Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Kayısı Sorununu Ancak Karadenizli Vekiller Çözer!.”

“Kayısı Sorununu Ancak Karadenizli Vekiller Çözer!.”
 • 13.06.2017
 • Kayısıda yüksek rekolte tahmininden sonra düşük fiyat beklentisi üreticiyi endişelendirdi..

Rekoltenin 672 bin ton açıklanmasından sonra kayısıda fiyatların çiftçiyi mağdur edebilecek düzeye düşebileceği değerlendirilirken Ziraat Odaları’ndan çarpıcı eleştiriler geldi.

Malatya’da ekonominin temelini oluşturan kayısıda yüksek rekolteye bağlı olarak fiyatların önümüzdeki günlerde daha da düşebileceği, üreticilerin bu yıl işçi parasını dahi ödemesinin mümkün olamayacağı bildirilirken, Battalgazi ve Yeşilyurt Ziraat Odalarından yapılan açıklamada, kayısı ile ilgili kurum ve kuruluşların yanı sıra siyasilerin olabilecek fiyat istikrarsızlığına karşı bazı tedbirler almasını bekledikleri kaydedildi.

Başer: Umudumuz Karadenizli vekiller!
Battalgazi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başer, kayısının alan bazlı destek kapsamına alınmada sorunlarının da çözülmeyeceğini belirterek “Nasıl ki fındığı alan bazlı destek kapsamına aldırdılarsa kayısının da alınması için Karadenizli vekillerimizi kayısı üreticisine destek olmak üzere Malatya’ya davet ediyorum” derken, Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz da, rekolte açıklamasından sonra kayısı çiftçisinde endişeli bekleyiş başladığını ifade ederek “Şayet fiyat istikrarsızlığı oluşursa işçi parası nasıl ödenecek, sigorta parası nasıl ödenecek, kredi borçları nasıl ödenecek? On yıldır aynı sorunları konuşuyoruz ama değişen bir şey yok. Anlaşılan çiftçiye kendisinden başka kimsenin faydası da olmayacak” diye konuştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz hafta kayısı rekoltesinin 672 bin ton olarak açıklanmasından sonra yüksek rekolteye bağlı olarak kayısı fiyatlarının üreticileri mağdur edebilecek düzeye düşme ihtimali, çiftçileri endişeli bekleyişe sevk etti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yeşilyurt ve Battalgazi Ziraat Odaları Başkanları ise kayısının fiyatının düşmesi durumunda zaten borçlu olan üreticinin işçi maliyetlerini ve TARSİM poliçelerini ödemelerinin dahi mümkün olamayacağını belirterek, üreticinin yalnız bırakılmamasını gerektiğini söyledi.

“Karadenizli Vekillerimizi Malatya’ya davet ediyorum”
Kayısının şu anda kilogram fiyatının 6-7 TL civarında olduğunu belirten Battalgazi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başer, önümüzdeki günlerde bu fiyatların daha da aşağı düşeceği beklentisinin bulunduğunu, böyle olması durumunda kayısı üreticilerini çok zor günlerin beklediğini belirtti. Kayısının alan bazlı destek kapsamına alınmadan her yıl tekrar edilen sorunlarının çözülmeyeceğini kaydeden Başer, Karadenizli vekillerden yardım istedi. Başer “Alan bazlı destek dedik Malatya’daki yetkililer bu konuya çözüm bulamadı. Kayısı üreticisinin sorunlarını çözse çözse Karadenizli vekiller çözer. Ben buradan Karadenizli vekilleri Malatya’ya davet ediyorum. Nasıl ki fındığı alan bazlı destek kapsamına aldırdılarsa kayısının da alınması için kendilerinden destek bekliyoruz. Kayısının sorunlarını çözümü için Karadenizli vekillerimizi Malatya’ya davet ediyoruz” dedi.

