Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Kayısıyı Don Vurdu

Kayısıyı Don Vurdu
 • 17.03.2016
 • Çarşamba’yı Perşembe’ye bağlayan gece yarısından sonra meydana gelen don, birçok bölgede çiçeklenmiş kayısı ağaçlarına zarar verdi.

CHP Milletvekili Veli Ağbaba, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da kayısı üreticileri için olağan felaket haberleri gelmeye başladı. Malatyalılar her yıl aynı stresi yaşıyor. Üreticiler artık  kalıcı çözümler istiyor” dedi.

16 Mart Çarşamba’yı 17 Mart Perşembe’ye bağlayan gece yarısından sonra  meydana gelen don felaketinin ardından, Malatya’nın pek çok bölgesinde kayısının zarar gördüğü belirtiliyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatyalı üreticilerin Türkiye’de ki en sahipsiz üreticiler olduğunu kaydetti.

ÇİÇEK AÇAN YERLERDE ZARAR VAR

Malatya’nın tüm ilçeleriyle bağlantıya geçtiklerini, parti yöneticileri ve üreticilerle görüşmeler yaptıklarını kaydeden Ağbaba, “Doğanşehir’inden, Akçadağ’ına,  Kale’sinden, Battalgazi’sine çiçek açan her bölgede zarar olduğu belirtiliyor.Özellikle düşük rakımlı yerlerdeki zararın boyutu daha fazla.  Birkaç gün içinde don olayının etkisi daha net görülecektir” dedi.

KARARAN KAYISI UMUTLARI DA KARARTTI

Kararan kayısının umutları da kararttığını belirten Ağbaba, her yıl aynı stresle yaşamak zorunda kalan üreticilerin zararlarının karşılanması için kalıcı çözümler sağlanmalıdır. 17 Mart Gecesi meydana gelen don olayının ne kadar zarara yol açtığı yetkililer tarafından hızlı bir şekilde tespit edilmeli, zararlarının karşılanması için harekete geçilmelidir” ifadelerini kullandı. Türkiye’deki en sahipsiz üreticilerin Malatyalı üreticiler olduğunu kaydeden Ağbaba, “AKP’ye en fazla oy veren şehirlerden biri olan Malatya’da üreticilerin kaderlerine terk edilmeleri kabul edilemez. Üreticilerimizin sorunlarını takip etmeye devam edeceğiz. TBMM’de konuyu gündeme getireceğiz” dedi.

Bülten

Etiketler: /

Yorumlar
 1. hasan yıldırım dedi ki:

  SAYIN Hemşerilerim keşke bunlar yaşanmasa 1 yıllık umudun çöküşü ,MEVLAM yardım etsin
  Malatyamızda Maalesef kaysıya altarnatif meyvecilik yok
  Tavsiyem
  kaysiyi soğuk vurdu ,BADEM AGAÇLARI hala çiçek açmadi !
  Ürün çeşitlendiremesine gidilmeli
  Arzu eden hemherilerimiz gelip Darende Günpinar köyünde Badem behçelerimizi görebilirsiniz 30,000 bin fidanimizin 5 yıllık olanlarından Şükür mahsül alamaya başladık

 2. rehber dedi ki:

  yaş meyve daime risk faktörünü beraberinde getirir insanlarında yaşam garantisi yoktur .Allah’tan gelene tevekkül etmek lazım .Nasipte varsa gelir yemenden nasipte yoksa ne gelir elden .

 3. fatih dedi ki:

  Şurayı okuyunca diyorum bu kayısıcılar ne kadar garbinanmış, sonra düşünüyorum evleri arabaları dükkanların haddi hesabı yok. Don vurdu tamam %50 yandı ama kalan %50 y şükretmeyi deneyin Allah sabredene şükredene verir

  1. Kadri dedi ki:

   Kayısıcı değil güzel kardeşim, çiftçi. Olaya şire pazarında deri koltuğunda oturan kaysıcı değilde gariban çiftçi, köylü diye bakarsan o zaman doğru yorumlarsın hadiseyi!

 4. Rahmi dedi ki:

  Bolgenizdeki ve bahcenizdeki durumu paylasirsaniz iyi olur.

  1. ahmet dedi ki:

   doğanşehir yolundaki bütün bahçeler sararmış…benim bahçem %90 yandı..yanmamış olanlarda büyük ihtimal çağla döneminde dökülür.

 5. haceli dedi ki:

  kalanda bu gece yanmış geçmiş olsun bu sadece kayısı bahçe sahibinin kaybı deil tüm malatyanın evvwlki sene gördük malatya donduu..

