Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Malatya Darbe Girişimine Karşı Ayakta, Sokakta

Malatya Darbe Girişimine Karşı Ayakta, Sokakta
 • 16.07.2016

Silahlı Kuvvetler içerisinde bir grubun darbe girişiminin ardından, saat 23.00’ten itibaren Malatya’da da olağanüstü saatler yaşanıyor.

Polis telsizinden, tüm birimlerin sahada olmaları anonsu yapıldı. Bu arada, MİT binası çevresine askeri bir araç geldiği ihbarı üzerine, bölgeye çok sayıda polis ekibi sevkedildi, ancak ihbar doğru çıkmadı.

Bu arada, AKP önüne, Malatya’da bulunan AKP Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık da geldi ve il başkanı Hakan Kahtalı ile birlikte vatandaşlara bir konuşma yaptı.

“Bilin ki milletin iradesine hiç kimse darbe yapamayacak” diyen Çalık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a milletin her zaman olduğu gibi sahip çıkacağını söyledi.

Konuşması sık sık sloganlarla kesilen Çalık, şunları kaydetti:

“Bilin ki bu hareketin önüne hiç kimse geçemeyecek. Bilin ki bu millet hareketidir, kimse engel olamayacak. Bilin ki bir grup adam demekten imtina ettiğimiz insanların yapmış olduğu bu kalkışmaya milletimizin iradesi tamamıyla engel olacaktır. Yapılan bu kalkışmaya millet karşı çıkacaktır. Geçmiş dönemde yapılan darbelere bunu benzetmesinler. Millet tamamıyla, 77 milyonuyla ayakta olacaktır. Tayyip Erdoğan’a hep beraber, sizlerle sahip çıkacağız.”

Çalık, daha sonra Ankara’ya gitmek üzere parti önünden ayrıldı.

Malatya cadde ve sokaklarında, Ankara ve İstanbul’da görüldüğü gibi, askeri araç, grup görülmedi.

Valilik binası çevresinde de geniş güvenlik önlemleri alınırken, vatandaşlar Hükümet Meydanı’nda toplanmaya devam ediyor.

Çok sayıda vatandaş da arabalarıyla konvoylar oluşturarak tepkilerini gösteriyor. Kalabalıklar içerisinde bozkurt işareti yapanlar da dikkat çekiyor.

Malatya’da İstanbul ve Ankara’daki askeri kalkışmaya tepki gösteren vatandaşlar Orduevi ve 2. Ordu Komutanlığı önüne yürüdü.

Kışla Caddesi’nden Orduevine yürüyen vatandaşlardan bazıları, burada durup ‘Millet burada darbeciler nerede?’ sloganları attı. Gruptan bir grup vatandaş da, “Ordu Bizim Asker Bizim” sloganları attı.

Orduevi’ne girmek  isteyen öfkeli bir grup da kalabalık kapıyı zorladı. Orduevi önünde etten duvar ören bazı vatandaşlar, öfkeli kalabalığı sakinleştirdi.

Vatandaşlar, ardından 2. Ordu Komutanlığı’na doğru yürüyüşe geçti.

Valilik önündeki meydanda büyük bir kalabalık toplanırken, Vali Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AKP İl Başkanı Hakan Kahtalı vatandaşları yatıştırıcı konuşmalar yaptılar. Emniyet Müdürü Ömer Urhal, İl Jandarma Komutanı da bu sırada il yöneticilerinin yanında yeraldılar.

“KALKIŞMANIN KARŞISINDAYIZ..”

Vali Toprak, burada yaptığı konuşmada, “Şundan emin olunuz ki Malatya Valisi olarak tüm burada gördüğünüz arkadaşlarla, İl Jandarma Komutanımız, Emniyet Müdürümüz, AK Parti İl Başkanımız, Büyükşehir Belediye Başkanımız buradayız. Tüm ilçe kaymakamları, ilçe emniyet müdürleri, jandarma komutanları ve personelleri de dahil olmak üzere hepsi demokrasinin, halkın iradesinin yanındadır ve kalkışmaya karşıdırlar. Milletimizin, hükümetimizin, devletimizin iradesi dışında hiçbir irade yoktur ve tanınamaz. Emniyet ve jandarma kuvvetlerimizle birlikte 2. Ordu Komutanlığımız, 7. Jet Ana Üs Komutanlığımız ve tüm birliklerimizle birlikte bu kalkışmanın karşısındayız” dedi.

Bu arada 01.15 sıralarında, vakti olmamasına rağmen tüm camilerden sela ve ezan okundu. Yeni Cami’de toplanan bir grup vatandaş da toplu namazlar kıldılar.