Kayısı üreticisini sıkıntılı günlerin beklediğini söyleyen Başer, şunları söyledi:

“Kayısı tutmasa bir dert, tutarsa iki dert. Pazarlama sorunu önümüzde dağ gibi dururken, bir de yüksek rekolteye bağlı olarak oluşacak istikrarsızlık çiftçiyi mağdur edecek. Eğer fiyatlar aşağı düşerse, ne işçi parası ne sigorta parası ödenir. Pazarlama sorunu bir türlü çözülemedi. TARSİM zaten kayısı üreticisi için başlı başına bir sorun. Bu sene üreticinin kayısıyı dalından indirmesi bile zor. Fiyatlar aşağı inerse çiftçiyi çok sıkıntılı günler bekliyor. ”

Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Solmaz: Çiftçi dertleriyle baş başa
Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz da, her yıl kayısı sezonunda aynı sorunların konuşulduğunu ama çözümü konusunda bir arpa boyu yol alınamadığını belirtti.

Çiftçilerin kendi dertleriyle baş başa bırakıldığını belirten Solmaz, “Piyasaların ne olacağı konusunda endişeli bir bekleyiş var. Zaten çiftçilerimizin çoğu borçlu. On yıldır aynı sorunları konuşuyoruz ama değişen bir şey yok. Anlaşılan çiftçiye kendisinden başka kimsenin faydası da olmayacak. Ancak üretici bir araya gelecek, örgütlenecek ve sorunlarına çözümü de kendisi arayacak. Çünkü üreticinin kendisinden başka güvencesi yok. Kısa vadede kayısıyı yaş olarak satabilirsek en azından daha makul bir piyasa fiyatı yakalarız yok satamazsak da çiftçi perişan olacak. Yıllardır aynı şeyler konuşuluyor ama kimsenin bir şey yaptığı yok. Çiftçi dertleriyle baş başa kalıyor” diye konuştu.

Malatya ekonomisinin temelini oluşturan kayısı fiyatlarındaki bu tehlike ihtimalinin ortadan kaldırılmasına yönelik kayısı ile ilgili Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Kayısı Tanıtma Vakfı, Kayısı Araştırma Enstitüsü gibi kurumların, acil eylem planı olup olmadığı merak ediliyor.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. vahap karakılıç dedi ki:

  1-rekolte sağlıklı verilere dayanmamaktadır. doğanşehir bölgesi için kayısı başına 104 kilo yaş kayısı konulmuş. oysa doğanşehir bölgesinde ağırlıkta kayısı bahçelerinde ürün yoktur. şahsen kendi bahçem için söyleyeyim 20 yaşında ki ağaçlarda 5-10 kg arasında ürün var. şimdi sormak lazım bu tahminleri yapan arkadaşlara hangi bölgede hangi bahçede yaptınız ürün tahmini.

 2. sedat dedi ki:

  Kayısı üretici kardeş bir beklentin olmasın 2017 yılında seçim filan yok onun için kayıp bir yıl seni bekliyor en iyisi sen şimdiden tarlanı malını mülkünü satılığa koy ancak satılır işçi parası tüm giderler derken.

 3. ADIYAMAN LI dedi ki:

  MALATYA YI ADIYAMAN A BAĞLANSA 10 TANE ADIYAMAN VEKİL ÇIKARIR VE O ZAMAN MALATYA YI BAKIN NASIL MALATYA YAPAR KAYSI YI DİREK KÖYLÜDEN ALIR İHRAÇ EDERLER VEKİLLERİMİZ KENDİLERİ BİLE GELİP BAHÇEDE YERİNDE İNCELEME TESPİT YAPARLAR

 4. ahmet dedi ki:

  Akp genel bşk.yrd. sayın öznur çalık’ ın en iyi bildiği iştir malatyada yaşanan olumsuzlukları ve ayıpları kapatmak. Sağolsun eksik olmasın! !