 6. Nedim dedi ki:

  Benim kaysim 7 yasinda daha tutmadi elektrik borcum 30 000 Lira 7yasindaki ağaca yazdiklari 30 kilo ödeyeceyim prim 5000 lira yüzde elli kalirsa bana ösyecekleri 700 lira. Bu şaka deyil gercek.

 7. Malatyali baba dedi ki:

  Yalan haber bunlar DON YOKK!!!!!

 8. Mikail dedi ki:

  Az çok hepinizin yorumunu okudum bende fikrimi yazayım kaysı bahçemiz var çok şükür sayıcada fazla ancak bu sigorta çıkmadan don olacağı geceler millet sabaha kadar dua ederdi yanmasın diye şimdi herkes yansın diye dua ediyor Allaha kurban olayım oda artık hiç vermemeye başladı Rabbim fakire fukaraya yardım etsin ne diyeyim zor bir durum

 9. ali rıza dedi ki:

  tarım bakanlığı donda zarar gören çiftçie alan bazlı destek vermelidir.aksi taktirde çiftçinin gücü kalmadığında dolayı ağaçların bakımını yapamayacağında dolayı ağaçların kurumasına,kesilmesşne veya bir yıl sonrada verim düşüklüğüne sebep olabiir.

 10. Ahmet Selim dedi ki:

  Hükümet ve devlet gerçekten suçlu. Çünkü hükümet ve devlet, gelip kayısı ağaçlarını ilaçlamalıydı, bakımını yapmalıydı, sulamasını, budamasını, bellemesini de yapmalıydı. Malatya milletvekileri de bu konuda çok suçlu. Onlar da soğuk havaya karşı önlem almalıydı. Hazine Müsteşarı kayısının dalındaki meyveye göre para dağıtmalıydı. Kayısı bahçesi olanlar da bu arada gidip tv dizileri izlemeliydi, maç seyretmeliydi. Ne güzel dünya ya…

  1. Orkun dedi ki:

   Ahmet kardeş herkez işini yaptığı sürece sıkıntı yok genel bi doğal affet oldumu bunun zararını devlet karsılamalı bu yasada bile var kardeşim rica minnet yapacagı şey değil bi malatya yı garanti gördüklerinden çifçiliği bitirdiler tv izler kayısı bekler duruma getirdiler malatya çifcisi bi kayısıylamı dururdu pancarından tut tahıl ürünlerine kadar gelir kapısı vardı biri olmazsa birinden kazanıyordu noldu üretiğini satamaz hale geldi cifci zarar gördü dediler sen otur tv izle kayısıyı bekle biz dışardan alırız ital eder kapına kadar getiririz ikimizde aynı yolla cıkıyoruz ama objektif bakmanızı isterim olaya

  2. ahmet dedi ki:

   sen iyi misin !!! balkona çıkta hava al!! milletin bahçesi yanmış adamın yazdıklarına bak…
   devlet çiftçisine sahip çıkmalı ..avrupaya git bakalım işler böyle mi dönüyor.?
   bu durumda suçlu ne devlet ne de çiftçi…

   suçluyu arıyorsak bulalım , adamın bahçede 100 000 tl lik kaybı var..sigorta yaptırmış, devletin ödediği 35 000 tl çiftçinin kaybı 65000 tl ..bu durumda kim suçlu? poliçelere her yıl %100 zam yapan, poliçede %48 kesinti yapılacağı yazmasına rağmen reel de %65 kesinti yapan , elini vatandaşın cebine atmış devleti gösterebiliriz!!!

   1. Ahmet Selim dedi ki:

    Avrupa’da don olacağı zaman 100 kilo samanı, 2 tane lastiği alıpda bahçesinde yakmayan çiftçinin yüzüne bile bakmazlar. Kayısıda geçen yıl para kazanan çiftçiler bir zahmet kazandıklarının bir kısmını da bahçesine harcamayı bilsin. Her şeyi devletten bekleye bekleye kayısıcıyı tembel alıştırdınız.

    1. ahmet dedi ki:

     ciddi misin…bu akılla sen devam et..!!! gel bahçeyi gösterim sana neresinden lastik yakacaksın…belli ki kayısın yok..bekara karı boşamak kolay!

