Final

Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Arion

Malatya Haber -

“Lisanslı Depoların Temeli Atılacak”

“Lisanslı Depoların Temeli Atılacak”
 • 08.07.2017

Malatya kayısısının Avrupa Birliği (AB) Coğrafi İşaret Tescili Belgesi almaya hak kazanmasının ardından, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise ikinci müjdeyi vererek; “Önümüzdeki aylar içerisinde bu lisanslı depoların temelini attığımızda kayısının daha sağlıklı şekilde depolanmasını  ve ticaretinin yapılmasını sağlamış olacağız” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya kayısısının AB coğrafi işşaret belgesi alması ile ilgili olarak, “Bundan sonra kayısının özellikle Avrupa’da raflarda yer alırken veya satılırken haksız rekabet karşısında korunması, tadının özelliğinin başka ülkelerin kayısılarıyla karışmayacak şekilde ayrışması ve bu coğrafi işaretin kullanılması hem Avrupalı tüketicilerin Malatya kayısısına erişimini güvenle sağlamış olacağız” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise, “Bu aslında markanın tescil edilmiş olması demek bugün kayısı 1 lira ise, yarın 2 lira demektir. Bu aslında Malatya’ya zenginlik olarak gelecek.” Dedi.

-“Kayısı için yeni pazarlara girmemiz lazım”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci,  Kayısının AB Coğrafi İşaret Belgesi alması ile ilgili olarak basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “Öncelikle, Malatya için sevindirici bir haber. Özellikle Ticaret ve Sanayi Odası’nın girişimiyle başlayan ve Avrupa Birliği coğrafi işaret tescil süreci içerisinde merhaleleri başarıyla atlatan ve Türkiye’de tarım ürünlerinde Aydın incirinden sonra ikinci tescil edilen, coğrafi işaret olarak tescil edilen ürün Malatya kayısısı oldu. Biliyorsunuz, birde Gaziantep’in baklavası tescil edilmişti, ama o gıdada. Ama tarım ürünlerinde coğrafi olarak tescil edilen ikinci ürün kayısı.” dedi.

Bakan Tüfenkci şöyle devam etti:

“Bundan sonra kayısının özellikle Avrupa’da raflarda yer alırken veya satılırken haksız rekabet karşısında korunması, tadının özelliğinin başka ülkelerin kayısılarıyla karışmayacak şekilde ayrışması ve bu coğrafi işaretin kullanılması hem Avrupalı tüketicilerin Malatya kayısısına erişimini güvenle sağlamış olacağız, hem de haksız rekabeti önlemiş olacağız. Aynı zamanda Malatya kayısı üreticilerin kayısısının değerinde satılmasını sağlamış olacağız.  Bu coğrafi tescil alınırken Malatya kuru kayısının tescili yapılırken de sadece Malatya ili içerisinde değil. İşte Baskil’de de, Kangal’da da, Gürün’de de,  Darende’de yetişen kayısıların da bu Malatya kayısısı coğrafi sınırları içerisinde bulunması tescil belgesi alması önemliydi. Şimdi bu Malatya kayısının tescil belgesiyle beraber pazarlamasını hem dünyaya hem Avrupa’ya çok daha farklı yöntemlerle yeni pazarlar girerek yapmamız lazım. Bununla ilgili bir eylem planını ortaya koymamız lazım. Bunu da Malatya’nın birleşenleriyle birlikte yapmamız lazım,  aktörleriyle beraber yapmamız lazım. Yeni bir pazarlama stratejisi uygulamamız lazım. İhracatçılarımızla bir toplantı yapmamız lazım. Coğrafi işaretlemenin, tescilinin ne anlama geldiğini öncelikle ihracatçımıza anlatmamız lazım. Ondan sonra da hem ülke tanıtımını yapıp, ama aynı zamanda Avrupa tanıtımıyla beraber, dünya tanıtımı ile beraber yapıp kayısıyı hak ettiği yere getirmemiz lazım.”

-“Lisanslı depoların temeli atılacak”

Bakan Tüfenkci; “Bildiğiniz gibi Malatya’da bir de kayısıyı lisanslı depo ürünleri arasına aldırmıştık. Önümüzdeki aylar içerisinde bu lisanslı depoların temelini attığımızda kayısının daha sağlıklı şekilde depolanmasını  ve ticaretinin yapılmasını sağlamış olacağız.  Çünkü şu anda ürünler yeni yeni çıkıyor. Bunun sağlıklı ortamlarda depolanarak karşılığında alınmış olan senetleri hem borsada, Ürün İhtisas Borsası’nda  işlem görmesi, hem bankalarda buna karşılık teminat olarak gösterilen ürünlerin karşısındaki faizlerin hükümet tarafından desteklenmesi kayısıyı çok kısa zamanda farklı yerlere getireceğine ben inanıyorum. Emeği geçenlere de teşekkür ediyoruz. “ diye konuştu.

