Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Kent Alt Yapısı ‘Kevgir’ Misali!.

Kent Alt Yapısı ‘Kevgir’ Misali!.
 • 21.06.2016

Malatya il merkezi  alt yapı sistemi arızaları nedeniyle adeta köstebek yuvasına döndü.  2007 yılında 8 bin civarında olan su ve kanalizasyon şebeke – abone arızaları 2011’de 15 bine ulaşırken, 2015 yılında ise günde 82 arıza ile 30 bini buldu. Arızalar ağırlıklı olarak kapasite yetmezliği, aşırı yük, şebeke hatlarında kullanılan malzemenin kalitesizliği, hatlarda oluşan deformasyon gibi nedenlerden oluştu.

Battalgazi ve Yeşilyurt ilçe sınırlarına dahil olan il merkezindeki içmesuyu ve kanalizasyon şebekelerinde meydana gelen arızalar hız kesmiyor. Geçtiğimiz Pazartesi günü meydana gelen şebeke arızası nedeniyle Hükümet Konağı çevresindeki birçok mahalleye uzun süre içmesuyu verilemedi.

HANGİ YIL NE KADAR ARIZA?
* 2015 yılı su ve kanalizasyon arızaları
içmesuyu arıza sayısı: 10.995 adet
Kanalizasyon arıza sayısı: 18.351 adet

* 2011 yılı su ve kanalizasyon arızaları
İçme suyu arıza sayısı: 4.803 adet
Kanalizasyon arıza: 10.499 adet

* 2007 yılı su ve kanalizasyon arızaları
İçme suyu arıza sayısı 3.550 adet
Kanalizasyon arıza: 4.500 adet

YÜZDE 94’Ü ‘İÇ ETKENLER’ YÜZÜNDEN!.
Su ve Kanalizasyon hatlarında meydana gelen arızaların yüzde 94 gibi (28.834 arıza) ezici çoğunlukla iç etkenler denilen, verilen meclis kararları ile artan aşırı yükü taşıyamama, kapasite yetersizliği, kalitesiz malzeme kullanımı ve ucuz işçilik, hatlarda meydana gelen deformeler gibi değişik nedenlerden oluşan arızalar oluşturdu.

2015 yılında Belediye, yüklenici, doğalgaz, TEDAŞ, TOKİ, Telekom, Emniyet gibi kurumların altyapı şebeke hatları döşenmesi sırasında meydana gelen ve dış etkenler denilen arıza sayısı ise 512.

512 arızadan 201 adedi Büyükşehir Belediye Fen İşleri ile Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyeleri neden olmuş. Müteahhitlerin neden olduğu arıza sayısı ise 103. Doğalgaz hatlarının döşenmesi sırasında meydana gelen arıza sayısı ise 97. Diğer arızalar ise, TEDAŞ,TOKİ, Emniyet, Telekom gibi kurum ve kuruluşların çalışmaları yol açmış.

BELEDİYE MECLİSİ’NİN DUYARSIZLIĞI..
Bu arada, giderek artan arızalarla ilgili uzmanlarca yapılan değerlendirme ve eleştiriler şöyle:

“Kent sıkıştı. Yeni merkezler açılmıyor. Buna rağmen Belediye Meclisi, ağırlıklı olarak bireysel istemli yoğunluk artırıcı imar maddeleri ile toplanıyor. Yakın bir zamana kadar bu talepler hep olumlu karşılanıyordu. Düşünün, konut alanı olan bir bölge, ticari alana, ticari alan olan bölge, eğitim tesisi veya sağlık tesisi alanına veya turistik tesis alanına dönüştürülüyor. Konut alanı ile ticari tesis alanının veya ticari tesis alan ile eğitim-sağlık-turistik tesis alanının insan ve araç sirkülâsyonu aynı olabilir mi? Üstelik bunların hepsi de merkezde. Bu anlayış sürdükçe bu tür arızaların önlenmesi mümkün değildir. Belediye meclisi birkaç vatandaşı mağdur etmeyeyim diyor, ama verdiği kararlarla ezici çoğunlukta olan vatandaşları mağdur ediyor ve bunu yaparken de kent yaşamını çekilmez hale getirdiğinin farkında olmuyor.”

Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com- malatyayorum44.com

Etiketler: / / / /

Yorumlar
 1. DOĞANŞEHİRLİ dedi ki:

  Benim anlamadığım belediye bir eşiyor kapatmadan diğer yeri eşiyor gel çavuşoğlu mah. araba bir çukurdan kurtulmadan diğerine düşüyor yapıyorsunuz elinize sağlık kapatın yama asfaltı yapın tekrar devam edin bir gün lastikler kesilecek belediye rahat edecek bir an önce çözüm üretsinler oturup konuşmasınlar

 2. malatyalı gurbetçi dedi ki:

  malatya insanına çok bile bu hizmetler. demokrasi 4 yılda bir zarfla oy atmak değil belli bir olgunlukla bir daha ki seçimde tokadı vurmaktır (mecazen diyorum yani oy vermemektir mesela)… mesela belediye otobüsünün minibüslerden pahalı olduğu kaç il var türkiyede hiç düşündünüz mü? böyle olur 5 yıldızlı kent.. bravo….

 3. yasemin dedi ki:

  Belediyenin yarısı selamla ise alinmis.bunlarin icindr kspatilan kolej personeli de dahil.yetkisiz adamlar yaka baş daginik bolca sekreterli ve herbiri ozel şoforlu luks arabalarda ne kadar iş yapılabilir ki.benim gibi oy verenlerin kaçı vicdan azabı duyuyor acaba.

 4. kutay dedi ki:

  yazık en çok yatırım gelmesi gereken bakanımızın olduğu, tayyip erdoğan’ın sınırsız destek verdiği bir dönemde ahbap- çavuş ilişkileri ve birilerinin dayatmalarıyla zorla belediye başkanı yaptırılan ben yaptım oldu deyip sonradan çark eden bir belediyeyle yönetiliyoruz. emin olun bir şehir nasıl yönetilemez diye bir tez konusu yapılsa malatya belediyesi açık ara önde olurdu. nasıl olmasın ki? kaynağından gelen kernek suyunu betona gömüp suni şelale yapan ( o su zaten bir gün patlayıp şehri sele gömecek) kanalboyunun doğal kaynak suyunu betona gömüp suni su ekleyen, allah’ın lütfu hiçbir aracıya gerek duymadan kaynağından gelen suya %300 zam yapan, asırlık çınarları kesen, trilyonlar verip ışıklı taçlar yapıp sonra kaldıran, kanalboyunu ve kerneği yeniden düzenliyoruz deyip düzenlemeden kastının şehri betonlaştırmak olduğunu anladığımız, brezilya katedralini kes, kopyala, yapıştır mantığıyla nikah sarayına çeviren, kerneğin ortasına kernekle ne alaka dedirten yel değirmeni diken, cadde ve sokak isimlerini değiştirerek sözlükten seçen, şehrin hafızasını bir anda silen, vergileri acımazsızca artırıp, ulaşım fiyatlarında istanbul’u sollayan, ismiyle çelişen zeki!!! bir beyefendiyi danışman seçen, eğer doğruysa büyükşehirdeki daire başkanlarının israfına göz yumanlar bu dünyada olmasa ahirette elbette hesap vereceklerdir. ölümlü dünya ateşten gömlek giyenler kul hakkı yiyenleridir.

  1. ahmet dedi ki:

   Kutay kardeşim herkes senin gibi gündemi takip etse ne olup ne bittiğinin farkında olsa zaten bu rezillikler yaşanmaz istanbulda bir gezi parkını yıkacaklar diye nerdeyse iç savaş çıktı burda şehrin adeta ırzına geçiliyor kimseden ses yok ne diyeyim herkes layık olduğu yönetilirmiş.

 5. malatya dedi ki:

  neden yorumlarım siliniyor acaba nedenini öğrenebilirmiyim

 6. acınacak dedi ki:

  faturaya gelınce cayır cayır yazarlar anlamadıgım hiç mi vicdan yok herseyı bıze yukluyorsunuz yok artık yok bıttık

 7. Isar dedi ki:

  Daha dun iftara 10 dakika kala sular kesildi cukurderede neymis ariza 20 gun evvel tokicivarinda anasebeke patladi sabahtan aksama kadar su bosa akti ariza deyp kesen olmadi tabi o bosa akan suyunda parasi vatandasdan tahsil edilecek…maski masrafsiz suyu guzel paralara satmaya devam etsin insaallah sonu hayrolur….