Bu arada, dışarıdan gelip bir caminin minaresinden anons yapan şahıs, polis tarafından engellendi.

GELİŞMELER…

Bu arada, 03.00 sıralarında 2. Ordu Karargahı güvenliğini takviye için bir jandarma birliği de karargaha intikal etti.

Ayrıca, provakasyonlara karşı 2. Ordu Karargahı’nın bulunduğu bölge polis ekipleri ve TOMA tarafından kesilerek, trafiğe kapatıldı.

03.15 sıralarında karargah yakınında silah ve patlama sesleri, bir süre sonra da “Teslim Olun” çağrıları duyulduğu, çevrede oturan vatandaşlar tarafından bildirildi.

Bu arada, 03.30’dan itibaren kent merkezinde araç konvoy kalabalığı olağanüstü arttı. Malatya’daki tüm belediye otobüsleri de önlerinde bayraklı olarak bu konvoylara katıldı.

Yine aynı saatlerde, Paşaköşkü Semti’ndeki Kurtuluş Kiliseleri Malatya Koordinatörlüğü ofisinin tahrip edildiği öğrenildi.

Yine Atatürk (Kışla) Caddesi’nde bulunan ve Fetullah Gülen Cemaati’ne yakın olduğu öne sürülen bir yayınevi de, tahrip edildi.

04.00 sıralarında polis telsizinden, kapalı kasa kamyonet, minibüs benzeri araçların belirlenmiş hassas bölgelere kesinlikle yaklaştırılmaması talimatı verildi.

04.30’dan itibaren 2. Ordu Karargahı çevresinden yeniden silah sesleri gelmeye başladı.

05.00 sıralarında da, yine polis telsizinden, Atatürk (Kışla Caddesi)’nde gri renkli kapalı kasa bir transporter araçtan, vatandaşları kışkırtmaya yönelik hareketler yapıldığı belirtilerek, bu araç ve içindeki şahısların yakalanması istendi. Caddeye gelen ekipler, söz konusu araca rastlayamadılar.

05.15’ten itibaren 2. Ordu Karargahı bahçesinden yine silah sesleri gelmeye başladı. Polislerin, karargahın Aytaçpaşa Caddesi tarafından duvar dibinde tertibat aldıkları, içerdeki bazı askerlerin silah kullandıkları bildiriliyor. Komutanlığın dışında ise kimliği belirsiz bir şahıs pompalı tüfekle ateş açtı. Komutanlığın önünde bir süre kargaşa yaşandı.

2. Ordu Karargahı’na bağlanan kavşakların da, polis ekiplerinin yanı sıra belediyeye ait iş makineleri ve otobüslerle kapatıldığı gözlendi.

1.ORDU KOMUTANI: “KÜÇÜK BİR GRUP..”

Bu arada Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, askeri kalkışmaya ilişkin “Bu, TSK tarafından desteklenen bir hareket değildir. Bu olaylar meydana geldiği andan itibaren Sayın Valimizle bir araya gelip İstanbul üzerine yoğunlaştık. Buradaki problemi çözmek için çalışıyoruz.” dedi.

Özel bir televizyon kanalında telefonla canlı yayına katılan Dündar, kalkışma hareketini yapanların küçük bir grup olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bu TSK tarafından desteklenen bir hareket değildir. Bu olaylar meydana geldiği anda itibaren Sayın Valimizle bir araya gelip, İstanbul üzerine yoğunlaştık. Buradaki problemi çözmek için çalışıyoruz. 1. Ordu Komutanlığı içinde küçük bir grubu temsil ediyorlar. Endişe edecek bir durum yok, bunlara katılmayan ve şu anda emir komuta zinciri içinde olan diğer birliklerle birlikte gerekli tedbirleri alıyoruz.”

3. ORDU KOMUTANININ TEPKİSİ..

3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, Erzincan Belediye Başkanını telefon ile arayarak darbeden yana olmadıklarını söyledi.

Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy parti önünden toplanan vatandaşlar ve parti teşkilatı ile Cumhuriyet meydanına sloganlar eşliğinde yürüdü.

Başkan Başsoy toplanan gruba megafon ile seslenerek, “Türk silahlı kuvvetleri, emniyet teşkilat bu olaya destek vermemektedir. Emniyet Genel Müdürlüğümüz, polisimiz, askerimiz bu hain oyun adetsek vermemektedir“ dedi.

Ardından kendisine 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş’tan gelen telefonu açarak konuşan Başkan Başsoy yaptıkları konuşmada, “Paşam güveniyoruz sizlere. Hepinizin Allah yardımcısı olsun. Sonuna kadar arkanızdayız, destekliyoruz” diye konuştu.