 5. mustafa! dedi ki:

  Sesleri cikmiyor vekilerin uyku zamani

  1. Malatya sevdalısı dedi ki:

   KAYSI PARA ETMİYECEK VEKİLLERİN NE SESİ ÇIKSIN

 6. mehmet dedi ki:

  Her sene rekolte belirlemek ve bunu medyada paylaşmak çifçiye zarar veriyor.rekolteleri belirlerken sağlıklı bir calışma yapılmıyor birde bu işin başındaki arkadaş rakamları yıllardır şişkin gösterip çiftçiyi mağdur ediyor.bakanlığın rekolteleri açıklayın diye bir yazısı varmı beceriksiz insanların elinde iş olunca sonuçta böyle maalesef.

 7. Harun dedi ki:

  Kardeşim herkes konuşuyor ama iş yapan yok. Ben Marmara’da yaşıyorum . Trakyada herseyin koparatifi birliği var.çiftçiler herseyden birleşiyor güç oluşturuyor. Kesilecek iki kurusun hesabını yap koparatifcilik yoktur anca konuş. Fındık yaklaşık 9 milyon insanı ilgilendiriyor. Kayısı 400 bin kişiyi geceki olun . Siyasiler bu konuda üzerine düşeni yapmıyor bari çiftçiler birleşin dünyada BU İŞ BÖYLEDİR. BİRLİK VE KOPARATİFCİLİK. MODERN YOLLARLA.

 8. Huseyin dedi ki:

  Bizim vekiller icin cok buyuk utanc… simdi bizimkiler bu olayi duzeltmek yerine bu laflari eden arkadasla ugrasip gorevine son verdirmeye calisirlar. Sahip cikin sorununuzu paylasan kisiye

 9. malatyalı dedi ki:

  sayın vekil mustafa şahin den yorum bekliyoruz.bakalım ne diyecek. ortamın biraz ısınması lazım.

