Final

OpelMalatyalife Residence

Vahap Erdem Aday

Malatya Haber -

Sanki Kemal Sunal Filmi! “Pide Ekmek Değildir, Pide Pidedir..”

Sanki Kemal Sunal Filmi! “Pide Ekmek Değildir, Pide Pidedir..”
 • 05.09.2018
 • Pideye 2. korsan zam da uygulanmaya başlanırken Fırıncılar Odası başkanından tuhaf savunma..

Geçtiğimiz Ramazan ayında gramajı düşürülerek yüzde 33 oranında zam yapılan pideye, yaklaşık 3 ay sonra ikinci bir zam daha yapıldı. Fırıncılar Odası Yönetim Kurulu kararıyla yüzde 25 zam yapılan 150 gram pide dünden itibaren 1.25 kuruştan satılmaya başlandı.

Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Büyükelçi, bunun gerekçesine tuhaf açıklamalar getirdi. Büyükelçi “Çünkü biz ekmeğe zam yapmadık, pideye zam yaptık. Bir kere o ekmek değildir. Pidedir. Pide sadece pidedir.  Una aşırı zam yapıldı. Biz de dün zam kararı aldık. Bizde zam kararı yok. Aramızda anlaşma var. Pide özeldir. Aslında isteseler (Fırıncıları kastediyor) isteyen istediği fiyata satabilir. Zaten onu yapıyorlar da” dedi.

Ramazan ayında Pide fırınlarında, 200 gramı 1 TL olan ekmeğin gramajının 150 grama düşürülüp fiyatının aynı tutulmasıyla yapılan ve uygulamaya konan, yüzde 33’lük zammın üzerinden 3 ay geçmişken,  Malatya’da pideye yine zam geldi.  1 TL’ye satılan 150 gram pide, yüzde 25 oranındaki zamla 1.25 kuruştan satılmaya başlandı.

“Pide ekmek değildir, pide sadece pidedir”

5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanununun “Esnaf ve Sanatkârlarca Üretilen Mal ve Hizmetlerin Fiyat Tarifeleri Hakkında Yönetmeliğin’ “Fiyat tarifelerinin belirlenmesi ve onay esasları” başlıklı 5’ inci maddesinin ilgili fıkrası gereğince, zam kararı ESOB yönetim kurulunun onayına sunulması gerekirken, tıpkı Ramazan ayına günler kala yapılan zam gibi sadece Yönetim Kurulu kararıyla uygulamaya konulan yüzde 25 oranındaki pide zammına ilişkin soruları yanıtlayan Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Büyükelçi, tuhaf açıklamalarda bulundu.

Önce bunun bir zam olmadığını, daha sonra un fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle Oda Yönetim Kurulu kararıyla zam yaptıklarını, daha sonra ekmek değil pideye zam yapıldığını, pidenin de ekmek değil sadece pide olduğu için komisyon kararına ihtiyaç bulunmadığını belirten Büyükelçi’nin (yandaki fotoğrafta) sorulara verdiği cevapların banttan çözümü şöyle:

“Bir kere o ekmek değil. Pidedir. Pide özeldir. Pide ekmek grubuna girmiyor. Bazlama ve yufka ile aynı kategoriye giriyor. Fahiş bir zam da yapmadık. Sadece yüzde 25 zam yaptık. Un fiyatlarına yüzde 65 zam gelmiş. Una, mayaya, doğalgaza zam geldiği için biz de zam kararı aldık. Doğalgazın o kadar girdisi yok da una aşırı zam geldi. Düşünebiliyor musunuz yüzde 65 zam. Mayaya da yüzde 25 zam geldi. O günkü zammın bu konuyla bir alakası yok. 3 günün içinde una yüzde 65 zam gelmiş. Esnaf artık un alamayacak duruma düştü.

Una aşırı zam yapıldı. Zam kararını dün aldık. Bizde aslında zam kararı yok. Aramızda anlaşma var. Pidenin zam kararı yok. Pide özeldir. Aslında isteseler (Fırıncıları kastediyor) isteyen istediği fiyata satabilir. Zaten onu yapıyorlar da.  Bazı yerlerde farkındaysanız 1.25, 1.50 kuruştan satabiliyorlar. Bize tabiler.  Resmi fiyat veremiyoruz onlara aslında. Böyle resmi bir karar vermeyebiliriz.  Yani adam gidip 2 liraya beni kurtarıyor derse zorlayamayız.  Pide özel olduğu için isteyen istediği fiyata satabilir. Biz kendi aramızda yönetim kurulu kararıyla bunlara ‘Böyle olsun’ maksat ki herkes bir arada çalışsın. Biraz zam oranı fazla mı derseniz? Şöyle ki, Malatya’da aşırı miktarda fırın sayısı var. Çok açılıyor. Kimse kapasiteli çalışamıyor. İki torba, üç torba, burada da zarar ediyorlar. Her bir fırında 3-5 kişi çalışıyor biliyorsunuz.  Bunu yapmak zorundalar. Fırın sayısı çok fazla.”

