Final

Malatyalife Residence

Vahap Erdem Aday

Malatya Haber -

Kayısı Birlik’in ‘Yok Oluş’ Sürecinde Son Aşama

Kayısı Birlik’in ‘Yok Oluş’ Sürecinde Son Aşama
 • 02.10.2018

Malatya’da kayısı ve kayısıcılığın spekülatif amaçlı operasyonlardan, işlemlerden zarar görmesini engellemek, üreticiye destek amaçlı olarak 1990’lı yılların ilk yarısında kurulan, ancak yönetimine ‘siyasilerin yaptığı’ niteliği tartışmalı atamalar nedeniyle tam anlamıyla bazılarının ‘çiftliği’ haline dönüştürülen, sonra da adeta ‘batırılan’, bazı yöneticileri yolsuzluk- usulsüzlük suçlamasıyla yargılanan, mal varlığı da 2012 yılında icra yoluyla satılan Kayısı Birlik’le ilgili süren iflas işlemlerinin son aşamada olduğu, İstanbul’daki bir yerel gazetede yayınlanan ilanla ortaya çıktı.

Tasfiye işlemlerine 1 Temmuz 2013 tarihinde başlanılan ve 2016 yılında iflas kararı verilen Kayısı Birlik‘ten alacakları bulunanlar için Malatya İcra Ve İflas Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Basın İlan Kurumu tarafından dağıtımı yapılan ilan, geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yayınlandığı ifade edilen bir gazetede yayınlandı.

Malatya’da satışı olmayan ‘Harbi’ adlı  bir gazetede 27 Eylül 2018 tarihinde yeralan ilanda, Kayısı Birlik için 2016 yılında iflas kararı verildiği görülürken, “KAYISI BİRLİK hakkında alacak ve istihkak iddialarını tahkik ve tetkik işlemi bitmiş olup tanzim edilen sıra cetveli incelemeye hazırdır.” denildi.

Kayısı Birlik’ten alacağı bulunanların sıra cetveli için yapılan ilan şöyle:

“T.C. MALATYA İCRA VE İFLAS MÜDÜRLÜĞÜ /2016/6 İFLAS / SIRA CETVELİ İLANI

Müflisin adı, soyadı ve adresi : T.H. S.S. MALATYA KAYISI TARIM SATIŞ KOOPERATİFLER BİRLİĞİ – KAYISI BİRLİK 7810077004 Vergi Nolu, Organize San. Bölgesi 5. Cad. Merkez / Malatya

Müflis T.H. S.S. MALATYA KAYISI TARIM SATIŞ KOOPERATİFLER BİRLİĞİ – KAYISI BİRLİK hakkında alacak ve istihkak iddialarını tahkik ve tetkik işlemi bitmiş olup tanzim edilen sıra cetveli incelemeye hazırdır.

Alacakları kısmen veya tamamen reddedilen alacaklıların, İİK’nun 235. maddesi gereğince, alacağın esasına ve miktarına ilişkin itirazlarını (15) gün içerisinde iflasa karar verilen yerdeki Ticaret Mahkemesi’nde dava açmaları gerektiği, yalnız sıraya ilişkin itirazların ise ( 7 ) gün içinde şikayet yolu ile İcra Mahkemesi’nde ileri sürülebileceği, ayrıca alacağı kısmen veya tamamen reddedilen alacaklıların 2. alacaklılar toplantısına katılabilmeleri için kayıt kabul davası açtıkları Asliye Ticaret Mahkemesi’nden toplantıya katılma kararını dosyaya ibraz etmeleri gerektiği İİK’nun 166., 232., 234. ve 235. maddeleri gereğince ilan ve tebliğ olunur.”

Burhan KARADUMAN, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. doğan dedi ki:

  Kaysı Birlik yinede kurulmalı sağlam bir tüzük bu sorunu çözecektir.Diğer Birlikler nasın ayakta…..

 2. Feyzullah dedi ki:

  Malatya’da olsa olsa RANT BİRLİĞİ olur. RANT KARDEŞLİĞİ olur. RANT CEMAATLERİ olur. RANT İLİŞKİLERİ olur. Gerisi fasa fiso.
  Kayısı Birlik o zaman batmasaydı, bugün batardı. Çünkü gelenler gidenlerden hiç hesap sormadı / soramaz / sorduramaz.
  Bir birimizi kandırmayalım. Evet kayısı Birlik batırıldı. Ama PARANIN IŞIĞINI görüp de RANTA yönelen bir sürü AT SİNEKLERİ türedi.

 3. Harun dedi ki:

  Hangi birlik. Malatya da nezaman çiftçi birlik olmuş. Birlik arıyorsanız eğer bak Trakyada bak Marmara birliğe bak karadeniz de fisko birliğe bak. Doğuda ve iç Anadoluda bu kültür gelişmemiş. Avrupa ve dünyada çiftçiler hep bir arada hareket ederler. Birleşirler. MALATYADA hadi birleşsin. Vizyon ileri dusunce nerde.

 4. M.Sinan Öztan dedi ki:

  Kaysı Birliğin son dönemde açılışında konuya vakıf ve birliği uzun süre yaşatacak bir yönetim oluşmamıştı. Kayısı alım satımı ile uiğraşan büyük,küçük kayısı tüccarları elbirliği ile Kayısı birliğe karşı davranış içinde bulundular ve Kayısı Birlik yöneticileri bunlarla baş edemedi.Sonunda kapanma noktasına geldi.

 5. YAŞAR dedi ki:

  Sahipsiz malatya işte…!
  bahse konu Kayısıbirliği batıran başkan nerede sizce?
  AK PARTİ Battalgazi Belediyesi ENCÜMENİ olarak ödüllendirildi.
  B I R A W O O

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."