 8. malatya dedi ki:

  adımız büyükşehir….ama sanırım adımız büyük….toplu taşımadan laf açılmışken,şehir içi toplu taşıma ücretleride çok sıkıntılı,minibüsler 1.5 tl gibi bir ücrete karşılık insanlara ulaşım hizmeti verirken,büyükşehirimizin bünyesinde yer alan taşıma şirketi motaş aynı hizmeti 1.8 tl gibi bir ücret karşılığında vermekte.şimdi yetkililere sorsanız,65 yaş üstü ücretsiz falan diyecekler.bende cevap olarak:belediye otobüsüne binmek için emekliliği mi beklemek,65 yaşını mı beklemek gerek diyeceğim.

 9. malatya dedi ki:

  ha birde ara sıra motaş ın toplu taşıma araçlarına biniyorum.malatya merkezdeki otobüs durağını tüm malatya bilir,valiliğin tam karşısı…bir dönem orada bir tane lcd ekran vardı,ve o lcd ekranda hangi otobüsün kaç dakikaya geleceği,kaç dakikaya kalkacağı yazıyordu,o sistemede akıllı durak gibi birşey demişlerdi.ve eminim o sistem kurulurken dünya para harcandı,yanlışım yoksa 1 yada 1,5 yıl çalıştı o sistem,duraklarda o lcd ekrandan ne zaman otobüs geleceğini öğrendik,daha sonra o ekran karardı,sistem çalışmadı.şimdi bakıyorum,az önce dedim ya o merkezdeki durak,orada o lcd ekranın üzerine yine eski sistem şeffaf dosya içinde a4 kağıda yazılmış,hareket saatleri o lcd ekran üzerine yapıştırılmış.Şimdi soruyorum buradan yetkililere,akıllı durak sistemi madem çalışmayacak neden yapıldı,hadi madem yaptınız neden çalışmıyor.üzerine a4 kağıda basılmış hareket saatlerini asmak içinmi yaptınız,o kadar para verdiniz..

 10. malatya dedi ki:

  canım malatya;hani nerede akıllı kent uygulaması,malatyanın 1/bilmem kaç ölçekli planını çıkarmışlardı neye yaradı,su şebekesinin haritası çıkmıştı ne oldu,inönü caddesine ışıklı taçlar yapıldı,ya şimdi ne durumda,malatya cadde ve sokaklarına boylu fidanlar alınmıştı,çoğu kurudu,kimin parası çöpe gitti,kışla caddesine kaldırım kenarlarına elekrikli lambalar döşenmişti,kaldırım yapılırken,kaç kez yandı,kaç tanesi kaldı,kanalboyunda eskiden 2 araç yanyana geçerdi,şimdi yol daraldımı çektimi,neden 1 araç zor geçiyor,bu mantıklamı trafik sorunu çözümlenecek,kerneğin suyu gene biyerlerden çıkıyor,zamanında başkan bey,suyu muhafaza ettik,kaynak korumaya alındı,üzeri kapatılmadı demişti,acaba kernek projesi,kerneğin yapısına uygun bir proje değil mi,her sene sağdan soldan sular çıkıyor,daha bu ve bunu gibi birçok sıkıntılı problemler var,yada varedildi….

 11. malatya dedi ki:

  5 yılda 5 yıldızlı bir malatya diyordu sayın başkan çakır…bir zamanlar….o yıldızları gören varsa söylesin…..trafik keşmekeş,ara sokaklar köstebek yuvası,su da zamansız kesilmeler,eskiyi düzeltme diye birşey yok.yeni yapılan adından da anlaşılacağı gibi yeni,siyasilerin öve öve bitiremediği büyükşehir,vatandaşı sömürüyor habire,ödediğimiz vergi arttı,su faturasının suyu çıktı….

 12. Mehmet dedi ki:

  Eşilen yerler keşke ancak üç ay sonra kapatılmasa köstebek yuvaları gibi sokaklar

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."