-“Bugün kayısı 1 lira ise, yarın 2 lira demektir”

Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği (TOBBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise basın mensuplarına yaptığı açıklamada;  “Malatya Ticaret ve Sanayi Odamı kutluyorum. Çünkü şuanda dünya çapında tescil edilmiş 3 tane markamız var; bir tanesi Gaziantep’imizin baklavası, ikincisi Aydın’ımızın inciri, şuanda da dünya çapında Malatya’mızın kayısısı tescil edilmiş oldu.  İnşallah önümüzdeki hafta bu belgeyi Ankara’da sayın bakanımızın himayesinde Avrupa Birliği’nden teslim almış olacağız. Bu aslında markanın tescil edilmiş olması demek bugün kayısı 1 lira ise, yarın 2 lira demektir. Bu aslında Malatya’ya zenginlik olarak gelecek. Ben bu vizyonundan dolayı Malatya Ticaret ve Sanayi Odamızı, Malatya’daki bütün kanaat önderlerimizi kutluyorum. “ diye konuştu.

-“Türkiye’yi görmezden gelen yok hükmünde bir rapor”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu, Avrupa Birliği (AB) Konseyi’ne Türkiye ile üyelik müzakerelerinin askıya alınmasını öneren raporu  ile ilgili olarak, “Terör örgütleriyle mücadele eden, terör saldırısı altında olan  bir Türkiye’yi görmezden gelen bir rapor.” dedi.

Bakan Tüfenkci; “Avrupa Parlamentosu buna benzer kararları zaman zaman alıyor ve aldığı kararlarda gerçeklikten ve objektiflikten uzak kararlar. Tamamen siyasi kararlar ve yanlı kararlar. Hollandalı parlamenter Kati Piri tarafından hazırlanan rapora baktığımız zaman içeriğine gerçekten Türkiye’nin gerçekliğiyle bir alakası olmayan tamamen terör örgütlerinin propagandasını ve onların görüşlerini yansıtan bir talep. Sanki Türkiye terör örgütleriyle mücadele etmiyor, terör saldırıları içerisinde değil, DEAŞ’ın, PKK’nın FETÖ’nün darbe girişimi Türkiye’de gerçekleşmeşmiş, FETÖ’nün darbe girişimi kumpasları görülmemiş ve Türkiye’nin onlara karşı, DHKP-C’ye karşı ve diğer terör örgütlerine karşı almış olduğu ve Avrupa hukuku çerçevesinde, insan hakları çerçevesinde ve en önemlisi insanın yaşama hakkını koruyan bir takım kararlarını eleştirirken de acımasız bir şekilde ve yanlı bir şekilde ortaya konulan bu rapora dayanılarak alınan karar da esasında Türkiye için açısından yok hükmünde bir karardır ve kabul edilemez. Çünkü özellikle ne Türk halkının görüşleri o raporda var, ne hükümetin görüşleri o raporlarda var. Ne sadece 15 Temmuz darbe girişimine kısaca bir değinilmiş ve akabinde o önlemlerde darbe yapanları cezanlandırmaya yönelik alınan önlemleri yargılayan ve biraz öncede ifade ettiğim gibi terör örgütleriyle mücadele eden , terör saldırısı altında olan  bir Türkiye’yi görmezden gelen bir rapor. Dolayısıyla raporun neresinden bakarsanız bakın kabul edilemez. Onun için de Başbakanımızın da ifade ettiği gibi rapor yok hükmünde bir rapor.” ifadelerini kaydetti.

-“Medeniyetimize ve değerlerimize uymayan bir olay”

Sakarya’da 10 aylık bebeği ile birlikte Suriyeli mülteci kadının öldürülmesi olayı hakkında da bir basın mensubunun sorusu üzerine değerlendirme yapan Bakan Tüfenkci şunları söyledi;

“Öncelikle nereden bakarsanız bakın insanlık dışı bir olay. Bütün milletimiz gibi bizi de derinden üzdü. Esasında Türk milletinin, Müslüman Türk milletinin, necip milletimizin yakışmayan bir olay. Türkiye’nin bu kadar misafirperverlik gösterirken,  bu kadar bütün mültecilere kucak açmışken, böyle gerçekten insanlıktan uzak insanların girişmiş oldukları olayları bütün millete şamil etmemek lazım, genellememek lazım.

Bilinçli bir şekilde, özellikle bir kesim tarafından Suriye düşmanlığı üzerinden siyaset yapılmaya, üretilmeye çalışılmakta. Bunu da buradan bir kez daha kınıyoruz. O tür siyasetin insanları nereye getirdiğini de görmek lazım. İnsanları şu veya bu şekilde ayrıştırarak sizlere sığınan insanları düşman gibi göstermek  gerçekten bizim inançlarımıza da medeniyetimize de geçmişimize de ve bugün taşıdığımız değerlere de uymuyor. Biz onlara kendi medeniyetimizden dolayı kucağımızı açtık. Kendi insanlığımızdan dolayı açtık. Avrupa’nın dünyanın göstermediği insanlığı biz mazlumlara karşı her daim gösterdik. Ama böyle münferit hadiseleri çok genellemeden ama asla da küçük görmeden, ihmal etmeden,  zaten onlara adalet gereğini yapacak. Eminim Türk yargısı hak ettiği cezayı onlara verecek. Ama; bizim buralardan ders çıkarmamız lazım. Asla ve asla yabancı düşmanlığı üzerinden veya Suriyeli mülteciler üzerinden siyaset yaparak insanları kamplaştırmaya ve buradan oy devşirmeye çalışanları da dikkatli olmaya bu vesileyle çağırıyorum.”

