Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Keşke Dilini Eşek Arısı Soksaydı da Konuşmasaydı!”

“Keşke Dilini Eşek Arısı Soksaydı da Konuşmasaydı!”
 • 22.04.2018

SIRMA’YA SERT TEPKİ: Prof.Dr. İhsan Süreyya Sırma’nın Malatya’daki “Milliyetçilik virüsü ile müslümanları böldüler” iddiasına, Malatya Ülkü Ocakları eski başkanlarından olan Kırklareli Üniversitesi Doktor Öğretim Üyesi (Yrd.Doç.Dr.) Burhan Coşkun’dan sert tepki geldi.

“MİLLİYETÇİLİK VİRÜSÜNÜ KOYDULAR ARAMIZA..”
Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından geçtiğimiz hafta düzenlenen Medine Dönemi Siyer Derslerinin 16’ncısının konuşmacısı olan Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, “Rol Model Olarak Hz. Peygamber Nasıl Bir İnsandı?” konusunu anlatmıştı.

Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Salonu’nda konuşan Sırma’nın, konuşmasının bir bölümünde milliyetçilik konusuna değindiği ve “Bizi ayırabilmek için bu milliyetçilik virüsünü koydular aramıza. Resulullah, milliyetçiliği yasaklıyor. Bu milliyetçilik 18. Yüzyılda Fransız Devrimi ile dünyaya bela getirdi. Avrupalılar akıllandılar, bıraktılar; biz aldık.” şeklindeki sözleri, Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından dağıtılan basın bülteninde, “Milliyetçilik virüsü ile Müslümanları böldüler” ara başlığıyla yeralmıştı.

ESKİ BAŞKANDAN SERT TEPKİ..
2003- 2011 yılları arasında Malatya Ülkü Ocakları Başkanlığı görevinde bulunan, halen Kırklareli Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Burhan Coşkun’dan, aslen Siirt -Pervarili olan Prof.Dr. Sırma’nın bu ifadelerine tepki geldi.

Dr.Öğretim Üyesi Coşkun, özetle şunları söyledi:

“Körler sağırlar birbirini ağırlar tarzı toplantılarda ilmi ve tarihi gerçeklikle örtüşmeyen, spekülasyon ile halüsinasyon arasında bir yerlerde bulunan akıl dışı sözlerin akademik unvan, hadis gibi dini değerler arkasına saklanılarak kamuoyu önünde sunulmasının son örneğini Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen toplantıda yaşamanın üzüntüsünü yaşadık.

Söz konusu toplantıda Prof. Sırma’nın “Milliyetçilik Virüsü İle Müslümanları Böldüler” manşetiyle basına yansıyan sözleri üzüntü verici olduğu kadar; bilgisizliğin, köksüzlüğün ve haddi aşmanın “bu kadar cehalet ancak tahsil ile mümkün olur” sözünü doğrulayacak biçimi, maalesef Malatya’mızda sergilenmiştir.

Prof.Dr. Sırma’nın Malatya’da katıldığı toplantıdan

Üstelik bunların kamu kaynakları kullanılarak ilmi toplantı adı altında ülkemizin içerde-dışarda ele ele vermiş yedi düvelle, bölücülerle, FETÖ’cülerle, taşeron terör örgütleriyle amansız bir mücadele yürüttüğü, 15 Temmuzda, Cerablus’ta, Afrin’de, sınır ötesi operasyonlarda şehitler ve gaziler verdiği bir dönemde milletin hakkını, hukukunu, namusunu, sınırını, bekasını korumanın şemsiye kavramı olan, düşmanlar ve tuzak kuranlar karşısında “cephedeki asker şuuru” ile dimdik ayakta durmayı sağlayan, milli bilinci diri ve ayakta tutan milliyetçiliğe karşı saldırmak kime ve neye hizmet etmektedir?

Sapla samanı karıştıran hastalıklı bir zihnin ürünü sözlerin konu kıtlığı çekercesine milliyetçiliğe saldıran sözlerin kamu kaynakları kullanılarak kamusal bir mekânda kamuya mal edilmeye çalışılması aynı zamanda hesap verilmesi gereken bir durumdur.

