Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

“Kültür Evlerimiz Yeniden Dirilişimizin Göstergesi”

“Kültür Evlerimiz Yeniden Dirilişimizin Göstergesi”
 • 11.10.2017
 • Malatya Kültür Evi’nin açılışı Kurtulmuş, Tüfenkci ve Çalık’ın da katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Malatya’nın Cumhuriyet dönemi ve sonrası kültürel yaşamının gelecek nesillere aktarılması amacıyla Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Fırat Kalkınma Ajansının katkıları ile yapılan Malatya Kültür Evinin açılışı, Kültür ve Turizm Bakanı Prof.Dr. Numan Kurtulmuş, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AKP Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın katılımları ile gerçekleştirildi.

11 Ekim Çarşamba günü gerçekleştirilen açılış törenine Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin yanısıra AKP Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Öznur Çalık, AKP Malatya Milletvekilleri Mustafa Şahin, Nurettin Yaşar, AKP İl Başkanı Hakan Kahtalı, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal ile ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri, vakıf, dernek, oda başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Başkan Çakır: Sanat Sokağımızın da içinde bulunduğu alanı Kültür Adasına dönüştürüyoruz

Açılış programı sırasında Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Sanat Sokağını Malatya’nın bir Kültür Adasına dönüştürdüklerini belirterek, “Her geçen gün buradaki etkinlikler ve katılımlar daha da artmaktadır.  Yanı başımızda bulunan ve Belediyemize devredilen kerpiç evler de turizm ve cazibe merkezi şeklinde tamamlanarak hizmete girdi. Orada da oluşturulan yeni müzelerimiz var. 8. Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ı anlatan müzemizi hayata geçireceğiz. Yine orada Radyo – Gramofon Müzemizi hayata geçireceğiz. Burası yaşayan bir kültür adası oldu. Sanat galerimizde, semt konaklarımızda aynı anda 80’in üzerinde grubumuz var,  25-30 alanda sanat ve hobi etkinliklerimiz bulunuyor. 33 merkezimizde öğrencilerimize verdiğimiz eğitimlerimiz var. Kadın Aile Danışma Merkezimiz tarafından ailelere yönelik rehberlik hizmetleri sunuyoruz. Kültür anlamında bizim merkez olarak seçtiğimiz bu ada kültür adasına dönüşecek. Malatya’nın yaşayan konak yapısını, mutfağından tutun da yatak odasına kadar bizim geçmişimizi yansıtan bir kültür evini tamamladık ve açılışını gerçekleştiriyoruz. Bu açılış törenimize katılarak bizleri onurlandıran Sayın Bakanlarımıza ve konuklarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Çalık: Yerel yönetimlerimizin yaptığı çalışmalar takdire şayan

AKP Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise, yerel yönetimler tarafından gerçekleştirilen alt yapı yatırımlarının önemine değinerek, “Fiziki yapıları yapmak bizim görevimiz. Kıymetli iki tane Bakanımız bugün Malatya’da. Genel politikalarımız çerçevesinde Malatya’ya çok önemli yatırımlar kazandırdık. Toplamda 16 yılda 16 katrilyonu Malatya’mıza kazandırdık.  Yerel yönetimlerimizin yaptığı çalışmalar takdire şayan. Büyükşehir belediye başkanımıza yerel yönetimlerde yaptığı başarılı çalışmalar için, ilçe belediye başkanlarımız ile birlikte canı gönülden kutluyorum. Bizim yüz akımız oluyorlar. Şu anda 45 katrilyonu sosyal politikalara ayırıyoruz. Bu ayırdığımız bütçeyi yerel yöneticilerimiz, belediye başkanlarımız, sosyal belediyecilik anlayışını tüm Türkiye’de inşa ediyor. Tabiî ki bu konudaki mihmandarımız Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. İstanbul Büyükşehirde başlatmış olduğu sosyal belediyeciliği bütün belediye başkanlarımız rehber edindi. Bugün Malatya’mızda çok güzel bir sokağı daha Malatya’ya kazandırıyor değerli Büyükşehir Belediye Başkanımız. İçindeki mekân Malatya ruhunu yansıtacak. Dünü hatırlayarak, bugünü bilerek, yarını inşa etmek istiyoruz. Sanatta ve kültürdeki önemli yatırımlarından dolayı değerli Büyükşehir Belediye Başkanıma ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Tüfenkci: Kültür Evimizim Malatya’ya hayırlı olmasını diliyorum

