Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

‘Kuzey Çevre Yolu Başka Bahara!.’

‘Kuzey Çevre Yolu Başka Bahara!.’
 • 14.01.2020

Toplam uzunluğu 54 km olup Malatya Kuzey Çevre Yolu Darende Gölbaşı kavşağından başlayıp Pütürge yol ayırımından Malatya-Elazığ yoluna bağlanan bir bağlantı yolu. Bu güzergah üzerinde 14 adet farklı seviyeli Kavşak, 28 adet Altgeçit, 3 adet DDY Geçit ve 4 adet hidrolik köprü bulunuyor. 28 Mayıs 2017 tarihinde Akçadağ yol ayrımında düzenlenen Kuzey Çevre Yolu’nun temel atma töreninde konuşan Dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, karayolları genel müdürü ve müteahhit firma yetkilisini de kürsüye çağırarak Kuzey Çevre Yolu’nun normal şartlarda 10 Mart 2020’de bitirileceğini ancak Malatyalıların uzun yıllar beklediklerini bu nedenle bitim tarihinin erkene alınarak  2019 Ağustos ayı olmasını istemiş, genel müdür ve firma yetkilisinden yeni tarihin sözünü almıştı.

BAKANLIK CEVABI; MALUMUN İLAMI

2019 Ağustos ayında proje bitirilmeyince konuyla ilgili TBMM Başkanlığına soru önergesi veren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın önergesine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yanıt geldi. Bakanlık verdiği yanıtta çevreyolunun bitiş tarihinin sessiz sedasız 2,5 yıl ertelendiğini itiraf etti.

İşte bakanlığın cevabı:

“Toplam uzunluğu 54 Km olan Malatya Çevreyolunda toprak işleri, sanat yapıları ve köprü imalatlarında çalışmalar devam etmektedir.Anayol 8 Km, bağlantı yolu 5 Km olmak üzere toplam 13 Km’lik kesimde toprak işleri seviyesinde tamamlanmıştır.Çalışmaların sürdüğü bu kesimde 7 Adet alt geçit ve 1 adet köprülü kavşak,2 adet hidrolik köprüde ise çalışmalar devam etmektedir.

TCDD ÜST GEÇİDİ HALA DEĞERLENDİRİYOR

Ayrıca “Malatya Çevreyolu Projesi” kapsamında yapılacak olan Narlı-Malatya Demiryolu hattındaki (TCDD Km 230+50 Anayol 1+454) DDY-1 Üstgeçit projesi Karayolları 8. Bölge Müdürlüğünce hazırlanmış olup, TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü’nce bahse konu projenin değerlendirme süreci devam etmektedir.

PROJE BAŞLARKEN BUNLAR BİLİNMİYOR MUYDU?

Malatya Çevreyolu’nun süre uzatımına göre bitim tarihi 31.12.2021’dir.Toplulaştırma çalışmalarının devam etmesi,kavşak proje revizyonları,DSİ ve NATO’ya ait yeraltı ve yerüstü  hatlarının deplase çalışmalarının eş zamanlı olarak yürütülmesinden dolayı yapım süreci uzamıştır.Araziye yoğun olarak 2019’da girilmiş , çalışmalar hızlandırılmıştır”

28 ALT GEÇİTTEN 7 Sİ, 14 KAVŞAKTAN 1’İ BİTMİŞ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın konuyla ilgili soru önergesini yanıtlayan Ulaştırma ve Altyapı  Bakanlığı 2019 Ağustos ayında bitirilmesi sözü verilen Kuzey Çevreyolu’nun 31.12.2021’de bitirileceğini müjdeledi! Ağbaba, 15 Ayda bitirileceği söylenen Kuzey Çevreyolu’nun temeli atılalı neredeyse 2 yıl oldu. Daha yolun üçte birinin toprak işleri yapılmış.28 Alt geçitten 7 si, 14 kavşaktan 1’i bitmiş. İddia ediyorum bu yol 31 Aralık 2021’de de bitirilemeyecek. ‘Malatyalılar 30 yıl çevreyolunu bekledi, 30 yıl da bitmesini beklerler’ demiştik. Keşke biz yanılsaydık da Malatyalılar rahat bir nefes alsaydı” dedi.