Başkan Başsoy, Orgeneral İsmail Serdar Savaş’ın “Darbeden yana değiliz” dediğini aktardı.

CHP’DEN TEPKİ..

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, yaptığı açıklamada “Ülkemizde dün sahneye konan Darbe girişimi karşısında Cumhuriyet Halk Partisi olarak ilk andan itibaren karşı duruşumuzu net bir şekilde ortaya koyduk.

93 yıllık Cumhuriyet tarihi boyunca darbelere hep karşı olan Partimiz darbe girişiminin başladığı andan itibaren karşı duruşunu bir kez daha sergilemiştir.

Genel Başkanımızın yaptığı açıklama ile birlikte Parti Yöneticilerimizin Genel Merkezde gelişmeleri takip ettiği sırada Ankara’da bulunan Milletvekillerimiz süratle Parlamentoya giderek darbeye karşı kararlı duruşumuzu orada da sergilemişlerdir.

Yaşanan bu olay bir kez daha Demoktarik Parlamenter sistemin önemini ortaya koymuştur. Cumhuriyet Halk Partisi olarak darbe karşıtı duruşunun yanı sıra Cumhuriyete ve Demokrasiye olan inancının başka Genel Başkanımız olmak üzere örgütlerimiz ve bütün üyelerimizle sürdürmeye kararlı bir şekilde devam edeceğiz. Bu anlayışla siyasi partilerimizin kararlılıklarının yanı sıra parti farkı gözetmeksizin tüm vatandaşlarımızın ortaya koyduğu tavırla darbe girişimi başarısızlığa uğratılmıştır. Güvenlik güçlerini sağduyulu ve darbeyi önleyici girişimlerinin de altını çizmek gerekir.

Ulusal kurtuluş mücadelesi sırasında Polatlı’da top seslerinin mecliste yankılandığı anda meclis çalışmalarını sürdüren ve Gazi Meclis söylemini hak eden Büyük Millet Meclisi dün gece maalesef darbecilerin top atışlarına hedef olmuştur. Gazi Meclis dün milletvekilleriyle bir kez daha Gazilik unvanını hak etmiştir. Darbe girişimi sırasında hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet, yaralılara acil şifalar dilerken, tüm halkımıza geçmiş olsun dileklerimizle saygılar sunarız.”dedi.

CHP Battalgazi Merkez İlçe Başkanı Avukat Selahattin Sarıoğlu da, darbeye karşı olduklarını bildirdi ve “Aziz Türk Milleti olarak biz çeşitli etnik köken, mezhep, kültür, gelenek-görenek-örf-adet ve siyasal görüşten kadın, kız, kızan; üstüne türküler yazdığımız, dizeler dizdiğimiz, dağı-denizi, ovası-düzü, kırı-bozkırı, köyü-kenti ile bu ülkeler ülkesi Türkiye’de, omuz-omuza, koyun-koyuna, yan-yana, iç-içe bin yıldır yaşıyoruz. Çok öncesi de var.

Şimdi bu güzel insanlar, bu güzel Memleket’te, birilerinin birilerine yüklediği  oyla gelmiş, nasıl yönetmişse yönetmiş olan Yürütme Erkini zor’la değiştirme, bir başka deyişle darbe girişimiyle karşı karşıya.

Biz, hangi ortam ve koşul olursa olsun darbe, ara rejim istemiyoruz;  ilimizin, ülkemizin gökyüzünden, gece-gündüz, kış-yaz hukuk güneşinin eksik olmamasını istiyoruz.

Aziz Türk Milleti şimdi bu darbe girişimine karşı, Çanakkale’de, Conkbayırı’nda, İnönü’de, Anafartalar’da, Dumlupınar’da olduğu gibi, yine aynı gönül esenliği içinde, yine yürek yüreğe, yine bilek-bileğe karşı duruyor; uyumuyor, nöbet tutuyor.

Sevgili Hemşerilerim, bilelim ki, bu yaptığımız da başkalarının içteki uzantıları eliyle işimize, içimize, yönetimimize karışmasına karşı yerine getirdiğimiz bir Vatan görevi, bir demokrasi sınavıdır.

Umuyoruz ki, bu kanlı harekat daha fazla kardeş kanı dökmeden son bulur, yaralar sarılır, Memleketimiz huzur bulur, sorumlular hakettikleri cezaya çarptırılır ve bu yol ve yöntemler bir daha açılmamak üzere kapanır.

Aziz Milletimize başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimi sunuyor; Allah güzelliğimizi, nakışımızı bozmasın diyorum!”açıklamasını yaptı.