 10. SORUNLARIN BİR KISMI ;
  1. Kayısı Lisanslı Deposu ve . Kayısı İhtisas Borsası kurulmalıdır.
  Kayısının yurtiçinde ve yurtdışında pazarlanmasında yaşanan sıkıntıların giderilebilmesi, ihracatçının, kayısı tüccarlarının, standartları belli, hijyen kurallarına uygun, boylanmış, analizleri yapılmış ürünün temininde kolaylık sağlayacak, rekolte, stok tahminlerinden dolayı yaşanan fiyat dalgalanmalarının önüne geçilmesi için Malatya Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde ilgili kurum ve kuruluşların katılımlarıyla. KAYISI LİSANLI DEPOSU ve PEŞİN VE VADELİ KAYISI İHTİSAS BORSASI KURULMALIDIR.
  2. İthalatçı ülkelerin istediği normlarda, kuru kayısının standardize edilememesi (kükürt, nem, kalibre)
  İhraç edilen kayısıların ithal eden ülke normlarında olmasına azami gayret gösterilmeli gerekirse bu standardisazyon için labaratuarlar, ambalajlama, vakumla, şoklama tesisleri kurulmalıdır. Dünya tüketicisi kayısımızı nasıl tüketmek istiyorsa, bizler üretim planımızı ve üretim yöntemlerimizi istenen şekilde yapmalıyız . Aksi takdirde ürünümüzün imajı sarsılmakta, buda Pazar kayıplarına yol açmaktadır. Malatya Büyükşehir Belediyesi bu konuda üzerine düşen denetim fonksiyonunu yerine getirmelidir. “ DÜNYA SATANDARTLARI GÖZÖNÜNDE BULUNDURULMALI ÜRETİM, AMBALAJLAMA, KÜKÜRTLEME VE DİĞER UNSURLAR BU STANDARTLARA GÖRE YAPILMALIDIR.”
  3. Kayısı Müstahsilleri Veri Tabanı oluşturulmalıdır.
  Malatya çoğrafik olarak 8.000.000 dan fazla kayısı ağacına 50.000 e yakın kayısı üreticisine ev sahipliği yapan dünya üzerinde en nadide kayısının yetiştiği bir iklime sahiptir. Fakat; üreticinin ve bahçelerin yeri, konumu, arazi uygunluğu, çok fazla irdelenmemiştir. Üretici mahsulünü kendi imkanlarıyla pazara sunmakta veya bir takım aracılar vasıtasıyla pazara ulaşmaktadır. Veri tabanının oluşturulmasıyla, üretici elektronik ortamda direkt alıcıya ulaşacak rekabet ortamının oluşumu sağlanacaktır. KAYISI MÜSTAHSİLLERİ BİRLİĞİ KURULMALIDIR.
  4. Kayısı müstahsilinin gelirini tamamen kayısıya bağlaması ve ek tarımsal ürünlere yönelmemesi.
  Malatya çiftçisi tarımsal yoğunluğunun tümünü kayısıya ayırmaktadır. Dikim alanlarının tümü kayısıya tahsis edilmekte, buda müstahsilimizi alternatifsiz tek bir ürüne endeksli bırakmaktadır. Bu sebeple kayısının değerini bulamadığı dönemlerde, müstahsilin mağduriyeti kaçınılmaz olmaktadır. Bunun önüne geçilmesi ve ikame ürünlerin tespit edilip yeni ziraat yöntemlerinin hayata geçirilmesi lazımdır. “MALATYANIN TARIMSAL ARAZİLERİNDE ÜRETİLEBİLECEK İKAME ÜRÜN POLİTİKASI BELİRLENMELİDİR.
  5. Şu anda yürürlükte olan Genel Tarım Politikasında birçok kuru meyve devlet tarafından desteklenirken, Kayısının kapsam dışında bırakılması.
  Kayısının yurt içinde ve yurt dışında hak ettiği değeri bulabilmesi için öncelikle; Hükümetimizin kayısının sorunlarıyla birebir ilgilendiğini göstermesi ve kayısıyı elma, üzüm, incir, fındık gibi destekleme ve ihracatını teşvik etme kapsamına almalıdır. Bunun için Malatyalı siyasiler ve yüksek bürokratlar seferber olmalı, bu konuyu öncelikli ve acil kategorisinde görmelidirler. Bunun için her zeminde kulisler yapılmalı, konu sık sık gündeme getirilmelidir. HÜKÜMETE, BÜROKRATLARIMIZ VE SİYASİLERİMİZ KANALIYLA KAYISI KONUSUNDA BASKI YAPILMALI, KAYISININ ÜLKE TARIM POLİTİKASI GÜNDEMİNE ALINMASI SAĞLANMALIDIR.
  6. Dünyanın en kaliteli ve en büyük kayısı üreticisi olmamıza rağmen Malatya’da bir kayısı ile ilgili ileri teknoloji Katma Değer üreten tesislerin olmaması.
  Kayısıyı yurt dışı pazarlara sadece kurutulmuş ve dökme olarak gönderiyoruz. Fakat yapılan araştırmalar gösteriyor ki; ithal eden ülkeler bizden aldıkları kurutulmuş kayısıları belirli işlemlerden geçirerek yeni ürün olarak ve katma değerini yükselterek piyasaya sürüyorlar. Bu işlemlerin tümünün şehrimizde yapılabileceği bir tesisin yapılması, eğer tam bir örnek model yoksa tasarlanması gerekmektedir. KAYISIYA SANAYİ ÜRÜNÜ OLARAK BAKILMALIDIR.
  7. Gümrük işlemlerinin direkt olarak Malatya’da yapılamaması.
  İhraç işlemlerinin İzmir, İstanbul, Mersin, Antalya gibi illerden yapılıyor olması Malatya Kayısı ihracatçılarının, yurt içine dağılmasına ve bir takım ek maliyet artışına sebep olmaktadır. MALATYA’DA GÜMRÜK MUHAFAZA İŞLEMLERİNİN YAPILMASI ve İŞLETMELERİN İHRACATINI MALATYADAN YAPMASINI SAĞLAMAK İÇİN TEŞVİK EDİCİ UYGULAMALAR BAŞLATILMALIDIR.