    2. Gariban köylü dedi ki:

     Sen kardeş sıcak odanda oturup bunları yaziyorsun da 7 bahcem var her birinde 30 ağaç biri dağda biri çayda don 4 gece oldu hangi birinde yakacaksin saat kacta yakacaksin bir bahçeden birine gitmem 2 saat bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak maalesef böyle sacmalana neden oluyor

 11. mehmet dedi ki:

  bayram sen başka bi habere yorum yaz belliki kayısı bahçen yok atıp tutuyon nerden biliyon zekat verip wermeyeni konuşuyorsun

 12. Baskilli dedi ki:

  Bizim 20 dönüm kayısı bahçesi 2 senedir donuyor. ÇKS 1.400 tl verdi geçen sene. Yıllık sulama parasının onda biri. Bu sene 10.000 tl istediler. İki senedir ürün yok. Nerden para getirip ödeyeceksin. Elektrik affı yalan oldu. Borçlar gırtlağa kadar. Borca faiz üstüne faiz. Bilip bilmeden konuşanlar belki anlar artık.

 13. Münür dedi ki:

  Arkadaşlar kaysı işi allaha kalmış onun dediği olur.bir diğer husus ne kaysının nede Malatya’nın sahibi var herşeyin Birliği var kaysıda bi bok yok bikaçtane karaborsacı çekip çeviriyorlar lanet olsun tutar para etmez tutmaz Malatyalı perişan masrafını karşılamıyor bile milletvekili lri yiyip içiyor allah rızası için hangisinin malatya ya faydası var nasıl olsa rantları yerinde yüce allah herşeyin hayırlısını nasip etsin tüm hemşehri lerimize geçmiş olsun.nasip te bu varmış sayın arkadaşlar.saygılar

 14. Ergin dedi ki:

  Millet vekili 15000tl alıyor kayısı yanmış umrundamı.

 15. drejanlılar dedi ki:

  cumali sende mumkunse konuşma

 16. drejanlılar dedi ki:

  ali nerede yaşyon kaysının malatya için önemini bilmediğin beli bir yorum yazyon

 17. ali dedi ki:

  sigorta yaptıracaksın devlet pirimin yüzde ellisini ödüyor daha ne olsun bu sene yanacağı belliydi.

  1. orkun dedi ki:

   ali kardeş bu sene yanacağı belliydi diyemeyiz onun orası şansdır çünkü uzun vadede hava durumları bazen yanılabiliyor sadece dolu sigortası yapabildim niye mi ben sigorta yaptırmaya gittiğimde bana söyledikleri cümle şu sizin o bölgeye her yıl vuruyor o yüzden cezalı bölge %100 vurursa devlet ödemelerini falan çık benim sigorta fiyatından düşük çıkıyor anlatabiliyormuyum yeri gelirse söylediğimizde de vekiller sigorta yaptırsaydınız diyorlar dahaydin buyur.

  2. ahmet dedi ki:

   he yaw!! daha ne olsun demi!!! Allah akıl fikir versin..geçen seneye göre primler yüzde yüz artmış…devletin verdiği, don olayı yüzde yüz yaşanırsa sana ödeyeceği para yüzde 35..kesinti yüzde 65 …geçen sene 5 000 tl olan poliçe bu sene olmuş 10000 tl..

 18. Mehmet dedi ki:

  Saçma sapan konşma kayısın olmadığı belli olsaydı cepten para harcamak ne gorursn

 19. Baybars dedi ki:

  Sayın Ağbaba Akp li vekillerin çokta umurlarında değil kayısı yanması. onların işleri tıkırında nasılsa.olan gariban küçük üreticilere oldu.

 20. CUMALİ dedi ki:

  HER SENE AYNI HİKAYE YANDI ,YANACAK, YEMEYE 1 KAYSI KALMADI
  ALLAH SİZİ ISLAH EDE İNŞALLAH YALAN SÖYLEYİN Kİ
  İNŞALLAH HEPSİ YANADA KURTULASINIZ.
  KAYSI OLUYOR PARA
  YANIYOR DEVLET VERİYOR PARA
  ÇKS OLAN ALIYOR PARA
  ZİRAAT ODALAR DAĞITIYOR PARA

  KAYSISI OLAMAYAN DİKİLİ AĞACI OLMAYAN VATANDAŞ NE YAPIYOR ALLAHINIZA ŞÜKÜR EDİN….

