Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Kent Hafızası Olarak da Hizmet Verecek”

“Kent Hafızası Olarak da Hizmet Verecek”
  • 22.08.2017

Battalgazi Belediyesi’ne devredilen tarihi Askerlik Şubesi’nde restorasyon çalışmaları başladı. Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın restorasyon çalışmalarını incelediği tarihi Askerlik Şubesi, Kent Müzesi olarak vatandaşların hizmetine sunulacak.

Battalgazi Belediyesi tarafından bir tarihi eser daha Malatya’ya kazandırılıyor. 1893 yılında yapılan ve Malatya’da uzun yıllar redif asker alma yeri olarak işlev gören tarihi Askerlik Şubesi, daha sonraki süreçte Askeri Mahkeme, Sıkı Yönetim Komutanlığı, Merkez Komutanlığı, İnzibat Komutanlığı ve Askere Alma Şubesi hizmet vermişti.

Tarihi Askerlik Şubesi’nin Battalgazi Belediyesi’ne devredilmesinin ardından restorasyon çalışmaları başladı. Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyerek, burada bir açıklama yaptı.

Askerlik Şubesi binasının Malatya’ya Kent Müzesi olarak kazandırılacağını belirten Başkan Gürkan, Askerlik Şubesi’nin tarihi hakkında bilgiler vererek, “Hepimizin bildiği gibi Askerlik Şubesi uzun yıllar burası redif asker alma yeri olarak işlev görmüş. Daha sonraki süreçte de Askeri Mahkeme ve Askere Alma Şubesi olarak ve Sıkı Yönetim Komutanlığı Merkez Komutanlığı ve İnzibat Komutanlığı olarak işlev görmüştür. 1893 yılında yapılan bu bina Abdulhamit döneminde yapılmış olup, hakikaten Malatya’nın en eski binalarından bir tanesidir. Biz Belediye olarak Malatya’nın kültür ve tarihini koruma noktasında ve gelecek kuşaklara aktarma noktasında kendimize bir görev kabul ettik. Bu görev çerçevesi içerisinde de gerçektende tarihi eserlerimizin ayağa kaldırılması ecdat yadigarımızın, kültürel varlıklarımızın, medeniyetlerimizin toprak altında yok olmaya mahkum olmaması noktasında, gün yüzüne çıkarma noktasında ekip arkadaşlarımızla birlikte yoğun bir çalışma içerinde bulunuyoruz. Bu çalışma çerçevesi içerisinde Battalgazi surlarının ayağa kaldırılması, Ulu Caminin, Kervansarayın, Kanlı Kümbetin, Nefise Hatun Kümbeti’nin, Ahmet Turan’ın, Namazgah’ın, Emir Ömerlerin, Sıddı Zeyneplerin, Hasan Basrilerin, Usta Şehitlerin, Sancak Babaların, Horosan Babalarının, Poyraz Konağı’nın ayağa kaldırılması noktasında hakikaten yoğun bir çalışma içerisine girdik. Büyük Şehir olup, metropol ilçe olduktan sonrada Malatya merkezde bulunan ecdat yadigarı olan tarihi eserlerimizin gün yüzüne çıkarılması ve kaybolmama noktasında ki çalışmalarımızda burada da son sürat devam ettik. Bu kapsamda Tahtalı Minare Hamamı’nın kamulaştırılması yapılarak oranın resüsitasyon, restorasyon ve rölöveleri çıkarılarak ihale edilip, çalışmalar bitme aşamasında olup Eylül ayı itibariyle de Tahtalı Minare Hamamı ve çevresindeki bütün müştemilatı ile birlikte vatandaşımızın hizmetine sunulacak” dedi.

Askerlik Şubesi’nde restorasyon çalışmalarının başladığını belirten Başkan Gürkan, “Askerlik Şubesi de Milli Savunma Bakanlığımız ile yapmış olduğumuzun protokol çerçevesi içerisinde Kent Müzesi yapılmak kaydı ile Battalgazi Belediyemize devredilmişti. Bugün burada bu açıklamayı yapma gereği duyuyor olmamın birinci sebebi, bu binanın bir Kent Müzesi olarak Malatya’mıza kazandırılması noktasında önemli bir milat olduğunu ifade etmek istiyorum. Ayrıca buradaki restorasyon ve resitasyon işlemlerinin bir an evvel bitirilerek, her ne kadar ihale tutanaklarında 180 gün şeklindeki bir güne tekamül etmişse de, ben burada ilgili müellif firmaya bunun 120 gün gibi bir zaman zarfında bitirilmesi ve iç dizaynın, mefruşat ve donanımının, Kent Müzesi hüviyetine büründürülmesinin önümüzdeki yıl vatandaşımızın hizmetine sunulması noktasında ilgili arkadaşlara da bu konuda dileklerimi ifade ediyorum. Burada ilgili müellif firma çalışmaya başlamıştır. Bugün itibari ile yoğun bir çalışma içerisindeler. Hakikaten burası sizlerinde takip ettiği gibi çok çirkin bir boyalama ve çok hoş olamayan, aslını değiştiren, özüne uygun olmayan eklentiler ve eklemeler yapılmış. Şimdi dikkat ederseniz oradaki taşlar ve sıvalar kazınınca güzel taş örnekleri çıkmış. Ben inanıyorum ki burası bir Atatürk Evi gibi, bir Gazi İlkokulu gibi ve bir Tahtalı Minare Hamamı gibi hakikaten o eski ihtişamını tekrar gün yüzüne çıkaracak, vatandaşımıza bundan böylede Kent hafızası olarak ve Kent Müzesi olarak da hizmet verecektir. Bu hizmetlerin Malatya’mıza, Malatya halkına hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bu hizmetlerin bize, Malatya’mıza ve Battalgazi’mize sağlanmasında emeği geçen Milli Savunma Bakanımıza, Gümrük Ticaret Bakanımıza, Vekillerimize ve Hükümetimize ve bu işlerle ilgili teknik çalışmalar yapan tüm teknik personelimize ve ilgili müellif firmaya da teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bülten- Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: / /

Yorumlar
  1. Turgut ÖZMÜŞ dedi ki:

    Çok değerli bir yer , İnşallah Malatyamız için , güzel bir şekilde değerlendirilir …

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."