  8. Malatya’daki kayısı ihracatçıları arasındaki fiyat düşürücü haksız rekabet ve ithalatçı oyunları.
  Malatya Kayısı İhracatçıları arasında belirli bir konsensüsün olmaması bir birleriyle kıyasıya bir rekabete yol açmaktadır. Bu rekabetin önüne geçilmelidir. İhracatçılarımız arasında yapılacak bir centilmenlik anlaşmasıyla bu sağlanabilir. Malatya kayısı ihracatçıları bir dernek çatısı altında birleşmelidir. MALATYA KAYISI İHRACATÇILARI ARASINDA BİR SÖZ BİRLİĞİ TESİS EDİLMELİ BİR DERNEK ÇATISI ALTINDA BİRLEŞMELERİ SAĞLANMALIDIR.
  9. Kayısının faydalarının bilimsel verilerle kamuoyuna yeterince anlatılmamış olması,
  Kayısının faydaları bilinmekle beraber bunun bilimsel olarak ispat edilememiş olması büyük bir eksikliğimizdir. Bugün kayısının insan sağlığına onlarca faydası olduğu yolunda bilgilere sahip olmamızın yanında bu bilgilerimizi akademik çalışmalar ve elde ettiğimiz verilerle de tastik etmeliyiz. Bunun için özellikle Malatya da bu işe yıllarca mesai harcamış olan bilim insanlarının çalışmalarına, yurt içinde ve yurt dışında bulunan üniversitelerle koordinasyon kurulmalı, kayısı ile ilgili yapılacak her türlü bilimsel çalışmaya destek olunmalı, yapılacak çalışmalara bilimsel kaynakların ortaya çıkmasına maddi manevi destek olunmalıdır. EN YAKIN ZAMANDA KAYISI İLE İLGİLİ BİLİMSEL AKEDEMİK ÇALIŞMALAR BAŞLATILMALI, BAŞLANAN ÇALIŞMALAR ÖZENDİRİLMELİ TEŞVİK EDİLMELİDİR.
  10. İç pazarda kayısının yeterince tanınmaması,
  Kaysının neredeyse tamamı ihraç edilmektedir. Kuru kayısı İç tüketiminin neredeyse %2-3 oranında olması yurtdışındaki ithalatçı firmaların gücünü artırmaktadır. Kayısı üreticisi olan bizler kayısımızı, kendimiz değerlendirmek için özel günlerin, bayramlarımızın dışında da kayısımızı bir ikram malzemesi olarak kullanmalıyız. KAYISININ YURT İÇİNDE DE TÜKETİMİNİN ARTIRILMASI İÇİN GEREKLİ ÇALIŞMALAR YAPILMALIDIR.
  11. Reklam ve tanıtım Gruplarının Malatya tarafından desteklenmesi ve her fırsatta tanıtımın öne çıkarılması.
  Piyasaya arz edilen her türlü mal için birtakım tanıtım ve reklam enstürümanlarından faydalanılmaktadır. Aksi takdirde pazarda sürekliliği sağlamak mümkün olmamaktadır. Bunun da belirli bir maliyeti vardır. Bu maliyeti karşılamak planlı ve devamlı bir tanıtımın, Bilimsel, Akademik araştırmalar, Kulis faaliyetleri yapılabilmesi için, Kayısı tanıtım fonu desteklenmeli , bu fon vasıtasıyla kayısının yurt içi ve yurt dışı tanıtım faaliyetleri gerçekleştirilmelidir. KAYISI TANITIM FONU VE KAYISI TANITMA GRUBU DESTEKLENMELİDİR.
  12. Yurt dışı pazarlama, ihracat beceri ve kabiliyetinin düşük olması,
  İhracatçı firmalarımızın yurt dışına açılması, oralarda ofis –mağaza açması , perakende zincirleri kurması, fuarlara katılması, ihracatı artırıcı tedbirler alması için her türlü girişim ve oluşum başlatılmalıdır. Dünyanın birçok ülkesi yabancı yatırımcılara cazip imkanlar sunmaktadır. Bunlar araştırılıp ekonomik olanlar değerlendirilmelidir. Devletin bu konularla ilgili olarak kurmuş olduğu, Küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekleyen yardım amaçlı kuruluşların (Kalkınma Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı yan kuruluşları, Kalkınma Ajansları,Tübitak, Kosgeb, TİM, İKV, MPM v.d) sağlamış olduğu imkanlardan maksimum faydalanılmalı ve daha fazlası istenmelidir. Bu konuda kurslar, seminerler, sempozyumlar düzenlenmelidir. HER PLATFORMDA ZAMANA VE MEKANA BAKILMAKSIZIN EĞİTİM ÖN PLANA ÇIKARILMALIDIR.
  13. Kayısı ile ilgili bir güç birliğinin oluşturulamaması,
  Kayısı üreticileri birleşerek tek bir çatı altında toplanmalı, güç birliği tesis edilmelidir. Bugün dünyanın diğer ülkelerindeki üreticilere ve meslek kollarına baktığımız zaman bütünlük ve teksesliliklerini muhafaza ettiklerini, her bakımdan bir güç olduklarını muhataplarına hissettirdiklerine şahit olmaktayız. Müstahsiller ilçe bazında örgütlenmeli, bir dernek çatısı altında toplanmalıdır. KAYISI ÜRETİCİLERİ ÖRGÜTLENMELİDİR.
  14. Ekonomik göstergelerin dalgalanması.
  Müstahsilin maliyet fiyatları artarken satış fiyatlarının düşmesi, kayısı müstahsilini zor durumda bırakmaktadır. Kayısı seneler itibariyle istikrarlı bir fiyat politikası oluşturamamıştır. Yurtdışı Satış fiyatları dolarla ifade edilmesine rağmen müstahsil satış fiyatları her zaman Türk Lirası bazında kalmıştır. KAYISI FİYATI DOLARA ENDEKSLENMELİDİR FİYATLAR BU KURDAN TAKİP EDİLMELİDİR.