15 AYDA BİTECEK PROJE 30 AY ERTELENİR Mİ?

Ağbaba; “Temel atma töreninde müjdeler verenler, proje  bitim tarihinin 2,5 yıl ertelenme sebebini neden açıklamıyorlar? Temel atma töreninde 2019 Ağustos ayı için verilen bitim tarihini takip etme sözü veren AKP Malatya Milletvekilleri görünen o ki sözlerini tutmamışlardır.AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan bile 2019 Eylül ayında Malatya’da yaptığı konuşmada; “Kuzey çevreyolu inşası başladı, bunu da söz verdiğimiz şekilde tamamlamakta kararlıyız” ifadelerini kullanmıştır. Bu nasıl bir sözdür ki her yıl ertesi yıla sarkıyor. AKP, en çok oy aldığı şehirlerden biri olan Malatya’yı cezalandırmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Bülten- malatyahaber.com

ARŞİV FOTO: 2017’deki Kuzey Çevre Yolu temel atma töreninden

Etiketler: /

Yorumlar
 1. murat ipek dedi ki:

  Metro yada hafif raylı olmadan ulaşım çözülmez.10 yıl önce söyledik okuyan yok .

 2. malatyalı dedi ki:

  hepsi masaya elini koymuş.2019 da bitti ya.şimdide 2029 derler olur biter.devlet yönetiminde siyasilerimizin hiç özgül ağırlığı yok.ne söylüyorlarsa kendi iç dünyalarından geçeni aktarıyorlar.sözlerini kaale almamak her vatandaşın görevi olmalı.boynunu eğip boş boş bakacan lakin inanmayacan.eğer ki inanma noktasında tereddüt yaşarsan hemen ortamdan ayrıl..

 3. Malatyam için dedi ki:

  Rabbim işini dürüst yapmayanları ilgilenmeyenleri bildiği gibi yapsın. Ben Allah a havale ediyorum.

 4. Şahin unal dedi ki:

  Yaw arkadaş neyi elestiriyorsunuz yarın seçim olsa hepiniz koşar oyunuzu atarsınız ne dediler sizlere biz uzaya 4 şeritli yol yapsak inananan secmenimiz var dediler :))Kuzey çevre yoluna inananmak çok masum uzay yolu yanında…

  1. tahsin dedi ki:

   İsterlerse hiç yapmasınlar bu yol güzergahında benim 40 dönüm bahçem vardı 10 dönümü bu yola gitti parasınıda sıkıntısız aldım.

   1. Kenan dedi ki:

    Dönüme ne kadar para aldınız bizde ödeme yapmadılar

    1. tahsin dedi ki:

     120 bin

 5. ahmet dedi ki:

  Kuzey çevre yolu Malatya’nın trafik sorununu çözmeyecek, neden mi?

  Sürekli bu yolu kullanan biri olarak şunu görüyorum, her sabah Bostanbaşı şehir merkezi arasında çok yoğun trafik oluyor, şehir merkezinden çöşnük kavşağına kadar trafik rahatlıyor, çöşnükten sonra üniversiteye kadar tekrar yoğun bir trafik. üniversiteyi geçtikten sonra trafik falan kalmıyor.

  Evet çevre yolu transit geçenler için, şehir merkezine tır ve kamyonların girmemesi için şart fakat şunu sormak lazım çevre yoluyla trafik sorunu çözülecek mi? çözülmeyecek.

  trafik sorununu çözebilmek için batıdan ve doğudan şehir merkezine ulaşan alternatif güzergahlar belirlemek ve bunları cazip hale getirmek gerek. şuanki çevreyolunda bulunan kavşaklara alt geçit yapmak gerek. üniversiteye mutlak surette alternatif bir yol yapmak gerek (belki güneyden bir yol açılabilir dağlardan zor olsa da gelecekte bu ihtiyacın önünü alamayacaklar) . şuanki çevre yolunda hız sınırını 70 değil 50 yapmak gerek ki artık bu yol şehir içinde kalmıştır (ordu’da olduğu gibi). kısacası doğu batı istikametinde fırın küreği gibi uzayan Malatya’nın güneyinden ve kuzeyinden adamakakıllı yollar yapmadan bu sorun çözülmez.

 6. halil dedi ki:

  uyumaya devam malatyam. yaşım 50 ye geliyor. 30 senedir kuzey çevre yolu hikayesi dinliyorum.
  malatya sahipsiz.
  ama siz hala battalgazinin torunları hikayesiyle devam diyorsunuz yapacak bişe yok.