Bu yazılı belgenin kendisi bile bu değerde bir anıtı dikecek özgünlüğü ve dile sahip bir milletin bundan çok daha eski yüzyıllara giden medeniyeti, dili, teşkilatı olan bir milleti ortaya koyar. Hunlar, Uygurlar, Göktürkler gibi devletleri Metehan, Bilge Kağan, Alparslan gibi liderleri ile destan yazan bir milleti ideolojik hokkabazlık ve çarpıtmayla, üstelikte dini istismar ederek darağacına asmak hastalıklı, modası geçmiş ve nefretini kusmak anlamında hala uygulanmaktan vazgeçmeyen eski tarz siyasi cambazlığın tekrarından başka bir şey değildir.

Çöken bir imparatorluğun, Şark meselesi ve Türk nefreti eşliğinde “Türkleri ya yok edeceğiz ya da Orta Asya steplerine geri göndereceğiz” şeklinde Batı’nın uygulamaya soktuğu politikalar, Trablusgarp, Balkan Savaşları’nın ateşinde yanan, 1. Dünya Savaşı, Çanakkale ve İstiklal Savaşı’nda bilmem kaçıncı kere ateşle imtihan edilen, çekiçle örs arasında bilenen bir milletin varlık, hayatta kalma ve şerefini, milli varlığını ve bekasını korumak adına kendini savunma hakkının ifası ve ifadesi anlamında “azgın saldırılar karşısında kendi varlığını ve hukukunu koruma”nın adı Türklük ve Türk milliyetçiliğidir.

Milliyetçiliği ırkçı bir ideoloji ve İslam dışı gösterme gayretleri, esasında İslam’ı siyasallaştırma heves ve maharetinin sözüm ona “siyaset yapmama” kisvesi altındaki sinsi siyasetin alçak bir tezahürüdür.

İslam’ı siyasete alet etmek ve siyaset olarak arz etmek, bunun dışında kalanları da İslam dışı ilan etmek bu toprakların ve milletin köklerinde, toprağında, tarihinde asla yeri olmamış selefiliği, radikalliği ve çarpık yorumları kendi siyasal çıkarları ve iğrenç planları adına mukaddes dinimiz İslam’ı alet ederek büyük bir günahın altına imza atmaktan çekinmemek demektir.

Cumhurbaşkanlığı forsuna hepsinin sığmadığı devletleri, imparatorlukları kuran, çağ açıp çağ kapatan, idaresi altındaki topraklardaki dillere, dinlere, milletlere dokunmayan, asırlarca İslam’ın bayraktarlığını, kutsal toprakların koruyuculuğunu yapmış bir milletin evlatlarının yolunu Hitler’in, Mussoli’nin, Stalin’in yoluyla karıştıranlar olsa olsa siyaset pazarının kalpazanlarıdır. Yavuz Sultan Selim Mısır’ı, kutsal toprakları, halifeliği Osmanlı egemenliğine aldığı için dinsiz mi olmuştur? Ülke topraklarının ne kadarını, kaçta kaç oranında verirsek günahlarımızın kefaretini ödemiş oluruz? Kıbrıs’ı milli davamız bilip, iki kere müdahale edip Kıbrıs Türk halkının namusunu koruduğumuz için özür mü dileyeceğiz?

İ.Süreyya Sırma’nın tespitiyle Ortadoğu’ya Batılıların bıraktığı virüsün bize bulaştırdığı milliyetçilik nedeniyle Kıbrıs’ı Rumlara teslim edip tövbe mi etmeliyiz? Türk askerini Cerablus’a, Afrin’e sokanlardan hesap mı sormalıyız? Azerbaycan Türklerine baskı kurup “Karabağ için mücadeleyi bırakın, bu ırkçılıktır” diyip yüzde yirmi beşi işgal edilmiş topraklarını barış için bırakmalarını mı telkin etmeliyiz? Binlerce kilometre uzaklardan gelip burnumuzun dibinde operasyon çekenler, bizi bölmeye çalışanlar karşısında reçeteniz var mıdır?