  15. Çiftçilerin tarımsal kredilerden faydalanmaları esnasındaki yüksek faizler ve kısa vadeli borçlanmalar,
  Kısa ve uzun vadeli çiftçi kredileri çiftçiye pahalıya mal olmakta kredi faizleri çoğu zaman çiftçinin altından kalkamayacağı fakat kullanmak zorunda olduğu bir durum arz etmektedir. KAYISI ÜRETİCİSİNE ÖZEL KAYISI KREDİSİ TAHSİS EDİLMELİDİR.
  16. Kuru kayısı üretimi esnasındaki işgücü ve diğer giderlerin yüksek maliyeti ve müstahsilin bunu öz kaynaklarla değil de borçlanarak gerçekleştirmesi ve taahhüt altına girmesi,
  Kayısın dikiminden hasadına kadar geçen süre içerisindeki işgücü ve diğer maliyetler çok yüksektir (ilaçlama, sulama, hasat, kükürtleme, kurutma, temizleme) bunlar müstahsili zor duruma sokmaktadır. KAYISI MÜSTAHSİLİ DEVLET TARAFINDAN SÜBVANSE EDİLMELİDİR.
  17. Yurt içi ve yurt dışı menşeli birtakım kayısı üreticilerinin kalitesiz kayısılarını Malatya Kayısısı gibi alıcı önüne çıkarması.
  Malatya kayısısının tescili yapılmalı, dünya piyasalarında kendi markasıyla tüketici önüne çıkması sağlanmalıdır. Kayısımızın imajını sarsan her türlü olumsuz uygulamanın önüne geçmek milli bir görev olmalıdır. MALATYALI KAYISISINA SAHİP ÇIKMALIDIR.
  18. Kayısının yaş ve gün kurusu olarak satılması için gerekli alt yapının tesis edilememesi,
  Malatya Kayısısı Kuru kayısı piyasasında önemli bir yere sahip olmasına rağmen dünya pazarlarına yaş kayısı ve gün kurusu olarak uzun bir periyotta satamamaktadır . Buda birtakım altyapı eksikliklerinden (kargo uçağı, lisanslı depo, soğukhava deposu, gümrükleme gibi) kaynaklanmaktadır. Bunun için gerekli tedbirler alınmalı rantabıl sistemler kurulmalıdır. MALATYA KAYISI SOĞUK HAVA DEPOLARI,MALATYA HAVAMEYDANI ULUSLARARASI YÜK VE YOLCU TAŞIMACILIĞINA AÇILMALIDIR.
  19. Kayısının sorunlarına çözüm Malatya’da aranmalıdır.
  Kayısının dikiminden son tüketiciye ulaşmasına kadar bir çok güçlükler yaşanmakta ve bu güçlüklerin aşılması için çareler aranmaktadır. Bu çözüm arayışları için oluşturulan komiteler, kurullar çoğu zaman sorunun merkezinden uzakta, çözüm üretmeye çalışmaktadır. Malatya’da çözüm merkezleri kurulmalı ve aktif olarak faaliyete geçirilmeli varolanların hareket ve uygulama kabiliyetleri yükseltilmelidir. MALATYA KAYISISININ SORUNLARI MALATYADA ÇÖZÜLMELİDİR.
  20. Küçük ve Orta ölçekli işletmeler ihracatta başarılı olabilmeleri için, tek başlarına yerine getiremeyecekleri bu sorunların üstesinden gelmeleri, güçlerini ve deneyimlerini birleştirerek gruplar şeklinde organize olmaları gerekmektedir.
  Küçük ve orta ölçekli işletmelerin tek başlarına ihracatta kalıcı bir başarı sağlamaları, iyi bir organizasyon, bilgi, deneyim, sermaye ve kadro gerektirmektedir. Bunların KOBİ’ ler tarafından sağlanması çok zordur. Japonya ve diğer ülkelerdeki kobi yapılanmaları gözden geçirilmeli faydalı modeller Malatya içinde uygulanmalıdır. Kümelenme,, sektörel dış ticaret şirketleri hayata geçirilmelidir.
  21. Bilimsel dayanağı olmadığı halde bizim kullandığımız bu bilgiler bilimsel verilere dayandırılmalıdır.
  Akademik Kurumlardan bu konuların Bilimsel verilere dayanıp dayanmadığı sorgulanmalı, gerekli bilimsel akademik çalışmalar yapılmalıdır.