 7. Malatyalı dedi ki:

  Yalan hepsi yalan buda yalan şarkısını dinletin bakalım ne zaman a kadar

 8. behlül dedi ki:

  Cumhurbaşkanı en son malatyamıza geldiğinde çevre yoluda bitmek üzere demişti. hatırlarmınız bir anda kalabalık dağılmaya başlamıştı

 9. malatya sever dedi ki:

  uyumaya devamm şiiiiiiiiii sessiz olun

 10. Malatyalı dedi ki:

  Yüzde 70 oy veren ili kim ciddiye alır adam Ne dedi malatyada ölümüz yüzde 50 dedi son başbakan bükücü binali bile elazığda turgut özal viyadüğünü kastederek malatyanin köprüsü diye dalga geçti peki malatyadan buna cevap veren kendi renginden bir siyasi çıktı mı hayır…. Sesinizi çıkarmayın çay ocağında satılık medya izleyip şükredin sabredin önümüz seçimde hedef yüzde 80 hedefe varın belki malatyaya hastane ne hacet ona da elazığa gidip gelsinler derler.

 11. Hasan ali dedi ki:

  Durmak yok yola devam mı? Hızlı tren ne aşamada? Bunun sözünü Cumhurbaşkanı yıllar önce vermişti..

 12. Hasan dedi ki:

  Şuan ki çevreyolunu anlatayım. 2 şeritli iki anayol 1.5 şeritli 2 yan yol. Yan yollar olur olmaz yerde anayola birleşir ama asıl amaç trambüs yoludur. Bu yolda doğru dürüst gidemezsiniz hem tarmbüsler hem de dolmuşlar ağırlıklı kullandığı için olur olmaz yerde durur akışı bozarlar.Anayola girersiniz sağ şerit ya kamyonların ya acemilerin ya da trafiği bilerek yavaşlatmaya çalışanların şerididir.Sol seride bakarsınız , kendini bilmez hız yapan makas atan utanmazlar kullanır sağ serit doluyken hız limitinin 70 olduğu şeritte sellektör yapıp yol isterler. Velhasıl kelam çevreyolunu kullanmak sinir stresden ibaret.Biz bu yolu kullanıyoruz yorumumuzu yapıyoruz. Yeni yol yapması gerekenler bu şehirde değiller o yüzden rahatlar.

  1. Malatyalı dedi ki:

   Sağ şerit boşken kendini bilmez utanmazlar da telefonla geyik yapıp sol şeridi kapatmaya devam ediyor, Makas atan varsa 155 ihbar yap kameradan 5010 tl ceza kessin,solu kapatmak için böyle mazeret olmaz.

  2. Vatandaş 44 dedi ki:

   Zaten makas atmasınlar diye yanyol anayolla birleştirilmiyor ,

 13. Mesut Bahtiyar dedi ki:

  SAHİPSİZ ŞEHİR
  Sahipsiz bir şehirdir ardından ıslak bakan
  Lambalardan süzülen yalnızlık türküleri
  Hüzünler şimşek olur gece ayazda çakan
  Sevda üstüne yağar yağmurun öyküleri
  Çamura bulanırken kalan ayak izleri
  Rüzgar alıp götürür yarım kalan sözleri.

 14. Tarık dedi ki:

  3 yıl önce yalan dan temel atıldığı zaman öznur Hanım gençmiş şimdi Bayaa yaşlanmış. 17 yıldır herseçim döneminde çevreyolu yapıyı öznur Hanım. Ama ortada yol yok. Acaba çevreyolu nu görmek nasip olurmu O na. İnşallah görür yoksa gözü açık gider kadın. Galiba AKP döneminde yapılmayacak. Artık umudumuz yeni gelecek hükümette.