  1. orkun dedi ki:

   cumali kardeş senin şu yazdığına okuyup sinirlenmeyen kimse yokturdur belli senin tuzun kuru belli senin kayısı bahçen yok ne şartda ne koşulda olduğunu anlardın çifçinin sana biride demiş kayısı yanarsa para dağıtılıyor yok öyle birşey sigorta yaptıran çifçiler alıyor yani her çks si olan para alamıyor cumali bey sigortayıda ne şartlarda ne yüksek mevlalarda yaptırdıklarını sor malatya çifçilerinden çoğu çifçi don sigortası yapıyor ve yansa dahi para alamıyor. kayısısı olmayan kişi zaten geliri başka yerlerde sağlıyordur kayısısı olanda öyle merak etme sadece çifçilikle geçinen kimse bulamazsın etrafında sadece çifçi olsa acından ölür bu şartlarda teşekkür ederim

   1. BAYRAM dedi ki:

    sizi gidi AĞBABACILAR işiniz gücünüz atmak cumali haklı her tarafı kayısı ile doldurduk hiç tarım arazisi bırakmadık kayısı dondan etkilenen ürün devletin işi gücü yok devemlı para ödesin inanırmısınız SİGORTA yapanlar inşallah yanar diyorlar yada stoğunda 2-3 ton malı olanlarda yanar diyorlar böyle nankörler var ALLAH rızkımızı kesmisse kimden alalım çünkü malatyalılarda ŞÜKÜR yok malın ZEKATINI vermiyorlar şonuç……………….

    1. orkun dedi ki:

     bayram kardeş meseleyi şucular bucular diyip çarpıtmayalım kayısıyı bir tarım arazisi olarak görmemenize de şaşkınlık ve hayranlığımı saklıyamayacağım ,betonlaşmayla doldursaydık o arazileri senin acından iyi olacaktı sanırım , sigorta yapan veya stoklayan ayrım yapmayacak arkadaş bugun başkasının başına gelen yarın kendini başınada gelebilir , devlet bakmak zorunda 100 kere de yansa 1000 kerede yansa bakmak zorunda devlet bizim için var biz devlet için değil hı şunu da hatırlatayım seçim meydanlarında söz verip de sonra üreticiye 43 tl den dönümüne ödeme yapmada değildir bakmak, allahın dediği olur yapacak birşeyimiz yok demekte dogru değil bu affet hepimizi vurdu her yerde her zaman zararımızın karşılanmasını dile getireceğiz.

   2. CUMALİ dedi ki:

    EĞER KAYSINIZ YANDIYSA ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN BEN KÖTÜ BİR ANLAMDA SÖYLEMEDİM SADECE HER SENEKİ MALATYA EDEBİYATI YANDI YANDI

    1. Gariban köylü dedi ki:

     Her sene yanıyor demek ki bak kardeş bu işten hiç kazanamayan koyludur tutmayinca elektrik su gübre sabit masrafı en az 10 bin zaten adamın 1 krs geliri yok borclaniyor tutmasını bekliyor tuttuğu zaman kayisiyi ayaklar altına alıyorlar kayısı düşüyor 4-5 e bakma sen şimdiki fiyatlara 3 yıldır yokta 10 TL üstü 4-5 olunca işçi masrafını bile karsilamiyor cifci traktorunu satma noktasına geliyor velhasıl dışardan göründüğü gibi değil devlet yardımına gelince dönüm başı 8 TL veriyor 30 donum yerin varsa yıllık 240 TL aliyorsun geçen yılda yanınca seçim var diye söz verdiler don parası vereceğiz diye elazigda 110 TL verdiler malatya da 40 Tl. Elazigda baskil harici kayısı mi vardı da elaziga böyle para verildi bunları gorun bilin sonra yorum yapın Malatyalı çiftçi sadaka istemiyor kalıcı çözüm istiyor sigorta pirimleri yüksek 12 bin TL almak için 5 bin TL prim borcu oduyorsun tutarsa 5 bin gitti tutmazsa eksperin 2 çift sözüne bağlı geliyor bu dondan degil diye bir rapor tutuyor artık traktorumu satarsin bahçeyimi bilemem velhasıl Malatyalı ciftciyle malatya beraber biter bunları da bilin malatyanin artık biseyi yok esnaf kan ağlıyor zincirleme böyle gider

  2. Emre dedi ki:

   Tarsiminden tut kooperatiflerine kadar, yatı gemisi olana 1,80 den, çiftçiye 4,5 TL den veren devletine kadar, 1 sene vadesi geçmiş borcunu 3 e katlayan bankasına kadar her kurum, kişi kaysicinin anasını bellesin bizde Yarabbi sukur diyelim, cumalı sen sabahları soba dumanı falanmi cekiyon???

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."