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi de konuşmasında, “Malatya gerçekten kavşak noktasında barışın, sevginin, hoşgörünün kenti. Malatya aynı zamanda kayısı diyarı, kayısının başkenti. Malatya huzurun kenti. Malatya girişimcileri ile insan kaynakları ile sermayesi ile okuyan, araştıran insanı ile Türkiye’nin mayası kentlerinden birisi. Malatya’nın gelişimi, değişimi ve dönüşümü esasında Türkiye’nin değişimi dönüşümü ile paralellik arzediyor. Malatya, bir yandan çeşitli alanlarda büyümesini sürdürürken bir yandan da geleceğe geçmişin izlerini aktarabilme ve geçmişten ders alıp geleceğe yön verebilmek adına çok önemli bir kent. Malatya’nın geçmişini yansıtan bir kültür evine ihtiyaç vardı. Bunu gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Malatya’nın içinde barındırdığı değerlerle, bilgi birikimiyle Türkiye’ye ve dünyaya söyleyeceği çok şey var.  Malatya’da 60 yıl önce yaşantı nasıldı, bu kültür evleri vasıtası ile görebiliyoruz. Malatya’nın gelişimine ve dönüşümüne katkı sağlayan bu adanın oluşturulmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Kültür Evimizim Malatya’ya hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Prof.Dr. Kurtulmuş: Kültür Evinin açılışını sıradan bir belediye faaliyeti olarak görmüyorum

Malatya’nın Anadolu’nun kadim kültür merkezlerinden bir tanesi olduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ise tarihinden kopuk bir milletin köksüz bir millet haline geleceğini ifade etti.

Prof.Dr. Kurtulmuş konuşmasında özetle şunları söyledi:

“Malatya büyük medeniyetlerin üzerinde hüküm sürdüğü ve izler bıraktığı tarihi şehirlerimizden bir tanesi. El birliği ile Malatya’nın kültür alanında daha ileriye gitmesi, birikimlerinin hem korunması hem de geliştirilmesi için gayret sarf etmek mecburiyetindeyiz. İnsanlık tarihi kültürel bağımsızlığı olmayan milletin ekonomik bağımsızlığının da olmadığını ortaya koyuyor. Ekonomik bağımsızlığımız olsun istiyorsak, teknolojide bağımsız olmak istiyorsak kendi kültürel değerleri üretmemiz, kendi değerlerimiz üzerinde 21. yüzyılı yeniden ihya etmemiz lazım.

Ben bugün buradaki Kültür Evinin açılışını sıradan bir belediye faaliyeti olarak görmüyorum. Belediyemizin kültür alanında ortaya koyduğu bir katkı olmaktan öte milli ve kültürel bağımsızlığımızı ortaya koyacak çabalardan birisi olarak görüyorum. Yemek çeşitlerimizi, halılarımızı, kilimlerimizi yaşatacağız. Evlerimizde giyilen o güzel kıyafetleri yaşatacağız. Ayrıca camilerimizi, medreselerimizi, hanlarımızı, hamamlarımızı yaşatacağız ki bundan sonraki nesillerimiz güçlü bir medeniyetin mensubu olduğumuzu görsünler.  Sanat sokakları, Kültür Evlerimiz tarih alanında yeniden dirilişimizin göstergesidir.  Malatya halkı olarak bunlara sahip çıkacağız. Malatya’nın kültür hayatına çok önemli katkısı olacak. Kültür Evinin Malatya’ya hayırlı uğurlu olmasını diliyorum, değerli Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Malatya Kültür Evi, törene katılanlar tarafından kurdelesi kesilerek hizmete açıldı. Ardından da törene katılanlar tarafından gezildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile beraberindekiler daha sonra, Sanat Sokağı içinde bulunan Türkiye’nin en büyük Fotoğraf Makinesi Müzesini de gezdiler.

Bülten- Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler:

Yorumlar
 1. Malatya Halkı dedi ki:

  belediye öncelikle bir fuar alanı yapsın.En önemli ihtiyaç bu.yılda onlarca kez çadır kuruluyo ve sökülüyor.

 2. a.b. dedi ki:

  bir de şu büyük otelin önündeki boşluk nasılda telef edilmiş.koca cezmi kartay da hiç kimseye tanınmayan imtiyaz büyük otel ve ilerisine ne kadar büyük imkan saglamış.dükkanların malzemeleri kaldırımda neredeyse 5 metre yolu işgal etmiş vatandaş parasıyla park yeri bulamıyor.

 3. M.Kadıoğlu dedi ki:

  Malatya nın geçmişi ile bütün kültürel ve sosyal bağlarını kopardınız gelenek ve göreneklerini yerle bir ettiniz şimdi de yapay (suni) varlıklarla Malatya nın kültürüne katkıda bulunuyorsunuz yahu sokakların adını bile dabruka cümbüş koydunuz ; birde ülkenin bütün sorunları bitmiş yapacak hiçbir iş kalmamış devletin iki bakanı kültür evi açılışı yapıyor

  1. Şafak dedi ki:

   Sadece iki bakan mı Kadıoğlu kardeşim. Milletvekilleri
   Belediye başkanları vs… Kurdelenin ucundan tutan tutanak.

 4. malatyadan dedi ki:

  Sizden önce Malatya kültürsüzdü, Türkiye kültürsüzdü sizler yeniden diriltiyorsunuz!

  Tebrikler.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."