Sayın Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma beyefendi keşke, Peygamber Efendimizin Milliyetçiliği değil de Irkçılığı (asabiyeti) yasakladığından bahsetseydi. Ashabı Kiram tarafından Peygamber Efendimize sorulan “Kişinin soyunu, sülâlesini (kavmini, ulusunu) sevmesi asabiyet (kavmiyetçilik, ırkçılık) sayılır mı?” sualine verdiği “Hayır. Lâkin kişinin kavmine zulümde yardımcı olması asabiyettir/kavmiyetçiliktir.”(Ahmed bin Hanbel, 4/107, 160; İbn Mâce, Fiten 7, hadis no: 3949) cevabından bahsetseydi. Veya keşke manasının sahih olduğu herkesin kabul ettiği “vatan sevgisi imandandır” hadisinden bahsetseydi. Veya Milliyetçilik ile Irkçılığı birbirine karıştırmayıp, Milliyetçiliğin 18. yüzyılda Fransız ihtilaliyle başlamadığını, bunun 10 asır öncesinde 8. yüzyılda tarihte Türk sözünün ve adının geçtiği ilk belge olarak kabul edilen Orhun Anıtları’nda yer aldığını ve Türklerin İslam’la şereflendikten sonra nasıl İslam’ın sancaktarlığını yaptığından bahsetseydi veya İslam adı altında Türk düşmanlığı yapmasaydı veya keşke dilini eşek arısı soksaydı da konuşmasaydı.”

malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi

Etiketler: / / / /

Yorumlar
 1. Nusret ŞİMŞEK dedi ki:

  Sen Türk Milliyetçiliği dersen, biri de çıkar Kürt milliyetçiliği der. Her tür milliyetçilik mubahsa o zaman birlerinin de kendi ırkını üstün görmesi zoruna gitmeyecek, ses çıkarmayacaksın. Diğer bir konu bu üslup bir akademisyene asla ve asla yakışmayan bir üsluptur. o zaman o da sana eşek tepelesin seni derse zoruna gitmeyecek…

 2. Talha dedi ki:

  Başkanım kalemine yüreğine sağlık
  Yüce Türk milletinin milliyetçilik anlayışı; ümmetçilikte
  Bunlar faşizmle ümmetçiliği karıştırıyorlar yada karıştırmak istiyorlar çabaları boşa çıkacaktır inşallah.

 3. reis dedi ki:

  Kitap fuarına gelme Sırma Hoca,kalsın…sen de Vehhabisporlu olmuşsun hayırlı olsun…

 4. İsmail samar dedi ki:

  Başkanım (Dedemiz) Ağzına yüreğine sağlık

 5. Ramazan Delibaş dedi ki:

  Öncelikle sayın hocamız Burhan Coşkun’a özetlediği milliyetçilik fikri ve ülküsü için teşekkür ederim. İnsan kavmini sevmekle suclandirilamaz hadisiyle bizlere yol gösteren peygamberimizin dogrultusunda gitmek ne zamandan beri bölücülük olduğu düşünülmektedir. Irk milliyetçiliğinden ziyade kültürümüze benliğimize sahip çıkan Türk milliyetçiliği Metehan’dan ‘ Alparslan’a kadar Alparslan’dan Enverlere Mustafa Kemallere kadar devam etmiş ve edecektir. Sözde medeni olan avrupa milliyetçiliği ile Türk milliyetçiliğini bir tutan ve Türklük bedenimiz Islamiyet ruhumuz diyen ruhsuz bedenin ceset olacağını belirten bizler, üniversitelerde salonlarda meydanlarda peygamber efendimize yüce yaradana hakaret dolu pankartları sözleri görüp estağfurullah deyip geçen sizler ile aramızda çok farkların olduğu açıktır.

 6. Şüle dedi ki:

  Milliyetçi olmayan ülkesini sevmiyor demektir başkalarının sömürgesi mi olalım.Türkiye milliyet çi ruh ve inançla Türkiye oldu o kadar çok kanşa sulandı ki bu topraklar Bayrağımız kırmızı zemin üzerine ay ve yıldız olarak jabul edildi.İslamda da cihat farzdır bu da bir nevi milliyetçi lik değilmidir?Cahilsem bağışlayınız…

 7. Kılıçarslan dedi ki:

  Adam içindeki,KİNİ, CERAHATİ kusmuş,dilini bilmem ne soksa nolur,hepsinde de var her zaman söylüyorlar,bizler duymazdan,görmezden,geliyoruz ama nereye kadar…………yarın biride çıkar hakaret ederse şaşırmayın,gönlü güzel,sözü güzel insanlara selamlar,saygılar………….