Bakan Tüfenkci: 15 Temmuz’da yine meydanlarda olacağız

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümünde yine meydanlarda olacaklarını ifade etti.

Bu noktada ‘milli tarım’ politikasını hayata geçirdiklerini aktaran Bakan Tüfenkci, “Biz istiyoruz ki hem üreticimiz kazansın hem tüketicimiz kazansın hem de bu işin ticaretini yapanlar kazansın. Tarım ürünlerinde böyle bir denklemi kurmanın o kadar kolay olmadığının da bilinci içerisindeyiz. Dolayısıyla bununla ilgili argümanları hayata geçiriyoruz. Bunlardan birisi de lisanslı depoculuk. Lisanlı depoculuk faaliyetlerine hem getirmiş olduğumuz teşviklerle, ülkemizin hangi bölgesinde yatırım yaparsanız yapın 5. bölge teşviklerinden faydalanmış olacaksınız. Ayrıca birlikleri, üreticilerin ve köylülerin depolama ücretlerini biz karşılıyoruz.” şeklinde konuştu.

-“15 Temmuz’da sokak ve meydanlarda olacağız”

Konuşmasının devamında 15 Temmuz hain darbe girişimine sayılı günler kaldığını da hatırlatan Bakan Tüfenkci, “Çok yakında 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümünü anacağız. 2016’da Türkiye’nin başına gelen en acı olaylardan birisi de bu hainlerin yapmış olduğu darbe girişimiydi. Bakın o zamandan bu zamana kadar Türkiye bu darbe girişiminin yaralarını sarmak için mücadele etti. Milletin o inisiyatif alarak Cumhurbaşkanımızla bütünleşerek, onun çağrısıyla beraber meydanlara inerek silaha, topa karşı göğsünü gererek bu darbe girişimini önlenmesiyle birlikte Türkiye hem demokrasisini ondan sonra da esnaflarımızla, sanayicilerimizle birlikte ekonomiyi kurtarma yönünde hükümetimizle bütünleşerek, gece gündüz demeden çalışarak Türkiye ekonomisini de kurtardı. 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümünde ise Allah’ın izniyle yine sokaklarda ve meydanlarda olacağız, alanları yine dolduracağız.” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Bakan Tüfenkci, toplu nikah törenini temsilen Yeter Güner ve Adem Kutlu çiftinin nikah şahitliğini yaptı. Bakan Tüfenkci daha sonra 133 çocuğun sünnet edileceği festival kapsamında 3 çocuğun kirveliğini yaptıktan ve ok atma gösterisini izledikten sonra etkinlik alanından ayrıldı.

Burhan KARADUMAN, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. mehmet dedi ki:

  Lisanslı depoculuk teknik uzmanlık alanı çok geniş bir konu hemen olmaz ciddi alt yapı ve teknik ekip lazım basit değil yani ürünün yetişmesinden depoya gelene kadar ciddi takibi gereken bi konu maalesef malatyada bunu becerebilcek idareciler göremiyorum .

 2. Mayer türk dedi ki:

  Sayın bakan arguvan narmikan köyü aylardır susuz da köye içme suyu getiremiyorsunuz Allah malatyamıza yardımcı olsun bu kadar basiretsiz idarecilerimiz var

 3. Malatya dedi ki:

  Kaysi işini eski valimiz Mustafa toprak cozuyordu sahip çıkmasının depoya olacak iş değil bunlar ıskarta 40 krusa düştü 3 TL ye alan yer bulun bize kaysi 15 TL olmalı

 4. Mehmet dedi ki:

  Malatya hala bu lisanslı depoculuk konusunu anlamadı. Lisanslı depoculuk şirketi kurulmadan neyin temeli atılıyor biri lütfen açıklama yapmalıdır

 5. Mehmet dedi ki:

  Malatya hala lisanslı depoculuk konusunu anlamadı lisanslı depoculuk şirketi kurulmadan neyi temelini atılıyor ?????

 6. Adıyamanlı Muhammed dedi ki:

  Sayın bakanım yeni istihdam alanları yaratın gençler işsiz malatyanin genç nüfusu sürekli işsizlikten göç ediyor

  1. Malatya sevdalısı dedi ki:

   Adıyaman lı mahmut bey adamı olanı işkur üzerinden işe alıyorlar Ankara ya götürüyorlar senin gibi garibanlar da sıra bekliyor

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."