daha
 • 16.06.2016
 • Büyükşehir Belediyesi, Karakaş Konağı Restorasyonu ile ilgili ihaleyi yaptı. 1.5 milyon muhammen bedelli ihaleye 11 firma teklif verdi.

Malatya sivil mimarisinin bugüne kadar elde kalan en önemli örneklerinden olan ve 2001 yılından bu yana milyonlarca lira para harcanıp birçok kes restore edilmesine karşın, gerektiği gibi değerlendirilemeyen ve korunamayan tarihi Karakaş Konağı, bir kez de Büyükşehir Belediyesi eliyle restore ediliyor.

Büyükşehir Belediyesi, Maliye Hazinesi’nden devredilen tarihi konak için ihaleye çıktı. Bugüne kadar 2 milyon TL’yi aşkın harcama yapılarak birkaç kez restore edilen ancak değerlendirilemediği gibi kaderine terk edilen Tarihi Karakaş Konağı için Büyükşehir Belediyesi, 1 milyon 557 bin  TL muhammen bedelle ihaleye çıktı. 11 firmanın katıldığı ihalede, en düşük teklifi 971 bin 823 bin TL ile Nurullah Kurul verirken, en yüksek teklifi ise 1 milyon 202 bin 334 TL ile Çağ Restorasyon verdi.

“Ek hizmet binası olarak kullanacağız”

Yeni Malatya Gazetesi ve malatyahaber.com’un 19 Kasım 2015 tarihinde, çok değerli arsası nedeniyle konağın her türlü tehlikeye açık olarak bakımsız bırakılıp arsaya dönüştürüleceği ve satılacağı söylentilerinin konu edildiği ‘Karakaş Konağı Arsa mı olacak?’ başlıklı haberine yanıt veren Büyükşehir Belediyesi,  “Malatya kültüründe önemli bir yere sahip olan ancak, yıllardır atıl vaziyette bulunan Tarihi Karakaş Konağı, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleriyle ayağa kaldırılıyor. Maliye Hazinesi’nde bulunan Karakaş Konağı’nın Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne tahsisinin gerçekleşmesi ile birlikte restore edilerek Büyükşehir Belediyesi Ek Hizmet Binası olarak kullanılması planlanıyor” açıklamasında bulunmuştu.

Eski Bakan Koç, ‘içine insan koymazsanız bina yaşamaz’ demişti

Kültür ve Turizm Eski Bakanı Atilla Koç, bakanlığı döneminde yaptığı Malatya ziyaretinde, konakta inceleme yapmış, konağın bakımsızlığına ‘İçine insan koymazsanız bina yaşamaz’ sözleriyle tepki göstermiş ve konağın kullanılmasını istemişti. Bakanın bu sözlerine yetkililer duyarsız kalırken, Karakaş Konağı,  balici ve tinercilerin uğrak mekanı haline gelmiş, yangından hasar görmüştü.

Karakaş Konağı’nın 15 yıllık restorasyon serüveni

Karakaşzade Hacı Mustafa tarafından 1875-1880 yılları arasında yaptırılan ve Malatya evlerinin tipik özelliklerini taşıyan Tarihi Karakaş Konağı, 1989 yılında taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2001 yılında restore edilen Karakaş Konağı’nın çatısı, bu restorasyonun hemen ardından  su akıtmaya başlayınca ikinci kez restorasyon yapıldı.

Bu tarihten sonra Karakaş Konağı’nın ne şekilde değerlendirileceğine ilişkin kamuoyuna birçok proje açıklandı ancak hiç biri gerçekleşmedi.  Karakaş Konağı, bir dönem Malatya Evi ve Etnografya Müzesi olarak düşünüldü.  Bu proje hayata geçmeyince bu kez de Konağa, merkezi İstanbul’da bulunan Malatya Eğitim Vakfı (MEV) talip oldu.  Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nden o dönem Malatya İl Özel İdaresi’ne devredilen Konak, sonraki süreçte yeniden Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildi. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Karakaş Konağı’nı ‘Vakıf Müzesi’ yapmak istemesi üzerine,  Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredildi. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’ne (TÜRSAB) verileceğini açıklanan konak için 2011 tarihinde açıklama yapan Malatya Valiliği, Karakaş Konağı’nın Malatya Baro tarafından sosyal amaçlı olarak kullanılma isteğini duyurdu fakat bu proje de gerçekleşmedi.  Bunun üzerine yeniden İl Özel İdaresi’ne devredilen Karakaş Konağı, büyükşehir süreci nedeniyle İl Özel İdaresi’nin statüsü ortadan kalkınca Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi.

Karakaş Konağı, 2001 yılındaki ilk restorasyondan sonra arada geçen 15 yıllık sürede kaderine terk edilmiş vaziyette bekletiliyordu.