 8. malatyalı dedi ki:

  baştan her şey yanlış ,siyer dersleri ne oluyor.cemaat ve tarikatların geçmişten süregelen islamı ,kendi menfaatleri doğrultusunda yorumlamaya imkan veren sunumları.bunu bir belediyenin yapması da siyaseten bağlı olduğu partinin düşüncelerini topluma dayatmasıdır.aynı zamanda cahiliye dönemi arap kültürünün toplumuza empoze edilmesine vesile olur.

 9. Veysel Tay dedi ki:

  Anlaşılan o ki, işinize gelen yorumu yayımlıyorsunuz.
  16 saat önce yolladığım, ikinci yorumu yayımlamadığınıza göre…

 10. Ertuğrul Ünal dedi ki:

  Burhan Coşkun hocam Allah razı olsun. Kaleminize sağlık. İyiki bu ülkede sizin gibi vatansever milliyetci akademisleyemerimiz var.

 11. Serhat Rafet dedi ki:

  “Beşbin yıldır yaradana lafla değil, kanla ibadet ederler. Bilerek yaşar, severek ölürler.
  İşte bu kutlu ırka TÜRK denir.”

  Seyyid Ahmet Arvasi
  Varol Hocam. bunlara meydan bırakmayız.

 12. Ahmet yıldırım dedi ki:

  Kalemine sağlık başkanım.

 13. ahmet dedi ki:

  isminin önünde ünvanı olan insanları konuşturmasınlar sonra sorun oluyor baki olan kardeşlik.

 14. Chemist dedi ki:

  Degerli hocamizin bu güzel yazisi bizi mutlu etmistir kendini profesor sanan bu zata gereklli cevap verilmistir tesekkurler Burhan hocam.

 15. Bülent Bayram dedi ki:

  İhsan Süreyya Sırma’nın konuşmaları ile ilgili olarak yapmış olduğu bu açıklamadan dolayı Burhan Bey’e teşekkür ederim. Milliyetçilik bizim için nedir? Yıkıcı değil koca imparatorluktan kalanlar üzerinden yeni bir devleti kuran ideolojidir. Günümüzün İslamcılarının sıkı sık konuştukları Milli Şef! döneminde milli ve manevî değerleri savunmak ve ülkede her yeri saran komünizme karşı isyan etmektir, milliyetçilik 1980’lere kadar aynı mücadeleyi kanı ve canı pahasına vermek demektir. 1980’lerden sonra günümüze kadar bölücü terör ve silahlı yasa dışı örgütlerle mücadelede gözünü kırpmadan mücadele alanına atılmak demektir. Bütün bunlardan sonra nasıl olur da bir bilim adamı Türk milliyetçiliğini bir virüs eş tutar. Bölücü ve yıkıcı bir ideoloji olarak adlandırır. Ülkedeki etnik v ve mezhep kökenli parçalanmışlığın hangi dönemlerde arttığını kendisi de sahip olduğu imkanlarla gayet iyi tespit edebilir. Bazı yorumcuların da belirttiği gibi bu sözde ilahiyatçıların saldırı noktası hep Türk milliyetçileri olmuştur. Çünkü Türk milliyetçileri bu ülkenin direnç noktasıdır, direğidir. Onlar yıkılmadıktan sonra bu ülkeyi ele geçiremezsiniz. Sayın Sırma bu konuşmasını yaparken on binlerce milliyetçi genç ülke için ve dışında (Suriye, Irak) bu memleketin birliği, beraberliği için can veriyor. Belki de bu ve bunun gibi muhteremlerin saldırılarının ardında da bunlar yatmaktadır. Bu muhteremin temsil ettiği ideoloji de en az ülkenin birliğine ve bütünlüğüne kasteden diğer ideolojiler kadar yabancıdır. Bu sebeple de yerli ve millî olanlar her zaman olduğu gibi gerekli cevabı vermekle yükümlüdür. Burhan Coşkun da bu yükümlülüğünü yerine getirmiştir. Eline, kalemine sağlık.