BARO’DAN TEPKİ..

Malatya Baro Başkanı Av. Enver Han, “Kimden ve nerden gelirse gelsin her türlü darbelere ve darbe girişimlerine karşıyız” dedi.

Darbe girişimi sonrası yazılı bir açıklama yayımlayan Malatya Barosu Başkanı Av. Enver Han, “Dün gece ülkemiz de askeri darbe girişimi yaşandı. Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde kendilerini ‘Yurtta Sulh Konseyi” olarak adlandıran bir grup asker tarafından gerçekleştirilen askeri darbe girişimi sonrası 161 şehit verildi. Kurtuluş Savaşında dahi bombalanmayan Gazi Meclisimiz bombalandı. Binlerce insanımız da yaralandı. Kimden ve nereden gelirse gelsin her türlü darbelere ve darbe girişimlerine karşıyız” ifadelerine yer verdi.

Demokrasilerin sandıkla gelip sandıkla gitmesi gerektiğini vurgulayan Han, “Darbeler, ülkemizden, demokrasimizden, insanlarımızdan, zenginliklerimizden çok şey alıp, götürmüştür. Ülkemizin demokrasi kültürünün gelişmemesinde ve insani kaynakların doğru kullanılmamasında darbelerin rolü büyüktür. Ülke demokrasimiz için bu uzun gece atlatılmıştır.Siyasi iktidara ,tüm siyasi partilere ve yurttaşlarımıza düşen sağduyu içinde hareket ederek, demokrasiye ve hukuk devletine sahip çıkmaktır.Yapılan kalkışma, darbe girişimine kesin ve net çizgilerle karşı olmakla birlikte siyasi iktidarın toplumsal huzur ve barış ortamının sağlanmasında, ifade ve basın özgürlüğünün işletilmesinde, demokrasi standartlarının yükseltilmesinde, farklılıklara tahammül ve hoşgörüde görev ve sorumlulukları daha da artmış, hukukla bağlı kalarak yönetim sergilemek zorunluluğu daha da belirgin olarak ortaya çıkmıştır” ifadelerine yer verdi.

Darbe girişiminde bulunanların yargılama sonucunda hak ettikleri cezaları almalarını dileyen Han, “Dileğimiz adil yargılanma ilkesi işletilerek, Sürecin tamamlanmasıdır. Tüm darbe ve darbe girişimlerini kınıyor, lanetliyor, karşısında olduğumuzu net bir şekilde ifade ediyoruz. Ülkemize, demokrasimize, yurttaşlarımıza geçmiş olsun diyor, saygılarımızı sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

STK’LARDAN TEPKİ..

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç ve Meclis Başkanı Sami Payza, askeri darbe girişimine sert tepki gösterdi.

Erkoç ve Payza yaptığı ortak açıklamada, “Ülkemize ve milletimize karşı girişilen bu askeri darbe girişimini tanımıyoruz. Milletimizin iradesine ve demokrasimize vurulmuş bu darbeyi kabul etmiyoruz. Halkın iradesiyle iş başına gelmiş hükümetin yanındayız. Türk milleti olarak her türlü darbe girişiminin karşısında olmalı, demokrasimizi savunmalıyız. İş dünyası olarak devletimizin ve milletimizin yanındayız. Demokrasinin yanında dimdik duruyoruz” dedi.

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, “Bu ülkede bu milletin iradesi söz sahibidir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sonuna kadar yanındadır.” dedi.

İstanbul ve Ankara’da FETÖ’nün darbe girişimi üzerine kent merkezine gelen Keskin, vatandaşlarla darbe girişimine tepki gösterdi. Keskin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, milletin iradesinin önüne geçmenin kimsenin haddi olmadığını belirtti.

Darbe yapmanın, bu millete karşı gelmek olduğunu vurgulayan Keskin, şunları söyledi:

“Devlet ilelebet kalacak. Bu ülkede bu milletin iradesi söz sahibidir, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sonuna kadar yanındadır. Millet hükümetin yanındadır. Dış devletlerin de bu milleti görüp aklını başına alması gerektiğini düşünüyorum. Milletin iradesiyle iktidara geldiler, milletin iradesiyle bunu sonuna kadar götüreceğiz.”

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ SENATOSU..

Bu arada İnönü Üniversitesi Senatosu da, darbe girişimine tepkisini dile getiren bildiri yayınladı.