Pidenin neden ekmek olmadığı, ekmek değilse hangi kategoriye girdiğine ilişin soruya da yanıt veren Büyükelçi sözlerini şöyle sürdürdü:

“Pide özeldir, çünkü sen pideciye gittiğinde ekmeğinin yanında biberini, patlıcanını pişirtebiliyorsun. Tava yapıyorsun.

Komisyon yarın toplanacak. Biz ekmeğe zam yapmadık, pideye zam yaptık. Ekmeğe zam yapsaydık komisyon kararıyla bu zam miktarı belirlenirdi.  Pidecinin dayanacak gücü yoktur.

Somun ekmeğe de zam geliyor.  Francala ekmek, somun ekmeğidir.  Yarın bir karara bağlayacağız. Artık bakanlıktan ne zaman döner bilemiyorum ama biz yarın bir karara bağlayacağız.  Somun ekmeğe de yüzde 25 zam yapılacak. Pide ise pidedir.   Pideye zam yapılırken bizim yönetim kurulu kararımız yeterli.  Komisyon kararına gerek yok.”

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: / / /

Yorumlar
 1. Cemal dedi ki:

  Bazlamacı Başkan Pide ekmek değildir diyor Malatyalı deyimi ile pidenin adı eskiden AÇIK EKMEK idi bunu acaba biliyormu. Maliyetler yükseldiyse neden tatlıya baklavaya böreğe çöreğe zam yapmıyorsun. sahi somun ekmekte unlu mamul değilmi ona neden zam yapmadın. Çünki zam gerekçene kargalar bile gülüyor

 2. hasan balcı dedi ki:

  Ağlamayınnn alışırsınız yakındaaa pışşş pışşş

 3. DEMİRHAN dedi ki:

  SON 1 AYDA UNUN TORBASI 70 TL DEN 110 TL YE ÇIKTI.MAYANIN KOLİSİ 45 LİRADAN 70 TL YE ÇIKTI 1 KG POŞET 7,5 TL DEN 17 TL YE ÇIKTI 1 KG BEYAZ KAĞIT 2,5 TL DEN 8 TL YE ÇIKTI.SON 1 AYDA ELEKTRİĞE,İŞYERLERİNDE KULLANILAN SU KONUTLARIN 3 KATINA KDV Sİ,SİĞORTASI BAĞKURU, İŞÇİSİ KİRASI STOPAJI MUHTASARI ÖTV Sİ DAHA SAYAMAYACAĞIMIZ ONLARCA KALEM EMTİAYA ZAM GELDİ KİMSEDEN ÇIT ÇIKMIYOR BU MEMLEKET 10 TL YE DOMATES, 8 TL YE PATETES SOĞAN YEDİ SİZ KALKMIŞ AKŞAMA KADAR VATANDAŞIN YEMEĞİNİ TAVASINI GÜVECİNİ BİBERİNİ DOMATESİNİ BEDAVA PİŞİREN YÜZLERCE PİDECİ ESNAFININ 0,25 KURUŞLUK ZAMINA YORUM YAPIYORSUNUZ. MALATYA PİDECİ ESNAFININ YAPACAĞI TEK ŞEY PİŞİRİM ÜCRETLERİNİ EN KISA ZAMSNDA UYGULAMAK 1 TAVA PİŞİRİMİ 5 TL HAKKIMIZ OLAN BEDEL AMA EŞ DOST DİYE ALINMIYOR FIRINLARDA ZAMAN OLUYOR TAVA,GÜVEÇ,BİBER VS MALZEMELERDEN İÇERİYE EKMEK ATACAK YER BULUNMUYOR VE ODUN BOŞUNA YANIYOR VE YERİ GELİYOR PİŞİRTTİĞİ TAVANIN YANINDA EKMEK ALMAYAN İNSANLAR OLUYOR.SOMUNCU KİMSENİN TAVASINI,GÜVECİNİ VS PİŞİRMEZ. SİZ ÖNCE UN FABRİKALARININ PARA BABALARINI ELEŞTİRİN ONDAN SONRA GARİBAN PİDECİ ESNAFLA UĞRAŞIN NOKTA…..