 16. Ugur guvenc dedi ki:

  Eşek arısı ar eder sayın hocam bunlardan yaklaşmaz bu zihniyete

 17. Serkan KARAKAYA dedi ki:

  “Kalem kılıçtan keskindir.” Atasözümüz ü hatırladım Sayın Başkanım ım kaleme aldığı bu yazı nedense birilerini rahatsız etmiştir..! Kalemine yüreğine sağlık başkanım… Yarası olan gocunur.

 18. yorumcu dedi ki:

  Yardımcı doçent gibi bir akademik unvan verilen bu kişinin, bir araştırmacı yazarın fikrine karşılık, “Dilini eşek arısı soksaydı da konuşamasaydı” şeklinde düzeysiz eleştirisi, aslında “Elimizde olsa seni konuşturmazdık” diye tercüme edilebilir. Faşizan olduğu kadar çocukça da olan bu tutum için, o kadar kelime israfı yapmasaydı keşke. Başlık ile kendini ele vermiş zaten. Ancak, yar. doç. unvanı verilen bu kişi, keşke biraz bilim adamı cesaretine sahip olsaydı da Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde “Türk Milliyetçiliğini de ayaklarımızın altına alıyoruz. Biz Kürt Milliyetçiliğini de ayaklarımızın altına alıyoruz. Biz her türlü milliyetçiliği ayakların altına almış bir iktidarız. Değerler silsilesi içinde, böyle kavmiyete dayanan bir milliyetçilik yoktur. Bu şeytandandır. Sayın Bahçeli bu sabah bu konuşmayı beğenmemiş. Zaten sen beğenmeyesin diye bu konuşmayı yaptım” şeklindeki İhsan Süreyya Sırma’nın konuşmasından çok daha ağır konuşmaya cevap verirdi. Bir yazara karşı konuşmak ve düzeysiz eleştiri yapmak kolay, marifet ve bilim adamı ahlakı iktidar sahiplerini de eleştirmeyi gerekli kılar.

 19. Metin dedi ki:

  Ahirette hiç kimsenin ırkı/milliyeti sorulmayacak.Çünkü bunlar Allahın takdiri olan özelliklerdir.Ne diye bir insan sırf Türk olduğu için üstün sayılsinki.Hepimiz Adem den geldik ve Adem de topraktan yaratılmıştır. İhsan Hocam yüreğinize saglik

 20. Salih dedi ki:

  Sen önce İhsan Süreyya Sırma hocanın ilim çeperine bir yaklaş, ondan sonra eşek arılarını üzerine sal.

 21. Levent Göl dedi ki:

  Kıymetli Hocam, ağzınıza sağlık. Meydanı boş zannedenlere hakettiği cevabı vermişsiniz. Milliyetçiler artık susmamalı.

 22. Karaçorlu dedi ki:

  İnsan kendi milletini sever annesini babasını sevdiği gibi bu manada milliyetçiçilik müspet milliyetçiliktir.Ama kendi ırkını başkasından üstün görmek kurana göre yanlıştır. Çünkü kurana göre üstünlük iman ve takva da dır. Tüm insanlar adem ve hava dan türemiştir. Tarağın dişleri gibi eşittirler.

  1. Yabangulu dedi ki:

   Valla kimse kendini ustun görmüyor kendini ezik goren ler böyle bir yol tutturmus gidiyolar kimse kimsenin dinini de asagilamiyor su bir gercek Türkiye Cumhuriyeti nin basina kötü bir şey gelse hiçbir müslüman devletin bize sahip çıkacağını da sanmıyorum.