 15. aras dedi ki:

  yav bu malatyadan bişey olmaaaaz.tekeli kapatıp yıktılar sıtmapınar esnafı hükümetimiz iyi yaptı dediler. şimdi noldu.sinek avlıyolar.Sümerbank dokuma fabrikası gitti avm oldu.esnaf yine bitti.türkiyede bir sürü şehre gittim.ya 200bin nüfuslu kütahyada bile çevreyolu var.ama malatyaya bir türlü çevreyolu yapamıyorlar.bir de bir sürü vekil alıyolar bu ilden.sorgulayan bir halk olsa dersini verir sandıkta.ama çok beklersiniz.bu ekonomik krizde daha çok oy alırlar malatyadan.boşu boşuna ağzınızı yormayın.susun oturun.şükür edin

 16. Vatandaş 44 dedi ki:

  Yorumlarda hep eleştiri var, ama sonuç hep aynı

 17. zeki dedi ki:

  Malatya ile bu kadar oynamayın bu ne sorumsuzluktur bıktık usandık sizden biyolu bitiremediniz senelerdir çocuk oyuncağımı bu çevreyolunda hergün bi kaza bunun vebali çok büyük eyyy vekiller nasıl vereceksiniz bunun hesabını. Yakılan mazotun hesabını yaptınızmı hiç , çevreyolunda tırdan uzun kuyruklar oluşuyor EL ,İNSAF DİYORUM ELİNSAFFFF

 18. E. Batu Akıncı dedi ki:

  Kuzey çevre yolu ve vagon onarım seçim malzemesi olduğu için kolay kolay bitmez. Kimse de çıkıp demez, hani bitecekti diye.

 19. Bilal dedi ki:

  Yol ayri bir dert de ucak sorunu cok buyuk sıkıntı. Koca sehre doğru dürüst uçak seferi yok

 20. Hakan dedi ki:

  Bi dahaki seçime malzeme hazır akp vekilleri her seçimde kuzey çevreyolu nu söyleyecekler o yüzden ertelenmiştir ???

 21. reel dedi ki:

  Inşallah 2040 da biter.Malatya daha beter olsun diye son iki seçim de oyumu iktidar partisince verdim ve yine seçim olursa akp ye verecem oyumu.Daha beter olsun Malatya keşke şeker fabrikasını da kapatsalar yerine Avm yapsalar

 22. KADER dedi ki:

  Allah’ına GURBAN Malatya eski yola devam

 23. erol dedi ki:

  18 yılda ne yapıldı; Sümerbank dokuma fabrikası ile Tekel sigara fabrikası yıkıldı.Yerlerine Avm yapıldı. Malet satıldı. arazisine özel yurtlar yapıldı. Eğri büğrü bir viyadük yaptılar. Malatya ya bir faydasının olmadığı Ethem Sancağa fahri hemşerilik verdiler, Stadyumu yıktılar ,yerine ne yapılacağı şimdilik belli değil devlet ve ssk hastanelerini yıktılar yerine tek bir hastane inşa ettiler muayene olmak için 15 gün, emar çektirmek için 2 ay beklemen gerekiyor.15 Ayda yapılması planlanan projeye 30 ay uzatma vermişler. İnşallah 30 ayın sonunda biter.

 24. Has Malatyalı dedi ki:

  2015’de yerli araba yollardaydı… Berat Albayrak 2,5 milyon istihdam sözü vermişti… Başkanlık sistemine geçince de uçacaktık… Kuzey Çevre Yolu vaatleri boş çıkmış, çok mu?..

 25. Malatyalı dedi ki:

  Malatya’ya stat yapılır on yıl sürer diğer iller 1 veya 2 yıl sürer diğer illerde bütün devlet yatırımları hızla bitirilir çantada keklik olan Malatya’da ise ne zaman biterse bitsin kimsenin umurunda değil zaten bu ilde Raşit abimiz tarafında Malatya’da Malatyalılar derneği kurulmamış miydi.

 26. CAFER dedi ki:

  sığma küfte kongresi yapacaklarına asli işlerini yapsınlar, hastane yapmakla trafik düzelmez!

 27. Feryat dedi ki:

  2030 da belki. O zamanda öznur Hanım olmayacak. Zaten o olmadığı için yapılabilir.

 28. Namuslu Vatandaş dedi ki:

  Malatya mebuslarının mecliste eylem yapması yada istifa etmeleri gerekir

 29. Hakan dedi ki:

  Nasıl olsa Millet hizmet olsada olmasada oyunu artırarak veriyor niye bitirsinle.

  1. yavuz44 dedi ki:

   Aynen kardeşim bu millete müstehak

 30. Yerelli dedi ki:

  Parayı çok seven çok sevgililer oldukça bu aşk bitmez.
  Neyine gerek senin çevre yolu, köyde çevre yolu mu vardı?
  Sonra oylarınız damlaya demleye…
  Dağda kestim kereste!
  Çevre yolu gelecek diye
  Garibim ne heveste!

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."