Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Kültür Varlıkları İhale Yönetmeliği

Kültür Varlıkları İhale Yönetmeliği
  • 27.12.2015

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kültür varlıklarına ilişkin çalışmalarda devamlılığın sağlanması için hazırladığı ‘Kültür Varlıkları İhale Yönetmeliği’ Resmi Gazete’de yayımlandı. 

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamındaki taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarının rölöve, restorasyon, restitüsyon ve konservasyon projeleri, sokak sağlıklaştırma, çevre düzenleme projeleri ve bunların uygulamaları ile değerlendirme, muhafaza, nakil işleri ve kazı çalışmalarına ilişkin mal ve hizmet alımları yayımlanan bu yeni yönetmelik çerçevesinde devam edecek.

TMMOB tarafından 2009 yılında açılan davanın sonucunda Danıştay Dava Daireleri Kurulu tarafından yasa gereği söz konusu yönetmeliğin Kamu İhale Kurumu ve Maliye Bakanlığı ile birlikte hazırlaması gerektiği halde sadece görüş almak suretiyle yönetmelik hazırlanmasını uygun bulmadığından yürütmeği durdurma kararı almıştı. “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu Kapsamındaki Kültür Varlıklarının Rölöve, Restorasyon, Restitüsyon Projeleri, Sokak Sağlıklaştırma, Çevre Düzenleme Projeleri ve Bunların Uygulamaları ile Değerlendirme, Muhafaza, Nakil İşleri ve Kazı Çalışmalarına İlişkin Mal ve Hizmet Alımlarına Dair Yönetmelik” hakkında Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından alınan “yönetmeliğin yürütmesinin durdurulması” kararı ile mevzuat boşluğu oluşmuştu. Danıştay’ın 18 Haziran 2013 tarihinde tebliğ edilen kararı üzerine, ihale ve sözleşme usul ve esaslarının belirlendiği bir yönetmeliğin bulunması zorunluluğundan hareketle çalışmalara başlayan Bakanlık yeni mevzuatı süratle tamamladı.

Maliye Bakanlığı ve Kamu İhale Kurumu ile birlikte hazırlanan “Kültür Varlıkları ihale Yönetmeliği” Sayıştay Başkanlığı’nın görüşü ve Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü’nün değerlendirme neticesinde 25 Temmuz 2013 tarih ve 28718 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."