 4. Aydın dedi ki:

  Geçen gün Urfa’ya gittim fırından ekmek aldım kahvaltı için ekmek 90 kuruş gramajı sordum 230 gram dedi bu nasıl iş dedim Malatya’da ekmek 150 gram 1tl vallahi biz de böyle kardeşim dedi şimdi soruyorum urfa baska devletmi un fiyatları orda farklı burda farklı mı

 5. ÇİFTÇİ44 dedi ki:

  Dahada beter olmanız dileği ile malatyalılar. 24 haziranda gördük hepinizi. Devammı 😎😎

 6. berk dedi ki:

  fırıncılar hep zengin zaten dolarlarla oynuyorlar hepsinin altında jipler kafelerde fink atıyorlar

 7. Ramazan dedi ki:

  Kemal Sunal demişken, Fırıncılar Odası başkanının bu konuşması rahmetlinin bir başka filmindeki diyaloğunu hatırlattı. Hani şu ‘Umudumuz Şaban’ filmindeki ünlü seçim konuşması. Bu haberi okuyunca, arşivden filmi buldum. Kürsüdeki konuşması aynen şöyleydi: “Şimdi ben buraya neden çıktım, niçin çıktım, nasıl çıktım. Bunu izaha gerek yok. Gördünüz. Yürüdüm, çıktım. Ama çıkmamış da olabilirim. Çıkmışsam çıkmışımdır, çıkmamışsam çıkmamışımdır. Görünen köy uzakta değildir. Buraya çıktık da sonradan çıkmadık mı dedik. Bunlar bir takım uydurma laflardır. Sahi ya… Ben buraya neden çıktım? Kim çıkardı ulan beni buraya?”

 8. Abdurrahman dedi ki:

  TÜKETİCİ KARDEŞLERİM Fazla değil bir ay evimize pide sokmayalım onun yerine somun ekmeği tüketelim o zaman görün fiyatları.Pide ekmek mi değil mi görür başkan.BEN BUGÜNDEN İTİBAREN PİDEYİ EVİME SOKMAYACAĞIM.

 9. fxlive dedi ki:

  Hamsi paluk değildur, hamsi hamsidur.

 10. EROL dedi ki:

  KARDEŞİM NE SACMALAMİŞSIN DİGECEGIN TEKKELIME RAMAZAN AYINDAN BUYANA 65 LIRA OLAN UN ŞUAN 110 TL OLMUŞ UN UCUZDA EKMEK PAHALIMI KARDEŞİM UN 80 LIRA OLSUN PİDECİLER GENE ZAM YAPMASIN UN 110 TL CUVALI FIRINCİLAR ODASINA GIDIP HABER YAPAN HABERCİ UN CUNUN FABRIKASINA GIDIP ORDA BI HABER YAP TUMMİLLET BILSIN UN NEDEN BU KADAR ZAMLANIYOR

 11. Tırnakcı dedi ki:

  Una gelen zammı yazın önce. Sonra ekmeğe geleni yazın. Una %65 zam gelecek. Ekmeğe indirim mi yapsınlar. İsterseniz o da olur. Ne tuhaf bir memleket olduk yahu. Her şey zamlanmış. Ekmeği eti yerinde tutmaya çalışıyorlar. Neyin fiyatı artmadı ki ekmeğin fiyatı artmasın?Bu neyin kafası kardeşim ?Kime yağcılık yapıyorsunuz?

  1. Feyzullah Taş dedi ki:

   Tırnakçı, Ramazan ayında una ne kadar zam gelmişti de 50 gram birden düşürüldü? Fırıncı bir çuval ekmekten 80 adet ekmek fazladan yaptı.

 12. ULU BİLGE dedi ki:

  Sen kimsin ki ona buna sormamıza gerek yok diyorsun dediğim dedik çaldığım düdük diyorsun pide ekmek değil diyorsun yalan diyenin, devletin mülki amirlerinin gözleri görmez olmuş, kulakları duymaz olmuş, dilleri lal olmuş, tabiki bu durumda sen de istediğin gibi at koşturuyorsun.

 13. behlül dedi ki:

  Pide ekmek değildir.. Pide Pidedir pide hiç bazlama olması somun pideden mi yapıldı sen bazlama ustasımısın. SEN İSE BAZLAMA BAŞKAN MISIN nasıl bişey ya gülmekten bayındım ya allahım devlet millet bunlara bunlar gibilerine emanet yav pide ekmek değildir pide pidedir özeldir.

 14. 44malatyalıı dedi ki:

  dün fırına gittim ekmek 1.25 lahmacun içi getirirsen onu da 1.5 tl ye yapıyoruz diyo noluyoruz yav dedim almadım 25 kuruş için değil dönen bu saçma sapan oyun için almadım kazanmasinlar diye almaycm da fırından ekmek sende alma o da almasın !

 15. mustafa dedi ki:

  Bazlamacı başkanı demiş ki: Pide ekmek değil!!! Peki ekmek bazlama mı? Sen ise Bazlama Başkanı mısın? Adama sormazlar mı: Pide madem ekmek değil ise Pideye ne zam yaptın? Sen Fırıncılar Odası olarak bazlama ve pideye zam yapamazsın. Sen ekmeğe zam yapabilirsin. Kendi kendini ele vermişsin. Ah ahh

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."