 23. Muhammed Şahiner dedi ki:

  Öncelikle Burhan Başkanıma ağzına ve yüreğine sağlık diyorum.
  Kişinin Allah rızasını gözettikten sonra hem insanı, hem ailesini, hem akrabasını, hem milletini ve hem de bütün İslam Âlemi’ni sevmesinde dinen bir sakınca mı vardır ki milliyetçilik bir virüs olarak adlandırılmaktadır. Zira Veda Hutbesinde milletleri, ilayı kelimetullah (Allah’ın adını yüceltmek) için hizmette ve takvada yarışa teşvik eden Sevgili Peygamberimizin bu davetini yeryüzünde en mükemmel ve muhteşem bir şekilde yerine getiren yegane millet, Yüce Türk Milleti değil midir?
  Müspet manada milliyet şuurunu milletlerin hafızasına yerleştirmenin, her ferdin İslami bir şuurla milliyetini mensubiyet duygusuyla sevmesininin asla yadsınacak bir tarafı yoktur. Aksi halde bu hususta Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.)’in, “Kişi kavmini sevmekle suçlanamaz” hadis-i şerifine muhalefet etmiş olunur diyorum.
  Velhasıl-ı kelam gerçek milliyet şuuru veya milliyetçilikte, İslamiyet dairesi içinde şümul bulmuş ve İslamiyet’e hadim milliyet anlayışı esas olduğundan dolayı Yüce Türk Milletinin de tarih boyunca niyetini; “Ya Rab! Maksadım sen, amacım senin rızanı kazanmak” çerçevesine oturtarak, ila’yı kelimetullah ülküsüyle yedi düvele meydan okuması ve Cihan İmparatorlukları kurarak milliyetini/milliyetçiliğini İslam’a ve Kur’an’a siper etmesiyle İslam Coğrafyasına halifelik, hamilik yapmasından rahatsızlık duymak hangi halet-i ruhiyenin tezahürüdür acaba? Elbette Türk-İslam Ülküsü dairesinde milliyetçiyiz. Ama bizim milliyetçilik anlayışımız asla, başka milletlere zulüm, baskı ve sömürmek manasında değildir. Biz istesek de, birilerinin çekmeye ve milliyetçiliğimizi kasıtlı olarak oturtmaya çalıştığı kalıp olan “ırkçı” bir anlayışa şovenizme meyledemeyiz, sahip olamayız. Çünkü tarihin bizim omuzlarımıza yüklediği “mazlumun yanında, zalimin ise karşısında olan necip millet” misyonu ve sevgi denen büyülü iksir genlerimize işlemiştirde ondan.
  Vesselam!..

 24. Alp dedi ki:

  Sayın hocam başkanım ÇOK güzel cevap vermişsin. Yaşasın yasatılsın Ülkü ocakları. Varolsun ülkücüler.. kahrolsun islamiyetten geçinenler İslam adı altında emparyalist güçlere kölelik edenler… Biz biriz . Türküyle Kürdüyle Alevisiyle Sünnisiyle biz biriz beraberiz biz BÜYÜK TÜRK MİLLETİYİZ… Tanrı dağı kadar Türk Hira Dağı kadar Müslumanız

 25. Yusuf Efe dedi ki:

  Sayın Başkanım, ağzına yüreğine sağlık. Türk ismini duyunca besmele duymuş şeytana dönen güruha en güzel cevabı satır satır vermişsiniz.

 26. Veysel Tay dedi ki:

  Senin dilini de, kalbini de, beynini de; iğnesinde milliyetçilik virüsü taşıyan, eşşek arıları sokmuş ki, akli ve kalbi melekelerini kaybetmişsin.

  1. Yabangulu dedi ki:

   Hoca kaybetmiste sen de hic olmamasi o vahim iste

 27. Hüseyin DUMAN dedi ki:

  Bu Sözde ilahiyatçıların derdi neden hep Türk milliyetçileri oluyor.Bu zihniyetler hep aynı yerden.Ellerinde meşaleler var.Gereken cevabı hocamız güzel vermiş.

  1. mehmet dedi ki:

   hepimiz türküz veya kürdüz arabız, vs ! ALLAH bize milliyetçimisin diye sormayacak o yüzden ilahiyatçılar kurtuluşa eresiniz veya erelim diye kur ani yaklaşımı anlatırlar. insan ailesini sever akrabasını sever doğduğu kavmi de sever ancak ümmet olmak lazım gelir kurtuluş için!

 28. Reşidoğlu dedi ki:

  Burhan coşkun bey ağzına yüreğine sağlık. Memleketimizin birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğu şu günlerde, böyle ayrıştırıcı bir konferansı eleştirmeniz tam yerinde olmuş

 29. Malatyalı44 dedi ki:

  KALEMİNE SAĞLIK

  BAŞKA SÖZE GEREK YOK.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."