Bildiri şöyle:

“16 Temmuz 2016 tarihinde toplanan İnönü Üniversitesi Senatosu, aşağıdaki açıklamanın kamuoyu ile paylaşılmasını kararlaştırmıştır:

15 Temmuz 2016 tarihinde başlayıp doğrudan devletimizi, demokrasimizi ve aziz milletimizi hedef alan darbe teşebbüsünü şiddetle ve nefretle lanetliyoruz.

İnönü Üniversitesi olarak, milletimizin meşru oylarıyla seçilmiş olan mevcut siyasi iradenin yanında olduğumuzu, bundan sonra da yanında durmaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz.

Ayrıca bu menfur kalkışmadan dolayı hayatını kaybederek şehit düşen güvenlik görevlilerimize ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.”

İsmet YALVAÇ, Burhan KARADUMAN, Ferdi DURDU, malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi

mlt4

DSC_0011

Malatya

malatya1

DSC_0060

malatya3

malatya4

malatya5

Malatya6

malatya7

b1

mlt1

mlt

mlt6

b3

mlt2

mlt3

mlt5

gg

nhnh

b2

mlt7

mlt8

mlt9

mnk

nt

b4

Etiketler:

Yorumlar
 1. 44_mahmut dedi ki:

  Bu badireden kurtulma mücadelemizde bizimle tek yürek,tek bilek olan chp ve özellikle ülkücü kardeşlerimize minnet borçluyuz.İyi varsınız.Hepinize en içten saygı ve hürmetler sunuyorum..Yaşasın büyük Türk milleti..

 2. çetin dedi ki:

  MİLLET ÜLKEYE DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKMIŞTIR. DEVAM.

 3. ilyas dedi ki:

  Bu ülke 3-5 çapulcunun elinde oyuncak olmayacak kadar güçlüdür…Gün birlik ve beraberlik günüdür….Devletimize -hükümetimize sahip çıkma günüdür…..O eski darbe şakşak günleri çoktan geçmiştir…Gafiller…….

 4. Nurdan dedi ki:

  Hep birlikte Elbette kanımızla canımızla demokrasiden tarafız. Arkadaşlar zincir oluşturduk FETİH SURESİ okuyoruz. Çocuklarımızla evdeyiz ama kalbimiz meydanlardaki eşlerimizle demokrasi savunucusu milletimizle lütfen onlar için zincire katılın

 5. Aziz/Aksüt dedi ki:

  Hiç kimse bu ülkeyi sahipsiz sanmasın kendini bilmez bir gafilin yaptıklarıda yanına kâr kalmayacaktır.EvelAllah.

 6. gülşah dedi ki:

  Darbeye hayır..bu vatanı bölemezsiniz ..

 7. gülşah dedi ki:

  Darbeye hayır. .milletimiz buna izin vermeyecektir..bu ülke bölünemez .demokrasi parçalanamaz .. allah onların belalarını versin..

 8. Kaya dedi ki:

  Ve bu millet devletine sahip çıktı…Bayrağına sahip çıktı … Rabbim kötüye fırsat vermesin.. Milletimiz muvaffak olsun🙏

 9. M.Sinan ÖZTAN dedi ki:

  Akılsızca yapılan bir darbe girişimi.TSK içinde bile birlik ve beraberliği sağlayamamışlar.Hakkımız uyanık olmalı ve demokrasiden vazgeçmemelidir.Bu darbe girişiminden AKP iktidarı ders çıkarmalı ve cumhuriyetin kazanımlarını yok edecek,aynı zamanda da hırs ve inat uğruna ülkemizi çağın gerisine düşürecek kararlardan vaz geçmelidir.

 10. Malatyalı dedi ki:

  Darbeye hayır! Ülkemizi geriye götürmeye çalışanlar yok edilecektir!

 11. Nur dedi ki:

  Rabbim ülkemizin yardımcısı olsun.Bu vatan kimseye bırakılmaz

 12. ramazan dedi ki:

  milletimizi askerimizi polisimizi devlet yetkililerini akli selime davet ediyorum milli iradeye darbe kabul edilemez ulkemizde kardesce yasayalim sevgi ve saygiyi hakim kilalim bu ulke ve insanlarini seven birisi olarak omrum birlik ,beraberlik ve kardesligi anlatmakla gecti ulkemizi ve insanlarimizi bela ve musibetlerden korumasi icin rabbime dua ediyorum.Allahim kardesi kardese dusurmekten ve kardes kavgasindan sen bizleri koru.

 13. beytullah uluğ dedi ki:

  Artık devir eskisi gibi değil darbe girişimine izin vermeyeceğiz ülkemize sahip çıkacağız yılmadık yıkılmayacağız.

 14. Alaattin dedi ki:

  Halkımız REİSE ve demokrasiye sahip çıktı

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."