  Kayısının:
  1. Beynin düzenli çalışmasını sağladığı ve stresi azalttığı,
  2. Karaciğerin tahrip olan kısımlarının tamirini sağladığı,
  3. Kemiklerin daha düzgün ve sağlam olmasında önemli rol oynadığı,
  4. Dişlerin daha sağlam olmasında önemli rol oynadığı,
  5. Kan yapımını artırarak kansızlığa engel olur.
  6. Mide ve onikiparmak bağırsağı ülserinin oluşmasına engel olduğu ve bu arada ülserin iyileşmesinde de önemli rol oynadığı,
  7. Böbreklerde taş teşekkülünü azalttığı,
  8. Üreme sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu ve cinsel gücü arttırdığı,
  9. Kansere karşı koruyucu etkiye sahip,
  10. Kalp kaslarını kuvvetlendirdiği ve daha düzenli olarak çalışmasını sağladığı,
  11. Kayısının potasyumca zengin sodyumca fakir ve A vitamini öz maddesi karotence zengin olması sebebiyle insan beslenmesinde çok önemli katkılar sağladığı ifade edilmektedir.

  Saygılarımla arz ederim.
  Erhan SOĞUKPINAR
  Kayısı Araştırma ve Proje Geliştirme Derneği Başkanı

  1. murat dedi ki:

   Çok güzel tespitler. Ancak neyle, kimle, hangi parayla!!!!! bunu yapacaksın. 30 bin üreticisi olan kayısinin bir koparatifi; birliği yok. Kayısı para edeken kimsenin gık dedıği yoktu. Para etmeyince ağlamaya başladınız 10 yıldır biriktirilen sorunları 1-2yılda çözemezsiniz gelecek yıl don olursa herşey unutulur.