11 firma katıldı

En son 13 Nisan 2015 tarihinde çıkan yangın nedeniyle zarar gören ve Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Restore ettikten sonra Belediye Ek Hizmet Binası’ olarak kullanacağız dediği Karakaş Konağı için yaptığı ihaleye katılan firmalar ve teklifleri şöyle:

Nurullah Kurul:                                               971.823.000 TL

Abdulkadir Aslan:                                           1.025. 046.000 TL

Fadıl Çiçek:                                                  1.034.183.000 TL

Sanat Restorasyon:                                       1.038.993.000 TL

Fetih Restorasyon:                                        1.075.844.000 TL

Nilüfer Triko                                                  1.103.103.000 TL

Bülent Elbistanoğlu:                                    1.109.437.000 TL

Sabah Eser-Perçin İnş. Ort.                         1.444.444.000 TL

Veli Çiftaslan:                                             1.154.906 000 TL

EFK Elkt.-Turan Balım İş ortaklığı:             1.158.820.000 TL

Çağ Restorasyon:                                      1.202.334.000 TL

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

karakaşkonağı1

karakaşkonağı2

karakaşkonağı3

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. Heyhat dedi ki:

  İlimiz yakında Yalapşap Hizmetler Ödülünü alacak:
  -Trambüs II.Etap (Maşti-Organize) unutuldu.
  -Yakınkent Motaş Yolu İpaş Yeşilyurt Girişi Tek Yön. Cezaevi arkası tek yön unutuldu.
  -Huzurevi önü yolu 6 yıldır 3 belediye tarafından asfaltlanamıyor (Kapanan kasaba belediyeliği, İlçe alt belediyeliği, Malatya Büyükşehir Belediyesi ilgisizliğinden) unutuldu. BİMER’e şikayet edildi.
  -Yeni Tren Garı projesi unutuldu.
  -Kuzey ve Güney Kuşak Yolu yavaşlatılarak unutuldu.

 2. malatyasevadlısı dedi ki:

  vahh vahh yazık bu devletin parasına bu da bir vatan hainliği bu devletin parasını çar çur eden ler nasıl olsa vatandaşin sırtına vurusunuz su ve emlak vergisi olarak 2 ay sornada baliciler mekani olur

 3. harun dedi ki:

  paranız varsa boş yerlere harcayacağınıza mahalle aralarındaki şu oto yıkama gürültü kirliliğini kaldırın da olması gereken yere yani sanayi veya şehir dışına çıkarında bir gücünüzü görelim halkın sesine ne zaman kulak vereceksiniz………………

  1. jilet dedi ki:

   çok doğru …mahelle içindeki mobilyacıları , demircileri sanayi yollayın gide..

 4. HASAN dedi ki:

  Siz daha çok tamirat yaptırırsınız. Şehrin göbeğindeki yer koruma, 3-5 yılda bir restorasyon adı altında harcama yap…Ne kafadasınız anlamak mümkün mü…..

  1. ahmet dedi ki:

   öyle deme hocam..adamlar yöl yaptı!!!

 5. malatyalı dedi ki:

  hiç bir özelliği olmayan bir yapı,eski vali ulvi saran döneminde şehrin en güzel yerine böyle kerpiç evler yaptı şimdi elinde kaldılar.kerpiç yapılar binlerce yıl boyunca tüm dünyada kullanılmıştır.yağmur yağınca eriyip gitmiştir.hiçbir tarihsel ve sanatsal özelliği bulunmaz.belediye neden restore ediyor saçma bir durum ,10 yıl önce restore edildi,yağmur yağdı yangın çıktı eridi,aynısı tekrar yaşanacak .buradaki konu şu kent konseyi ne iş yapar ,malatya insanı çok vasat maalesef mimarlar odası ne der,tarihciler ne der.hiç bir şey diyemezler.

 6. Yalap dedi ki:

  Kapısına kilit vurulacak yerleri sürekli restore etsen neye yarar. Restore ettiğiniz gibi bir de turizme kazandırıp içini gezdirseniz ya. Malatya’nın ciddi anlamda senelerdir hala bir kültür evi yoktur. Ne zaman yapmayı planlıyorlar acaba. Daha Malatya Kongre ve Kültür Merkezi binasının dış duvarındaki Malatya Büyükşehir Belediyesi ışıklandırmasının altındaki eski İl Özel İdare ışıklandırma yazısını çıkarmayı beceremediler. Yap İşlet Devret modelinden çok Yat Restore et Kilitlet kafasıyla bir yol alınmaz hemşerim. Dirilme vakti heyhat !!!

 7. malatyasporlufk dedi ki:

  devletin parası çokta allah’tan hiçmi korkmuyorsunuz bu konağı kaçıncı yapmanız o yaptırdıgınız paralarda tüyü bitmemiş yetimin hakkı var yazık günah bu konağı yıksanız bundan iyi

 8. Bir garip yolcu dedi ki:

  Bir yıl sonra yine tinerciler yakar. Yazık günah. Kırk yıldır restore edilip duruyor. Bu binaya giriş yapılacak yol dahi kalmadı. Bari restore edildikten sonra BEŞKONAKLAR benzeri bir uygulama ile mekanı kullanılabilir ve sahipsiz bırakmayın. Lütfen kanalboyuna gösterdiğiniz hassasiyeti buraya göstermeyin .

 9. elf dedi ki:

  yahu nasıl bir ülkeyiz arkadaş bu tarihi eserin önü boştu getirip tam önüne plaza yaptılar sevgili belediyemizde o zaman izin verdi binaların arasında kaybolan bu yapı sonra fahiş paralarla restore edildi yazık değilmi güzelim yapıya

  1. Vatandas dedi ki:

   Tarihi eserin önüne neden bina ruhsatı verilmis.Anlasılır gibi değil.Bu yapıyı bu hale getirenlerin ayaklarına beton döküp tarihi eser diye kernek beton meydanında sergilemek lazım…

  2. Hasan dedi ki:

   Açıkta kalan son tarafına da plaza yapılıyor. Malatya’nın önde gelen gruplarından biri yaptığı için ruhsat almak zaten sorun olmamıştır. Burayı da mantar gibi türeyen sözüm ona STK lardan birine verirler zaten.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."