 11. Adıyamanlı Abizer dedi ki:

  Bizim vekilleri karadenizli kabul etmez kovarlar.Vekillerimize diyecek yok.Hele Mikrofonuda görünce bilmediği konuda yoktur.Her sorunu çözecekmiş gayreti hasıl ederler.Allah sizi bildiği gibi yapsın

 12. Adıyamanlı Abizer dedi ki:

  Numan kurtulmuş fındığı TMOfisine aldırıyor niye fındık istikrarda kalsın
  Bizim vekiller ha bire Twit atıyorlar Efendim Başbakan koşuşma yapıyor katıldık.C.başkanı konuşuyor ordayız vs
  Akıllı olun adam olun bu malatya hep oy verdi sizi üzmedi

 13. Malatya dedi ki:

  Malatya nın vekillerinden bişey olmaz anca gider gelir hükümetin yaptıklarını anlatırlar vagon onarım fabrikası yıllardır aynı kayısıya kim ne zaman çözüm bulacak yıllardır kayısı tutmuyor bu yıl tuttu diye hemen sıkıntıları konuşuyoruz ya iki sene üst üste tutsa ne olacak sayın vekiller gidip gelip seçim zaferlerini konuşmayı bırakın vallahi biz usandık billahi usandık Allah rızası için bişeyler yapında görelim sadece belediyelere personel alınması yereldeki ihaleleri kime vermeyi hesaplarını bırakın sadece belli bir gruba hizmet etmeyide bırakın malatyaya malatyalıyım hizmet edin yeter

 14. MALATYALI dedi ki:

  YAZIKLAR OLSUN SANA MALATYA AKP BU ŞEHRİ BU KADAR MAĞDUR EDİYOR VE HER SEFERİNDE OY PATLAMASI YAPILIYOR ,AKP NİN HANGİ MİLLET VEKİLİ MALATYA YA NE HAYRI OLMUŞ BU GÜNE KADAR , NEREDE BİR ARSA ARAZİ RANT VAR HEPSİ ONUN PEŞİNDE , YUHHH ARTIK.

 15. Müstahak dedi ki:

  Bu sorunun çözümü seçimden geçiyor. Sorgusuz sualsiz oy verip şimdi ağlamanın faydası yok. Adamlar ne versin Malatya ya ağlamayan çocuğa nere de meme verilmiş. Bu gün seçim olsa 5 millet vekili garanti 6:0 bile olabilir. MÜSTAHAK sana Malatya boşa ağlama

 16. ADIYAMAN LI dedi ki:

  Adıyaman Millet Vekilleride bu konuyu bence çok güzel çözer, zaten Malatya nın tüm daire müdürlerini de Adıyaman Millet Vekilleri atıyor, ….??????

  1. Malatya kernekli dedi ki:

   ALKIS ALKIS ALKIS SAYIN ADIYAMAN LIYA

 17. mlx dedi ki:

  battalgazi ziraat odası başkanı sayın başer i tebrik ediyorum.türkiyenin 1.olduğu ürünlerden bir tanesi kayısı ama değerini bilen yok.

 18. Sarıg Erük dedi ki:

  Malatyalının sorunları için Karadenizli milletvekillerini göreve çağırmak da herhalde sadece bizimkilerin aklına gelirdi. Malatyalının hakkını savunması gerekenler Malatya milletvekilleridir.

 19. Malatyali dedi ki:

  O zaman Karadeniz’den TSO başkanı da getirin .Nede olsa Hasan Erkoç kayısıda yıllık 5 milyar usd gelir elde ediliyor ,Malatyaya 400milyon usd kalıyor demedimi.Karadenizli Tso başkanı gelirse bu şehre kayıp 4.6 milyar usd getirecek.Akıllı. olun getirsinler.

 20. Hakan K dedi ki:

  Acaba Malatya vekillerinin yüzleri biraz utanmış mıdır? Sanırım Malatya’nın durumunu özetlemiş sayın ziraat odası başkanımız. Kendisini tebrik ediyorum. Güzel bir çözüm bulmuş.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."